Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

SH C3 / Fiesta / Corsa / Clio / Punto / Fabia...

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
silviu_brat

silviu_brat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.01.2007
Salutare tuturor,

As dori sa cumpar o masina sotiei : neaparat 4 usi, ABS, AC; pana in 100 mii km si nu mai veche de 2003.
Bugetul ... 6000-7000 EUR cu tot (in ideea ca o aduc eu).


Modele care le-am luat in considerare (daca aveti si alte sugestii sunt binevenite) sunt :

1.C3 motor 1.1 benzina, 1.4 diesel....
Pt. cunoscatori/proprietari : cum se comporta motorul de 1.1?
1.4 banuiesc ca se misca altcumva...?merita diferenta?

2.Corsa...1.2 benzina, 1.3 diesel (CDTI)
Cum e dieselul de 1.3? Stiu ca pana la CDTIuri, motoarele diesel de la Opel nu erau cele mai reusite...

3.Fiat...aici ar fi Panda/Punto...
Sunt cele mai ieftine....intr-adevar.Aici as merge pe benzina.Am vazut ca au motoare de 1.2 8V benzina...
Pareri?

4.Renault
O varianta ar fi sa iau un Clio Symbol de aici din tara.Pareri?

Ce am vazut...dar cam depaseste bugetul sunt Meganuri hatch....Din nou pareri?:)

5.Skoda...
Din ce am vazut TDIul e cam scump, deci ma limitez la benzina din nou...


M-ar interesa pareri de la cunoscatori/proprietari...ce probleme au masinile enumerate mai sus?la ce sa fiu atent?ce imi recomandati?

Multumesc.

#2
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 01.02.2006
daca te referi la Clio symbol, recomand corsa. daca bagi in discutie clio bicorp, model dupa 2002, e alegerea mai buna, zic eu

#3
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
punto are si 1.2 16V 80 cai...la 6000 poti sa mergi pe 1.9jtd, e mult mai fiabila decat benzinara

#4
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 01.02.2006
punto ar fi ultima pe lista din punctul meu de vedere - am 2 priteni cu punto, ambii au avut probleme cu ambreiajul, si unul de 2 ori cu servo-ul

#5
silviu_brat

silviu_brat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.01.2007
@herculane
poti sa imi detaliezi te rog care e problema cu Clio symbol?de ce sunt de evitat?


@kappa_man84
1.9 de la Fiat are capacitate prea mare....iese din calcule.


Multumesc.

#6
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 01.02.2006
nu este de evitat, insa fata de Clio bicorp este mult mai slab calitativ la interior, are motoare mai slabe, dotari mai putine si arata si ca o struto-camila (parerea mea) din lateral

#7
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Eu am fost impresionat de Fiesta 1.4/80CP a unui coleg. Masina luata sh la 20.000km si ajunsa pe la 85.000km acum dupa vreo 4 ani masina se tine foarte bine, nu zdrangane, are o stabilitate de invidiat. E modelul fara bubele alea pe faruri...  :D

#8
silviu_brat

silviu_brat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.01.2007
intamplator sau nu, tocmai am gasit dintr-o cunostiinta intr-alta, un Clio symbol 1.5 dci, 80000km, 2003, carte service.

@herculane : no comment relativ la look : symbolul nu e cea mai frumoasa masina, dar eu acum caut o masina ok (in pretul asta) care sa o poata conduce  nevasta-mea.


deci :)...la ce sa fiu atent?sfaturi?

multumesc.

#9
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 01.02.2006
am avut 5 ani un bicorp, care intre timp a ajuns la un prieten la care functioneaza in continuare perfect. in aceeasi perioada cu mine si-a luat un vecin un symbol, pe care l-a vandut putin dupa ce am vandut eu bicorp-ul. si masina lui mergea foarte bine la momentul vanzarii, insa la el au aparut de-a lungul timpului diversi greieri, scartaituri in bord...

nu pot spune ca e o masina proasta, insa daca as vrea sa merg pe reno, as cauta un bicorp in locul symbol-ului.

#10
silviu_brat

silviu_brat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.01.2007
problemele specifice Symbol?

#11
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 01.02.2006
tipul n-a avut nicio problema cu el in 4 ani :)

intra totusi pe reno.ro si vezi acolo ce se discuta despre symbol

#12
ggb2010

ggb2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 07.07.2006
Opel Corsa  :first: 1.3CDTI all the way o masina foarte buna, fiabila si rezistenta la drumurile patriei noastre

#13
bogdan2007

bogdan2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 11.01.2007
Parerea mea ar fi, ca din prisma faptului ca vrei masina pentru sotie, care nu cred ca va face flic-flacuri cu ea prin trafic si va cara doar strictul necesar in masinuta aia, din banii astia du-te si cumpara ceva la clasa mini : Aygo, Citroen C1, Peugeot 107.Au 5 usi, AC, ABS, radio, masini de oras care cu motoare de 1.0 pe benzina merg de n-au treaba.Iar 1.4 hdi de pe ele, este fenomenal.Ca sa nu mai pomenim de manevrabilitatea in trafic sau modul in care isi va gasi loc de parcare .

#14
silviu_brat

silviu_brat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.01.2007
Mda...e o varianta si asta...cu masinute din clasa mini...dar cred ca toate cam sar de 7K...sau?

Intr-adevar scopul masinii e cel decris de tine...dar parca o masina ceva mai marishoara,just in case, nu ar fi rea...
Oricum pretul e cel care care ma opreste in primul rand....

#15
bogdan2007

bogdan2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 11.01.2007
Pai jucarelele astea sunt noi pana in 9-10 mii cu o echipare destul de OK.La second merg spre 5-7 mii.Spatiu este destul pentru deplasarile prin oras.C3 second nu renteaza CLAR, iti spun ca de noi sunt ciudat finisate si sunt un pic indoielnice asa ca mai bine renunti la el.
Eu cred ca si Fiat-ul Punto ( modelul ala anterior lui GP) este mult mai ok decat C3.
Daca totusi dai o fuga in Germania , cred ca vei gasi o masina ok la 6-7k , tin minte ca era cineva pe aici care-si luase un Fiat  Stilo din 2002 , 1.8 benzina, cu ESP si toate draciile pana in 6k.

Edited by bogdan2007, 29 February 2008 - 11:43.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate