Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Merg afacerile online in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
ender_w

ender_w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 04.09.2006
pe site sunt tarifele standard. daca faci contract cu ei o sa ai mai multe facilitati, una din ele e ca nu mai platesti km exteriori.

#38
KamaradK

KamaradK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.07.2008
A, asta e altceva tata ... Schimba datele problemei! Probabil ca ai niste beneficii dupa ce inchei contract cu ei, insa au si ei niste conditii: nr minim de expeditii/luna, etc. ... E greu sa te bagi in asa ceva la un magazin on-line. Cu atat mai mult cand abia e deschis. Repet ... cand te cheama emag.ro ...

#39
ender_w

ender_w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 04.09.2006
si ce esti atat de surprins, eu ti-am zis de la inceput ca trebuie sa faci contract cu ei.

#40
KamaradK

KamaradK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.07.2008
Cei cu care vreau eu sa merg nu imi impun nici o conditie. Absolut nici una ...

#41
ender_w

ender_w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 04.09.2006

View PostKamaradK, on Aug 3 2008, 18:07, said:

Cei cu care vreau eu sa merg nu imi impun nici o conditie. Absolut nici una ...
probabil ca nici nu-ti ofera facilitati.

#42
Iulian_Craciun

Iulian_Craciun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.08.2008
In momentul de fata in Ro mori de foame daca te apuci sa faci magazin online si sa traiesti din el. Piata este foarte jos, romanii nu cumpara deloc cu cardul, marjele de profit sunt mici si concurenta este mare. Daca iti permiti sa te sustii financiar pentru o perioada mai lunga de timp 1-2 ani, poate se merita sa te bagi pe un domeniu in online. Dar trebuie sa fii foarte serios, sa muncesti ca un sclav si sa incerci sa iti fidelizezi clientii. In orice caz, EBITDA este destul de mic. Deci ar fi bine sa ai o sursa suplimentara de venit

#43
KamaradK

KamaradK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.07.2008
Ok ... Sa zicem ca suntem cu totii de acord cu tine. Pentru asta te rog sa vii cu argumente solide... Sa vedem pe ce anume te bazezi tu cand spui asta! Sa vad si eu ce studiu de piata ai cand afirmi aceste lucruri, ce informatii ai la dispozitie s.a.m.d. . Mi se pare normal ceea ce cer nu? Orice opinie trebuie sustinuta cu argumente. Dar daca tu nu vii cu argumente sa iti sustii parerea, imi dai voie sa ii rog si pe ceilalti participanti la acest topic sa nu dea doi lei pe afirmatia ta, ba mai mult sa te considere bagator in seama? Astept argumentele... Eu unul iti contrazic parerea si o sa iti prezint argumentele mele imediat ce am sa le aflu pe ale tale. Ba mai mult, eu am sa pun la dispozitia tuturor dovezi clare!

* Povesteste-mi si mie ce anume trebuie sa sustii 1-2 ani? Care sunt cheltuielile unui magazin on-line in afara de host? Of ... Sau poate tu crezi ca lumea cand deschide un magazin online, de la inceput isi angajeaza 16 agenti, 18 secretare, 22 de cladiri si 1783 de soferi...

* Am sa mai vreau sa aflu de unde ai ajuns la concluzia ca trebuie sa te sustii vreo 1-2 ani si nu 1 luna, sau 6 luni, sau 5 ani. Mor de curiozitate. Sunt atat de curios incat nici nu inchid laptopul. Am sa dau refresh din 10 in 10 sec la pagina, poate poate imi linistesti curiozitatea. Copii astia ... de prin Italia, Spania ...

--- > ender_w .. e vorba de cei de la Fan Courier. Din cate am vazut, ar cam fi pe primul loc ... Lasa zvonurile, ca bine zicea cineva: " aia care sunt multumiti n-o sa napadeasca forumurile sa spuna, ci doar aia nemultumiti"

Edited by KamaradK, 04 August 2008 - 16:33.


#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostKamaradK, on Jul 29 2008, 01:17, said:

[...]
Sfaturi pentru un magazin online:

1.) Nu mergeti la freelanceri car va fac site-uri cu cine stie ce modul de pe nu stiu unde doar pt ca taxeaza cu 300-600 euro. Mergeti la o firma serioasa de webdesign, la o agentie de publicitate specializata si pe crearea de pagini web. Dati 2000 euro dar ii dati bine ... Design-ul? Succint, inovator, si restul depinde de ceea ce veti vinde.
[...]
Nu mergeți la freelanceri cu impresia că freelancerii sunt ultimii oameni și o să vă aducă luna de pe cer pentru 100€. Aceeași țeapă ți-o poți lua și de la o firmă. Doar că o să-ți iei țeapă cu acte ;)
Desigur, sunt convins că freelancerii de care spui tu sunt puștani care se cred mari web dizainări și se poartă ca atare...

View PostIulian_Craciun, on Aug 4 2008, 15:39, said:

In momentul de fata in Ro mori de foame daca te apuci sa faci magazin online si sa traiesti din el. Piata este foarte jos, romanii nu cumpara deloc cu cardul, marjele de profit sunt mici si concurenta este mare. Daca iti permiti sa te sustii financiar pentru o perioada mai lunga de timp 1-2 ani, poate se merita sa te bagi pe un domeniu in online. Dar trebuie sa fii foarte serios, sa muncesti ca un sclav si sa incerci sa iti fidelizezi clientii. In orice caz, EBITDA este destul de mic. Deci ar fi bine sa ai o sursa suplimentara de venit
Depinde de magazin. Dacă îți faci un magazin de IT fără să ții cont de restul de 20004940932423423 magazine existente, o vei da în bară. În plus, în IT, fiind ATÂT de mulți, îți este imposibil să ai niște prețuri mult mai mici decât restul magazinelor, pentru că majoritatea au aceiași furnizori. Cred că în IT unul din domeniile care n-a fost explorat suficient este birotica (imprimante, copiatoare, etc) și piese de schimb pentru ele

Dacă te apuci de un magazin în alt domeniu (feng shui, de exemplu, este un domeniu unde ai putea veni cu niște prețuri MULT mai mici dacă îți găsești furnizori buni).

Orice domeniu ai alege (și îți recomand să NU alegi IT) ai nevoie de un site bun, optimizat la sânge și o promovare serioasă (fără să te zgârcești!). Astfel ai avea șanse mici de eșec.

#45
KamaradK

KamaradK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.07.2008
Ok... mergeti la freelanceri.

#46
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostKamaradK, on Aug 4 2008, 17:11, said:

* Povesteste-mi si mie ce anume trebuie sa sustii 1-2 ani?
Trebuie sa te sustii pe tine.

#47
ender_w

ender_w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 04.09.2006
daca fan courier sunt pe primul loc asta nu inseamna ca ofera cele mai bune servicii din RO. am lucrat de cateva ori cu ei si o data nu am primit ramburs suma corecta, noroc ca am deschis plicul cu bani de fata cu omul lor si si-a dat seama ca imi lipseau bani si din fericire i-am recuperat. de atunci prefer ca la ramburs sa-mi intre banii in contul firmei, e mult mai comod asa.

#48
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005

View PostKamaradK, on Aug 4 2008, 17:11, said:

Ok ... Sa zicem ca suntem cu totii de acord cu tine. Pentru asta te rog sa vii cu argumente solide...

Argumente ?
Pai, logice ! ... In afara de produsele IT, eu, n-as cumpara un produs fara sa-l testez, probez etc. Cu Quelle e altceva. Ei vin cu un backgroung extrem de puternic.
Sa analizam putin gama de produse:
IT ... no comment;
Haine ... putine magazine ... in afara de bebelusi si gravide;
Papica ... probabil ca ala din Mogosoaia mai face comanda la salam, coca si alte tampenii ieftine, dar cred ca si el se duce in Carrefour;
Cattering ... alea-s retele specializate, se da telefon pe recomandari;
Electrocasnice ... vreau sa-l bag in priza mai intai, ca pe urma alerg cu el in brate la reprezentante;
Foto ... mai merge ... branduri cunoscute, garantie etc.;
...
Concluzie, cred ca ar trebui venit cu produse brand, cunoscute, garantate beton si care nu se gasesc in magazine.

#49
KamaradK

KamaradK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.07.2008

View Postphidias, on Aug 5 2008, 16:26, said:

Argumente ?
Pai, logice ! ... In afara de produsele IT, eu, n-as cumpara un produs fara sa-l testez, probez etc. Cu Quelle e altceva. Ei vin cu un backgroung extrem de puternic.
Sa analizam putin gama de produse:
IT ... no comment;
Haine ... putine magazine ... in afara de bebelusi si gravide;
Papica ... probabil ca ala din Mogosoaia mai face comanda la salam, coca si alte tampenii ieftine, dar cred ca si el se duce in Carrefour;
Cattering ... alea-s retele specializate, se da telefon pe recomandari;
Electrocasnice ... vreau sa-l bag in priza mai intai, ca pe urma alerg cu el in brate la reprezentante;
Foto ... mai merge ... branduri cunoscute, garantie etc.;
...
Concluzie, cred ca ar trebui venit cu produse brand, cunoscute, garantate beton si care nu se gasesc in magazine.

Nu meriti!

#50
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostKamaradK, on Aug 4 2008, 19:53, said:

Ok... mergeti la freelanceri.

View PostKamaradK, on Aug 5 2008, 18:48, said:

Nu meriti!
Posturi care duhnesc a inteligenta. Nu mai bine iti vezi tu de magazinul ala, si nu mai poluezi threadul decat daca ai ceva de spus?

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
freelancers are evil. freelancers must die! :w00t:

#52
strop

strop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.08.2008
Daca vrei sa distribui doar produse online, atunci nu se merita. Trebuie sa ai si un sediu, un magazin accesibil, nu numai un magazin virtual,  bineinteles asta daca vrei sa faci profit.
Ati inteles gresit, acele persoane, au facut milioane de $ intradevar, dar la baza livrarilor online mai sunt multe lucruri

Edited by strop, 13 August 2008 - 11:12.


#53
angelamarinescu

angelamarinescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.04.2009
"Pur si simplu nu mi se pare afacere atunci cand tu esti un intermediar care se foloseste de internet pentru a-si vinde produsele.Niciodata nu am crezut ca poti face bani din fata calculatorului, poate doar asa, ca sa ai cu ce sa te lauzi, cateva milioane pe luna, dar sa traiesti din asa ceva?nu prea cred."

Emagul vinde de milioane de euro pe an. Nu e caz singular, sunt multe situl in Romania care vand de rup. Poate nu e o afacere pt tine, dar altii s au imbogatit din asta.

#54
vladutzuuu1

vladutzuuu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 13.01.2007

View Poststrop, on Aug 13 2008, 12:11, said:

Daca vrei sa distribui doar produse online, atunci nu se merita. Trebuie sa ai si un sediu, un magazin accesibil, nu numai un magazin virtual,  bineinteles asta daca vrei sa faci profit.
Ati inteles gresit, acele persoane, au facut milioane de $ intradevar, dar la baza livrarilor online mai sunt multe lucruri
da, iti trebuie un magazin in buricul targului cu vad comercial foarte bun.
asa cum amazon are magazin in Manhattan, exact in centrul marului <_< ...habarnist

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate