Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Problema Transfer Nokia 6230->pc

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
omega

omega

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 04.01.2003
Am un port IrDA la PC-ul meu si am pus viteza la 57600 (cam asa) si am incerc sa-l conectez telefonul meu Nokia 6230 la Nokia PC Suite 6.4 dar PC Suite-ul imi spune ca 'Telefone is unrecognized. Please try to switch it of and turn it on again.
Error code: 0x80043605'
Ce se poate face???

Edited by omega, 07 October 2004 - 15:03.


#2
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Salve
Ce Windows folosesti?
Vezi ca pt 6230 e recomandat XP-ul sau 2000, scrie si pe site la nokia.

#3
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
vezi la settings->conectivity->infrared. dupa aceea incearca din nou sa te conectezi cu pc suite

#4
omega

omega

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 04.01.2003
Am XP Pro cu SP2
Si am infrared activat in soft. Alta idee?

#5
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Banuiesc ca avea Infrared-ul activat  :D

#6
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Telefonului ii functioneaza ir-ul? Ai incercat sa il conectezi cu alte device-uri pe IR? Portul de IR de la calc e ok? De unde e tel-ul?
Incearca si Aici poate gasesti ceva util.

Edited by Goofy, 07 October 2004 - 17:47.


#7
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
dezactiveaza firewall de la xp si vezi daca asa vrea.
sau vezi ca un cablu usb e 600k pe bursa. :)

Edited by kiwy, 07 October 2004 - 17:46.


#8
omega

omega

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 04.01.2003

Goofy, on Oct 7 2004, 18:38, said:

Telefonului ii functioneaza ir-ul? Ai incercat sa il conectezi cu alte device-uri pe IR? Portul de IR de la calc e ok? De unde e tel-ul?
Incearca si Aici poate gasesti ceva util.

<{POST_SNAPBACK}>


Da IrDA merge pe tel. Am trimis cu ea informatii catre un alt telefon. Portul e ok. Am cumparat telefonul de la S.C. Orange Romania S.A. Daca telefonul e defect grrrrr pt. ei.

#9
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Nu stiu cat sunt de vina cei de la Orange, cat e producatorul. Pe forumul ala din link era la un moment dat o discutie pe tema asta si se pare ca e buba de la nokia. Eu unul nu am incercat sa il conectez la pc decat pe BT si a mers fara probleme. L-am conectat pe Ipaq si pe Irda si pe Bt si iarasi a mers fara probleme.  Eventual, mergi la cei de la Orange si roaga-i sa te ajute cu o verificare, daca merge tel-ul pe Irda, daca nu merge nici la ei, inseamna ca e busit si ar cam trebui sa il schimbe.

#10
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003

Goofy, on Oct 7 2004, 19:35, said:

daca nu merge nici la ei, inseamna ca e busit si ar cam trebui sa il schimbe.

<{POST_SNAPBACK}>

:P
Tare :)
Eu zic sa-i amendam pe englezi ca s-au decis sa puna volanul in partea dreapta!!!
BTW: omu' a zis ca a incercat cu alt telefon si a mers. Este chestie de setari. Oricum nokia a avut mereu un minus la conectivitate :P

#11
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Daca citesti cu atentie, o sa intelegi exact ce am vrut sa spun. a spus ca ii merge sa faca transfer intre telefoane pe irda. Eu ma refeream sa verifice la ei cu un calc cu port infrared. Si la 6310i, de exemplu merge sa trimiti business card prin BT, dar are mari probleme de conectivitate prin acelasi BT cu alte deviceuri. Dar, ma rog, e mai usor sa fii ironic. Daca ai niste sugestii... Spui ca e de setari, cam ce setari ar putea sa faca, in afara deactivarea ir din telefon si sa puna PC suite-ul sa il vada? Sincer, sunt curios.

Edited by Goofy, 07 October 2004 - 21:52.


#12
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Pai am citit cu atentie.
1. Intr-adevar prefer SE, dar sunt obiectiv. Cand am spus de minus la conectivitate, m-am referit ca pana la modelele recente gen 7650, 3650 nu puteai sa trimiti decat contacte. Sau poate mi-au cazut in mana numai telefoane de genul asta.
2. N-am nimic cu utilizatorii de nokia sau mai stiu eu ce.
3. Cand am zis faza cu englezii, m-am referit la faptul ca unii isi fac un standard particularizat ( un exemplu concludent, desi este putin pe langa subiect ) ar fi mix-5, care desi are ir, nu poate comunica cu alte telefoane decat poate cu acelasi tip. Deci, din nou, legat de faza cu englezii: daca telefonul a mers cu alte telefoane, si nu a mers pe pc... este problema de setari; nu poti sa te duci la orange sa le ceri banii, sau sa ti-l schimbe.
4. n-am fost ironic, am raspuns exprimand in special punctul anterior ( 3 )
5. chiar daca sunt mod, nu sunt D-zeu; sunt tot om, si am niste pareri personale, niste favoriti; tine de gusturi ;)
6. incerc sa fiu obiectiv; poate mai calc stramb din cand in cand.
Cheers!

#13
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Crede-ma poate sa mearga cu alte telefoane si sa nu mearga pe PC. Ti-am dat exemplu cu 6310i, unde chiar Nokia a recunoscut ca exista o problema la conectarea pe BT cu alte deviceuri (palm, pc etc), desi 2 nokia 6310i, intre ele, se conecteaza prin acelasi BT. Nu prea are ce problema de setari sa fie, pentru ca nu prea ai ce setari sa faci. Trebuie sa activezi BT-ul si sa iti pui PC suite-ul sa il caute. Sa aiba Omega cine stie ce calc, personalizat? :).
Parerea mea e ca se poate duce la Orange sa ii roage sa il ajute cu o verificare de conectare Telefon - PC sau la Nokia sa ii verifice telefonul, dar cei de la Nokia mai mult ca sigur o sa ii dea cu flit ca nu e telefonul cumparat de la ei. Sa zicem ca eu sunt fraier si nu stiu sa conectez telefonul la PC, sau are PC-ul meu ceva, in acest caz, vanzatorul trebuie sa imi faca demonstratia ca telefonul este ok si ca se poate conecta la un PC, altfel daca nici el nu reuseste, nu s-ar putea trage concluzia ca e ceva defect la tel-ul meu? (excludem varianta ca cei de la Orange ar fi nepriceputi si ei ca si mine). Si daca e ceva in neregula cu tel-ul meu, nu sunt obligati sa mi-l schimbe? Eu unul, asa vad problema. Poate ma insel, dar ce il costa sa ceara o verificare?

#14
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003

Goofy, on Oct 8 2004, 23:04, said:

Ti-am dat exemplu cu 6310i, unde chiar Nokia a recunoscut ca exista o problema la conectarea pe BT cu alte deviceuri (palm, pc etc), desi 2 nokia 6310i, intre ele, se conecteaza prin acelasi BT.

<{POST_SNAPBACK}>

Tot tu ai spus asta! Eu doar am afirmat, generalizand, ca nokia are un minus la capitolul comunicare.
Mama lor de ericssoane, ca astea n-aveau nici pe dreaq. Vorbesc din experienta mea personala, mai limitata ce-i drept ;) Asta avand si un sambure de umor negru, pentru ca stii ca-mi place ericsson, si ca ai impresia ( nu esti singurul ) ca ma iau de nokia aiurea, ironic, bla bla. Cand ma iau de o marca anume, o fac tot folosind umorul meu negru ( n-a ucis pe nimeni ), iar lumea este libera sa isi exprime opiniile cum considera. Fara un ÅŸto micut am fi niste roboti ;)
Cheers!

#15
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Da, tot eu am spus asta, reiese si din postul meu, unde am scris "TI-AM" dat exemplu. Sincer, am impresia ca te simti cu musca pe caciula, ca ai avea ceva cu Nokia  :P . Eu nu am spus nicaieri ca ai avea ceva cu Nokia, ci m-a deranjat tonul postului tau, care nu prea avea nimic constructiv in el, ci era cam la misto. Daca tot ai umor, foloseste-l si pentru vestitele SE. Parerea mea era ca un moderator ar trebui sa fie obiectiv, pt ca are o anumita putere de decizie si, deci, anumite responsabilitati. Dar asta e doar o parere personala, s-ar putea sa ma insel. Sau fa misto de toate in mod egal, sau abtine-te de la a face misto de vreo marca. No offence.  :cheers:

#16
paulgsm

paulgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 08.02.2002
Pentru a evita probleme de conexiune IrDa cu telefonul Nokia 6230 verifica daca terminalul are versiunea de soft 4.28; (formeaza in stand by *#0000#). Apoi in Control Panel - Wireless Link vezi sa ai bifata optiunea "Use Wireless Link to transfer images from a digital camera to your computer" si bine-nteles sa dai o cale spre un folder unde sa se descarce imaginile.  Activeaza apoi IrDa pe mobil si totul o sa fie OK!
   Un alt lucru FOARTE important este sa dai un nume cardului MMC!!! La versiunile vechi de soft (3.14, 3.15) daca MMC-ul nu avea nume nu-l vedea PC Suite-ul!

Succes :peacefingers:

#17
Alex. Emanuel

Alex. Emanuel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.07.2006
Si eu am probleme cu conectarea la calculator, dar  prin cablu USB. Dupa ce instalez pc suiteul, dau sa se conecteze, dar telefonul nu reuseste si pc suiteul nu il vede. Am instalat pc suite de pe cd-ul din pachetul de livrare si de  pe site la nokia si tot nu merge. Cam unde ar fi "buba"? Multumesc!

Edited by Alex. Emanuel, 14 July 2006 - 15:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate