Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

O pana de dinozaur

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
stefan1977

stefan1977

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 23.01.2008
Ati citit sau vizionat multe documentare despre dinozauri cu pene. Dar cercetatorii nu au gasit pene fosilizate (penele nu se fosilizeaza) ci urme fossilizate ale penelor. Acum, cercetatorii au gasit in chihlimbar o pana de dinozaur!

E veche de 100 milioane de ani si a fost gasita in vestul Frantei. (detalii: http://news.softpedi...Old-80702.shtml ).

Aceasta pana combina caractere primitive cu altele intalnite la penele de pasari.

#2
IVAN_V

IVAN_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 02.04.2008
Practic ar fi posibil sa se recolteze ADN, nul ? Si implantat in ceva ...= dinozaur viu ?

#3
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Prea mult Jurasic Park :P

Nu stiu in ce masura acizii nucleici isi pastreaza in timp moleculele pe aproape, dar teoretic se poate analiza repetitiv material prelevat, si se poate crea un profil ADN, ceea ce ar lega specia respectiva de cea mai apropiata specie actuala.

Chihlimbarul este solutia, pentru ca imortalizeaza perfect formele, cantitatea de materie, si datorita factorului de activitate al apei redus, si raportul de atomi din substantele fosilizate.

Multe fosile s-au gasit in chihlimbar...

#4
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Asta cu pana nu e nimic, eu aștept știrea cînd se vor găsi schelete de umanoizi împreună cu schelete de dinozauri (în aceeași peșteră, grotă, etc) sau poate aceste lucruri sînt interzise a fi descoperite.  :scratchchin:

#5
Doctoru_lu_peshte

Doctoru_lu_peshte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 30.03.2008
Nu vad ce ar fi chiar asa neobisnuit sa fie un schelet de dinozaur in aceeasi pestera,grota, cu un schelet de umanoid.

Edited by Doctoru_lu_peshte, 14 April 2008 - 16:16.


#6
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View PostDoctoru_lu_peshte, on Apr 14 2008, 17:15, said:

Nu vad ce ar fi chiar asa neobisnuit sa fie un schelet de dinozaur in aceeasi pestera,grota, cu un schelet de umanoid.
Pai, hominizii n-au fost contemporani cu dinozaurii. Dinozaurii au disparut acum cca 60 mil ani, iar homo sapiens ar fi de cca 200.000 ani. Originea maimutelor e ceva mai veche, gen 6-7 mil ani (cimpanzei, gorile), iar cele mai "batrane" au cca 25-30 mil ani.
S-ar putea gasi aceste doua schelete doar daca un hominid ar fi crapat intr-o pestera unde erau oasele dinozaurului. Dar contemporani n-au fost.

#7
Doctoru_lu_peshte

Doctoru_lu_peshte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 30.03.2008

View PostBean, on Apr 14 2008, 17:56, said:

S-ar putea gasi aceste doua schelete doar daca un hominid ar fi crapat intr-o pestera unde erau oasele dinozaurului.
Pai da :lol: .

#8
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Pai, da. Deci e neobisnuit. Adica e rar. Cand maimuta se urca in copaci acum 10 mil de ani, scheletele de dinozauri erau sub copaci.

Edited by Bean, 15 April 2008 - 06:19.


#9
IVAN_V

IVAN_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 02.04.2008
Doar daca nu o fi sapat vreo maimuta dupa oase si apoi a murit cu oasele langa.

#10
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005

View PostNigel, on Apr 14 2008, 10:19, said:

Asta cu pana nu e nimic, eu aștept știrea cînd se vor găsi schelete de umanoizi împreună cu schelete de dinozauri (în aceeași peșteră, grotă, etc) sau poate aceste lucruri sînt interzise a fi descoperite.  :scratchchin:
Ce stii ?
Eu stiu de o descoperire mai veche, in care gasisera urme de umanoizi in roci datate de undeva din cretacic/carbonifer/cambrian (parca una din ultimele doua mai degraba), nu mai stiu exact care din ele dar incepea cu "c".

#11
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Ba eu cred că strămoșii oamenilor au fost foarte contemporani cu dinozaurii și reciproc. Și nu cred deloc în vîrstele astea de milioane de ani ale pămîntului.
Cine poate verifica metoda asta cu C14? Cînd cele mai vechi obiecte ale unei civilizații datate și cunoscute (Sumer) nu depășește 7000 ani.
De unde știu eu că metoda este viabilă și valabilă și pt obiecte de 70 mii de ani, 7 milioane, etc?

#12
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostNigel, on May 5 2008, 13:28, said:

Ba eu cred că strămoșii oamenilor au fost foarte contemporani cu dinozaurii și reciproc. Și nu cred deloc în vîrstele astea de milioane de ani ale pămîntului.
Cine poate verifica metoda asta cu C14? Cînd cele mai vechi obiecte ale unei civilizații datate și cunoscute (Sumer) nu depășește 7000 ani.
De unde știu eu că metoda este viabilă și valabilă și pt obiecte de 70 mii de ani, 7 milioane, etc?

Datorita matematicii asociate cu metoda de datare.

Alternativ, poti sa nu ai incredere in savanti, care o folosesc cu succes de peste 50 de ani, si sa crezi preotii si propagandistii care trebuie sa refuze stiinta pentru ca intra in conflic cu o carte d-ea lor.

Trebuie sa intelegi, ca pe langa datare, mai exista si straturile de sedimente. Ori in straturile in care se afla fosile de dinozauri, nu se afla si fosile de oameni, iar in straturile cu fosile de oameni, nu se afla fosile de dinozauri. Asta cum iti explici?

#13
AlinAlinush

AlinAlinush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 03.04.2008
Stati linistiti, stiinta inca mai are multe de descoperit, iar cat despre aceea pana, nu cred ca se va putea reface un din ADN un Dinosaur, si chiar daca ar fi posibil ar fi INTERZIS pentru ca riscurile sunt prea mari, doar au vazut si ei jurassic park

#14
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007
Riscuri? :D Btw, Jurasic park e doar fantezie. ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate