Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Barkas

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
glofiizz

glofiizz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.02.2007
heloo, heloo

fiti buni si spuneti de unde pot achizitiona un Barkas B1000 1970-1990?

spor

#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
din ungaria :D .
nu mai gasesti bune. motoarele in 2 timpi se duc destul de repede. cred ca ajuta si marimea caroseriei.
pe la noi majoritatea care mai merg au motor de dacie. mai mult sau mai putin omologat

#3
glofiizz

glofiizz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.02.2007

 undercoverbrother, on Mar 21 2008, 17:57, said:

din ungaria :D .
nu mai gasesti bune. motoarele in 2 timpi se duc destul de repede. cred ca ajuta si marimea caroseriei.
pe la noi majoritatea care mai merg au motor de dacie. mai mult sau mai putin omologat
  danke!  da` mai caut...eventual un VW t1  sau t2 da` astea si mai greu de gasit...

#4
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
ehei, cati cauta t1 split-window. is scumpe si destul de darapanate. unul restaurat e scump rau tare.
t2 ai avea sansa sa gasesti dar tot asa, in stare destul de rea.
t3 a devenit deja un clasic modern ca sa zic asa.sunt multe in stare buna. au inceput deja sa fie cautate si cred ca pretul daca nu este in crestere va fi cat de curand. mie imi plac alea cu faruri dreptunghiulare.

#5
TrapJaw

TrapJaw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 16.04.2007
Alea cu faruri dreptunghiulare sunt Caravelle

#6
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005

 glofiizz, on Mar 21 2008, 20:43, said:

danke!  da` mai caut...eventual un VW t1  sau t2 da` astea si mai greu de gasit...
in NL sint destule si multe bune. incearca la http://www.marktplaats.nl/     auto's oldtimers

#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
gandeste-te ca trebuie sa vina calare pe ea de acolo ca doar nu o aduce pe platforma. mi s-ar parea o mare aventura :) .
... la vreo un an dupa ce ajung cu ea :D

#8
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005

 undercoverbrother, on Mar 29 2008, 11:53, said:

gandeste-te ca trebuie sa vina calare pe ea de acolo ca doar nu o aduce pe platforma. mi s-ar parea o mare aventura :) .
... la vreo un an dupa ce ajung cu ea :D
ai sa rizi, dar multe sint ca noi si merg de rup.aici o masina mai veche de 25 de ani  nu mai e masina, e parte din familie si ca atare ingrijita. nu platesti taxe, asigurarea e in jur de 90€ pe an numai sa ai grija de fier. si in plus nu te injura nimeni ca mergi cu 80km/h.cel putin pe mine nu m-a injurat nimeni in ultimii 15 ani decit in RO.
P.S. pina in RO faci cam 35 ore cu pauze cu tot cu viteza asta

Edited by gusteru, 31 March 2008 - 21:30.


#9
remier

remier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 02.02.2007

 gusteru, on Mar 31 2008, 21:28, said:

ai sa rizi, dar multe sint ca noi si merg de rup.aici o masina mai veche de 25 de ani  nu mai e masina, e parte din familie si ca atare ingrijita. nu platesti taxe, asigurarea e in jur de 90€ pe an numai sa ai grija de fier. si in plus nu te injura nimeni ca mergi cu 80km/h.cel putin pe mine nu m-a injurat nimeni in ultimii 15 ani decit in RO.
P.S. pina in RO faci cam 35 ore cu pauze cu tot cu viteza asta


De acord cu tine, nu sunt de acord cu cei care rad de Barkas.
Eu am unul de 10 ani si nu am bagat aproape nici un ban in el ca intretinere. Doar benzina cu ulei, si merge saracul asa cum spui cu 80 de km pe ora, constant si nu m-a lasat niciodata in drum. Am batut cu el toata tara, am trecut prin vaduri si am urcat pe drumuri de munte acolo unde nu reuseau decat tractoarele. Am carat nisip, piatra, ciment, lemne, si alte materiale, de am facut doua case, si-a scos banii saracul de zeci de ori. Acum face parte din "familie" si nu ma indur sa-l dau. Daca ar fi si la noi ateliere unde sa-i schimb motorul cu unul de Golf, as face asta imediat, si l-as pastra si l-as face frumos asa cum sunt multe care circula in Franta sau Germania.....dar traim in Romania si ma astept oricand sa dea o lege sa nu mai pot circula cu el.
Raman un fan al Barkas-ului, chiar daca unii spun ca arata ca un frigider Fram mai mare !
Al meu arata asa >>>
[ http://i47.servimg.com/u/f47/11/57/08/87/imgp3110.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

dar as vrea sa pot sa-l fac sa arate ca cele care circula si acum in vest >>>
asa>>>
[ http://i47.servimg.com/u/f47/11/57/08/87/barkas10.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sau asa >>>
[ http://i47.servimg.com/u/f47/11/57/08/87/b113_110.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sauasa >>>
[ http://i47.servimg.com/u/f47/11/57/08/87/800px-10.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sau asa>>>
[ http://i47.servimg.com/u/f47/11/57/08/87/800px-11.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
Solvogn

Solvogn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 17.10.2007
@remier: O intrebare. Stiu ce inseamna matoarele in 2 timpi, au nevoie de piese f. bine fabricate sa tina mult. Deci: Cam la cat timp trebuie crapat motorul, schimbat segmenti si altele de genul asta?

#11
remier

remier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 02.02.2007

 Solvogn, on May 26 2008, 15:46, said:

@remier: O intrebare. Stiu ce inseamna matoarele in 2 timpi, au nevoie de piese f. bine fabricate sa tina mult. Deci: Cam la cat timp trebuie crapat motorul, schimbat segmenti si altele de genul asta?


Sa nu uitam ca totusi e masina nemteasca, si asa cum a fost gandita e ideala in orice situatie.
Eu il am de 10 ani si l-am pastrat asa cum a fost conceput. Inca nu a fost necesar sa-i schimb nimic la motor.


Pentru Andrei >>>

Quote

Salut,
Am vazut ca ai un Barkas de care esti multumit. Eu am avut mare ghinion am nimerit unul cu probleme. De unde esti? Eu sunt din Bucuresti dar masina am luat-o din jud. Galati, la nord de Tecuci. A mea e varianta autoturism cu 8 locuri, a ta de care e?
Andrei

Eu locuiesc tot in Bucuresti, al meu Barkas e cu 5 locuri in acte, dar in spate am mai pus doua banci laterale unde mai pot transporta la nevoie 4+4. Intre aceste banci am montat un "pod" astfel ca dedesupt pot pune bagaje, iar deasupra se poate dormi foarte bine in concedii. E un mare avantaj fata de un cort daca merg la munte si ploua,  iar in privinta sigurantei nu mai spun. Am stat de multe ori in zone salbatice la munte unde ne-au vizitat ursii sau alte animale ale padurii.
E o masina utila in orice situatie, am carat cu ea piatra, grinzi si alte materiale urcand pante pe unde doar tractoarele puteau ajunge, am trecut prin vaduri si ape fara probleme.
Nu m-a lasat niciodata in drum, iar ca intretinere nu e pretentioasa deloc, doar benzina si ulei, 2 cabluri de ambreiaj si un disc, rulmentii la o roata, si cateva reglaje la platine in 10 ani de cand o am.
Acum o folosesc mai rar, m-am gandit la un moment dat sa-l vand pentru ca mai am doua masini, dar nici chiar la pret de tico nu-mi vine sa-l dau, asa ca il pastrez in continuare, pana va aparea o oferta decenta.

#12
remier

remier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 02.02.2007

 glofiizz, on Mar 20 2008, 23:55, said:

heloo, heloo

fiti buni si spuneti de unde pot achizitiona un Barkas B1000 1970-1990?

spor


de la mine daca te intereseaza mail [email protected]

pe aici am postat si ceva despre el si e si o poza de anul trecut prin Cheile aBicazului

#13
remier

remier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 02.02.2007

 remier, on 16th June 2008, 12:28, said:

de la mine daca te intereseaza mail [email protected]

pe aici am postat si ceva despre el si e si o poza de anul trecut prin Cheile aBicazului


A fost si s-a vandut, deci nu mai e de actualitate mesajul de mai sus !

#14
FunnyPanda

FunnyPanda

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.02.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3WW_OO01kAg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate