Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

lipit autocolant

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006

 tchoara, on 18th March 2010, 11:10, said:

De unde ati luat voi autocolant ?
    O diversitate mare de modele gasesti la magazinul din zona incercuita,este importator direct are autocolant de calitate si preturi bune.

Attached Files



#20
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Am o intrebare: se aplica sapun lichid diluat cu apa si apoi imediat de trece la lipirea autocolantului ?. Face priza autocolantul pe suprafata umezita cu solutia de sapun ?

#21
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
Eu nu am folosit niciodata varianta cu umed decat la un autocolant pentru geamuri de masini dar montat pe fereastra normala.In rest la usi ,mobilier sau sticla am mers pe uscat.Cu multa rabdare se pot face minuni cu autocolantul,Atentie ! se contracta,petreceti-l nu taiati ca la tapet ambele coli in timp se retrage si apare la vedere suportul pe care o fost montat.
     Dau un exemplu pentru o usa ,de exemplu,se intinde coala pe usa asa cum este cu tot cu hartie,se verifica directia,aliniamentul apoi fara sa se mai miste coala se taie 10-15 cm de hartie dintr-un capat si se lipeste acea fasie de autocolant. Dupa aceea ,avand directia foliei,se incepe pe dedesupt sa se traga incet hartia pe masura ce se lipeste folia cu ajutorul unei carpe mai moi ,se trage cu carpa in ambele parti pana aproape in margini,atentie! inaintati incet altfel raman bule de aer si este de preferat sa nu-l mai dezlipesti (risti sa dezlipeasca si suportul vechi).daca autocolantul este imitatie de lemn lasati bulele si ulterior cu varful lamei unui cutter faceti o taietura mica pe lungimea nervurilor si scoateti aerul.
    Aici cred ca este buna varianta cu umed ,colegii mei ar putea sa dea amanunte,cred ca daca este umed aerul de sub autocolant iasa afara ca si la tapet fiindca nu se lipeste imediat si asa de puternic ca pe uscat.Si eu cred ca atunci cand se usuca face priza destul de buna dar asta cred ca pot confirma colegii.
   Pregatirea suprafetei este  foarte importanta,un mic graunte de vopsea pare cat un munte dupa ce-i montat autocolantul.
   Paremi-se,nu stiu daca toti producatorii ,instructiuni de montaj sunt pe hartia autocolantului.De preferat sa nu fie un rest lasat prin magazin de nu stiu cat timp si la pret redus,calitatea adezivului lasa de dorit si atunci trebuie ajutat cu aer cald.

Edited by hulutag, 23 March 2010 - 23:15.


#22
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Multumesc pentru informatii.

#23
Peter Pan

Peter Pan

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 596
  • Înscris: 04.06.2006
Pe tocurile usilor a incercat cineva sa lipeasca autocolant ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate