Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Dodge Challenger SRT8 revine după 35 de ani

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
mishu88

mishu88

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2007
Dodge va oferi spre vânzare modelul 2008 Dodge Chalenger SRT8 în trei culori: HEMI Orange, Bright Silver Metllic și Brilliant Black Crystal Pearl Coat. Fiecărui coupe îi va fi încrestat numărul de serie pe o plăcuță aurie. Propulsia este asigurată de un motor de 6,1 litri, SRT HEMI V-8, care dezvoltă 425 de cai putere și un cuplu maxim de 570 Newton x metru. Printre altele, mai amintim că nu îi este necesar mai mult de 5 secunde pentru a atinge viteza de 100 km/h.

Mai multe aici.

Attached File  Dodge_challenger_2008_301_1152x864.jpg   109.81K   90 downloads Attached File  Dodge_challenger_2008_302_1152x864.jpg   156.52K   68 downloads  Attached File  Dodge_challenger_2008_306_1152x864.jpg   126.38K   117 downloads

#2
badegheo

badegheo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 21.10.2007
La fel ca si noul Camaro o sa rupa piata sua. LA ei masinile astea sunt D zeu.

Plus ca arata beton rau de tot.

La dodge chargerul e bestial acum , la fel cum o sa fie si asta

#3
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007
Frumoasa, nu ca noul Charger care a fost o tampenie in materie de design.

#4
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
are cutia automata ?

#5
bufu

bufu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 26.04.2006
in state toate masiniile sunt pe cutie automata ...manuala iti poti lua doar ptin comanda speciala si te costa o gramada in plus si mai si astepti cateva sapt in plus....majoritatea americaniilor nici nu stiu cum functioneaza o manuala si cum se conduce cu o manuala

#6
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Primul an ziceau astia ca o sa faca numai 5000 de bucati cu motorul mare si automata, dar la cata cerere au avut (4300 comenzi in prima zi de pre-ordering) s-ar putea sa faca mai multe. :D

Incepand cu anul urmator o sa bage pe langa asta de 6,1 (la care o sa ofere si manuala) si motor de 3,5 cu automata, si de 5,7 (automata sau manuala) cu un sistem fain care opreste jumatate din motor daca nu e nevoie de el pentru consum. Pracic, lasa motorul in 4 cilindri. A, cica ala o sa vina si cu alte culori and shit.

Faina masina, pacat ca va ajunge la noi la un pret mult exagerat si foarte taxat.

P.S. Cutia automata costa in plus. Cutia manuala e base... bine, va fi. :D

#7
Huck_

Huck_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 04.06.2007
Arata misto si pe gri sau negru.

Attached Files



#8
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Urat numa ca or schimbat stopurile, la concept erau si mai si. :)

#9
Huck_

Huck_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 04.06.2007

 AlexIP, on Feb 7 2008, 07:43, said:

Urat numa ca or schimbat stopurile, la concept erau si mai si. :)

Ai dreptate cu stopurile :)

Apropo, uite o imagine cu motorul de 6.1 litri, cred ca se vede destul de bine cat de compact este - exista motoare de 3.5 litri DOHC mai mari decat el, se vede cat spatiu e in fata lui pana la marginea capotei:

Attached Files



#10
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006

 Huck_, on Feb 7 2008, 14:36, said:

Arata misto si pe gri sau negru.
masina asta e o bijuterie :inlove: .Imi place interiorul f mult

#11
Huck_

Huck_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 04.06.2007

 aiptek, on Feb 7 2008, 08:34, said:

masina asta e o bijuterie :inlove: .Imi place interiorul f mult

Inca una pe gri si-am terminat :D

Attached Files



#12
mishu88

mishu88

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2007

 Huck_, on Feb 7 2008, 15:42, said:

Inca una pe gri si-am terminat :D

Nu, nu... de ce să termini... merită toată stima noastră!! Arată prea fain mașina asta... Și da, păcat că ajunge mult exagerat prețul la noi... Unde-ți iei tu cu 40.000 Challenger  :deadtongue:  Râd ăștia de tine...

Edited by mishu88, 07 February 2008 - 16:03.


#13
Huck_

Huck_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 04.06.2007

 mishu88, on Feb 7 2008, 09:02, said:

Nu, nu... de ce să termini... merită toată stima noastră!! Arată prea fain mașina asta... Și da, păcat că ajunge mult exagerat prețul la noi... Unde-ți iei tu cu 40.000 Challenger  :deadtongue:  Râd ăștia de tine...

Ok, atunci ce spuneti de niste clipuri:

prezentarea oficiala:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QNrLFiAh_a4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si un clip cu sunetul original:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cKXSg5ekex0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cam plictisitor, dar se poate auzi motorul, care dupa mine suna foarte bine (pentru un "motor de camion" :D daca ii ascutam pe frustratii de la TG).
Chiar la sfarsitul clipului ii da o cheie si cateva pedale :D

Edited by Huck_, 07 February 2008 - 20:20.


#14
badegheo

badegheo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 21.10.2007
E acelasi motor ca pe Charger SRT 8 care cred ca e mult mai misto ca challenger. Adica aia are 4 usi , arata mult mai frumos. Singura problema e ca nu au echipat o cu o cutine manuala.

Oricum misto muscle car.

#15
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Ma intreb daca in Europa s-ar cumpara asa ceva (in eventualitatea in care ar fi disponibil). Este de stiut faptul ca masinile americane arata foarte bine la exterior, chiar si la interior, dar nu stralucesc la calitate.

#16
Mate90

Mate90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 31.01.2007
mie nu prea imi place Charger-ul,n-are aerul de muscle B)  pe care il are asta.oricum nu stiu daca mi-as cumpara vreunul daca as avea banii aia... Voi v-ati cumpara un Challenger daca ati castiga la loto sa zic si n-ati avea ce sa faceti cu ei?  :D Citez: "SRT8 is tagged at $37,995 and will arrive in showrooms this spring."

PS:o mica galerie de imagini si de la mine.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   263.53K   11 downloads
  • Attached File  2.jpg   194.51K   42 downloads
  • Attached File  3.jpg   227.21K   7 downloads
  • Attached File  4.jpg   163.82K   9 downloads
  • Attached File  5.jpg   162.7K   9 downloads
  • Attached File  6.jpg   150.95K   4 downloads
  • Attached File  7.jpg   268.56K   9 downloads
  • Attached File  8.jpg   204.9K   18 downloads
  • Attached File  9.jpg   184.03K   32 downloads

Edited by Mate90, 07 February 2008 - 21:39.


#17
Huck_

Huck_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 04.06.2007

 badegheo, on Feb 7 2008, 13:32, said:

E acelasi motor ca pe Charger SRT 8 care cred ca e mult mai misto ca challenger. Adica aia are 4 usi , arata mult mai frumos. Singura problema e ca nu au echipat o cu o cutine manuala.

Oricum misto muscle car.

Americanii au fost foarte dezamagiti ca Dodge a facut din Charger o berlina obisnuita (4 usi), masina originara era coupe.
Oricum Charger-ul din '68 ramane cea mai cool masina facuta de Dodge:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lCjwrOB2VK8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si contrar parerii ca muscle car-urile sunt facute doar pentru drag racing, uite aici cum se comporta un '68 Charger in competitie cu Gallardo la autocros:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F9xM-UM-vhw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bSJfXTVJTEo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cu acelasi sofer Gallardo scoate doar o secunda in minus fata de Charger.
Destul de impresionant, daca te gandesti ca Gallardo e o masina mai puternica, mai joasa, mai sport intr-un cuvant.
Iar Charger-ul e aproape stock, doar suspensiile sunt modificate, motorul are 450 de cai, cat avea si acum 40 de ani.

#18
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 Huck_, on Feb 7 2008, 21:48, said:

Destul de impresionant, daca te gandesti ca Gallardo e o masina mai puternica, mai joasa, mai sport intr-un cuvant.
Iar Charger-ul e aproape stock, doar suspensiile sunt modificate, motorul are 450 de cai, cat avea si acum 40 de ani.
Suspensiile alea nu cred ca sunt chiar orice suspensii... sta prea bine masina in curbe. Pun pariu ca avea si sasiul modificat. Am vazut teste cu Dodge Charger stock si era cam dezastru(la Top Gear daca-mi amintesc bine).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate