Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Brazi argintii (albastrii) Abies procera glauca si Picea pungens hoopsi

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Manuelita

Manuelita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.04.2008
Imi doream de mult un brad argintiu, iar sambata am crezut ca s-a ivit ocazia de a cumpara unul, si anume am luat din Brico un bradut argintiu ( pe eticheta scria: Brad argintiu, Picea pungens glauca ) am ajuns acasa, am tocit netul si m-am lamurit ca...am cu,mparat molid argintiu :lol:
M-am linistit, am inceput sa ma bucur de dragalasul musafir, l-am plantat la loc de cinste si am continuat cautarile, de data asta documentandu-ma. Ocazie cu care am "descoperit" ca cei mai argintii (sau albastrii cum zic strainii) sunt molidul Picea pungens hoopsi si bradul Abioes procera glauca.


Stie cineva unde gasesc cate un exemplar din coniferele mai sus numite? Eventual si la niste preturi normale.....

Multumesc frumos oricui imi da o idee (am cautat si eu pe net dar nu am gasit, ba prea mari, ba in partea cealalta a tarii :mellow:

#2
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 20.04.2008

 Manuelita, on Apr 30 2008, 00:28, said:

Imi doream de mult un brad argintiu, iar sambata am crezut ca s-a ivit ocazia de a cumpara unul, si anume am luat din Brico un bradut argintiu ( pe eticheta scria: Brad argintiu, Picea pungens glauca ) am ajuns acasa, am tocit netul si m-am lamurit ca...am cu,mparat molid argintiu :lol:
M-am linistit, am inceput sa ma bucur de dragalasul musafir, l-am plantat la loc de cinste si am continuat cautarile, de data asta documentandu-ma. Ocazie cu care am "descoperit" ca cei mai argintii (sau albastrii cum zic strainii) sunt molidul Picea pungens hoopsi si bradul Abioes procera glauca.


Stie cineva unde gasesc cate un exemplar din coniferele mai sus numite? Eventual si la niste preturi normale.....

Multumesc frumos oricui imi da o idee (am cautat si eu pe net dar nu am gasit, ba prea mari, ba in partea cealalta a tarii :mellow:


Cauta-l in urmatorul link. vezi daca il gasesti.
http://www.intersemi.../producto2.html

#3
vladone56

vladone56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.01.2007
Incearca la ICAS Stefanesti, din Voluntari. E aproape de Buc., practic la 10 min. din Colentina, prin 7 Noiembrie.
Merita sa te duci pana acolo, nu sa te uiti pe net.........
Sau, daca iti permiti drumul pt. o singura buc., pe la pepinierele Romsilva din jurul Capitalei. Succes

#4
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
am vazut ieri la bricostore pantelimon ,erau la balot ,aveau bine 1 m inaltime si erau foarte bogati / imbracati cu crengi si costau 99 ron .titlul era brad argintiu sigur era brad nu molid si avea tenta gri /albastru .

#5
Manuelita

Manuelita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.04.2008

 HADE 61, on May 2 2008, 15:39, said:

am vazut ieri la bricostore pantelimon ,erau la balot ,aveau bine 1 m inaltime si erau foarte bogati / imbracati cu crengi si costau 99 ron .titlul era brad argintiu sigur era brad nu molid si avea tenta gri /albastru .


Din pacate e molid toata ziua! m-am documentat foooarte bine si e molid nu brad. dar sunt frumosi si cu ramuri bogate.
As vrea sa mai cumpar unul, dar stie cineva daca se mai pot planta conifere  la balot la vremea asta?

#6
Manuelita

Manuelita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.04.2008
Ma gandeam sa incerc una dintre urmatoarele metode (balotul e micut)
1. plantarea bradutului (1,2 m) intr-un ghiveci mare si asezarea in casa, cu aer conditionat si lumina indirecta + pulverizare cu apa, si mutare in toamna afara
2. plantare afara si facut "acoperis" din 4 pari cu ceva pe ei (am citit pe net undeva)
locuiesc aproape de Bucuresti => caldura si praf din plin in timpul verii....

Ma gandeam sa incerc una dintre urmatoarele metode (balotul e micut)
1. plantarea bradutului (1,2 m) intr-un ghiveci mare si asezarea in casa, cu aer conditionat si lumina indirecta + pulverizare cu apa, si mutare in toamna afara
2. plantare afara si facut "acoperis" din 4 pari cu ceva pe ei (am citit pe net undeva)
locuiesc aproape de Bucuresti => caldura si praf din plin in timpul verii....

#7
costyn26

costyn26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.01.2007
doresc sa cumpar seminte de Picea pungens hoopsi bradut argintiu,si sa cunosc mai multe detalii despre cresterea si ingrijirea lui.are cineva astfel de informatii?poate cunoste cineva sau imi poate trimite prin posta sau un distribuitor ceva pe internet,pentru ca eu am cautat si nu am gasit pana acum

#8
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
I-ai contatcta cumva pe cei de la American Conifer Society, ca mi-au zis ca i-a mai intrebat cineva din romania de copacul asta.
ar fi asociatie ceheasca si un club de swap de la nemti da nu dau acum  de linkuri.o sa mai intreb. astia vindeau seminte de plante dn toata lumea.
cred ca sanse mai mari ai totusi la plante matura decit la seminte,

#9
doritoru

doritoru

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.01.2008

 Manuelita, on 10th May 2008, 15:21, said:

Ma gandeam sa incerc una dintre urmatoarele metode (balotul e micut)
1. plantarea bradutului (1,2 m) intr-un ghiveci mare si asezarea in casa, cu aer conditionat si lumina indirecta + pulverizare cu apa, si mutare in toamna afara
2. plantare afara si facut "acoperis" din 4 pari cu ceva pe ei (am citit pe net undeva)
locuiesc aproape de Bucuresti => caldura si praf din plin in timpul verii....

Ma gandeam sa incerc una dintre urmatoarele metode (balotul e micut)
1. plantarea bradutului (1,2 m) intr-un ghiveci mare si asezarea in casa, cu aer conditionat si lumina indirecta + pulverizare cu apa, si mutare in toamna afara
2. plantare afara si facut "acoperis" din 4 pari cu ceva pe ei (am citit pe net undeva)
locuiesc aproape de Bucuresti => caldura si praf din plin in timpul verii....
Da-mi o adresa si-ti trimit eu cateva seminte.

 costyn26, on 18th January 2009, 20:52, said:

doresc sa cumpar seminte de Picea pungens hoopsi bradut argintiu,si sa cunosc mai multe detalii despre cresterea si ingrijirea lui.are cineva astfel de informatii?poate cunoste cineva sau imi poate trimite prin posta sau un distribuitor ceva pe internet,pentru ca eu am cautat si nu am gasit pana acum
Iti trimit eu cateva seminte.

#10
greenworld

greenworld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 25.01.2009
Hoopsi este o varietate de Picea Pungens obtinuta pe cale vegetativa. Florile sunt sterile, deci seminte viabile nu vad cum sa obtii. Sfatul meu este sa iti cumperi un Hoopsi mic si sa il ingrijesti pana se face un frumos molid cu ace albastre. Sau poti sa il obtii prin altoire, daca esti pasionat.
Nu este tare pretentios, ii place la mult soare si nu ii priesc locurile in care apa balteste; este rezistent la poluare si suporta bine uscaciunea.

#11
costyn26

costyn26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.01.2007

 doritoru, on 10th January 2010, 19:31, said:

Da-mi o adresa si-ti trimit eu cateva seminte.


Iti trimit eu cateva seminte.

ti-am trimis adresa pe PM dar nu ai dat nici un semn

#12
Ghytza333

Ghytza333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.02.2018
Buna.
  E normala uscaciunea aceasta? E al doilea an de la plantare.
Ce ar fi de facut sa isi revina?
  Multumesc

Attached Files


Edited by Ghytza333, 04 June 2021 - 19:29.


#13
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
nu e normala. de revenit, ce e uscat o sa ramaina uscat si ar fi bine de eliminat acum si ars. ar putea fi o cercospora, cre se msica repede si e greu de eliminat. I-as face o baie serioasa, incepind dinspre baza si trunchi, in sus si spre exterior, cu Manzate 75 DF si la o saptamina cu ceva pe baza de cupru, cum ar fi Melody sau Champ.

#14
Ghytza333

Ghytza333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.02.2018
Multumesc pentru raspuns. O sa incerc cu ce ati spus, sa vedem.

#15
Ghytza333

Ghytza333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.02.2018
L-am salvat cu tratamentul recomandat. L-am curatat, tratat si nu au mai aparut uscaturi. Multumesc inca o data.

Edited by Ghytza333, 07 August 2021 - 18:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate