Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

boxe pentru club..ajutor urgent!..max 1300 ron

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
lyv1st

lyv1st

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.08.2007
in curand deschid un bar/club de circa 120-130 metri patrati...am mari nelamuriri in ceea ce priveste sonorizarea...incep prin faptul ca muzica o sa fie furnizata de un calculator.ma gandeam initial la un sistem 5.1 logitech z5500 dar marea problema e ca intre sateliti este distanta si de 15-20 m si am inteles ca daca prelungesc firul original pierd calitatea sunetului..apoi m-am gandit la un sistem home cinema ca acesta http://www.emag.ro/s...hx25--pHT-THX25  .daca prelungesc firele o sa pierd si la asta calitatea?

alta varianta ar fi sa iau doua boxe asa http://www.sono.ro/b...601-p-2242.html dar nu stiu ce statie sa iau pentru ele,si mi-ar trebui si un subwoofer pasiv in cazul in care iau statie sau unul activ daca nu iau statia.....ce putere trebuie sa fie cel activ de unde stiu daca poate duce boxele sau nu?

va rog sa ma elucidati fiindca nu mai stiu ce sa cumpar...bugetul maxim ar fi 1000-1300 ron cu tot ce tine de audio.va multumesc!

#2
k3nt

k3nt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 09.11.2007
primele 2 cad din start acestea nu sunt potrivite deloc pentru un astfel de loc ele sunt pentru o casa/apartament ultimul este prea scump + amplificatorul necesar treci cu mult peste buget
am un prieten care se ocupa cu astfel de sisteme audio si detine boxe pentru banchete sau petreceri si ar fi foarte potrivite pentru tine 2 boxe diagonala 30 cm si un amplificator technics pt mai multe inf scrieti

#3
lyv1st

lyv1st

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.08.2007
nu ma intelege ca muzica va canta infernal de tare...va fi tot timpul cat sa poti sa te intelegi la masa dar vor fi si momente cand am nevoie de putere.....plus ca vor merge aproape tot timpul

#4
k3nt

k3nt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 09.11.2007
primele 2 modele cad din start sunt total nepotrivite pentru asa ceva ele sunt pentru camera mai mult ramane ultimul care parerea mea este foarte scump si nu merita deloc plus ca depaseste bugetul tau
daca chiar doresti unele din magazin/net as putea sa`ty recomand altceva

#5
lyv1st

lyv1st

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.08.2007

View Postk3nt, on May 30 2008, 21:49, said:

primele 2 modele cad din start sunt total nepotrivite pentru asa ceva ele sunt pentru camera mai mult ramane ultimul care parerea mea este foarte scump si nu merita deloc plus ca depaseste bugetul tau
daca chiar doresti unele din magazin/net as putea sa`ty recomand altceva

pai recomanda-mi..de recomandari am nevoie!

#6
k3nt

k3nt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 09.11.2007
http://www.bbrom.com..... profesionale
sau surioara mai mica http://www.bbrom.com..... profesionale
ceva mai slab http://www.bbrom.com...20profesionale#

#7
lyv1st

lyv1st

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.08.2007

View Postk3nt, on May 30 2008, 21:58, said:


multumesc.dar recomanda-mi si restul,statie,subwoofer daca am nevoie (se va asculta aproape numai house).preferabil de pe acelasi site fiindca mi-ar fi mai usor sa fac comanda.

#8
k3nt

k3nt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 09.11.2007
de subwoofer parerea mea este ca nu ai nevoie statia/amplificatorul potrivit depinde de boxele alese oricum nu cred ca se gaseste pe acel site.Nu te orienta doar spre ceea ce este nou gasesti un amplificator technics/kenwood/pioneer foarte bun la pret in jur de 400 ron

Edited by k3nt, 30 May 2008 - 21:31.


#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
se leaga direct la calculator, fara statii sau alte chestii. au si intrari pt microfon. s-ar preta in special cele mai mari:
http://www.mediaboom...85_226_227.html

daca vrea putere mai mare, mai poate adauga dupa aceea cate boxe vrea.

Edited by undercoverbrother, 31 May 2008 - 20:39.


#10
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006

View Postlyv1st, on May 30 2008, 21:46, said:

nu ma intelege ca muzica va canta infernal de tare...va fi tot timpul cat sa poti sa te intelegi la masa dar vor fi si momente cand am nevoie de putere.....plus ca vor merge aproape tot timpul
Cred că niște boxe active în genul celor sugerate de undercoverbrother ar fi potrivite, cel puțin pentru început. Conectarea calculator - boxe va fi puțin mai dificilă, dat fiind că la calculator ai o ieșire jack stereo, din care va trebui să împarți semnalul pe două cabluri mono, cred că ar fi bine să iei în considerare (chiar dacă se poate și fără, conectica se poate rezolva) și un mixer mic, poate în momentele alea când ai nevoie de putere vei avea nevoie și de un microfon ;)

#11
Kentech

Kentech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.04.2008
cu 13 mil iei un amplificator decent. un phonic max2500...
mai ales daca vrei sa dai forja, si sa dai petreceri acolo, nu prea ai ce cauta cu un amplificator de camera.. home cinema.. etc. ai nevoie de 2 boxe pe 12", cel mai ieftin ar fi sa ti le faci tu. sau chiar pe 15".
un difuzor, decent de 15", e 1,5-16 mil ( HP15W- de la Paudio) si inalte afli cu 7-800 sute de mii la www.bbrom.com - aici afli si difuzorul zis de mine adineaori. cutiile le faci tu, e foarte usor, sau ii dai la unu 1 mil sau ceva, si ti le face acel cineva. vrei sa scapi prea ieftin si sa ai si un sunet decent

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate