Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

New Cool Stuff! Mamiya Zd 22 Mpix

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Acu are Canon cu cin sa se ia la tranta...

daca Nikon e departe (2 ani) a aparut chalangerul....

Mamiya... astept testele cu interes NEBUN....

http://www.letsgodig...miya/ZD_en.html

#2
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
da. impresionant. 22 MP full frame.
da' 10 mii de coco pentru un aparat de studio?!?! ca doar nu o sa-mi spui ca la lens-urile care exista pentru el, la 1.5 frame/sec  si iso max 400 e un aparat sa pleci cu el la plimbare pe strada sau sa faci sport.

#3
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
nu stiu cat e de full frame cu lensurile de 645... ramane de vazut. daca este (si cred ca este) va fi o mega bataie intre el si 1dsMkII...

cred ca va fi mai ieftin, nu cred ca e 10k, va fi pe la 7-8k atat de aproape.... :)

se intetzeshte gluma....

clar nu e o camera pentru action sports, dar in rest... why not?

ash vrea sa vad un zgomot la 400.... jee man, imi vine sa sar in avion si sa ma duc si eu :)

#4
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
Nikon si Canon nu au scos nici o camera digitala MF desi rezolutia de 13-16Mp le-ar permite. Nici nu e treaba lor, au alt segment de piata.

Camere de 25Mp exista de mult timp dar nu pot fi folosite ca aparat de fotografiat obisnuit din mai multe motive.

http://www.luminous-...firstlook.shtml

#5
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
cris: da, exista backurile alea.. insa la ce pretz...
noua camera coboara la nivelul la care sh'o poate cumpara lumea.... CRED/SPER :)

ce'ai lua.. un 1dsMkII sau Mamyia Z?

e neconcludent inca pt ca nu avem teste la nici una, dar asha, feelingul ce'tz spune?

1dsMkII ne'a arata nishte poze excelente la 1600 dpdv al zgomotului. absolut remarcabile. Mamyia va merge pana in 400 acum, depinde insa calitatea imaginii care sunt sigur ca nu va fi o porcarie....

abia ashtept testele...

#6
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
Daca ar fi sa aleg -raportat la nevoile mele-  mi-asi lua Canon sau Nikon (mai mic, mai usor, mai rapid, mai ieftin) si asi face aceleasi lucruri si chiar mai multe. Nu fac munca de studio ca sa-mi trebuiasaca Mamiya, iar pe strada, la un concert de muzica sau la un meci de fotbal nu m-ar ajuta mai deloc.

Sunt curios ce obiective o sa se foloseasca pentru 22Mp. Nici macar nu exista prea multe care sa poata "rezolva" atita detaliu.

Edited by Cris007, 29 September 2004 - 13:36.


#7
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 12.06.2004
Esti sigur? Exista senzori de 12Mp format APS (a se vedea noul Nikon); cel folosit in Mamiya e mult mai mare si are 22MP. Mi se pare o nimica toata pentru orice obiectiv decent.
Astept raspunsul concurentei... aka 645D.

#8
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Ce amuzante par acum aceste postări vintage. Cât a evoluat piața foto în 15 ani...😂

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate