Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Statie de lipit termostatata

- - - - -
  • Please log in to reply
325 replies to this topic

#325
zvonacfirst

zvonacfirst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 19.08.2008
OK. Multumesc.
Deci pot renunta linistit la zener.
Ce ai scris despre R18 este foarte corect, am sa fac modificarea in schema. De fapt am scris mai sus ca as putea sa iau semnalul pentru voltmetru de pe cursorul potului de 10K si cred ca asta ai vrut sa spui.
Pentru restul cred ca am doua posibilitati, dar astept si parerea dvs:
- daca cineva dintre cei care au montajul ar putea masura tensiunea pe pinul 1 din 50 in 50 de grade, in interiorul domeniului de temperatura al statiei, as putea sa verific ce ai scris. Conditia este ca trebuie sa foloseasca un letcon cu senzor tip K, nu cu senzor rezistiv.
- as putea folosi unul dintre AO-urile disponibile pentru a revolva problema afisarii temperaturii reale independent de schema initiala a statiei de lipit. Dar ce fac cu tensiunea setata? Sa folosesc si al patrulea AO? Devine prea complicat.

Edit:
De fapt totul depinde de ce tensiune scoate termocupla tip K la diferite temperaturi. Am sa masor eu la statia pe care o am cu letcon IRON-N exact la bornele termocuplei tensiunile pentru diferite temperaturi. Cum aflu ce factor de amplificare are un AO al lui 324? Am sa verific daca scrie in datasheet.

Edited by zvonacfirst, 01 November 2019 - 16:15.


#326
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Factorul de amplificare e dat de reacţia intrare-ieşire a AO, în schema de faţă e de cca. 140.
Cât priveşte gama de tensiuni de reglaj, e simplu de măsurat la capetele potenţiometrului. Aşa din valorile din schemă ar cam 0,5-2V temperatură min-max, dar depinde şi de poziţia semireglabilului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate