Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Incalzire cu boilerul electric, sau instant gaze sau electric ...

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#73
liviu_tiutiu

liviu_tiutiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.03.2008

View Posthaplea82, on Mar 18 2008, 16:55, said:

si eu am facut la fel ,dar cu un boiler de 5 lt si incalzesc o scara intreaga!da scara este din aluminiu si are 2 m lungime!
nu cred ca se merita sa-mi pierd timpul cu ironiile tale :puke:


saptamana viitoare am sa revin cu poze...........

Edited by liviu_tiutiu, 10 April 2008 - 11:43.


#74
liviu_tiutiu

liviu_tiutiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.03.2008

View Postliviu_tiutiu, on Apr 10 2008, 12:42, said:

nu cred ca se merita sa-mi pierd timpul cu ironiile tale :puke:


saptamana viitoare am sa revin cu poze...........

Attached Files


Edited by liviu_tiutiu, 14 April 2008 - 13:35.


#75
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
cu vremea asta primavarateca ,cred ca, si incalzeste ceva!bafta la iarna!

Edited by haplea82, 14 April 2008 - 14:32.


#76
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 15.10.2006

View Postliviu_tiutiu, on Apr 10 2008, 11:42, said:

saptamana viitoare am sa revin cu poze...........

Da, mai sunt si alte lucruri "interesante": postarea in arc de cerc a pexalului, pozitia ferestrei termopan in perete.
Ai fi iesit mult mai ieftin cu trei calorifere cu ulei.

Daca e asa buna instalatia ta de ce mai montezi centrala? Te deranjeaza cumva factura de curent electric?

Edited by cipaul, 14 April 2008 - 14:53.


#77
samsarul

samsarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.02.2008

View Postcipaul, on Apr 14 2008, 14:50, said:

Da, mai sunt si alte lucruri "interesante": postarea in arc de cerc a pexalului, pozitia ferestrei termopan in perete.
Ai fi iesit mult mai ieftin cu trei calorifere cu ulei.

Daca e asa buna instalatia ta de ce mai montezi centrala? Te deranjeaza cumva factura de curent electric?
astept ! poate are cineva instalatia cu boiler si pompa cu circuit inchis B)

#78
liviu_tiutiu

liviu_tiutiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.03.2008

View Postcipaul, on Apr 14 2008, 15:50, said:

Da, mai sunt si alte lucruri "interesante": postarea in arc de cerc a pexalului, pozitia ferestrei termopan in perete.
Ai fi iesit mult mai ieftin cu trei calorifere cu ulei.

Daca e asa buna instalatia ta de ce mai montezi centrala? Te deranjeaza cumva factura de curent electric?
E una dintre cauze. Nu am vrut sa intru in polemici cu nimeni, doar ca se poate face asa ceva si chiar funtioneaza.



View Posthaplea82, on Apr 14 2008, 15:31, said:

cu vremea asta primavarateca ,cred ca, si incalzeste ceva!bafta la iarna!
Asta iarna a incalzit destul de bine.Si oricum am ales aceasta solutie provizorie pentru ca am fost fortat de imprejurari.........am fost nevoit sa ma apuc de amenajarea interiorului si cum nu se putea face lucrul asta la -5 grade.........15-17 grade cred ca este o temperatura rezonabila.

View Postcipaul, on Apr 14 2008, 15:50, said:

Da, mai sunt si alte lucruri "interesante": postarea in arc de cerc a pexalului, pozitia ferestrei termopan in perete.
Ai fi iesit mult mai ieftin cu trei calorifere cu ulei.

Daca e asa buna instalatia ta de ce mai montezi centrala? Te deranjeaza cumva factura de curent electric?
Dintre lucrurile ''interesante'' pozitia pexalului hai sa zic ca o inteleg, nu vad legatura cu......''pozitia ferestrei termopan in perete''???
Lamureste-ma si pe mine. :huh:

#79
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
pai daca nu ai cumva zid de 40 cm min, atunci fereastra este montata prea in exteriorul zidului!asta ochiometric!

#80
liviu_tiutiu

liviu_tiutiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.03.2008

View Posthaplea82, on Apr 16 2008, 23:28, said:

pai daca nu ai cumva zid de 40 cm min, atunci fereastra este montata prea in exteriorul zidului!asta ochiometric!
Este vorba depre o casa batraneasca, construita din barne de lemn.Intr-adevar zidul nu este chiar asa de gros, pare asa pentru a a fost placat cu rigips la interior iar peretii casei aveau o forma gen...... ( ,in parte superioara si inferioara rigipsul este la cativa centimetri de perete iar la partea din mijloc este la o distanta de 10-13 cm.

#81
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 15.10.2006

View Postliviu_tiutiu, on Apr 17 2008, 08:35, said:

Este vorba depre o casa batraneasca, construita din barne de lemn.Intr-adevar zidul nu este chiar asa de gros, pare asa pentru a a fost placat cu rigips la interior iar peretii casei aveau o forma gen...... ( ,in parte superioara si inferioara rigipsul este la cativa centimetri de perete iar la partea din mijloc este la o distanta de 10-13 cm.

Asta era observatia la fereastra dar acum e clar. Ai dat deja raspunsul.
Avantajul tau e ca casa e din barna din lemn cu o buna izolatie termica.
Nu a zis nimeni ca nu se poate face asa ceva ci doar ca nu merita.
In cazul tau: probabil costau mai ieftin trei radiatoare decat instantul electric. In plus radiatoarele mai au si termostat pentru temp. diferite pt. fiecare camera.
Oricum instantul tau are o rezistenta mai mare decat 1,2kW deci putere mai mare.

Tu ti-ai pune in apartament instalatia pe care o vrea Samsarul? Poti sa crezi ca nu e o mare prostie?

#82
Tman

Tman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.05.2006
Am si eu un boiler de 90l pe care il folosesc ca centrala(pe lemne) la ap de 2 camere.Randamentul e cam la jumatate dintr-o centrala termica pe lemne.Ca sa incalzesc si bucataria,cand e frig trebuie foc sustinut si lemne uscate,deci o putere calorica destul de mare in timp scurt,care nu se poate obtine nicicum cu o rezistenta mai mica de vreo 30 kw.Cu o rezistenta de 1,5 kw abia daca incalzesti 5l de apa in 10 minute,iar cantitatea de apa din instalatie e mult mai mare,deci concluzia vine singura.

#83
samsarul

samsarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.02.2008

View PostTman, on Apr 17 2008, 10:25, said:

Am si eu un boiler de 90l pe care il folosesc ca centrala(pe lemne) la ap de 2 camere.Randamentul e cam la jumatate dintr-o centrala termica pe lemne.Ca sa incalzesc si bucataria,cand e frig trebuie foc sustinut si lemne uscate,deci o putere calorica destul de mare in timp scurt,care nu se poate obtine nicicum cu o rezistenta mai mica de vreo 30 kw.Cu o rezistenta de 1,5 kw abia daca incalzesti 5l de apa in 10 minute,iar cantitatea de apa din instalatie e mult mai mare,deci concluzia vine singura.
calorifer 190cm/6 litri apa,pentru ce vreau eu instalatia ar avea 25 litri caloriferele+100 litri boiler + 3 litri tevi/cam atat. deci din boiler iese cam un sfert din capacitatea lui. cred ca la tura 2 apa se va incalzi mai repede deci boiler va functiona din ce in ce mai putin.

#84
samsarul

samsarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.02.2008

View Postsamsarul, on Apr 19 2008, 19:34, said:

calorifer 190cm/6 litri apa,pentru ce vreau eu instalatia ar avea 25 litri caloriferele+100 litri boiler + 3 litri tevi/cam atat. deci din boiler iese cam un sfert din capacitatea lui. cred ca la tura 2 apa se va incalzi mai repede deci boiler va functiona din ce in ce mai putin.
gata ! a venit caldura si deja se discute de piscine,etc!

#85
nicu41

nicu41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 26.02.2007

View Postsamsarul, on Mar 1 2008, 08:57, said:

s poate un inginer in instalatii?

stie cineva daca se poate face o astfel de instalatie?

ce volum de aer are zona care vrei sa o incalzesti ?


View Postsamsarul, on Mar 26 2008, 22:13, said:

eu am intrebat doar daca se poate face o astfel de instalatie ! :D

Se poate face

#86
samsarul

samsarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.02.2008

View Postnicu41, on Apr 24 2008, 06:46, said:

ce volum de aer are zona care vrei sa o incalzesti ?




Se poate face
ap 3 cam /cca.150-170mc

#87
nicu41

nicu41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 26.02.2007

View Postsamsarul, on Apr 24 2008, 19:45, said:

ap 3 cam /cca.150-170mc
ca sa ajungi la 22gr. cand afara sunt -15gr. iti trebuie cam 6kw (puterea sursei de caldura).Media de consum orar pe perioada de iarna ( nov-martie) este de cca.2,5-3kw .
Sincer, daca n-ai gaze naturale , in ordinea costurilor , cel mai ieftin ar fi cu gaz lichefiat (butelie) si incalzitor de apa modificat corespunzator. Am mai facut instalatie cu instant si functioneaza de 2 ani f.bine. Ce-i drept , la 2 camere consuma 2-3 butelii de aragaz/luna , dar oricum iesi mai ieftin decat cu inc. electrica. Ideal ar fi sa gasesti o CT second-hand pe care sa o adaptezi la GPL

Edited by nicu41, 25 April 2008 - 08:55.


#88
samsarul

samsarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.02.2008
[quote name='nicu41' date='Apr 25 2008, 09:40' post='4475511']
ca sa ajungi la 22gr. cand afara sunt -15gr. iti trebuie cam 6kw (puterea sursei de caldura).Media de consum orar pe perioada de iarna ( nov-martie) este de cca.2,5-3kw .
Sincer, daca n-ai gaze naturale , in ordinea costurilor , cel mai ieftin ar fi cu gaz lichefiat (butelie) si incalzitor de apa modificat corespunzator. Am mai facut instalatie cu instant si functioneaza de 2 ani f.bine. Ce-i drept , la 2 camere consuma 2-3 butelii de aragaz/luna , dar oricum iesi mai ieftin decat cu inc. electrica. Ideal ar fi sa gasesti o CT second-hand pe care sa o adaptezi la GPL
[///////)
merci pt.indrumare dar am o problema cu gazul(siguranta) de aceea caut o instalatie pe curent electric!  nu stiu daca convectoarele electrice renteaza? :huh:

#89
nicu41

nicu41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 26.02.2007
merci pt.indrumare dar am o problema cu gazul(siguranta) de aceea caut o instalatie pe curent electric!  nu stiu daca convectoarele electrice renteaza? :huh:
[/quote]
Indiferent ce producator de caldura ai , la acelasi necesar de caldura ,consumul de curent o sa fie sensibil egal . Si cand vrei sa instalezi consumatori de 5-6Kw/h  
, o sa ai probleme si cu instalatia electrica (nefiind dimensionata pentru asemenea consumatori ) .
Si apropo de butelii de aragaz , ele sunt facute sa fie sigure daca sunt amplasate si racordate corect.

#90
samsarul

samsarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.02.2008

View Postnicu41, on Apr 26 2008, 07:18, said:

merci pt.indrumare dar am o problema cu gazul(siguranta) de aceea caut o instalatie pe curent electric!  nu stiu daca convectoarele electrice renteaza? :huh:

Indiferent ce producator de caldura ai , la acelasi necesar de caldura ,consumul de curent o sa fie sensibil egal . Si cand vrei sa instalezi consumatori de 5-6Kw/h  
, o sa ai probleme si cu instalatia electrica (nefiind dimensionata pentru asemenea consumatori ) .
Si apropo de butelii de aragaz , ele sunt facute sa fie sigure daca sunt amplasate si racordate corect.
se poate inchide topic

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate