Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

3d virtual tour

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
krocher5

krocher5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.10.2007
Salut, imi puteti spune cum pot realiza un tour 3d al unei case?!..eu nu am gasit niciun program, ideea e ca reau sa ma "plimb" prin ea apasand pe sageti. Eu am desenat-o in Google Sketchup(stiu, sunt n00b). Multumesc anticipat.

PS: stiu ca postul nu se incadreaza aici, dar nu am idee unde sa-l pun. Daca e vre-un modrator il rog sa-l mute in categoria in care crede el ca ar trebui postat.

#2
ltodor

ltodor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.05.2008

 krocher5, on May 20 2008, 16:18, said:

Salut, imi puteti spune cum pot realiza un tour 3d al unei case?!..eu nu am gasit niciun program, ideea e ca reau sa ma "plimb" prin ea apasand pe sageti. Eu am desenat-o in Google Sketchup(stiu, sunt n00b). Multumesc anticipat.

PS: stiu ca postul nu se incadreaza aici, dar nu am idee unde sa-l pun. Daca e vre-un modrator il rog sa-l mute in categoria in care crede el ca ar trebui postat.

Ba chiar, ai postat intrebarea la locul potrivit.
Pentru ca in ArchiCAD poti sa navighezi in 3D "live" ca si in jocurile shutter, cu mausul si cu tastatura. Poti intra/iesi in casa, poti sa te plimbi de la un nivel pe altul frumos pe scari, adica tot ce vrei.
Daca vrei sa salvezi un astfel de plimbare intr-un fisier .avi sau altceva, poti sa faci prin definirea unui traseu de camera prealabil (Camera Tool).
Ai posibilitatea sa definesti traseu de animatie, scene VR, obiect VR.
Daca te prinzi de anumite tehnici de lucru, poti seta chiar si "plimbari nocturne cu cer instelat".

Ca si concluzie, merita sa faci rost de ArchiCAD si sa-ti importi casa din SketchUp. Dupa asta, verifica 3D-ul in modul de navigare "Explore".

#3
krocher5

krocher5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.10.2007

 ltodor, on May 23 2008, 10:12, said:

Ba chiar, ai postat intrebarea la locul potrivit.
Pentru ca in ArchiCAD poti sa navighezi in 3D "live" ca si in jocurile shutter, cu mausul si cu tastatura. Poti intra/iesi in casa, poti sa te plimbi de la un nivel pe altul frumos pe scari, adica tot ce vrei.
Daca vrei sa salvezi un astfel de plimbare intr-un fisier .avi sau altceva, poti sa faci prin definirea unui traseu de camera prealabil (Camera Tool).
Ai posibilitatea sa definesti traseu de animatie, scene VR, obiect VR.
Daca te prinzi de anumite tehnici de lucru, poti seta chiar si "plimbari nocturne cu cer instelat".

Ca si concluzie, merita sa faci rost de ArchiCAD si sa-ti importi casa din SketchUp. Dupa asta, verifica 3D-ul in modul de navigare "Explore".
Merci foarte mult, acum "incerc" sa fac rost de ArchiCAD, iar daca o sa am vre-o intrebare, o sa fiu "nesimtit" si nu o sa ezit sa te contactez :)

#4
bmsystem

bmsystem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.05.2009

 ltodor, on May 23 2008, 10:12, said:

Ba chiar, ai postat intrebarea la locul potrivit.
Pentru ca in ArchiCAD poti sa navighezi in 3D "live" ca si in jocurile shutter, cu mausul si cu tastatura. Poti intra/iesi in casa, poti sa te plimbi de la un nivel pe altul frumos pe scari, adica tot ce vrei.
Daca vrei sa salvezi un astfel de plimbare intr-un fisier .avi sau altceva, poti sa faci prin definirea unui traseu de camera prealabil (Camera Tool).
Ai posibilitatea sa definesti traseu de animatie, scene VR, obiect VR.
Daca te prinzi de anumite tehnici de lucru, poti seta chiar si "plimbari nocturne cu cer instelat".

Ca si concluzie, merita sa faci rost de ArchiCAD si sa-ti importi casa din SketchUp. Dupa asta, verifica 3D-ul in modul de navigare "Explore".
Vezi ca avem un soft de 40Euro cu TVA care face asta si inca multe altele , se numeste Floorplan 3D. Este excat cum au descris mai sus, apesi pe sageti si mergi. Se numeste FloorPlan 3D. :D

Attached Files



#5
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

 bmsystem, on May 21 2009, 15:46, said:

Vezi ca avem un soft de 40Euro cu TVA care face asta si inca multe altele , se numeste Floorplan 3D. Este excat cum au descris mai sus, apesi pe sageti si mergi. Se numeste FloorPlan 3D. :D
Posteaza cateva exemple.

#6
neckro

neckro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.02.2006
Salut, caut un flash engine care sa ma ajute sa fac un interactive 3d walkthrough dintr-un archicad export. Va dau o referinta sa vedeti cam ce caut : http://wineperm.ru/enter/ (aceasta NU este o reclama).
Multumesc anticipat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate