Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Blocare roti Plazza Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Am patit-o ieri 08.02.
Eram in timpul serviciului, cu taxiul in zona Plazza.La iesire, in spate sunt doua locuri amenajate pt taxi. Scrie mare pe asfalt in dreptul locurilor respective, "TAXI". Erau amandoua neocupate, asa ca am parcat pe unul din ele.In scurt timp vine un bodyguard la mine si imi spune pe un ton destul de obraznic ca locurile sunt rezervate pt TAXI NIK&SON. Ii spun politicos ca ca pe locul respectiv scrie taxi si atat si ca voi pleca doar daca imi arata el unde scrie ca e rezervat pentru compania respectiva. Imi raspunde ca acestia au contract de colaborare cu Ancor Plazza dar nu mi-l poate arata ca nu e treaba lui.Vine si seful de obiectiv impreuna cu alti pandari care au incercat si ei sa ma intimideze. M-au luat cu faza ca e proprietate privata si ca au tot dreptul sa nu ma lase in parcarea lor.Le-am spus clar ca nu plec si mi-au blocat roata. Apoi eu am incercat sa fotografiez masina. Acestia au incercat sa ma bruscheze si sa ma impiedice sa fac asta, dar nu prea au avut sanse.Am reusit sa fac pozele foarte clar. Apoi am chemat politia. Acestia au venit destul de repede, s-au luat putin de paznici pentru ca nu erau inscriptii prin care sa reiasa ca locurile sunt rezervate pt o anumita companie.Ulterior, seful de obiectiv a recunoscut ca nu exista niciun contract scris si semnat, ci doar un protocol cu compania respectiva!Cu toate acestea mi-au spus ca nu au ce sa le faca si nici eu, pt ca spatiu e privat si ca am fost instiintat verbal ca nu pot stationa. In fine, pt deblocare, paznicii m-au pus sa completez o cerere tipizata in care scria ca recunosc ca am parcat neregulamentar.Nu am vrut sa o completez deoarece eu am considerat ca am parcat regulamentar.In cele din urma mi-au deblocat-o. Politistii mi-au spus ca pot depune plangere dar nu le poate face nimeni nimic.

Acum astept sfaturi avizate, sau eventual un avocat care doreste sa se bage in speta asta.

PS la intrare in parcare e semn care interzice fotografierea!

Edited by kos_funny, 09 February 2008 - 09:23.


#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
fiind proprietate private, au dreptul sa impuna ce reguli vor.
faptul ca jos scrie taxi te ajuta doar daca iti gasesti taxiul blocat, le poti cere sa ti-l deblocheze, motivand ca n-ai stiut ca e doar pentru anumite taxiuri. daca ala a venit si te-a anuntat, normal ar fi fost sa eliberezi locul. in definitiv, e al loc.

#3
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 02.03.2003
Asta este un exemplu de prostie romaneasca sau turceasca (din partea lor).
Conducerea Mall-ului este putin incompetenta daca se ajunge la asfel de faze.
Paznicii cu 4 clase trebuie sa protejeze, nu sa agreseze, intimideze, etc.

Cred ca daca veneau si iti explicau frumos ar fi fost mult mai bine.
Te lasau acum dar iti puneau in vedere pentru data viitoare.

Dar... atat ii duce pe ei mintea. Cateii de paza nu inteleg ca in felul asta gonesc clientii.
Ii doare undeva pe ei (si pe proprietari) de un client.
Atat timp cat lumea e puhoi, nu isi fac probleme.

Cred ca nu prea ai ce sa le faci. Bine ca te-au lasat in pace. Nu cred ca merita sa incepi un scandal cu avocati si procese.

#4
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

 _Smiley_, on Feb 8 2008, 21:48, said:

fiind proprietate private, au dreptul sa impuna ce reguli vor.
faptul ca jos scrie taxi te ajuta doar daca iti gasesti taxiul blocat, le poti cere sa ti-l deblocheze, motivand ca n-ai stiut ca e doar pentru anumite taxiuri. daca ala a venit si te-a anuntat, normal ar fi fost sa eliberezi locul. in definitiv, e al loc.
Deci sa inteleg ca pe proprietate privata pot face orice abuz vreau, orice discriminare!
Taxiul meu, e proprietate pivata.Deci sa inteleg ca pot da jos oricand, pe oricine atata timp cat le dau o explicatie clara!
Ex Nu va pot lua pt ca eu nu accept clienti in tinuta sport, pt ca nu fac curse catre cine stie ce cartier, sau , mai grav, pt dvs ca sunteti cetatean strain, tariful este dublu, nu conteaza ca pe usa scrie 1.65. Si exemplele pot continua.
Parerea mea e ca atata timp cat au o parcare, construita pe baza unei autorizatii de constructie emisa de primarie si au pus semne si marcaje rutiere, trebuie sa se conformeze codului rutier.
Cum v-ati simti sa veniti cu o masina inmatriculata in provincie sau in strainatate, sa parcati si sa vina paznicul sa va spuna sa plecati ca nu aveti masina de Bucuresti?
Daca pe o proprietate privata , destinata publicului larg codul rutier nu are efect inseamna ca putem conduce prin parcarile marilor mall-uri fara permis, chiar in stare de ebrietate! Ce misto! Halal tara , halal legi, halal conducatori, halal alegatori!

Edited by kos_funny, 09 February 2008 - 13:22.


#5
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
In primul rand, exemplul tau nu este bun fiindca pe proprietate privata poti impune ce reguli vrei atata timp cat respecti legea in general. Adica nu poti spune ca pe proprietatea ta privata este permisa crima sau furtul. Tu lucrezi in regim de taximetrie. Tu nu esti obligat de lege sa iei un client, asa ca refuzul tau este perfect legal, doar compania pentru care lucrezi te poate sanctiona, dar clientul refuzat nu te poate actiona in justitie. Stationarea ta intr-o zona marcata TAXI ori circularea cu lumina de plafon pe culoare verde reprezinta oferta de a contracta, oferta de a incheia un contract de transport. Din momentul in care ai acceptat acest contract se nasc niste obligatii dar pana atunci esti rege in tara ta. Cu alte cuvinte, daca eu si inca doi prieteni te rugam sa ne duci la aeroport si tu accepti, pe drum nu ne poti da jos ca asa vrei tu, avem dreptul sa cerem executarea contractului (sa ne duci la aeroport) sau, ulterior in instanta, avem dreptul la despagubiri (sa ne platesti biletele de avion pentru cursa ratata). Dar tu la plecare poti refuza cursa din punct de vedere legal, persoana respectiva nu poate decat sa se planga firmei pentru care lucrezi.

Cat despre Plaza Romania... Ei sunt administratorii sectorului de drum reprezentat de proprietatea lor. Nu poti conduce beat sau fara permis prin parcare deoarece, desi este proprietate privata si nu domeniu public, aceasta se incadreaza in categoria drumurilor publice (drum amenajat circulatiei rutiere deschis publicului). Administratorul drumului poate impune restrictii si reguli pentru sectorul respectiv de drum daca respecta legea (spre exemplu nu are voie sa ridice limita de viteza cu mai mult de 30 km/h fata de limita legala). Cu acordul Brigazii de Politie Rutiera, desigur. Deci parcarea de la Plaza se supune Codului Rutier PLUS regulilor impuse de Plaza Romania, aprobate de BPR. Tu ai parcat regulamentar deoarece nu aveai de unde sa stii (si nici nu exista asa ceva) ca locurile erau rezervate NIK&SON. Ai facut foarte bine ca te-ai tiganit cu ei. Atata timp cat ai parcat regulamentar, nu cred ca au ce regula sa-ti arunce in ochi astfel incat sa justifice blocarea rotii. Personal cred ca ii poti actiona in justitie pentru aspectul acesta, cerand despagubiri pentru castigul nerealizat (tu puteai sa muncesti in timpul asta si ei ti-au blocat masina). Tot personal nu iti recomand din moment ce (si aici te rog sa ma crezi pe cuvant) avocatii pe litigiu care reprezinta Anchor sunt foarte capabili si risti sa pierzi si sa platesti cheltuieli de judecata foarte mari.

Ratatii aia de paznici reprezinta cea mai proasta combinare de elemente - minte putina, spate asigurat. Adica ei fac pe zmeii prin parcare si pielea le este salvata de dep. juridic. Pe proprietate privata poti sa pui ce reguli vrei atata timp cat sunt aprobate de BPR si nu cred eu ca BPR le-a acordat vreo serie de reguli SF pentru parcarea respectiva, asa ca eu cred ca n-ai incalat nicio regula. Injura-i cat poti si aia e, viata merge mai departe.

#6
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Iti multumesc mult "tchoara".
Am renuntat la ideea de a depune plangere tocmai datorita sistemului juridic de kkt de la noi. E prea mare riscul sa pierd timp si bani! O sa fac totusi o sesizare la conducere pt ca sunt convins ca protocolul respectiv e stabilit intre sefii de obiectiv si compania asta de 2 bani. E doar o combinatie a sefilor de la paza!

#7
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Asa sa faci! Cere audienta, du-te si vorbeste cu cineva din conducere, da-i in gat pe paznici ca prea nesimtiti sunt. Reproduc doua conversatii cu respectivii, ambele pe tema de parcare.

Prima cand mi-au blocat roata pe latura cu Bd. Timisoara, in apropiere de intrarea cu scari (un idiot parcase pe doua locuri, am vrut sa ma strecor si eu langa el pe ce mai ramasese dintr-un loc dar n-am putut altfel decat sa las masina cu doua roti pe pavaj).
Vin la masina, constat ca mi-au blocat roata. Imediat se prezinta langa mine un paznic.
pz: 'Na seara... A dumneavoastra e masina?
eu: Da. A dumneavoastra e aia de pe roata?
pz (mandru): A mea, ca eu ma ocup de sectorul asta. Ati parcat cu doua roti pe pavaj si stricati pavajul dom'le, se poate?
eu: Pai bine, acum hai cu deblocarea.
pz: Nuuu, pai nu se poate asa... Trebuie sa achitati amenda intai.
eu: Ce sa fac? Amenda? Sunteti cumva administrator financiar in Romania si eu nu stiam? Ce amenda? Imi taiati si chitanta pe ea sau cum? Cine sunteti dumneavoastra sa dati amenzi? Vreo autoritate publica, ceva? Si amenda cat e? Cat vreti voi, nu? Ca doar va credeti in stare sa emiteti amenzi! 100 de milioane? 300 de milioane? Imi confiscati masina? Ca vad ca aveti impresia ca pe proprietatea dumneavoastra aveti voie sa faceti orice, sa dati amenzi, sa blocati un bun etc.
El o da din colt in colt, ba ca nu se cheama amenda dar ca ar fi vorba de niste bani, vreo 2 milioane ca sa fiu mai exact, si decat sa pierd vremea sa completez hartii mai bine ii dau lui ceva si mi-o scoate ca nu-l controleaza nimeni. Am preferat sa scap de el cu vreo 300 de mii pe acelasi principiu - te pui la mintea prostului si dupa el dai de desteptul care-l scoate si n-ai rezolvat nimic.


A doua a fost in Ianuarie dupa zapezi, am cautat un loc de parcare vreo 20 de minute pana cand am zarit un spatiu in alveola de langa cladirea de birouri Carrefour. Acolo sunt 3 locuri de parcare, erau parcate 3 masini (107, clio bicorp si octavia parca), dar fiindca doua dintre ele erau mititele, mai ramasese loc in spatele lor. Partea proasta era ca trebuia s-o urci cu o punte pe trotuar, altfel nu incapeai. Trotuarul in fapt nu exista, acolo fiind un imens morman de zapada, ramas probabil de la curatarea celor 3 locuri. Am facut o parcare laterala si am suit puntea spate pe morman, masina statea la vreo 20 de grade cu orizontala. Imediat se prezinta un paznic langa mine.
pz: N-aveti voie s-o lasati asa.
eu: De ce?
pz: E pavaj acolo, se strica.
eu: Ce pavaj dom'le, nu vezi ca sta pe un morman de zapada? Nu strica nimic.
pz: Tot nu pot sa va las sa parcati... Ca daca vine vreun sef o sa intrebe ce-i cu masina si eu trebuie sa-i spun ca v-am avertizat si o sa va blocheze masina. Daca ii spun eu ca-i in regula, va lasa in pace, da' va dati seama ca eu nu pot sa-i spun ca-i in regula...

M-am uitat cu scarba la el, i-am dat 5 lei si-am lasat-o acolo.

In timpul saptamanii nu-i vezi la fata, cand sunt locuri de parcare si nu-i aglomerat. Cum se aglomereaza si incepe nebunia cu parcarile, hop si ei la ciugulit. Scursuri nenorocite, am un necaz pe ei de nu pot sa explic.

Attached Files


Edited by tchoara, 10 February 2008 - 15:00.


#8
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
ATENTIE PE VIITOR!!!

La Plazza deblocarea rotilor se face gratis, dupa completarea unei cereri tipizate pe care o gasiti la ghiseul de informatii.In formular scrie ca ai parcat neregulamentar si ca pe viitor vei respecta regulamentul, in fine ceva de genul asta. Nu scrie nimic de nici o amenda!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate