Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

The Sopranos (1999 - 2007)

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
Chop

Chop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 16.03.2009
Nu gasesc cuvinte sa spun cat de bun este serialul.Cu siguranta nu ar fi avut asemenea succes daca nu ar fi jucat in el niste actori de-a dreptul minunati.

#38
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
Am intrat de curand pe site-ul HBO si m-am mai uitat la Sopranos si vad ca au un loc in care analizeaza vestimentatia fiecarui personaj mai important, in diferite episoade si ipostaze; foarte interesant.

Pentru fanii Entourage, serialul revine din iulie  :coolspeak:

#39
Bonpensiero

Bonpensiero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.06.2009
Am terminat si eu "The Sopranos" acum o luna cam asa si acum vreau sa ma apuc de alt serial
Dar oricum nu o sa gasesc un inlocuitor pentru Soprano, serialul este genial

#40
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
Acest serial este o capodopera in adevaratul sens al cuvantului.De la scenariu si actori pana la locatii si recuzita se vede ca producatorii au investiti timp si munca in acest serial.Acum am vazut a 2-a oara tot serialul,prima data(acum vreo 2 ani) cand l-am vazut nu am inteles pe deplin simbolistica prezenta in serial.Finalul serialului iti taie rasuflarea odata ce ajungi sa-l intelegi si realizezi geniul,da geniul lui David Chase,care a construit acest final timp de 7 ani de zile.Este un serial care iti pune mintea la contributie,dar nu se scalda in ambiguitate.Daca ai cu cine poti discuta lejer zile intregi pe baza acestui serial.Nici nu se poate compara cu seriale precum "Lost" care vor sa fie mai mult decat sunt sau alte seriale care chiar daca episoadele continua si actiunea merge mai departe ele nu evolueaza deloc.Mi-a facut o deosebita placere sa urmaresc din nou acest serial.

#41
starlight11

starlight11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 04.08.2008
This serial is fucking amazing.

#42
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
SPOILER ALERT: Nu accesati urmatorul link decat daca ati vazut ultimul episod al seriei.

In urmatorul link este prezentata geniala  scena de final a serialului, analiza in care sunt cuprinse si elemente din cursul intregului serial, explicatia unor simboluri, influenta lui Kubrick asupra cadrelor etc.O analiza foarte pertinenta si documentata.


http://masterofsopra...ion-of-the-end/

#43
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Bun, bun... dar nu e cel mai bun.

#44
starlight11

starlight11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 04.08.2008

View Postfloraur, on 30th December 2010, 00:54, said:

Bun, bun... dar nu e cel mai bun.


si care e cel mai bun?

#45
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
E greu sa numesti unul ca fiind cel mai bun... sunt multe bine facute, care merita amintite.

#46
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
Acest serial prezinta felul in care religia si superstitiile se rasfrang asupra celor care fac parte din crima organizata, conflictul dintre sanctitatea familiei si a religiei catolice atat de pretuite in cadrul comunitatii italo-americane si modul in care isi castiga existenta mafiotii.
Fiecare personaj este condus de suma principiilor si viciilor sale si e interesant de vazut modul in care aceste personaje interactioneaza unele cu altele.
Simbolistica din acest serial e halucinanta (simbolul orei 3 care e recursiv pe parcursul intregului serial, scenele in care Tony viseaza, scena in care Paulie apeleaza la un  medium, scena de final etc.).
Probleme care framanta intreaga societate americana (razboiul din Irak, imigrantii, relatiile inter-etnice etc.) sunt expuse pe parcursul serialului.
Atmosfera creata cu ajutorul decorurilor, a coloanei sonore si a calitatii interpretarii actorilor e greu de imitat.
Scenariu mai bun nu gasesti.
Merita mentionate si relatiile complexe, incalcite, cu suisuri si coborasuri dintre Tony si niste membrii marcanti din familia sa precum mama sa, tatal sau, unchiul sau Junior si sora sa Janice.Discutiile dintre Tony si psiholgul sau sunt de asemenea foarte relevante in conturarea personajului Tony Soprano.

Pentru cei care inteleg cu adevarat acest serial e clar ca unul mai bun nu exista.The Sopranos e maximul in materie de seriale.

Edited by boxXxing_star, 11 January 2011 - 13:25.


#47
hitman_8787

hitman_8787

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 23.10.2006
Si se mai stie ceva de un film care sa incheie cum trebuie povestea?

#48
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
Finalul e bine construit si destul de clar, dupa ce stai sa-l analizezi si incerci sa afli ce a vrut David Chase sa transmita prin el.Mai sus ai un link in care finalul este explicat pana la cele mai mici detalii.

Edited by boxXxing_star, 19 January 2011 - 23:49.


#49
Houdin

Houdin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 27.07.2007
Cea mai buna productie HBO fara nici o indoiala. Mi-a placut ca s-a terminat exact cand trebuia,poducatorii nelugind la nesfarsit actiunea. De scena finala ce sa mai zic.. Speechless! Acum incep The wire, alt serial HBO. Sper sa aiba macar 20% din genialitatea The Sopranos.

#50
Q_Q

Q_Q

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 10.11.2010
Abia m`am apucat de sezonu` 6. Pana acum n-am niciun repros fata de acest serial. Este absolut GENIAL!!

#51
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Ce dilau e Toni cand e beat :lol: Cel putin in primele doua sezoane.

Edited by Corupt, 05 January 2012 - 21:46.


#52
flowalx

flowalx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 25.02.2007
si eu sunt fan inrait Sopranos, l-am vazut de doua ori pana acum si l-am recomandat la toata lumea, un serial de exceptie.

#53
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
Imi place combinatia asta; psihologie, mafie, probleme uzuale.

Edited by c72_c72, 20 January 2012 - 21:46.


#54
jonex

jonex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 16.03.2006
RIP James Gandolfini.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate