Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

Istanbul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4486 replies to this topic

#3457
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
Stiu, dar cand mai sunt in echipa si altii cu 3 coe si legati prin ADN artificial de seful de schimb, poti tu sa ai rezervare la concediu cu un an inainte, ca daca vrea cineva isi ia medical sau gaseste o super mega oferta aproape gratis la Greci si vrea taman in perioada care ai tu concediu...si guess what? cine are castig de cauza...trecem peste faza cu planificarea din timp a concediilor si discutiile intre noi colegii, care si in ce perioada vrea concediu...vine unu pe ultima suta de metri si isi baga medical, una ca sa stea acasa si a doua, daca are un "dinte" pe tine ca prea te fatzai pe la turci si el sta in tara, chit ca n-are treaba, doar ca sa te incurce...din pacate si la multinationale cu renume se intampla chestii de-astea, si din cauza noastra a romanilor cocliti in nepotisme si comunisme...

#3458
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
Feribotul are insula face parte din structura transportului in comun a Istanbulului și costa neașteptat de puțin. Dacă-mi amintesc bine acum 3-4 ani era vreo 4 lire pe sens.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk



#3459
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,520
  • Înscris: 19.04.2009
Well... Nu am mers atât in viata mea :lol:

Attached Files



#3460
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009

View Postlex404, on 23 aprilie 2016 - 23:17, said:

Well... Nu am mers atât in viata mea Posted Image
Nici noi ..., "frumos rau" Istanbulul asta, dar doar mergand pe jos si eventual cu mijloacele lor de transport in comun ii simti farmecul cu adevarat.

#3461
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,520
  • Înscris: 19.04.2009
Ieri am mers pe jos foarte mult. Si cu transportul in comun ca stau la cineva in Cenne (după ataturk intl). Am trecut strada cu gagicile de mâna, e haos cu traficul, cam ca in Tehran :lol: si am mers random pe străzi... Acum merg sa ma văd cu un prieten saudit, si asta pierdut pe aici de câteva zile :lol:


Si eu am full experience ca stau la turci acasă, din 4 doar unul vorbește engleză :lol:

#3462
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006

View Postlex404, on 24 aprilie 2016 - 15:05, said:

Si eu am full experience ca stau la turci acasă, din 4 doar unul vorbește engleză Posted Image
Puteai sa mai iei cu tine vreo 2-3 useri de pe Softpedia, ca nu mureai...Posted Image
Vezi ca am publicat ieri un articol despre Apeductul lui Valens, poate reusesti sa ajungi si pe acolo (îi întrebi pe turcaleti de "Bozdogan Kemeri" - asa se numeste apeductul in limba turca  sau intrebi de Moscheea Sehzade).

#3463
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,520
  • Înscris: 19.04.2009
Da, am mai întrebat eu de o moschee folosind cuvântul masjid in loc de camii (ca așa is obisnuit) si habar nu aveau :lol:

Nu ajung azi la viaduct... Sau poate :lol:
Mâine dimineața plec spre Cappadocia :) si am zbor foarte devreme...

#3464
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008

View Postflorinbad, on 25 aprilie 2016 - 06:57, said:

Puteai sa mai iei cu tine vreo 2-3 useri de pe Softpedia, ca nu mureai...Posted Image
Vezi ca am publicat ieri un articol despre Apeductul lui Valens, poate reusesti sa ajungi si pe acolo (îi întrebi pe turcaleti de "Bozdogan Kemeri" - asa se numeste apeductul in limba turca  sau intrebi de Moscheea Sehzade).

Lasa ca am intrebat eu de Bozdogan Kemeri doi politai  si aveam harta in mana... ne-au indrumat fix o strada mai incolo de bulevardul Ataturk, unde inca se construiau niste chestii, parand o zona mai de periferie...engleza yok pe strada, asa ca am facut cale intoarsa si uitandu-ne a N'spea oara pe harta, ne-am dumirit singuri iar luand-o in jos pe bulevard, dupa o curba a rasarit si ditamai aquaductul...asa ca Bozdogan Kemeri e pentru noi turistii, asa un cifru Posted Image Nu mai zic sa intrebi de o strada, care poate sa fie chiar dupa colt, nu-ti arata/raspunde/indruma mai nimeni...nu zic, sunt saritori majoritatea si incerca sa te ajute, daca nu stiu ei engleza, intreaba pe altii care o vorbesc...dar sunt altii care sa-i pici cu ceara daca te ajuta..ce ne-am chinuit noi sa ajungem de la Miniaturk la telefericul de la Eyup...intrebam de Eyup, Pierre Loti Cafe...nimic, dar cand am zis de Teleferic, s-a schimbat socoteala Posted Image
Oricum a fost o excursie frumoasa, exceptand faptul ca ne-a rupt de picioare, din Aksaray pe jos...de la aquaduct, Sehzade Cmii, Suleymaniye Camii, Eminonu, Sirkeci si Gulhane...din tot acest periplu, eu m-am ales cu o moneda bizantina de la un fel de anticariat iar sotia cu o pererche de sandale de ''pele'' Posted Image

Attached Files



#3465
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006

View Postlex404, on 25 aprilie 2016 - 10:30, said:

Mâine dimineața plec spre Cappadocia Posted Image
Ok, daca nu te descurci pe acolo da-ne un bip, sa vedem ce putem face pentru tine (Goreme, Ortahisar, Uchisar, Cavusin, Avanos, Derinkuyu etc.)! Posted Image

#3466
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,520
  • Înscris: 19.04.2009
Oprește ploaia.

:( azi toată ziua ploua. Zi-mi ce putem face dacă ploua :))

View Postflorinbad, on 26 aprilie 2016 - 08:36, said:


Ok, daca nu te descurci pe acolo da-ne un bip, sa vedem ce putem face pentru tine (Goreme, Ortahisar, Uchisar, Cavusin, Avanos, Derinkuyu etc.)! Posted Image


#3467
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006
Merge un oras subteran: Derinkuyu sau Kaymakli (Kaymakli este mai aproape de Goreme - m-am uitat acum pe Google, se afla la o jumatate de ora de mers cu un taxi, de exemplu, sau dolmus sau autobuz sau ia-ma nene).
Eu am fost doar la Derinkuyu (40 minute de Goreme). In rest, toate obiectivele turistice se afla in spatii deschise. Ce ghinionul naibii cu ploaia asta...

Mai merge Castelul de la Uchisar, cu conditia sa stai foarte putin in varful lui, sa nu te ploua prea tare. Uchisar este o stanca gaurita peste tot. Cam ce vezi la Derinkutu sau Kaymakli vezi si la Uchisar. Bine, la orasele subterane ai mult mai multe de vazut.
Sa mananci tocanita de-aia de-a lor facuta intr-o ulcica. Ulcica se sparge si ramane tocanita. Este delicioasa.
Pacat ca nu ai o masina mica pentru a te deplasa mai usor. Vezi ce oferte gasesti pe la agentiile de turism din Goreme, poate exista vreun tur care nu depinde de ploaie.

Edited by florinbad, 26 April 2016 - 09:24.


#3468
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,520
  • Înscris: 19.04.2009
Hai pe topicul cappadocia.

#3469
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006

View Postlex404, on 26 aprilie 2016 - 09:29, said:

Hai pe topicul cappadocia.
M-am mutat acolo.

#3470
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Enjoy Posted Image

  http://miniport.istanbul/en/index.html

Edited by oztan, 18 June 2016 - 22:21.


#3471
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,520
  • Înscris: 19.04.2009
Posted Image

Well, ma intorc in Turcia pentru o perioada de 2-4 luni dintre care una o voi sta in Istanbul Posted Image (cred ca OCT-NOV).
A aplicat cineva pentru pentru ikama ikamet turistica?

Edited by lex404, 22 June 2016 - 13:29.


#3472
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postlex404, on 22 iunie 2016 - 13:24, said:

Posted Image

Well, ma intorc in Turcia pentru o perioada de 2-4 luni dintre care una o voi sta in Istanbul Posted Image (cred ca OCT-NOV).
A aplicat cineva pentru pentru ikama ikamet turistica?
verifica aica:  https://www.facebook...03581139697609/

#3473
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,520
  • Înscris: 19.04.2009
Multumesc mult :D

Pana la urma am ales Izmir; sper ca banii necesari in cont sa fie mai putini.
M-am adaugat pe grup, o sa mai intreb detalii acolo.

#3474
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.05.2007
Dintre cei care ati fost la Istanbul in ultima vreme,stiti cumva care mai este pretul gramului de aur,eventual cat costa la schimb ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate