Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

sfaturi achizitie multifunctional

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
fatherboard

fatherboard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.01.2008
am o imprimanta hp 3520 careia i-am facut refill de cel putin 20 de ori fiecarui cartus
am nevoie acum de un multifunctional care sa indeplineasca 3 conditii:
-pret <500 lei
-cartuse>5 ml
-refill usor cu seringa, fara resetari si alte de astea.
daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi (as prefera de la detinatori de astfel de echipamente), pt ca, la ora actuala imprimantele, desi ieftine au devenit practic, echipamente de unica folosinta.
99% voi folosi multifunctionalul pt home office.
as lua in calcul chiar un multifunctional laser monocrom, dar si astea au tonere care costa cit imprimanta

va multumesc anticipat!

#2
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 fatherboard, on May 4 2008, 01:08, said:

...
as lua in calcul chiar un multifunctional laser monocrom, dar si astea au tonere care costa cit imprimanta

in b stiu de producton (linga obor) ca reumplu (refurbish?) cartuse laser dar ar trebui inainte aflat cit costa umplerea...

Quote

Cartusele toner Certo

Avantajele imprimantelor cu laser fata de cele cu cerneala constau in viteza de tiparire mult mai mare si cost redus pe pagina tiparita.
La cartusele cu toner Certo, dupa demontare, toate componentele si subansamblele cu uzura regulata se inlocuiesc cu altele noi.
Ca regula, se inlocuiesc componentele din cauciuc si materiale optosenzitive: cilindrul fotosensibil si lamela de stergere. Ramin neinlocuite doar acele componente care nu au nici un rol in formarea imaginii (carcasa, roti dintate) si care nu prezinta o uzura vizibila la mai multe cicluri de functionare.
Rezervorul de toner este umplut cu toner compatibil cu aceleasi proprietati si in aceeasi cantitate ca la un cartus OEM.

in tm e o firma care face cartuse clona atit pt inkjet, cit si pt laser: tin factory

#3
fatherboard

fatherboard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.01.2008
stie cineva cum merg hp 4280.am vazut ca au cartuse destul de mari in varianta xl

#4
nc_cezar

nc_cezar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.09.2007
Salut poate va ajut si io cu ceva info. Eu mi-am achizitionat un Canon MP210 prret actual aprox. 250 RON. Sunt foarte multumit de ea. Am scanat carti intregi am scos pana acum cu ea mii si mii de coli, topuri intregi, refilul i l-am facut cu seringa si nu am nici o problema in ceea ce priveste printatul. Singura cchestie ar fi a atunci cand ii faci refill cu sringa ea nu iti mai recunoaste cartusul ca fiind cel original, trebuie introdus nu stiu ce cod din combinatii de taste , eu nu am reusit, dar singer sa fiu nici nu ma deranjeaza sa imi palpaie un LED acolo, in rest printeaza  super ok,a si era sa uit , ca si copiator, am "xeroxat" la greu fara pb  nu mananca mult tus la copiat. O sticla de cerneala pt refill e doar 10 lei si inca mai am un sfert din ea. Conusma putin tus si scoate de calitate. Pana acum nu am avut nicio pb cu ea. Singur incident a fost cand am vrut sa printez ceva si din graba uitasem sa mai deschid trapa sa iese foile si mi s-a blocat dar am tras foaia in cauza si e ok. Ey sunt f multumit de ea. CANON  MP 210

Attached Files



#5
nc_cezar

nc_cezar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.09.2007
...sorry about the misstypes. I was in a hurry !

aaa.... Inca o chestie. Acuma eu nu vreau sa fac antireclama dar optasem initial pt un HP. Cineva mi-a recomandat totusi Canon, dar nu imi pare rau. Ca si calitate o MF HP la aceeasi bani ca si Canonul ala e cu mult sub. Cunosc vreo 2 persoane care detin HP F2180. Nici macar nu ii recunoaste textul Abby Fine Reader dupa un scan cu un HP ca ala, ca sa nu mai zic de calitatea plasticului de doi bani folosit parca reciclat din peturi si pungi de plastic. Ca refil probleme la HP, cartusul e de proasta calitate se usuca f repede capul. La canon daca las o luna fara sa folosesc de exemplu, pot totusi sa listez ceva, cu HP nu, ca sa nu mai zic de sistemul te curatare al capului din Canon, un lucru foarte bun, doar ca incetineste uneori procesul de printare(atunci cand se murdareste capul). La modelul asta ai si USB pt aparat foto, sau, daca vrei poti chiar sa iti incarci mobilul, USB fiind alimentat cand imprimanta e ON. Un lucru ciudat mi se pare la HP si modalitatea de alimentare cu coli care e pe orizontala deasupra tavii pe care ies foile dupa. Si o chestie misto la Canon este sistemul de prindere a colii care urmeaza a fi printata. El ia foaia o trage in jos apoi vine putin sus sa se alinieze dup cara este trasa pe role pt printat dar asta doar dupa ce o aliniaza nu ca la alte imprimante unde zdruncina frate foaia de se misca si biroul si te trezesti numai cu valuri pe coala nicidecum unrand drept printat. Per total nota 10 pt canon, eu unul sunt foarte multumit de ea.

#6
fatherboard

fatherboard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.01.2008

 nc_cezar, on May 5 2008, 09:26, said:

...sorry about the misstypes. I was in a hurry !

aaa.... Inca o chestie. Acuma eu nu vreau sa fac antireclama dar optasem initial pt un HP. Cineva mi-a recomandat totusi Canon, dar nu imi pare rau. Ca si calitate o MF HP la aceeasi bani ca si Canonul ala e cu mult sub. Cunosc vreo 2 persoane care detin HP F2180. Nici macar nu ii recunoaste textul Abby Fine Reader dupa un scan cu un HP ca ala, ca sa nu mai zic de calitatea plasticului de doi bani folosit parca reciclat din peturi si pungi de plastic. Ca refil probleme la HP, cartusul e de proasta calitate se usuca f repede capul. La canon daca las o luna fara sa folosesc de exemplu, pot totusi sa listez ceva, cu HP nu, ca sa nu mai zic de sistemul te curatare al capului din Canon, un lucru foarte bun, doar ca incetineste uneori procesul de printare(atunci cand se murdareste capul). La modelul asta ai si USB pt aparat foto, sau, daca vrei poti chiar sa iti incarci mobilul, USB fiind alimentat cand imprimanta e ON. Un lucru ciudat mi se pare la HP si modalitatea de alimentare cu coli care e pe orizontala deasupra tavii pe care ies foile dupa. Si o chestie misto la Canon este sistemul de prindere a colii care urmeaza a fi printata. El ia foaia o trage in jos apoi vine putin sus sa se alinieze dup cara este trasa pe role pt printat dar asta doar dupa ce o aliniaza nu ca la alte imprimante unde zdruncina frate foaia de se misca si biroul si te trezesti numai cu valuri pe coala nicidecum unrand drept printat. Per total nota 10 pt canon, eu unul sunt foarte multumit de ea.
dar nu sunt probleme cu refill-ul?
am auzit de la unii ca la mp 210 cartusele nu se pot incarca cu seringa
si atunci chiar e o problema
sunt deschis la orice sugestie

#7
nc_cezar

nc_cezar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.09.2007
Nu am absolut nici o problema in ceea ce priveste incarcatul cu seringa.Eu nu vreau sa determin sa iti iei ce spun eu. Doar vreau sa iti expun cum se comporta, la urma urmei alegerea este a  ta. Dar nu am avut nicio pb. Important e sa ai grija cat de mult injecteze sa nu iti de pe cealalta parte cand e suprasaturat buretele ala pe post de supapa stii?
dar stergi si no pb. merge absolut perfect. ce m-a uimit pe mine e faptul ca, consuma f putin tus chiar si ca xerox, fata de cum m-as fi asteptat. am cumparat o sticluta de 100 ml pt canon, codul tusului e PG 40 Black. uite atasez aici foto.Ti-am zis mie imi place f mult ca scoate f bine, nu se misca sa lase randul stramb ca valurile, fata de un lexmark de ex care iti zuguduie tot biroul, iar la Hp cam are pb la incarcari.eu cu asta nu am pb.

Attached Files



#8
fatherboard

fatherboard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.01.2008
o ultima întrebare:la funcția de "xerox" scoate și copii color? Nu scrie pe net la specificații tehnice.

#9
alephan

alephan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.05.2008
Salut tuturor

De curand mi s-a bulit vechiul meu 930... hp.... pentru cei care inca suspina dupa el. A fost bun dar a murit asa ca la primul salariu am decis sa investesc intr-una noua.

Conditiile sunt cam asa: sa fie multifunctionala (cu fax), sa se incarce cartusele usor (fara cip ca sa nu am probleme de acceptare and so on)
Optional: cartuse nu tocmai mititele ca mor la birou cu ce hp-uri "mini" de filez.

Dupa ce am citit si am mai dat clickuri pe ici pe colo am ajuns la:
HP 6310 (dar e cam vechi si nu mi se mai aduce asa usor)
Canon mx700 (review-uri cam proaste)

Voi ce zicieti? Ce sa aleg. Subliniez: cu fax.

P.S.: Ce stiti? Mx700 se poate incarca "at home" si daca da de unda gasesc "sticlute"?

Multumesc anticipat,

#10
nc_cezar

nc_cezar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.09.2007
Da. Categoric. Am testat tot in prima zi, print color, greyscale, si copiatorul color si greyscale. Merge super. Am xeroxat cartea de identitate color. A iesit super, color. E f fain ca apesi doar un singur buton si incepe sa scaneze si sa printeze imediat ce trece cu scanatul de prima jumatatae apoi printeaza ce a scanat cu cateva fractiuni de secunda inainte. Si daca vrei mai multe copii apesi pe butonul + si memoreaza pana la 20 de copii.

#11
alephan

alephan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.05.2008

 nc_cezar, on May 6 2008, 23:29, said:

Da. Categoric. Am testat tot in prima zi, print color, greyscale, si copiatorul color si greyscale. Merge super. Am xeroxat cartea de identitate color. A iesit super, color. E f fain ca apesi doar un singur buton si incepe sa scaneze si sa printeze imediat ce trece cu scanatul de prima jumatatae apoi printeaza ce a scanat cu cateva fractiuni de secunda inainte. Si daca vrei mai multe copii apesi pe butonul + si memoreaza pana la 20 de copii.
despre ce printer vorbesti? :)

#12
fatherboard

fatherboard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.01.2008
Vorbeste despre Canon MP210. Dar, din păcate, nu are fax. Nu cunosc modelul, dar iti ofer un link: http://www.mediatec....XMA_MX_700.html. Mă gândesc că, din moment ce există kit de refill negru și color pentru aceast multifuncțional, se pot încărca. Eu am deschis acest topic în ideea de a afla de la cei care exploatează echipamente cum se comportă:fiabilitate și refill. Eu am și acum un HP3520, căruia i-am făcut cel puțin 30-40 de refill pt fiecare cartuș. Secretul este să nu lași carțușele mai mult de o săptămână fără să scoți ceva și să nu le lași să se descarce complet.Se pare că acum lucrurile s-au schimbat și producătorii vor să se îmbogățească din consumabile nu din echipamente, iar imposibilitatea refill-ului este inacceptabilă.

#13
tdragomir

tdragomir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.07.2006

 alephan, on May 6 2008, 18:33, said:

Salut tuturor

De curand mi s-a bulit vechiul meu 930... hp.... pentru cei care inca suspina dupa el. A fost bun dar a murit asa ca la primul salariu am decis sa investesc intr-una noua.

Conditiile sunt cam asa: sa fie multifunctionala (cu fax), sa se incarce cartusele usor (fara cip ca sa nu am probleme de acceptare and so on)
Optional: cartuse nu tocmai mititele ca mor la birou cu ce hp-uri "mini" de filez.

Dupa ce am citit si am mai dat clickuri pe ici pe colo am ajuns la:
HP 6310 (dar e cam vechi si nu mi se mai aduce asa usor)
Canon mx700 (review-uri cam proaste)

Voi ce zicieti? Ce sa aleg. Subliniez: cu fax.

P.S.: Ce stiti? Mx700 se poate incarca "at home" si daca da de unda gasesc "sticlute"?

Multumesc anticipat,

recomand Lexmark F4270

am unul de 2 ani si merge super
nu face figuri la cartuse
are cartuse mari pt negru 70, 71 eu folosesc 75 de mare capacitate
color 19, 20

fax 35kb/s, receptor, scaner, copy, print
pret aprox 400-450 lei
pret refil producton lexmark 5000 /100ml max 15 lei
cred ca este printre singurele modele actuale de la lexmark care nu face figuri la cartuse
succes

#14
alephan

alephan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.05.2008

 tdragomir, on May 7 2008, 16:24, said:

recomand Lexmark F4270

am unul de 2 ani si merge super
nu face figuri la cartuse
are cartuse mari pt negru 70, 71 eu folosesc 75 de mare capacitate
color 19, 20

fax 35kb/s, receptor, scaner, copy, print
pret aprox 400-450 lei
pret refil producton lexmark 5000 /100ml max 15 lei
cred ca este printre singurele modele actuale de la lexmark care nu face figuri la cartuse
succes

Este o solutie faina dar problema este ca nu se "prea" mai gaseste..... si mai mult scannerul e cam nasol... Tie cum ti se pare?

Edited by alephan, 07 May 2008 - 20:16.


#15
niculescudan

niculescudan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.04.2008
salutare!! nu ma pricem deloc la imprimante si as vrea sa stiu si eu,care este diferentza intre cele laser si cele inkjet,si daca cele laser se pot reincarca acasa
multumesc anticipat!

#16
alephan

alephan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.05.2008
Deci stii ceva de scanner?

#17
niculescudan

niculescudan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.04.2008
nici de alea nu pot spune ca sti prea multe

#18
alephan

alephan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.05.2008

 tdragomir, on May 7 2008, 16:24, said:

recomand Lexmark F4270

am unul de 2 ani si merge super
nu face figuri la cartuse
are cartuse mari pt negru 70, 71 eu folosesc 75 de mare capacitate
color 19, 20

fax 35kb/s, receptor, scaner, copy, print
pret aprox 400-450 lei
pret refil producton lexmark 5000 /100ml max 15 lei
cred ca este printre singurele modele actuale de la lexmark care nu face figuri la cartuse
succes

Ce stii de scanerul de la asta?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate