Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Voip In Cel Mai Simplu Mod

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
As dori sa fac o conexiune VoIP intre 2 locatii legate la internet, fara a folosi calculatorul.
Locatia 1: Abonament astral
Locatia 2: Un abonament adsl
Fara a folosi calculatoare, se pot pune la aceste 2 modemuri pe proturile ethernet 2 telefoane de tip VoIP si se poate vorbi intre aceste 2 locatii ? Daca da, cum trebuie procedat, ce numar se formeaza ? Se formeaza ip-ul locatiei cu care vrei sa vb ? Se poate realiza acest lucru fara a apela la serviciile unei companii de voip ?

#2
zamo_x

zamo_x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 22.10.2002
Iti trebuie 2 aparete vo-ip (modem-uri..) pe care le infigi in spatele modem-ului de cablu sau adsl pe mufa utp. Aparatele astea au si porturi de telefon. Trebuie configurate sa se vada intre ele..  se poate configura si numarul de telefon..

#3
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Folosesti telefoane SIP sau VoIP, si ideal ar fi sa stii celuilalt IP-ul ca sa-ti functioneze..

Pentru convorbiri, platesti un abonament la un VoIP gateway, care sa va faca rutarea pachetelor...

Cu toate astea, intarzierile.... tre' sa ai grija de ele.. daca sari de 50 ms, mai bine te lasi pagubas...

Spor!

#4
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
Aha, mersi pentru informatii. Eu in principal as vrea sa unesc in orice mod (ma refer la comunicatie de tip voce), cu ajutorul internetului si fara costuri in plus fata de acesta, cu elemente hard-ware (fara a pune in discutie calculatorul) acele doua locatii de mai sus. Sunt incepator, asa ca nu stiu ce tip de telefon folosesc, deocamdata este doar un plan, nu am nici un fel de aparatura. De asta va intrebam, si va rog, daca aveti vreo idee legata de cele de mai sus sa imi raspundeti si mie, si sa imi sugerati ce aparate as putea folosi, de unde se pot cumpara in romania, sau macar un link din strainatate de unde se pot gasi.

#5
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
PS, stiu ip-ul celuilalt

#6
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Telefoane poti cauta pe la RADIX cred sau IBM, sau orice firma (Tornado de exemplu), care sa-ti aduca doua telefoane VoIP Cisco 7910 daca mi-aduc bine aminte modelul.

Poti daca vrei sa dai banii pe niste adaptoare ATA 184, 186, 188 care preferi, si care fac conversie telefon analog (digital), in VoIP (SIP). E si asta o solutie, dar sa stii ca te cam scarpini cu mana stanga la urechea dreapta...

VoIP nu este cea mai fericita solutie pentru ce vrei tu, mai ales cand nu ai prioritizare, management, redundanta, etc...

#7
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
Stiu ca ma cam scarpin cum ai zis tu :) dar treaba este ca adsl-ul nu este in romania, si avand amandoua locatiile net broadband ar fi avantajos, findca nu ar costa practic nimik (ianafara de net) oricat as vorbi intre aceste 2 locatii. Nu m-ar deranja chiar daca ar trebui sa formez ip-ul in loc de nr. de telefon. Apropo, cam care este latimea de banda necesara pentru VoIP ?

#8
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Depinde... Compresie se poate face si pe 8 k, si pe 6 k, se poate (mai problematic calitativ), dar se poate.. deci...


Vis-a-vis de ce vrei tu, este posibil, dar tot nu mi se pare o solutie enterprise... Adica poate intre 2 oameni, hai sa zicem, dar mai incolo... Mai ales fara abonamente...

#9
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
Pai vezi, inseamna ca nu m-am exprimat corect, nu trebuie sa fie o solutie enterprise, vreau sa comunic cu o persoana, care se afla in strainatate, nu vreau sa ma extind, vrem sa comunicam doar noi doi, cam asta este situatia, cat despre calitate, la 32K, presupun ca ar fi buna, toata treaba este cu echipamentele, care nu as vrea sa fie asa de scumpe ... sa fie in limitele bunului simt deoarece trebuie totusi sa le suporte doua persoane fizice, nu o firma. :)

#10
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Intarzierile sunt problema mai mare decat echipamentele, si tehnologia in general.
In principiu nu se face ce vrei tu, dar merita sa "te joci".

Spor!

#11
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
Mersi mult pentru raspuns, si scuze in cazul in care te-am plictisit. Problema e simpla, voi folosi un soft de comunicatie audio, in cel mai rau caz Yahoo messenger, in cazul in care nu gasesc ceva mai bun. Ai avut dreptate, cred ca investitia nu isi are rostul, in al doilea rand cred ca problema este mult prea complicata pentru mine si in cel mai rau caz ar putea sa nu mearga deloc. Asa ca este mai simplu sa folosesc un soft :) ::HAPPY::

#12
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Iti recomand cu caldura MSN Messenger... E mult mai bun pe partea de voce decat Yahoo Messenger...

Spor!

#13
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
e greu DOAR cu hardware, fara computer, in special din cauza conditiilor tehnice (prioritizare, etc - ce spunea si laurentiu mai sus).

ca software, iti recomand urmatoarele (da search dupa ele pe google):

TeamSound
Ventrilo
GameVoiceShare

eventual Skype - un fel de voice-messenger, care merge doar cu logare la serverul lor (celelalte sunt solutii stand-alone).

Succes!

#14
anakyn

anakyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 02.10.2003
eu iti recomand Skype de la www.skype.com merge super.
apropo stiti cumva unde pot gasi ceva documentatie profesionala de VOIP
Mersi.

#15
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Hmmmm... Cisco in principiu... Mai sunt si alte solutii... Depinde cat de profesionist te intereseaza sa fii...

Dar "basics" gasesti pe net destul de usor...

Daca vrei ceva profesional, deschide un thread pe aici... te ajutam cu placere...  :inlove:

#16
anakyn

anakyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 02.10.2003
Pe mine ma intereseaza documentatie, in primul rand,  pentru a o citii apoi daca este nevoie canva o punem si in practica...
eu o sa caut si basics dar daca sti ceva situri...

#17
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
VoIP este atat de complex incat imi vine greu sa-ti dau "cateva site-uri".

Zi-mi exact ce cauti si te ajut cu placere..

#18
anakyn

anakyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 02.10.2003
pai sa incepem mai intai cu compresia pe care trebuie sa o realizeze echgipamentele

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate