Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Maxtor vs. Western Digital vs. Seagate

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

Poll: Care HDD merita mai mult? (performanta/calitate/pret etc.) (159 member(s) have cast votes)

Care HDD merita mai mult? (performanta/calitate/pret etc.)

  1. Maxtor (11 votes [6.92%])

    Percentage of vote: 6.92%

  2. Western Digital (80 votes [50.31%])

    Percentage of vote: 50.31%

  3. Seagate (37 votes [23.27%])

    Percentage of vote: 23.27%

  4. Samsung (23 votes [14.47%])

    Percentage of vote: 14.47%

  5. Hitachi (8 votes [5.03%])

    Percentage of vote: 5.03%

  6. Nikimi (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  7. MDT (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#1
Stegal

Stegal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 13.05.2004
In primul rand doresc sa achizitionez un HDD si anume: Maxtor 120GB, 7200rpm, 8MB cache sau Western Digital 120GB, 7200rpm, 8MB cache, si nu stiu exact care are durata mai lunga de viata. Am inteles ca maxtor-urile sunt mai bune dar mai fusarite iar wd-urile mai proaste un pic dar mai bine lucrate. In acelasi timp am inteles ca wd-urile cad mai repede. deci va rog tare mult o comparatie la sange a acestor 2 modele

#2
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004
Eu ti-as spune sa iei Seagate prin simplul fapt ca Seagate ofera 5 ani garantie (ori dupa 5 ani un HDD e obsolete). Iar diferenta de performanta dintre M, WD, S cred ca e infima.

#3
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004
Acum am vazut ca ai bagat in poll si Samsung si Hitachi.
Samsung - keep away from them
Hitachi - bun Hitachi, scump Hitachi :D

Si sfatul meu e sa-ti iei de 160 pt ca diferent de pret e mica.

Edited by roguru, 22 October 2004 - 20:07.


#4
SnowWhit3

SnowWhit3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 21.10.2003
Am folosit doar Seagate si nu m-au dezamagit. Asa ca nu schimb firma doar de gragul schimbarii. Deci saftul meu  e sa mergi pe Seagate, si asa cum zicea si roguru ia de 160 Gb ca e mai convenabil.

#5
Stegal

Stegal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 13.05.2004
am vrut si eu seagate, dar din pacate nu va fi pe stoc de unde iau eu o perioada foarte buna si asa tre sa ma decid la wd sau maxtor. deci solutia optima?

#6
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Cica era un barbat bogat care vroia sa se insoare si nu stia cum sa-si aleaga perechea din vreo 3 variante. S-a gandit sa dea la fiecare din ele cate 100EUR si sa vada ce vor face cu ei;
- prima a cheltuit banii pe manichiura, coafura si haine pentru a arata cat mai bine si spre a fi aleasa;
- a doua a cheltuit banii cumparandu-i lui haine frumoase ca sa-i arate cat il pretuieste;
- a treia a donat banii unui orfelinat.
Iar el a ales-o pe cea cu sanii cei mai mari...

Comparatie la "sange" obiectiva nu-ti poate face nimeni, iar in final tu vei fi norocos sa achizitionezi un produs fara defect, si de preferinta cu garantie reala cat mai mare. Cat despre performante, cam toate sunt pe acolo in lumea aplicatiilor pe care le vei rula... si nu vei simti nici o diferenta, indiferent ca scrie pe el Maxtor, WD, Seagate, Samsung...

Personal am avut o experienta buna cu Maxtor pana acum (bat in lemn).

bafta la cumparare.

:vampire:

#7
Stegal

Stegal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 13.05.2004
pe mine ma intereseaza ala care nu crapa mai repede, nu ma intereseaza nu stiu eu ce performanta. pt ca datele sunt cele mai importante dupa cum se stie deja!!! asa ca ...

#8
darkzone

darkzone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 22.09.2004
poti sa mergi linistit pe un WD1200JB sau, de ce nu, un WD1200JD s-ata (daca iti permite placa de baza).
de curand mi-am luat si un seagate ST380013AS s-ata si il cam aud cum caraie. mai am si un WD800JB pe care il aud doar daca lipesc urechea de el.
parerea mea e ca seagate nu mai e ce-a fost. in momentul de fata as merge tot pe WD.

#9
intrare

intrare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 11.01.2003
Threadul asta e destul de aiurea. Tu incerci sa obtii niste pareri ale unor oameni care au folosit max 10-20 de harduri, numar care e foarte departe de un esantion reprezentativ. Pareri de genul "eu am Seagate si merge bine, deci Seagate rulz" sau "mie mi-a picat acum 2 ani un IBM deci IBM/Hitachi sucks" sunt complet irelevante. In plus in cadrul aceluiasi brand unele modele sunt mai fiabile decat altele.

Tu ce astepti de la useri? Sa-ti spuna care e dupa parerea lor cel mai bun ? pai fiecare va avea o parere diferita influentata de experienta personala limitata. Putin mai relevant dar la fel de subiectiva ar fi o parere a unui distribuitor de hdd gen Asbis sau Elko, dar ma indoiesc ca o sa iti dea vreo informatie.

Mai bine mergi aici ca sa vezi care e mai performant. Mai au o statistica de fiabilitate, iti spun doar ca un hdd e mai fiabil decat x%.

Personal prefer Hitachi ca la timp de acces sunt cele mai bune si de la seria 120gxp si 180gxp.

#10
Stegal

Stegal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 13.05.2004
si totusi care este mai bun dintre wd 120gb, 8mb fcahe si maxtor 120gb, 8mb cache?

#11
Paxus

Paxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 29.08.2002
1 bucata Maxtor de 40 @ 5400, 2mb, stricat dupa 1 an si 5 zile (1 an garantie)
2 bucati WD 80 @ 7200, 8 mb, stircate la interval de 1 saptamana (mai mult am stat la garantie dupa ele)

Am trecut pe Seagate Baracuda de 80 @ 7200, 2 mb. Merge excelent. Problema cu hdd-urile sta in felul urmator: daca ai bafta sa primesti unul bun e ok, daca nu
:whistling:

Edited by George, 24 October 2004 - 14:05.


#12
darkzone

darkzone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 22.09.2004

Stegal, on Oct 24 2004, 13:20, said:

si totusi care este mai bun dintre wd 120gb, 8mb fcahe si maxtor 120gb, 8mb cache?

<{POST_SNAPBACK}>

in cazul in care sunt pe IDE merita maxtor, pentru ca are viteza de transfer ceva mai mare. daca sunt pe s-ata, oricare. performantele sunt cam aceleasi. cu un mic avantaj al WD pentru fiabilitate.

#13
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Seagate ATA V, probabil cel mai fiabil hard disk creat vreodată. Din păcate nu se mai fabrică.

#14
darkzone

darkzone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 22.09.2004

Rabbit @ Today, on 05:32, said:

Seagate ATA V, probabil cel mai fiabil hard disk creat vreodată. Din păcate nu se mai fabrică.
da, pacat. si in ziua de azi imi pare rau dupa un seagate ATA V de 40 GB. l-am dat ca fraieru' intr-un sistem de-al meu mai vechi, in loc sa-l opresc pentru mine si sa pun altceva in loc  :cursing:  :death:

#15
Robby

Robby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2004
Din pacate pot sa spun ca Maxtorul sint cele mai proaste harduri, am avut foarte multe experiente nefericite cu acest tip de hhd, mai ales cu alea pe ata 133, daca te duci la garantie cu el ruleaza utilitarul ala powermax si ti-l da inapoi mult mai mic (capacitate), sint cele mai fierbinti harduri din lume, plus foarte multe probleme legate de compatibilitatea cu sclavul de pe cablu sau cu multe placi de baza, dupa cca o saptamina am constatat ca nu-l mai vede in bios, stupid moment.
Oare de ce tot ce se da gata asamblat contine Maxtor inauntru invariabil? Ma refer la magazine gen Domo. Si am avut n probleme cu astfel de calculatoare din cauza hardurilor, iar garantia o au la mama draq. Si daca il duci totusi la garantie, dureaza mai mult de o luna pina ti-l aduce inapoi. Eu am sfatuit pe toti (prieteni, cunostinte), sa nu mai cumpere calc. din astfel de magazine ca doar nu e masina de spalat. Dar din nefericire nu ma asculta.Si apoi vin la mine, sau la altul si se pling ca nu mai merge si din 30-40 de calculatoare luate prin Domo, Altex, Flanco care au trecut pe la mine 80% aveau probleme de hard (maxtor), sa nu mai aud de el. Nu spun cu ce merg eu ca sa nu fiu acuzat de partizanat.

#16
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
eu am JB de un an, mai am 2 garantie...   sper sa ma tina :D

#17
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Sunt de acord cu Robby, am pe pc la servici ca al doilea hard un Maxtor de 1 an, are si cateva bad-uri, frige daca-l atingi, pana acum 3 maxtor-uri duse. Cu Seagate n-am avut nici un fel de probleme, la un WD s-a ars controller-ul dupa 4 luni.

#18
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Am avut 2 Maxtor-uri. Ambele au crapat la partea de mecanica. Acum am un WD JB pe SATA. Mere de rupe.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate