Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Lene

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
sMILEY4ever

sMILEY4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 05.02.2007
Cum scapi de lene, medical vorbind? Sau ai nevoie doar de vointa?

Problema e asa: de ceva timp nu mai pot studia precum o faceam inainte pentru ca mi-e lene sa invat ceva ce nu imi place. Sunt unele materii la care invat inca din clasa foarte bine si altele care le ignor si acasa si la liceu. In cele din urma le confrunt, dar asta o fac mult prea tarziu, cam in ultima zi in care ar trebui sa fac asta. Nu stiu de ce dar prefer sa stau degeaba decat sa invat la acele materii. Desi imi propun sa invat la ele, aman si tot aman si pana la urma nu mai fac nimic. In generala nu am avut niciodata problema, invatam cu usurinta la orice. Acum invat doar cat vreau si ce cred ca e mai usor de retinut dar si baza.

Ce-i in neregula? Daca ziceti ca am ceva la cap va zic clar ca va inselati. Sunt total normal. Problema mea o fi autodeterminarea sau faptul ca prefer aerul plin de manele ("manele is in the air") si de gaze (de sera/poluante) in pofida studiilor? Exista vre-un medicament care sa-mi dea pofta de invatat ?

p.s. Nu-mi permit speed.(kiddin)

#2
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
lecitină, vitamine B complex, dacă nu au un efect placebo, măcar îți pui mintea la încercare (le-ai luat azi ?)

și eu același sindrom al lenii. însă Păcală ni-i tata.

#3
YoYo69ErS

YoYo69ErS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 02.05.2005
Memo Plus + Lecitină + Piracetam sau doar Modafinil însă nu-l recomand pe cel din urmă. N-or să-ți dea poftă de învățat însă vei putea învăța mai ușor dacă ai voință măcar cât să deschizi cartea. Pentru CHEF de învățat... Well, se pare că știi ce te poate motiva dar nici nu te gândi la asta, trust me. Am fost acolo. Nu se merită.

#4
costamaya

costamaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 26.02.2008
Memorie, da, pofta de invatat, nu :)

#5
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Lasati-le naibii de medicamente , faceti exercitii fizice.
sMiLEY, ia-ti o bicicleta si plimba-te cu ea, mai pui sangele in miscare , iti vine si chefu de viata.

#6
Radu_TGW

Radu_TGW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 26.01.2008
ia-ti o zi sau doua liber de la orice,dormi bine, mananca foarte mult, multe glucide si o sa ai atata energie in tine ca o sa-ti vina sa inveti 10 carti si sa muti casa poporului  :weight_lift:  . Cel mai bun remediu pentru lene e sa te lasi cuprinsa de ea (don't fight with it ) pana te saturi si o sa dispara  .

Putina vointa nu strica.

PS: "Lenea este mama tuturor viciilor, dar, ca oricare mama, trebuie respectata"  :thumbup:

Edited by Radu_TGW, 05 March 2008 - 09:39.


#7
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006
da radu ai dreptate .. Cel mai bun remediu pentru lene e sa te lasi cuprinsa de ea (don't fight with it ) pana te saturi si o sa dispara ... daca te lasi cuprins de lene o sa ajugi sa nu mai inveti la nimic...crede-ma stiu cum e :D:P

#8
b3b3lusha

b3b3lusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 05.10.2005
Piracetam am luat si eu prin facultate, intr-o sesiune. N-am observat nicio diferenta.

#9
sMILEY4ever

sMILEY4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 05.02.2007
Eh, eventual tre sa treaca.

#10
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Cu cata usurinta recomandati medicamente sau tot felul de hapuri. Unde e Adadoi :upset: ? Piracetam lua bunica-meu dupa accidentul vascular, s-a mai discutat pe undeva despre medicamentul asta. Din moment ce zici ca retii usor din clasa ce iti place, nu cred ca e cazul sa te indopi cu pastile, ci doar sa lucrezi la capitolul vointa.

#11
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdiorama, on Mar 20 2008, 10:55, said:

Cu cata usurinta recomandati medicamente sau tot felul de hapuri. Unde e Adadoi :upset: ?
imi pare rau daca am gresit cu ceva. Eu iau lecitina de ceva vreme (si am luat b complex - deci vorbesc din experienta). E vreo problema ? Sau v-ati referit strict la piracetam ?

#12
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View Post***MIHAI***, on Mar 20 2008, 12:56, said:

imi pare rau daca am gresit cu ceva. Eu iau lecitina de ceva vreme (si am luat b complex - deci vorbesc din experienta). E vreo problema ? Sau v-ati referit strict la piracetam ?
Piracetam, in mod special. Dar si vitamina B trebuie dozata corespunzator pentru ca in exces, are efecte negative.

#13
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Sa imi dati si mie un pm cand apare un leac contra lenei, ca mie mi-e prea lene sa verific topicul. :)

#14
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
Radule  cred ca e o solutie buna cu saturatul  

@diorama : si tata a avut AVC si ia tanakan , eu iau tanakan si evident nu am avut , ce-am inteles este faptul ca imbunatateste circulatia cerebrala, piracetamul am vazut ca are un prospect asemanator insa are ceva mai multe efecte adverse

#15
blu3r

blu3r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.01.2008
http://www.scribd.co...tre-Tine-Insuti

citeste macar primele pagini. s-ar putea sa te ajute. eu am ma invatat sa ma oblig sa ma apuc de ele, insa eu am alte probleme.... de rezolvat :confuzzled: daca ai creierul in ordine, si pofta de viata, s-ar putea sa te ajute recomandarea mea.

#16
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

View PostsMILEY4ever, on 3rd March 2008, 18:39, said:

Cum scapi de lene, medical vorbind? Sau ai nevoie doar de vointa?

Lene=devitalizare prin parazitare.
Remediu=Selfabsorbtion, revitalizare prin blocarea vampirilor care paraziteaza, dezvoltarea respectului de sine, eliminarea din campul constientei a gandurilor imprimate prin parazitare, pe scurt, DEZVOLTARE PERSONALA pe mai multe coordonate (profesional, emotional, social, personal / job, relatie, prieteni, hobby). Bibliografie: analiza tranzactionala, NLP coaching si alte terapii cognitiv comportamentale. Dar mai rapid si practic este sa apelezi la un psihoterapeut competent.

Edited by orlovisk, 27 April 2010 - 22:36.


#17
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View Postmortis, on 27th April 2010, 16:15, said:

@diorama : si tata a avut AVC si ia tanakan , eu iau tanakan si evident nu am avut , ce-am inteles este faptul ca imbunatateste circulatia cerebrala, piracetamul am vazut ca are un prospect asemanator insa are ceva mai multe efecte adverse
Eu nu am insinuat ca piracetamul se ia exclusiv in AVC-uri. Am subliniat doar banalitatea situatiei in care se indica el mai ales pe forum, in loc sa invete pur si simplu, in comparatie cu un caz cu adevarat serios. Intr-adevar stimuleaza circulatia cerebrala, dar chiar crezi ca e nevoie de el ca sa-l stimuleze pe lenes sa invete?

#18
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
@blu3r : am deschis pagina o s-o citesc cand revin trebuie sa plec in curand , multumesc

orlovisk: treaba cu psihoterapeutului nu stiu daca o sa se intample , pentru ca ma gandesc ca dupa ce ma las de aia iarasi o sa revin la starea de dinainte, vreau sa ma mobilizez singur pentru ca din partea celor din jur am "support"

@diorama: Un lenes ar cauta orice remediu "minune", nu e un "must" dar daca adaugi la adevaratul efect si cel placebo s-ar putea sa obtii ceva rezultate, in cazul meu n-a facut diferenta de pe lume dar na

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate