Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Cum pun cotele in ArchiCad?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
geo86

geo86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.12.2006
Salutare,

Am un proiect in ArchiCad si nu stiu cum sa setez programul astfel incat sa-mi puna automat cotele pe suprafata,pe elemente etc.

Merci.

#2
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

 geo86, on Feb 28 2008, 12:57, said:

Salutare,

Am un proiect in ArchiCad si nu stiu cum sa setez programul astfel incat sa-mi puna automat cotele pe suprafata,pe elemente etc.

Merci.
Pentru cote liniare in stanga ai document, click , si-ti va apare meniul derulant cu rubrica dimension. Dai clic pe un perete sau pe o linie, click pe celalat perete, dublu click cam in zona unde pui cota , iti apare in varful mousului un ciocanel, click unde vrei sa pui cota.Ai grija sa-ti alegi cotele orinzontale, verticale si oblice.
Pentru cote unghiulare, dai click din nou pe rubrica document aflata in stanga, meniul derulant se retrage si apare rubrica More , click pe ea, si-ti va aparea angle dimension si radial dimension, pe care le poti folosi usor.
Succes !

#3
ltodor

ltodor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.05.2008

 geo86, on Feb 28 2008, 12:57, said:

Salutare,

Am un proiect in ArchiCad si nu stiu cum sa setez programul astfel incat sa-mi puna automat cotele pe suprafata,pe elemente etc.

Merci.

Cotarea suprafetelor (adica afisarea suprafetelor pt. incaperi de ex.) poti sa faci in doua moduri:
1. cu unealta Fill, activand Show area text in dialogul de setari pentru Fill. In acest caz, desenand un fill peste suprafata o sa apara cursorul "ciocanel" cu care pozitionezi textul de suprafata. Daca fillul este "empty fill", singurul rezultat va fi inscriptia suprafetei masurate.
2. Unealta Zone. asta este o unealta muuult mai meseriasha. In dialogul de setari poti sa parcurgi o multime de parametrii pe care poti activa/dezactiva sa-ti afiseze pe plan (denumirea incaperii, finisajul, inaltime interioara, suprafata, volum, etc.). La metodele geometrice de definire a zonelor ai mai multe posibilitati care merita studiate la fel.

Ar mai fi si unelata de cote de inaltime (cote de nivel). Utilizarea acestuia merita sa fie combinata cu functiunea "gravity" (din bara de instrumente standard sau shortcut "V"). In acest mod, daca dai clic peste o placa de ex., cota de nivel o sa-ti afiseze automat pozitia elementului.
"Gravity" este fooarte meserie. Se mai poate utiliza la acoperisuri la teren etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate