Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Extraopțiuni la Cartela Vodafone

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
19194 replies to this topic

#19171
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 16.01.2023

Vizualizare mesaj[mc]xtrem, pe 23 martie 2024 - 10:09, a scris:

Îmi poate spune cineva cum e posibil sa am credit valabil pana la 01.05.2024 și apoi sa primesc mesaj ca voi pierde cartela pe 21.04.2024?

Daca păstrezi numărul cel mai bine sa încarci. La Vodafone e mai ciudat cu creditul și valabilitatea cartelei, se pare că nu sunt corelate după ce cumperi valabilitate.

#19172
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
Din pacate la Vodafone mai nou (cred ca de prin toamna trecuta) scrie ‘credit … valabil pana la …’ chiar si atunci cand esti in perioada de gratie. Inainte mesajul era clar cand esti in perioada de gratie si scria ‘pentru a nu pierde numarul de telefon reincarca pana la …’.

Insa intr-adevar datele din ultimele 2 mesaje se contrazic. Exceptie daca telefonul e dual SIM (pare a fi) si un mesaj a venit pe un SIM, celalat pe altul.

#19173
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
E dual sim. DIGI + VODAFONE. Deci pica varianta asta.

#19174
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 23.12.2022
Eu am pierdut numărul temporar in timpul valabilității creditului, cumva gratia devine negativă în soft daca îți cumperi valabilitate. Am rezolvat cu Protecția consumatorului și nu am pierdut definitiv numărul.

#19175
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004

View PostMaster_the_cat, on 23 martie 2024 - 10:38, said:

Eu am pierdut numărul temporar in timpul valabilității creditului, cumva gratia devine negativă în soft daca îți cumperi valabilitate. Am rezolvat cu Protecția consumatorului și nu am pierdut definitiv numărul.

Mersi de info. De câteva luni ma țin sa portez numărul. Acum am un motiv serios.

#19176
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Tobi spune: Numarul ta va fi suspendat incepand cu data de 01.05.2024. Pentru a nu pierde numarul reincarca-ti cartela cu minim 5 euro.

Astia de la Vodafone sunt spalati pe creier!

#19177
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
Oare ce inseamna ‘suspendat’? Ca pentru mine nu e totuna cu ‘pierdut de tot’ (= sfarsit gratie), ci pare a fi mai degraba opusul lui ‘activ’ (= sfarsit perioada actva, dar asta poate eventual sa apara din aceeasi indobitocire de care am zis si pe care Vodafone a introdus-o - voit sau nu - in mesajele de la cost control).

#19178
Egyptian

Egyptian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 12.12.2023
In sistem la ei exista Suspended si Inactive, dar sunt fix in ordinea inversa, perioada de gratie e data la care iti iei Inactive si Suspended e deja cand ai pierdut numarul.

#19179
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 16.01.2023
Da, la ei sunt niste chestii pe dos cu valabilitatea și gratia. Cel mai bine sa nu ajungi la nici unul din termene și să stai liniștit. La Vodafone oricând se poate termina perioada de gratie înainte de epuizarea valabilității creditului, mai ales dacă nu reîncarci ci doar cumperi din creditul existent.

#19180
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

View Post[mc]xtrem, on 23 martie 2024 - 10:09, said:

Îmi poate spune cineva cum e posibil sa am credit valabil pana la 01.05.2024 și apoi sa primesc mesaj ca voi pierde cartela pe 21.04.2024?
De 1 an de zile au schimbat sistemul si termenul de "2,76 Euro credit valabil pana la data" se refera ca la data aia e sfarsitul perioadei de gratie, nicidecum ca e perioada de valabilitate a creditului. Incerca sa apelezi sa vezi ca iti spune ca nu poti face asta ca esti in perioada de gratie.
Oricum e ciudat ca in mesajul 1 de la infocredit iti da termen 1MAI iar in mesajul 2 iti da termen 21APR, dar nu e nemaivazut.
Se practica inchiderea numarului inainte de data de gratie afisata in mesajul de la INFOCREDIT nu numai la Vodafone dar si la concurenta portocalie.

View PostMaster_the_cat, on 23 martie 2024 - 10:38, said:

Eu am pierdut numărul temporar in timpul valabilității creditului, cumva gratia devine negativă în soft daca îți cumperi valabilitate. Am rezolvat cu Protecția consumatorului și nu am pierdut definitiv numărul.
Adica au refuzat sa reactiveze numarul cand ai facut sesizare?
Aveai mult credit "confiscat"?
Ca de obicei se reactiveaza numerele fara prea multa gargara atat la Vodafone cat si la Orange, dar mai sunt unii agenti care incerca sa mai faca target de vanzari si incerca sa te forteze sa faci o reincarcare de 5 euro ca sa faca reactivarea.

#19181
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
PROMIT ca portez inainte de 21 aprilie.

#19182
Bokusi

Bokusi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.05.2016
Salut! Am o cartela pe cale l-am incarcat la 04.10.2023, cu 5euro.In mesajul primit de la cost control scie ca cartela este valabil pana la 23.08.2024. Nu am cumparat valabilitate....
Nu mai tin in minte cand au modificat valabilitatea periodei de gratie (candva era 300 de zile, apoi 180, acuma cum vad doar 90 de zile).
Pot sa am incredere in mesajul de la cost control, si nu va fi suspendata numarul mai devreme de august?

#19183
TerryY

TerryY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.01.2023
Nu suspenda nr astia de la voda. la mine se prelungeste valabilitatea cu 2-3 luni cand se apropie de final.

#19184
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

View PostBokusi, on 04 aprilie 2024 - 10:43, said:

Salut! Am o cartela pe cale l-am incarcat la 04.10.2023, cu 5euro.In mesajul primit de la cost control scie ca cartela este valabil pana la 23.08.2024. Nu am cumparat valabilitate....
Pot sa am incredere in mesajul de la cost control, si nu va fi suspendata numarul mai devreme de august?
Vezi ca mai nou in mesajul de la cost control acea "valabilitate" e de fapt perioada de gratie. Incearca sa apelezi un numar si o sa vezi ca nu o sa poti ca esti in perioada de gratie.
Nu poti avea incredere. Mie mi-au suspendat numar in perioada de gratie mai devreme decat era afisat in cost control.

#19185
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 23.12.2022

 TerryY, on 04 aprilie 2024 - 12:13, said:

Nu suspenda nr astia de la voda. la mine se prelungeste valabilitatea cu 2-3 luni cand se apropie de final.

Daca nu ești atent, nu suspenda, pierzi numărul.

Ce zici tu fac doar la clienții vechi.

   După ce pierzi numărul daca nu te miști repede cu ANPC și sesizare la ei, mai greu. In general cele vechi ți le restituie daca ai poze cu valabilitatea etc



#19186
RADU-HD

RADU-HD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 20.11.2014
Azi am primit mesaju asta cu net cadou.Nu aveam nevoie dar ...sa fie primit. Vechime 18.5 ani

Attached Files



#19187
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023
Probabil net cadou conditionat de o optiune de minim 5, nu?

#19188
RADU-HD

RADU-HD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 20.11.2014
A venit bonusul azi ...si da e conditionat de optiune de 5 €.
La *124# nu imi apare, iar in My vodafone apare cam ciudat, de parca ar fi o extraoptiune.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate