Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Platitor de impozit pe profit

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
mihaila

mihaila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 09.01.2004
Salut,

Problema mea este ca am infiintat o firma noua cu ajutorul unei avocate idioate care a specificat in declaratia de la Reg. Com. referitoare la tipul de impozit ca firma este platitoare de impozit pe profit in loc de impozit pe venit cum doream eu. Firma inca nu are activitate si nu am depus nicio declaratie inca. Contabila a verificat si mi-a dat vestea proasta ca sint platitor de impozit pe profit. Intrebarea este daca am vreo posibilitate sa ma mai schimb in platitor de imp. pe venit, asta in special pentru ca activitatea pe care o voi presta se bazeaza in special pe servicii. Stiu ca nu prea sint sanse, am intrebat pe la adm. financiara si mi s-a spus ca nu.

#2
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postmihaila, on Apr 23 2008, 15:35, said:

Salut,

Problema mea este ca am infiintat o firma noua cu ajutorul unei avocate idioate care a specificat in declaratia de la Reg. Com. referitoare la tipul de impozit ca firma este platitoare de impozit pe profit in loc de impozit pe venit cum doream eu. Firma inca nu are activitate si nu am depus nicio declaratie inca. Contabila a verificat si mi-a dat vestea proasta ca sint platitor de impozit pe profit. Intrebarea este daca am vreo posibilitate sa ma mai schimb in platitor de imp. pe venit, asta in special pentru ca activitatea pe care o voi presta se bazeaza in special pe servicii. Stiu ca nu prea sint sanse, am intrebat pe la adm. financiara si mi s-a spus ca nu.
Se poate, cum sa nu se poata. In urma deciziei aga, sau ca, nu stiu exact, hotarati asta si apoi depuneti cererea la registru. Hartogaria nu o stiu exact.

#3
mihaila

mihaila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 09.01.2004
Ok, o sa ma interesez azi la registru sa vad daca se poate.

#4
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
Cererea nu trebe depusa la registru, ca alora putin le pasa cum platesti tu impozitul, ci la finante. Ai grija ca tb. sa ai un salariat pentru a putea opta pentru plata impozitului pe venit!

Edited by clara_spiele, 02 July 2008 - 18:32.
Am corectat greselile de exprimare/punctuatie.


#5
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Anknic, este indeplinita conditia de a avea un salariat in cazul in care unul din asociati/asociatul unic este angajat, pentru a putea opta pentru impozitul pe venit?

#6
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
Da, este indeplinita. Esti asociat/actionar unic, te angajezi (nu este obligatoriu ca al tau contract de munca sa fie de 8 ore pe zi, poti opta pentru un contract de munca partial-cu timp partial) si poti opta pentru impozit pe venit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate