Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Profesionalismul vanzatorilor auto

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
virgos9ro

virgos9ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.04.2005
deschid acest topic ca urmare a intamplarilor din showroomurile auto unde am gasit de multe ori personal care nu avea cunostinte elementare despre ceea ce vand.scopul nu este de e avantaja o marca sau alta ci de a i  penaliza ...cine stie poate citesc si sefii lor acest topic si iau masuri.
de ex : zilele acestea la bacau a fost o tentativa de salon auto; intamplarea a facut sa intreb pe cineva de la standul Toyota despre portbagajul lui yaris.credeti ca a stiut?? nici vorba a zis ca masina are un portbagaj suficient.atat despre valori ...nu stie..dar nici nu a vrut sa se documenteze. mi am propus sa intreb la toate standurile cu masini despre portbagajul masinilor expuse si iata ce am gasit:la Ford cica nu este important volumul portbagajului la autoturisme ci numai la utilitare;la Mazda am intrevat numai de mazda 2 unde raspunsul a fost intre 400-500 litri ???la Mitsubishi colt a fost singura fata unde a stiut si chiar m a invitat sa vad in parcare o masina deoarece nu o aveau expusa....
cred ca si voi ati avut experiente cu vanzatorii auto si poate alteori vati lovit de nesimtirea unora cum am patit eu cu ceva timp in urma la Fiat cand eram cu un prieten la service si in momentul in care m am apropiat de o masina expusa dealerul a blocat cu telecomanda usile...:(,,,,,sau la hunday unde puteam sa ies cu masina din showroom si nu ma baga nimeni in seama....
astept si experintele voastre...

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,999
  • Înscris: 03.12.2005
Asta se intampla pentru ca majoritatea dealerilor angajeaza pasarici de ISE fara nimic in cap dar cu decolteu de calitate in loc de absolventi de AR sau alta specializare mai aproape de obect.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,074
  • Înscris: 24.02.2006
sebulbus, tot ce stii tu nu se aplica la saloanele auto.
acolo imaginea e cea mai importanta. la targurile auto mai mici, se intampla sa fie aduse angajatele sa arate frumos pe acolo(evident, angajatele astea rareori sunt vanzatoare; de obicei sunt contabile, secretare, etc...ce au si ei mai frumos prin firma). la targurile mari (sau in cazul firmelor "cu prestanta") nu sunt aduse angajate, ci sunt aduse diverse modele de la diverse agentii. se face casting inainte, sunt alese cateva(evident, dupa cum arata, nu dupa ce cunostiinte au in domeniul auto) si alea freaca si ele menta pe acolo. o sa le vezi pe aceleasi la o gramada de targuri, de la IT pana la masini, trecand prin constructii si turism. e si asta o meserie, sa stai si sa arati frumos la targ.


View Postvirgos9ro, on May 22 2008, 20:18, said:

........am patit eu cu ceva timp in urma la Fiat cand eram cu un prieten la service si in momentul in care m am apropiat de o masina expusa dealerul a blocat cu telecomanda usile...:(,,,,,sau la hunday unde puteam sa ies cu masina din showroom si nu ma baga nimeni in seama....

deci tu ce vrei pana la urma? la fiat nu ti-a placut ca nu te-au lasat sa te urci in masina, la hiunday nu ti-a placut pentru ca te-au lasat in pace sa admiri masina cat vrei....

#4
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Teoretic la angajare nu se poate testa capacitatea de memorare a diferitelor date tehnice. Iar dupa angajare sint evaluati cantitativ si calitativ, e drept ca accentul cade pe cantitativ. Deci aia slabi se autoelimina din slujba. Iar la evaluarea calitativa, chiar daca se afla ca un client e nemultumit ca nu a stiut capacitatea portbagajului, fii sigur ca e un caz rar, care nu va atrage penalizarea acelui vinzator.

Mi se arata ca in urmatorii ani, pe plan national, vinzarile nu vor mai creste spectaculos, poate chiar vor stagna, si atunci vinzatorii va fi posibil sa inceapa sa aiba probleme. Acum cam toti dealerii vind bine, vinzatorii isi fac planul, masinile se vind aproape singure, deci vinzatorii nu-si bat inca capul sa fie spirt.

Apropo de mgagicile de la saloane, de regula nici alea nu sunt lasate chiar tute, li se dau niste informatii pe care sa le poate spune la curiosi. Normal ca nu stiu detalii tehnice, si cred ca daca cineva ar avea aceasta pretentie ar fi cel putin deplasat, dar sunt in stare sa raspunda marii mase de gura casca, care intreaba cit costa masina aia sau citi cai are.

Edited by abancor, 22 May 2008 - 21:56.


#5
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

View Post_Smiley_, on May 22 2008, 21:02, said:

sebulbus, tot ce stii tu nu se aplica la saloanele auto.
acolo imaginea e cea mai importanta. la targurile auto mai mici, se intampla sa fie aduse angajatele sa arate frumos pe acolo(evident, angajatele astea rareori sunt vanzatoare; de obicei sunt contabile, secretare, etc...ce au si ei mai frumos prin firma). la targurile mari (sau in cazul firmelor "cu prestanta") nu sunt aduse angajate, ci sunt aduse diverse modele de la diverse agentii. se face casting inainte, sunt alese cateva(evident, dupa cum arata, nu dupa ce cunostiinte au in domeniul auto) si alea freaca si ele menta pe acolo. o sa le vezi pe aceleasi la o gramada de targuri, de la IT pana la masini, trecand prin constructii si turism. e si asta o meserie, sa stai si sa arati frumos la targ.

Din proprie experienta iti spun ca la sourumul unei marci de lux am dat peste o panarama de sugatoare de penisuri care inafara de preturi nu stia nimic  :lol: .
Si nici nu se imbraca bine.

#6
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007
Cea mai tare faza mi s-a intamplat la un showroom Opel acum ceva ani. Il intreb pe agentul de acolo in leg cu astra "puntea e semi-rigida nu?", "nu nu, e confortabila". Asta a fost raspunsul lui.
Sa nu uit si showroom-urile Peugeot unde sunt numai domnisoare destul de dragute, dar care ori stiu datele si le recita ca pe poezie, ori nu le stiu deloc.

#7
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
Pentru achizitie de masina noua pret pana in 15k euro am trecut prin diverse reprezentante detalii:
Opel-sictir din partea agentului deci nici vorba de detalii, la sfarsit mai imi spune...si asa dureaza 3 luni pana vine daca va grabiti Opel nu e o optiune pentru dvs.
Fiat-primit bine, explicatii acceptabile, detalii despre revizii si pret piese 0. Poate pentru ca era vorba de un model deabia aparut la momentul acela(bravo)
Renault:cunostinte preturi si atat
Vw-dezinteres,o calculatie rapida de rate si un pliant
skoda-idem vw
kia- ori ca era showroomul gol ori ca erau acolo tot aia era, sa nu mai zic de faptul ca am fost rugat sa vad cum imi sta in noua ceed intr-o masina aflata in parcarea din fata dealerului si care apartinea unui angajat de acolo care nu prea era prieten cu ordinea si curatenia.
ford-dezinteres si cam aceeasi maniera de prezentare ca si Kia.
seat-nici ei nu exceleaza dar mi s-au parut cei mai profi. M-au facut sa o cumpar, cu toate ca daca existau si alti dealeri cu agenti de vanzari ca la seat poate nu era acelasi sfarsit al povestii

#8
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004

View PostA_Ionut, on May 24 2008, 23:02, said:

Pentru achizitie de masina noua pret pana in 15k euro am trecut prin diverse reprezentante detalii:
Opel-sictir din partea agentului deci nici vorba de detalii, la sfarsit mai imi spune...si asa dureaza 3 luni pana vine daca va grabiti Opel nu e o optiune pentru dvs.
Fiat-primit bine, explicatii acceptabile, detalii despre revizii si pret piese 0. Poate pentru ca era vorba de un model deabia aparut la momentul acela(bravo)
Renault:cunostinte preturi si atat
Vw-dezinteres,o calculatie rapida de rate si un pliant
skoda-idem vw
kia- ori ca era showroomul gol ori ca erau acolo tot aia era, sa nu mai zic de faptul ca am fost rugat sa vad cum imi sta in noua ceed intr-o masina aflata in parcarea din fata dealerului si care apartinea unui angajat de acolo care nu prea era prieten cu ordinea si curatenia.
ford-dezinteres si cam aceeasi maniera de prezentare ca si Kia.
seat-nici ei nu exceleaza dar mi s-au parut cei mai profi. M-au facut sa o cumpar, cu toate ca daca existau si alti dealeri cu agenti de vanzari ca la seat poate nu era acelasi sfarsit al povestii
Nu vi se pare ciudat ca nu scrie pe forum(uri) nici un suflet care lucreaza la astfel de dealership-uri?V-ati intrebat vreodata de ce? Va spun eu: nu au timp. Muncesc.
Cat despre experiente, da, cele scrise mai sus de tine insumeaza experientele de pe piata romaneasca. Se face volum, nu calitate.Oricat de mult ti-ai dori sa stai de vorba cu omul, nu poti pentru ca ai plan. MARE, nu cum spunea colegul mai sus ca masinile se vand singure. Se vede ca stii ce vorbesti!  :lol:   Oameni cu experienta se gasesc foarte greu si costa. cat despre VW si Skoda ''dezinteresul" s-ar traduce in eficienta pentru ca intreaba 20 si cumpara 2.Tu cam cat timp i-ai acorda fiecaruia avand in vedere ca nu stii care o sa cumpere? Seatii ti-au vandut pt ca au mult timp la dispozitie fiind o marca destul de dificil de vandut dar planul pe care il au este mare, asa ca au tinut de client. Asta este atitudinea insa nu se poate aplica peste tot din motive obiective.

#9
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
hahah, nenea dealerul cine v-a invata lectia asta?
ia trimite parerea ta si la mai marii din strainatate si vezi daca ei sint de acord sa tratezi cu c... clientii care vin ca deh, nu cumpara decat 2 din 20

paia ala care nu cumpara, te intrebi de ce nu o face?  poate pentru ca atitudinea dealerului cantareste mult....

#10
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.12.2006

View Post701, on May 27 2008, 12:50, said:

Nu vi se pare ciudat ca nu scrie pe forum(uri) nici un suflet care lucreaza la astfel de dealership-uri?V-ati intrebat vreodata de ce? Va spun eu: nu au timp. Muncesc.


Sa intelegem ca tu nu muncesti..sau mai faci rost de timp sictirind vreo 2-3, ca si asa, din 20 cumpara 2, are balta peste?

#11
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005

701 said:

at despre VW si Skoda ''dezinteresul" s-ar traduce in eficienta pentru ca intreaba 20 si cumpara 2.
Ete na. cumpara doar 2 pentru ca alti 4 isi baga picioarele si se satura sa il roage pe excelenta sa dealerul sa-i ofere cateva informatii despre masina... ce dracu, vinzi masina poporului, nu Maserati, asa cum lasa de inteles aerele domnilor de prin reprezentantele VW...

La SIAB, il intreb pe domnu' reprezentant de vanzari de la VW, care se plimba cu bratele incrucisate privind undeva deasupra multimii calicilor care se imbulzeau sa admire minunatiiile expuse, ce oferta este la Passat. Fara a se uita la mine, raspunde "nici una" si se intoarce cu spatele. Vanzare buna, le doresc...

#12
virgos9ro

virgos9ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.04.2005
Cred ca vanzatorii de masini ar trebui sa fie cel putin mai atenti cu posibilii clienti ca doar nu vine nimeni sa cera masini de moca....

#13
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004

View Postcryo, on May 27 2008, 15:16, said:

Ete na. cumpara doar 2 pentru ca alti 4 isi baga picioarele si se satura sa il roage pe excelenta sa dealerul sa-i ofere cateva informatii despre masina... ce dracu, vinzi masina poporului, nu Maserati, asa cum lasa de inteles aerele domnilor de prin reprezentantele VW...

La SIAB, il intreb pe domnu' reprezentant de vanzari de la VW, care se plimba cu bratele incrucisate privind undeva deasupra multimii calicilor care se imbulzeau sa admire minunatiiile expuse, ce oferta este la Passat. Fara a se uita la mine, raspunde "nici una" si se intoarce cu spatele. Vanzare buna, le doresc...
N-am zis ca eu vand masini sau ca lucrez la vreun dealer-v-am oferit si cealalta fata a medaliei.Pentru ca voi vorbiti numai din punct de vedere al clientului si nu va puneti deloc in locul unui vanzator.Nu va doresc decat sa cunosteti intr-o zi pe cineva care lucreaza in domeniu ca sa vedeti ca exista viata si de partea "cealalta".
Daca nu reusiti sa vedeti ambele fete ale problemei nu o sa intelegeti niciodata de ce "dilaru" se "poarta" asa cu un posibil client.

#14
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,015
  • Înscris: 01.11.2005
Se pare ca tu nu intelegi ca in calitate de client e normal sa am pretentii pentru ca eu dau banii iar dealerul traieste din asta deci trebuie sa vanda masini.Nu ma intereseaza cat muncesste,cati copii are,daca are apa acasa.Sunt clienti care muncesc 14-15 ore/zi si fac sacrificii ca sa-si achizitioneze masina.Vanzatorul isi ia salariul din banii mei si vreau sa fiu tratat cu respect si nu sa mi se dea cu flit.Daca banii mei nu sunt buni,nicio problema mai sunt si altii care vand masini la fel cum si vanzatorul ar fi bine sa-si caute alt job mai relaxant.
Tine de comunicare nu de altceva.

#15
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View Postbolo, on May 30 2008, 10:55, said:

...
Vanzatorul isi ia salariul din banii mei si vreau sa fiu tratat cu respect si nu sa mi se dea cu flit.Daca banii mei nu sunt buni,nicio problema mai sunt si altii care vand masini
...

Asta nu inteleg vanzatorii, sau se fac ca nu inteleg. Piata auto inca merge bine, au avut cresteri procentuale formate din doua cifre in ultimii ani, daca tin bine minte. Nu spun ca se vand singure masinile, ci ca e inca relativ usor sa le vinzi. Si multi dintre vanzatori, cand vor da de greu, cand vor vedea ca nu le mai intra in showroom doar clienti hipnotizati de reclame si de ideea "nemteasca/japoneza=ok" sau "franta=nashpa", se vor transfera inspre alte domenii de activitate.

Am vazut ca s-a facut mai sus o trecere in revista a diverselor atitudini intalnite prin showroomuri. Sa zic si eu:

Opel + Chevrolet - dezinteres total
Renault - ok
Skoda - "superiori", de parca ar vinde Ferrari
Seat - ok, cu exagerari in limite normale ale calitatilor si fiabilitatii masinii ( Ibiza )
Peugeot - ok
VW - sictir maxim si privirea aia de arian ( nu aerian ) care-ti face o favoare si cand iti da o oferta
Fiat - ok
Mitsubishi - ok
Toyota - foarte bine
Ford - asa si asa
Honda - foarte bine.

Impresiile sunt de anul trecut. In cam doua saptamani ii calc din nou, si voi trece pe aici sa vad daca s-a schimbat ceva in atitudinea vanzatorilor...

#16
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004

View Postbolo, on May 30 2008, 10:55, said:

Se pare ca tu nu intelegi ca in calitate de client e normal sa am pretentii pentru ca eu dau banii iar dealerul traieste din asta deci trebuie sa vanda masini.Nu ma intereseaza cat muncesste,cati copii are,daca are apa acasa.Sunt clienti care muncesc 14-15 ore/zi si fac sacrificii ca sa-si achizitioneze masina.Vanzatorul isi ia salariul din banii mei si vreau sa fiu tratat cu respect si nu sa mi se dea cu flit.Daca banii mei nu sunt buni,nicio problema mai sunt si altii care vand masini la fel cum si vanzatorul ar fi bine sa-si caute alt job mai relaxant.
Tine de comunicare nu de altceva.
@bolo:eu inteleg foarte bine. Insa cititind postul tau, vad "aroganta" atat de specifica a romanilor care cumpara si vanzatorul odata cu masina. Nu exista normalitate in relatiile comerciale din Romania, fie ca este vorba de vanzatori sau de cumparatori. Sunt de acord ca de cele mai multe ori clientul nu are parte de consilierea necesara dar asta se intampla din cauza cererii care depaseste oferta.
Daca pe tine nu te intereseaza conditiile in care lucreaza vanzatorul, eu consider ca gresesti pentru ca acele conditii sunt esentiale ca tu sa primesti sau nu cele mai bune servicii. Ala este platit prost,munceste 15 ore pe zi, tu primesti zero servicii si ai observat asta.Da,ala isi gaseste alt job mai relaxant si in locul lui vine o varza care nu stie nimic despre masina, si uite asa ajungi tu sa te plangi ca nu sunt servicii de calitate.

#17
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,015
  • Înscris: 01.11.2005
NU vreau sa cumpar si vanzatorul.Dar daca este pus acolo sa vanda masini atunci sa-si faca treaba.Daca e incompetent nu am nevoie de serviciile lui.MAi bine lipsa decat sa stea langa mine si sa ma abureasca cu aberatii.
Daca dealerii ar avea saiturile foarte bine puse la punct si actualizate eu as fi multumit sa intu in showroom sa ma uit la masini,sa pot citi brosurile pe niste calculatoare din alea de informare,sa pot lista oferte de finantare,sa iau cheia de la portar pentru test drive etc.Nu tin neaparat sa am un dialog cu ei,oricum nu prea sunt seriosi si nu ma pot increde in vorbele lor.

#18
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
@bolo:parerea mea este sa mergi cu mintea deschisa la dealer atunci cand vrei sa iti cumperi o masina.Uita ce citesti pe-aici pentru un moment si incearca sa structurezi intrebarile.Ai toate sansele sa dai peste careva care sa fie fair si care sa te ajute,nu sa te incurce.Majoritatea se duc cu "bagajul' citit de pe forum-uri si uite asa apar problemele de comunicare de care vorbeai mai sus.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate