Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

CUM AFLU IN CATI W REALI IMI MERGE SURSA?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
SnKz

SnKz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 28.02.2008
am si eu o problema vreau sa aflu in cati W REALI imi merge sursa cum as putea proceda ?

multumesc

#2
raul07

raul07

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 15.07.2007
ne zici numele sursei si de cat ii si iti zicem noi...

#3
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,411
  • Înscris: 23.04.2007
Sunt dispozitive care masoara asta.
Oricum,sursa iti poate oferi acum sa zicem 250w dar in realitate ea poate oferi maxim 325 w.
Raul,ai zis- o f bine :)

#4
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Inmultesti fiecare voltaj cu amperajul corespunzator. Le gasesti pe sursa.
Exista si watti ireali? wtf..

Edited by mnezo, 27 March 2008 - 15:48.


#5
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

 mnezo, on Mar 27 2008, 15:47, said:

Inmultesti fiecare voltaj cu amperajul corespunzator. Le gasesti pe sursa.
Exista si watti ireali? wtf..


El vorbea de consumul pe moment, cu componentele pe care le are, nu de puterea maxima a sursei. Asta se face simplu masurand cu un ampermetru de curent alternativ curentul consumat de PC de la priza - atentie pentru asta trebuie scos stecherul din priza si facute conexiuni la priza cu niste fire, deoarece ampermetrul trebuie inseriat cu stecherul.

#6
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 06.10.2003

 mnezo, on Mar 27 2008, 15:47, said:

Exista si watti ireali? wtf..

Da, sunt aia trecuti cu font mare pe eticheta sursei vapor-made  :naughty:

Edited by shiva, 27 March 2008 - 15:58.


#7
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Da, shivo, dar au bunul simt sa scrie cu font mic amperii pe fiecare linie :D cel putin pe JNCul meu vechi de 5 ani si inca functional au avut.

ontopic: cu asta. Sau bagi aici configuratia exacta si iti estimam noi cat consuma.

#8
Pisboy

Pisboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.02.2007

 SINEKT, on Mar 27 2008, 15:56, said:

El vorbea de consumul pe moment, cu componentele pe care le are, nu de puterea maxima a sursei. Asta se face simplu masurand cu un ampermetru de curent alternativ curentul consumat de PC de la priza - atentie pentru asta trebuie scos stecherul din priza si facute conexiuni la priza cu niste fire, deoarece ampermetrul trebuie inseriat cu stecherul.
pai si daca inseriez un ampermetru cu stecherul de la priza si dau drumu la Pc nu vad cat suge sursa din priza?sau ea trage maximum de putere (cat e capabila) indiferent de consumul componentelor ?

#9
SnKz

SnKz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 28.02.2008
ok deci pe sursa scrie ca e de 350w(adica banuiesc ca duce max 350w) problema e ca...vreau sa imi iau o placa de baza noua cu un proc nou mai exact un amd 64 x2 si..pan' acu am avut single core + ca mai am si un sapphire hd2600xt pe agp8x care se conecteaza si la hard... ! si ma gandeam ca ar manca mai mult din alimentare dual coreu ala + placa asta care o am si acum...!asta era defapt problema ! prima oara nu am vz ce scrie pe sursa pana cand am scoso ca era scris pe la fundu' ei in cat merge ! si nu stiu daca sa mai dau bani si pe o sursa.... ! thanx de replyuri ! :D

#10
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 14.05.2007
Daca este un no-name, adica "vapor made"  :lol: , fii sigur ca nu scoate mai mult de 250W, asta in cel mai bun caz. AMD oricum nu consuma mult, 65W, daca nu cumva iti iei 6000+, care mananca 125W  :naughty:.

#11
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

 mnezo, on Mar 27 2008, 15:47, said:

Exista si watti ireali? wtf..
:w00t:
Adică, d'ăia fantomatici???!!!  :D
Ca să nu ne întindem cu teoria chibritului, îți funcționează calculatorul? Atunci e ok...
Aș fi curios de ce te înteresează atât de mult puterea reală a sursei?

Edited by Maresalul, 27 March 2008 - 20:44.


#12
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

 Pisboy, on Mar 27 2008, 16:26, said:

pai si daca inseriez un ampermetru cu stecherul de la priza si dau drumu la Pc nu vad cat suge sursa din priza?sau ea trage maximum de putere (cat e capabila) indiferent de consumul componentelor ?
Consumul de la priza al sursei = consumul total al componentelor din PC + un consum mic propriu al sursei (care este destul de neglijabil oricum). Este la fel cu o imprimanta, daca vrei. De ex. am o imprimanta care poate scoate maxim 10 pagini pe minut alb/negru. Eu pot sa scot si 2 sau 3 pagini pe minut daca le dau la calitate maxima, dar niciodata nu pot scoate 20 de pagini pe minut. La fel, o sursa de X wati poate consuma cam orice valoare sub X wati. Adica daca ai o sursa de 1000 W, asta nu inseamna ca ai un consum de apartament de 1000W numai la PC, poti sa ai foarte bine si 200W daca doar atat consuma componentele din sistemul tau. Peste X wati nu se poate deoarece intra sursa in protectie, in cel mai bun caz, sau se arde (cazul celor vapor-made :lol: )

Edited by SINEKT, 27 March 2008 - 21:56.


#13
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Poate te ajuta postul de aici. Desi este vorba de prezentarea unui UPS, totusi arata consumul unui sistem cu procesor AMD Athlon64 x2 (65Watt) atunci cand procesorul este in full load. In consumul ala de acolo intra si monitorul LCD, deci ca sa vezi cat consuma numai calculatorul scazi vreo 30-35Watt.

Edited by Dic1, 28 March 2008 - 09:29.


#14
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,411
  • Înscris: 23.04.2007

 mnezo, on Mar 27 2008, 16:00, said:

Da, shivo, dar au bunul simt sa scrie cu font mic amperii pe fiecare linie :D cel putin pe JNCul meu vechi de 5 ani si inca functional au avut.
Au pe naiba.Ai facut de curiozitate vreodata calculul asta :
cati A pe linia de 3.3V X 3.3 +
cati A pe linia de 5V X 5 +
cati A pe linia de 12V X 12?
Iti zic eu:Daca iei o sursa noname de 400W si faci acele calcule o sa iti dea 380 sau chiar 400W.La alea cu 380 e si mai amuzanta situatia pentru ca zic pe ele: "peak load 400W"....vai de mama lor.
Am chiar langa mine un delux de 450W cica.Tot pe el are 18A pe 12 V.Daca ala o avea posibilitatea de a da mai mult de 10A-12A reali pe 12V e un miracol.

#15
Andrei_upmaker

Andrei_upmaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 03.04.2008

 AdrianHH, on Mar 28 2008, 10:45, said:

Au pe naiba.Ai facut de curiozitate vreodata calculul asta :
cati A pe linia de 3.3V X 3.3 +
cati A pe linia de 5V X 5 +
cati A pe linia de 12V X 12?
Iti zic eu:Daca iei o sursa noname de 400W si faci acele calcule o sa iti dea 380 sau chiar 400W.La alea cu 380 e si mai amuzanta situatia pentru ca zic pe ele: "peak load 400W"....vai de mama lor.
Am chiar langa mine un delux de 450W cica.Tot pe el are 18A pe 12 V.Daca ala o avea posibilitatea de a da mai mult de 10A-12A reali pe 12V e un miracol.
Eu de ex am 12v1 si 12v2,cum calculez?

#16
RAY'

RAY'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 13.04.2007
Salut eu aud un fasait ciudat si extrem de suparator din zona procesorului ca acela al unei crete care scartaie pe tabla ..... e si mi-a zis cineva ca s-ar putea sa fie de la sursa.........pt. ca mi-am montat un procesor nou si anume amd athlon 64 x2 5000 de 2.6  care consuma  65W

NU AM NICI CEA MAI MICA IDEE CE SURSA E DAR VA PUN o poza de pe ea cu valori de care vorbiti voi mai sus si va mai zic ca am pe pc:

o placa de baza asus m2v tvm
o placa video eax550
1 gb de rami
si acuma un procesor de care am amintit mai sus inainte aveam procesor amd sempron 3200+ de 1.8

poate cumva sursa sa nu faca fata si de la ea sa se auda acel zgomot

poza cu ce scrie pe sursa


si intrebarea ar fi daca face fata sursa ,....?

Attached Files


Edited by RAY', 16 January 2009 - 15:43.


#17
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007

 RAY', on Jan 16 2009, 18:36, said:

Salut eu aud un fasait ciudat si extrem de suparator din zona procesorului ca acela al unei crete care scartaie pe tabla ..... e si mi-a zis cineva ca s-ar putea sa fie de la sursa.........pt. ca mi-am montat un procesor nou si anume amd athlon 64 x2 5000 de 2.6  care consuma  65W

NU AM NICI CEA MAI MICA IDEE CE SURSA E DAR VA PUN o poza de pe ea cu valori de care vorbiti voi mai sus si va mai zic ca am pe pc:

o placa de baza asus m2v tvm
o placa video eax550
1 gb de rami
si acuma un procesor de care am amintit mai sus inainte aveam procesor amd sempron 3200+ de 1.8

poate cumva sursa sa nu faca fata si de la ea sa se auda acel zgomot

poza cu ce scrie pe sursa sursa2.JPG


si intrebarea ar fi daca face fata sursa ,....?


mai degraba fasaitul se aude din sursa (Rexpower cumva?) nu din procesor..daca se aude fas la ala, se aude fas si-n portofel (mai mare ca la sursa)...apropos de scartait ca ed creta...nu cumva ai si niste fire ale ventilatorului de la procesor care trec peste palele ventialtorului si se duc in mufa de alimentare? daca da da-le de-o parte.

#18
RAY'

RAY'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 13.04.2007
sursa e atx........cred ...........pai procesorul e nou are doua zile.........a si am oprit abosulut toate ventilatoarele plus colerul de la procesor si celd e pe placa video si tot se aude acel zgomot

Edited by RAY', 17 January 2009 - 00:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate