Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

PASTELE CATOLIC

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#1
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007
In cel mai desavarsit spirit ecumenic, urez catolicilor de pe acest Forum:
HRISTOS A INVIAT!

Edited by Megara, 23 March 2008 - 11:49.
fara culori


#2
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006
Si eu le urez tuturor catolicilor, cu exceptia catolicilor de rit bizantin (greco-catolicilor), CRISTOS A INVIAT!

Edited by Megara, 23 March 2008 - 11:53.


#3
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Tuturor Catolicilor le urez ,  Cristos a Inviat!

#4
kisss

kisss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 28.04.2006
Un paste fericit tuturor catolicilor :) ...

#5
Maryus_E

Maryus_E

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 21.11.2007
Hristos a inviat! se adreseaza si ortodocsilor nu numai catolicilor!!!
Hristos a Inviat! si voua!



(Megara, esti fericita acuma?)

Edited by Maryus_E, 24 March 2008 - 12:52.


#6
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 Maryus_E, on Mar 24 2008, 12:36, said:

off topic:
In tot VT, amintirea iesirii Israelului din Egipt, se numeste cu forma de plural, Pasti. Nu am cunostinta ca vreodata sa se fi folosit forma de singular, Paste, si nu stiu motivul pentru care limba romana permite acest lucru (am auzit ca d.p.d.v. gramatical e corect si Paste). Cert e ca salutul de la aceasta sarbatoare nu e Paste fericit sau Sarbatori fericite ci Hristos a inviat!

Apoi, si BOR (si altele) admite ca aceasta este data corecta a sarbatoririi Pastilor. BOR&friends sarbatoresc Pastile mai tarziu pentru a fi intr-o oarecare unitate cu BO a Rusiei&friends care pastreaza inca calendarul pe stil vechi.
Eu zic sa mai cauti.

In alta ordine de idei, te rog sa pastrezi subiectul de discutie al thread-ului. Nu este prima data cand deviezi. Daca ai ceva de zis despre Sarbatoarea Pastelui, exista subarie special dedicata sarbatorilor religioase.

#7
dilla

dilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.07.2006
Paste fericit! Hristos a inviat!

Edited by dilla, 24 March 2008 - 16:25.


#8
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Paste fericit! Hristos A Inviat!
Dar imi spuneti si mie de ce anul acesta e cu 5 saptamani inainte de al nostru? Parca era doar cu o saptamana, nu?

#9
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007
In cel mai desavarsit spirit ecumenic, urez tuturor crestinilor de rit romano-catolic de pe aceste site:
HRISTOS A INVIAT!

#10
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
Data sarbatoririi Pastelui

Inainte de anul 325 i.H. Pastele se sarbatorea in diferitele zile ale saptaminii, chiar si vinerea, simbata si duminica. In acel an, s-a convocat consiliul de la Niceea de catre imparatul Constantin. A emis legea pascala care stabilea ca aceasta sarbatoare sa aiba loc in prima duminica dupa luna plina de sau dupa echinoxul de primavara sau prima zi de primavara. Astfel, Pastele trebuie sarbatorit intr-o duminca intre data de 22 martie si 25 aprilie.


Curios ..este ca Apostolii in fiecare zi ...sarbatoreau pastele ...!Astazi a ajuns doar o traditie ,nimic mai mult ,"crestinii"se imbraca frumos se duc la slujba ..iar apoi se imbata si se injura in continuare ..raman tot aceeasi ..fara ca acest UNIC eveniment ...sa le fi strapuns inimile ,ptr schimbare totala a caracterului .

6. Isus le-a răspuns: „Fățarnicilor, bine a prorocit Isaia despre voi, după cum este scris: ,Norodul acesta Mă cinstește cu buzele, dar inima lui este departe de Mine. :rolleyes:
7. Degeaba Mă cinstesc ei, dând învățături care nu sunt decât niște porunci omenești.


20. Nu va fi oare ziua Domnului întuneric, în loc de lumină? Nu va fi ea întunecoasă și fără strălucire?
21. Eu urăsc, disprețuiesc sărbătorile voastre,..zice Domnul Dumnezeu , și nu pot să vă sufăr adunările de sărbătoare!


#11
Leviss

Leviss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 07.01.2007

 jeremiah, on Apr 12 2009, 15:20, said:

Data sarbatoririi Pastelui

Inainte de anul 325 i.H. Pastele se sarbatorea in diferitele zile ale saptaminii, chiar si vinerea, simbata si duminica. In acel an, s-a convocat consiliul de la Niceea de catre imparatul Constantin. A emis legea pascala care stabilea ca aceasta sarbatoare sa aiba loc in prima duminica dupa luna plina de sau dupa echinoxul de primavara sau prima zi de primavara. Astfel, Pastele trebuie sarbatorit intr-o duminca intre data de 22 martie si 25 aprilie.


Curios ..este ca Apostolii in fiecare zi ...sarbatoreau pastele ...!Astazi a ajuns doar o traditie ,nimic mai mult ,"crestinii"se imbraca frumos se duc la slujba ..iar apoi se imbata si se injura in continuare ..raman tot aceeasi ..fara ca acest UNIC eveniment ...sa le fi strapuns inimile ,ptr schimbare totala a caracterului .

6. Isus le-a răspuns: „Fățarnicilor, bine a prorocit Isaia despre voi, după cum este scris: ,Norodul acesta Mă cinstește cu buzele, dar inima lui este departe de Mine. :rolleyes:
7. Degeaba Mă cinstesc ei, dând învățături care nu sunt decât niște porunci omenești.


20. Nu va fi oare ziua Domnului întuneric, în loc de lumină? Nu va fi ea întunecoasă și fără strălucire?
21. Eu urăsc, disprețuiesc sărbătorile voastre,..zice Domnul Dumnezeu , și nu pot să vă sufăr adunările de sărbătoare!


Eu ateu fiind nu pot sa simt decat scarba pentru oameni ca tine , ce te f..e pe tine grija de altii ?!? Vad ca voi astia "pocaitii" va bagati peste tot ca mustele'n rahat si dupa aia faceti pe victimele pentru ca lumea va injura ..

PS: Sarbatori fericite Romano Catolicilor si un PASTE FERICIT!

#12
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

PS: Sarbatori fericite Romano Catolicilor si un PASTE FERICIT!

paste in continuare ...... :D

#13
prieten_abadon

prieten_abadon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,811
  • Înscris: 26.12.2013
Pentru cei interesati, iata in ce zile cade Pastele pana in 2026 (catolic si ortodox):
* 2014 - 20 aprilie (catolic) / 20 aprilie (ortodox)
* 2015 - 5 aprilie (catolic) / 12 aprilie (ortodox)
* 2016 - 27 martie (catolic) / 1 mai (ortodox)
* 2017 - 16 aprilie (catolic) / 16 aprilie (ortodox)
* 2018 - 1 aprilie (catolic) / 8 aprilie (ortodox)
* 2019 - 21 aprilie (catolic) / 28 aprilie (ortodox)
* 2020 - 12 aprilie (catolic) / 19 aprilie (ortodox)
* 2021 - 4 aprilie (catolic) / 2 mai (ortodox)
* 2022 - 17 aprile (catolic) / 24 aprilie (ortodox)
* 2023 - 9 aprilie (catolic) / 16 aprilie (ortodox)
* 2024 - 31 martie (catolic) / 5 mai (ortodox)
* 2025 - 20 aprilie (catolic) / 20 aprilie (ortodox)
* 2026 - 5 aprilie (catolic) / 12 aprilie (ortodox)

Biblia spune CLAR ca Pastele este serbat la data de 14 Nisan, data care NU se modifica niciodata pe timp indefinit (mai sus vedem si diferente de  1 luna)
Isus a murit la 14 nisan 33 e.n. În Israel, 14 nisan era o zi de bucurie, era sărbătoarea Paştelui. An de an, în această zi fiecare familie israelită pregătea o masă la care se mânca şi un miel fără cusur. Astfel îşi aminteau rolul pe care sângele de miel l-a avut în salvarea întâilor născuţi ai Israelului când un înger i-a ucis pe întâii născuţi ai egiptenilor în 14 nisan 1513 î.e.n. (Exodul 12:1-14). Mielul pascal l-a prefigurat pe Isus, despre care apostolul Pavel a spus: „Cristos, paştele nostru, a fost jertfit“ (1 Corinteni 5:7). Ca şi sângele mielului pascal, sângele vărsat al lui Isus îi salvează pe mulţi. — Ioan 3:16, 36.

Isus Cristos a instituit această sărbătoare în noaptea Paştelui evreiesc din 33 e.n. Paştele se ţinea o singură dată pe an, în a 14-a zi a lunii evreieşti nisan. Pentru a calcula data acestei sărbători, evreii aşteptau echinocţiul de primăvară, când ziua este egală cu noaptea. Luna nouă cea mai apropiată de echinocţiul de primăvară marca începutul lunii calendaristice nisan. Paştele se ţinea 14 zile mai târziu, după apusul soarelui.
Isus a celebrat Paştele împreună cu apostolii săi, iar după ce l-a înlăturat pe Iuda Iscariot, a instituit Cina Domnului. Aceasta a înlocuit Paştele evreiesc şi trebuie, deci, ţinută o singură dată pe an.

#14
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013
Deci când îți spune cineva să faci ceva mereu,  mereu înseamnă o dată pe an?

#15
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Cu ocazia Sfintelor Pasti, le urez credinciosilor catolici si protestanti ca aceasta sarbatoare sa ii gaseasca alaturi de cei dragi!
[ http://dayhdwallpapers.com/wp-content/uploads/2015/03/Cute-Orange-Easter-2015-HD-Wallpaper-269x170.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 29.08.2013
La mulți ani tuturor catolicilor de pe acest forum :).

Attached Files



#17
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 Motzoc, on 23 martie 2008 - 10:38, said:

In cel mai desavarsit spirit ecumenic, urez catolicilor de pe acest Forum:
HRISTOS A INVIAT!

 Megara, on 23 martie 2008 - 11:52, said:

Si eu le urez tuturor catolicilor, cu exceptia catolicilor de rit bizantin (greco-catolicilor), CRISTOS A INVIAT!

 Ulpiatraiana, on 23 martie 2008 - 16:38, said:

Tuturor Catolicilor le urez ,  Cristos a Inviat!

Ce se ureaza?

#18
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 29.08.2013
Mda Posted Image.

Oboseala îşi spune cuvântul. Posted Image

Paşte fericit !!!

Edited by sftpdt, 04 April 2015 - 20:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate