Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Acid sulfuric + ....?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
iami_adi

iami_adi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.02.2008
Bun...sa incepem.
Am vazut o reactie interesanta  a H2SO4 cu zaharul  ^_^ .
Avand acasa acid sulfuric...m-am gandit sa experimentez si eu :coolspeak:
Pentru cunoscatori:
1- Care sunt riscurile?
2- Cum ar trebui sa decurga un astfel de "experiment" ?(ma refer la temperatura, concentratie acid s.a. :D )
3- Ce reactii interesante ale acidului sulfuric cu alte substante, gasite prin casa sau usor procurabile mai cunoasteti?

Astept idei :OK:
Asta de mai jos pare sa fie link-ul bun.



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gPGRtUPyvs8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by iami_adi, 05 April 2008 - 09:23.


#2
Doctoru_lu_peshte

Doctoru_lu_peshte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 30.03.2008
Nu e bun linkul.

#3
iami_adi

iami_adi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.02.2008
acum e bun link-ul.

#4
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Din amintirile din liceu stiu ca faceam H2SO4+Fe (un cui de fier sau ceva pus intr-o solutie de acid sulfuric diluat), se depunea cupru pe cui. Reactia nu era violenta dar era cat de cat interesanta. Dintre reactii violente imi aduc aminte ca faceam Na+H2O (parca asta era combinatia), si ieseau scantei, dar nu cred ca gasesti Na in stare pura pe piata, decat in laborator.

#5
Doctoru_lu_peshte

Doctoru_lu_peshte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 30.03.2008
Apropo, daca ai de gand sa faci asa ceva, sa torni acidul peste zahar si nu invers.

#6
iami_adi

iami_adi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.02.2008
o sa incerc si cu Fe



@doctoru` lu peshte :   daca pun zaharul peste acid?

#7
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postmihaitzar, on Apr 5 2008, 10:16, said:

Din amintirile din liceu stiu ca faceam H2SO4+Fe (un cui de fier sau ceva pus intr-o solutie de acid sulfuric diluat), se depunea cupru pe cui. Reactia nu era violenta dar era cat de cat interesanta. Dintre reactii violente imi aduc aminte ca faceam Na+H2O (parca asta era combinatia), si ieseau scantei, dar nu cred ca gasesti Na in stare pura pe piata, decat in laborator.
H2SO4+Fe n-are cum sa-ti dea cupru, iti da FeSO4 + H2 :) Reactia de care zici tu e CuSO4+Fe -> FeSO4 + Cu

#8
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Da, asa este, am cam uitat de atata vreme......

#9
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Inainte de experimente poate vrei sa urmaresti un video despre pericolele acizilor (deruleaza cam 1 minut): [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oOV-1-5FY1I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by SuperDuper, 05 April 2008 - 18:20.


#10
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
joaca cu h2so4 nu e buna....

faza e ca daca nu esti EXTREM de atent cum umbli cu solutia aia, risti sa ramai fara degete, chiar sa si mori, e o solutie care in anumite combinatii poate deveni exploziva. asa ca zic sa te apuci de experimente ceva mai putin riscante.

http://en.wikipedia....i/Sulfuric_acid

#11
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007
Eu cind eram la scoala puneam acid sulfuric in palma si fara sa stie colegii ce am in palma inmuiam un chibrit in el!Apoi ma faceam ca ma concentrez asupra batului de chibrit!      Si surpriza!...... batul se aprindea!
Nu turnati ca mine acid in palma fiindca e posibil sa va ardeti!Eu nu am patit nimik dar cine stie........!
Am facut si eu citeva experimente interesante !Pe baza lor am si o inventie depusa la OSIM!

Edited by prometeu30, 06 April 2008 - 00:38.


#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Eu am patit-o in facultate, Am vrut sa torn acid sulfuric dintr-un vas mare intr-o eprubeta si am turnat pe langa. Din fericire m-am spalat imediat cu multa apa, asa ca nu m-am ars pe mana, Dar am reusit sa-mi distrug halatul, puloverul si camasa :scared:

#13
JEAN-GRASUL

JEAN-GRASUL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.11.2018

Am inteles ca acesta este coroziv. Stie careva care este materialul in care se depoziteaza? Sticla, plastic, cauciuc plastic, tabla..... pluta. Ma refer si la dop sau capac. Daca il pui intr o sticla cu dop de pluta sau metal, ce reactie are? Nu prea mi a placut profa de chimie. Posted Image ..  daca e nevoie de sticla colorata sau fumurie. Chestii de genul. Am cautat pe net dar nu prea se gasesc recipiente. Acidul clorhidric m ar mai interesa in ce fel de recipiente se depoziteaza. Va multam fain!



#14
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
dumneata vrei sa faci o bomba de fapt...

#15
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
pt c rahat ai avea acid sulfuric acasa?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate