Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Masurarea Temperaturii...

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
The|SpAwN

The|SpAwN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 09.07.2002
Am vazut azi la lucru un aparat super misto... e ca un pistol dar mult mai mic care, la apasarea unui buton emite o unda laser care masoara temperatura corpului pe care este emisa... Imi explica si mie cineva cum functioneaza ????  :o  si cat costa o kestie din aia ???  L-am incercat si chiar e misto... :) (pe suprafata pielii aveam 30.3 grade C) :D (si unda bate si la 50 de metrii... cel putin atat am incercat cel mai mult...)

#2
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
Cred ca nu unda laser e cea care masoara temperatura. Laserul e mai mult pentru ghidaj... sa stii unde e punctul in care masori. Explicatia e simpla: pentru a masura temperatura din raza laser aceasta trebe sa se intoarca innapoi la un receptor iar asta ar insemna ca tu trebe sa pui laser-ul perpendicular pe obiect.

Cred ca temperatura este masurata pe baza radiatiilor de calcudra emise de acel obiect.

#3
The|SpAwN

The|SpAwN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 09.07.2002
Ok.. si de la 50 metri mai sunt percepute radiatziile de caldura al acelui corp ?? Eventual sa masoare radiatiile emise de unda laser care atinge obiectul... ca nu pot sa-mi dau altfel seama cum ar putea masura temperatura prin radiatii cand aerul are alta temperatura...

#4
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
se poate masura...
exemplu: pana la soare e aer? dar tu tot primesti caldura de la el... binenteles ca senzorul care masoare trebe sa aiba ceva lentile de focalizare si altele pentru a percepe foarte fin radiatia. Aparatul ala are cumva limita la care poate masura?

#5
dan4

dan4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 11.12.2002
Principiul e simplu: Orice corp cu temperatura peste 0 K emite radiatii electromagnetice in tot spectru, suma totala a acestora fiind direct proportionala cu temperatula absoluta la puterea a patra.  Distributia spectrala a radiatiilor electromagnetice are forma clopotului lui Gauss astfel incit exista o lungime de unda dominanta.  Frecventa radiatiei dominante e direct proportionala cu temperatura.
     Pistoalele acelea care masoara temperatura analizeaza de fapt spectrul electromagnetic incepind cu infrarosu. Daca un corp are 550 grade Celsius incepem sa-l vedem rosu, Soarele are vre-o 6000 si are densitatea de putere maxima pe culoarea galbena, daca avea vre-o 2000 de grade in plus cred ca ar radia de 4 ori mai multa energie si ar avea culoarea dominanta abastra...

Sper ca mi-am amintit bine... :)

#6
softeam

softeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 26.03.2003
Poftiti si va informati! Aplicatiile sunt nenumarate... Exemplul e dat pt. un termometru pt. amatori. La cele profesionale, solutiile sunt pe masura. Cercetati tot site-ul, baietii sunt de meserie...

IR thermometer

#7
Sofian

Sofian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 09.05.2004
credeam ca linkul are cum sa construiesti unul sau descrire cum functioneaza

Edited by Sofian, 20 October 2004 - 13:21.


#8
softeam

softeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 26.03.2003
Pai spune, totul e sa cauti nitel pe site. Despre construit unul, mai greu, ca iti trebuie senzor si partea de microcontroler si soft.
Vezi si Emisivitate...

#9
Sofian

Sofian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 09.05.2004
am vazut ce zic mesteri dar nu am inteles cum stie microcontroleru ca este metal sau nonmetal
microcentroller si soft nu-i problema senzor cred ca se gaseste

#10
softeam

softeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 26.03.2003
Nu are importanta daca este sau nu metal. Poti masura si temperatura zapezii sau a unui gaz care iese dintr-o butelie (asta din urma cu scule profi).
Majoritatea materialelor si elementelor insirate acolo au emisivitatea de 95 (procente, parca). Aparatul masoara doar lungimea de unda a radiatiei infrarosii emise si o compara cu un etalon (corp negru, soare, etc).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate