Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Clickair

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
summer_dreams

summer_dreams

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.06.2007
M-ar interesa un bilet Bucuresti - Barcelona pentru inceputul lui martie.
Am gasit pe clickair.es la un pret destul de bun, insa vreau sa stiu daca a mai luat cineva de aici si cum s-a procedat cu inmanarea biletelor. (mai pe scurt, daca iti iei teapa sau nu)

#2
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postsummer_dreams, on Feb 18 2008, 21:05, said:

M-ar interesa un bilet Bucuresti - Barcelona pentru inceputul lui martie.
Am gasit pe clickair.es la un pret destul de bun, insa vreau sa stiu daca a mai luat cineva de aici si cum s-a procedat cu inmanarea biletelor. (mai pe scurt, daca iti iei teapa sau nu)

N-am mai zburat cu ei, dar acum doua zile am rezervat bilete la doua curse (Marrakech-Barcelona si Barcelona-Bucuresti), la a doua pretul a sarit de doua ori cu cate 10 euro in cele cateva zile pana am prelungit cardul, chiar si asa insa mi s-a parut un pret sub tot ce ofera celelalte companii (mai ales ca era vorba de luna iulie). Inca un aspect pozitiv este faptul ca am putut rezerva locurile (contra cost, evident). Rezervarea se face cu cardul pe Internet, iar confirmarea cu codul aferent iti vine in mail la un minut dupa ce ai introdus datele cardului. Iti listezi biletele din mail, desi este suficient sa te prezinti la check-in doar cu acel cod. Sper sa fie totul ok!

Edited by fly_dream, 18 February 2008 - 22:19.


#3
summer_dreams

summer_dreams

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.06.2007
Sa inteleg ca bilete le primesti in mail si cu ele (sau doar cu acel cod) te prezinti la zbor ?

#4
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postsummer_dreams, on Feb 18 2008, 22:45, said:

Sa inteleg ca bilete le primesti in mail si cu ele (sau doar cu acel cod) te prezinti la zbor ?

Ceea ce primesti in mail nu este propriuzis un bilet cum sunt cele tiparite, ci un voucher, adica un sir de date care cuprind numele pasagerilor, ruta, ora si aeroportul decolarii si aterizarii, suma achitata, detalii privind reglementari care tin de compania respectiva, iti ies in total cam 2-3 pagini A4 la imprimanta. Undeva pe pima o sa vezi un cod de rezervare, compus din cifre si litere, pe ei ala ii intereseaza, dar este bine sa ai si varianta tiparita. Au fost cazuri in care nu ne-au cerut nici codul, au facut direct corespondenta dintre numele din actele de identitate si cele inregistrate in baza lor de date, dar pentru siguranta citeste cu atentie mailul de la ei, acolo scrie cum trebuie sa procedezi.

#5
summer_dreams

summer_dreams

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.06.2007

View Postfly_dream, on Feb 18 2008, 23:02, said:

Ceea ce primesti in mail nu este propriuzis un bilet cum sunt cele tiparite, ci un voucher, adica un sir de date care cuprind numele pasagerilor, ruta, ora si aeroportul decolarii si aterizarii, suma achitata, detalii privind reglementari care tin de compania respectiva, iti ies in total cam 2-3 pagini A4 la imprimanta. Undeva pe pima o sa vezi un cod de rezervare, compus din cifre si litere, pe ei ala ii intereseaza, dar este bine sa ai si varianta tiparita. Au fost cazuri in care nu ne-au cerut nici codul, au facut direct corespondenta dintre numele din actele de identitate si cele inregistrate in baza lor de date, dar pentru siguranta citeste cu atentie mailul de la ei, acolo scrie cum trebuie sa procedezi.
inteles. Multumesc mult.

#6
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006
in ianuarie am luat bilete la Barcelona cu Clickair. Pret 78 euro/persoana cu toate taxele. Perioada 2-8 martie.Cand ma intorc iti spun cum e....si la mine e prima data cu ei. ;)

#7
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
am zburat acum de curind cu clickair buc - barcelona - buc...nimic de reprosat....respect!

#8
liv999

liv999

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.11.2006
scuzati nepriceperea... clickair e considerat "low-cost"? (cu eventualele neajunsuri)

#9
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

View Postliv999, on Mar 6 2008, 00:38, said:

scuzati nepriceperea... clickair e considerat "low-cost"? (cu eventualele neajunsuri)

Da. ClickAir este low-cost. Dar despre neajunsuri poate aflam de la tine...

#10
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006
Tocmai ce am fost la Barcelona cu Clickair - nimic de reprosat,profesionisti. Decolare si aterizare la orele indicate fara intarziere. Avionul plin cam 90% - cred ca e o cursa profitabila pentru ei.

#11
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View PostBOGDAN DSN, on Mar 8 2008, 21:27, said:

Tocmai ce am fost la Barcelona cu Clickair - nimic de reprosat,profesionisti. Decolare si aterizare la orele indicate fara intarziere. Avionul plin cam 90% - cred ca e o cursa profitabila pentru ei.


urmeaza sa zbor si eu cu ei pe 18. cursa decoleaza tot de pe otopeni, nu? ati avut intarzieri, probleme la gasirea locului (l-am rezervat pe site) sau cu bagajele? multumesc mult de tot

#12
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006
cursa pleaca de pe Otopeni la 14.55....nu au fost nici un fel de probleme,nici cu locul(tot pe site si eu) nici cu bagajul....totul a mers ceas. La aeroport in BCN (la intoarcere) Clickair avea deschise pt. check-in 7 ghisee !!!!!. La Otopeni erau 2 si cozile erau mai mari. Aeroportul din BCN are 3 terminale(A,B,C) - Clickair ajunge/pleaca la terminalul B. Numai la terminalul B sunt 105 ghisee pt.check-in si 59 porti pentru imbarcare.
Deoarece se lucreaza la linia de metrou(care leaga aeroportul de oras) trenul(C10) ESTE GRATIS.....oricum isi cer scuze in mai multe limbi pt.disconfortul creat.

#13
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View PostBOGDAN DSN, on Mar 10 2008, 15:06, said:

cursa pleaca de pe Otopeni la 14.55....nu au fost nici un fel de probleme,nici cu locul(tot pe site si eu) nici cu bagajul....totul a mers ceas. La aeroport in BCN (la intoarcere) Clickair avea deschise pt. check-in 7 ghisee !!!!!. La Otopeni erau 2 si cozile erau mai mari. Aeroportul din BCN are 3 terminale(A,B,C) - Clickair ajunge/pleaca la terminalul B. Numai la terminalul B sunt 105 ghisee pt.check-in si 59 porti pentru imbarcare.
Deoarece se lucreaza la linia de metrou(care leaga aeroportul de oras) trenul(C10) ESTE GRATIS.....oricum isi cer scuze in mai multe limbi pt.disconfortul creat.


aha, mersi mult de tot pt informatii. inca o intrebare, tu ai printat boarding pass de pe site-ul lor? sau te-ai prezentat doar cu codul? ca daca dau print la boarding pass imi printeaza doar zborul de intoarcere atat pt mine cat si pt prietenul meu, in doua copii fiecare, una pt pasager, una pt companie...dar nu printeaza si zborul buc-bcn...si nu inteleg de ce...as mai putea printa pagina asa cum mi-a fost trimisa pe mail, dar nu in format de boarding pass...ce ma sfatuiesti? mersic

#14
PixulMeu

PixulMeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 07.04.2007
Poate ca la Otopeni nu se accepta taloane de imbarcare tiparite acasa.
Insa, daca tiparesti talonul de imbarcare acasa trebuie sa ai doar bagaj de mana / bagaj de cabina !

#15
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View PostPixulMeu, on Mar 11 2008, 12:55, said:

Poate ca la Otopeni nu se accepta taloane de imbarcare tiparite acasa.
Insa, daca tiparesti talonul de imbarcare acasa trebuie sa ai doar bagaj de mana / bagaj de cabina !


de ce sa am doar bagaj de mana? am platit taxa extra pentru bagaj de cala, asa ca nu vad de ce...

#16
PixulMeu

PixulMeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 07.04.2007

View Postadrianatoma, on Mar 11 2008, 13:35, said:

de ce sa am doar bagaj de mana? am platit taxa extra pentru bagaj de cala, asa ca nu vad de ce...
Ai coborât din autocar ?!

Am zis următorul lucru: dacă faci web checkin , adică dacă îți tipărești cardul de îmbarcare acasă atunci :
[1] nu mai trebuie sa faci checkin la aeroport,
[2] automat nu poți preda bagajele de cală,
[3] mergi direct la punctul de control doar cu bagajul de mână.

Poate că la anumite companii există diferențe, dar la LCC-uri  (nu mă refer aici doar la Clickair) in general asta e procedura și acestea sunt condițiile.

Dacă ai selectat minim un bagaj pentru cală este foarte posibil să nu poți face web checkin (să tipărești cardul de îmbarcare de acasă).

Deci, în general, web checkin pot face doar cei cu bagaj de mână !

#17
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View PostPixulMeu, on Mar 11 2008, 15:18, said:

Ai coborât din autocar ?!


chiar nu e cazul sa vb asa...

#18
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006
Adriana uite cum a fost la mine - am printat mailul asa cum a venit si apoi si boarding pass..cele 2 foi de om (scrie acolo ca la OTP nu este electronic check-in dar la BCN este...asta inseamna ca daca ai numai bagaj de mana la BCN poti merge direct la poarta de imbarcare,dar nu e cazul tau). Deci am printat si una si alta ,dar nu am avut nevoie de ele nici la OTP nici la BCN....am dat doar pasapoartele si atat. Am intrebat daca au nevoie de hartii si mi-au spus ca nu(in ambele aeroporturi).
In ambele aeroporturi am fost la ghiseul check-in pt.ca aveam bagaj de cala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate