Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

intrebare partaj -divort

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Stefania77

Stefania77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.02.2008
buna ziua!
am 2 probleme:
1. inainte de casatorie aveam in proprietate personala 2 masini: dacia+fiat.
dupa casatorie am vandut aceste 2 masini si am cumparat o alta masina(hyundai),fara sa mai completez din banii comuni.
dupa 2 ani, am vandut hyundai si am cumparat un jeep.
la jeep am contribuit cu 4000 euro din banii comuni.
in cazul unui divort, cum este legal sa se "imparta" masina?
mentionez ca jeep-ul valoreaza circa 14000 euro la pretul zilei.


2.imediat dupa casatorie am primit  de la mama mea o suma de 5000 euro -cadou (dar nu cadou de nunta) care sa se constitue in avansul ptr. o locuinta (apartament) cumparata prin credit ipotecar.
creditul ipotecar l-a facut ambii soti,pe 25 ani ( din care au trecut deja 4 ani), platind o rata de 110 euro/luna.
in cazul unui divort, cum se va "partaja" apartamentul?
mentionez ca intre timp valoarea apartamentului a crescut semificativ.
scopul acestui topic  ar fi sa aflu cat m-ar costa pe mine, ca dupa divort sa-mi ramana mie masina si locuinta!
astept raspunsuri competente.
multumesc anticipat.

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
oricum ar fi, ideal este sa cadeti amandoi de acord cu absolut toate impartelile, faceti o hartie in care insirati ce ramane la fiecare (va poate ajuta un avocat, da nu e obligatoriu)
in ideea ca si el a contribuit sa zicem "normal" la cheltuielile comune, inclusiv la avans pentru apartament, rate, obiecte in casa, vacante, cheltuieli zilnice si nu a fost trantor,betiv,cheltuitor de profesie preferabil este ca sa faceti o evaluare a bunurilor, jumatate din ea fiind a ta, cealalta jumatate trebuind sa o platesti lui
ca daca ajungeti la judecata, in functie de martori/dovezi, este posibil ca tu sa primesti inapoi contravaloarea dacia+fiat+5000 eur (adica mai nimic), urmand ca restul sa fie imparti in mod egal...


si daca in fata judecatorului unul il contrazice pe celalt, incepe un cosmar in care de obicei castiga cel cu nervii mai tari si nesimtire mai mare

#3
Stefania77

Stefania77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.02.2008
dupa ce am obtinut creditul ipotecar,a contribuit egal la cheltuieli...
avansul la apartament a fost doar al meu(5000 euro de la mama)..
masinile au fost ale mele...
doar la jeep a contribuit (ca sa zic asa) cu 2000 euro din cei 4000 pe care i-am adaugat la pretul obtinut pe hyundai.
nu e trantor/betiv nici nu e mai cheltuitor ca mine... etc.

Edited by Stefania77, 07 February 2008 - 10:18.


#4
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003

 Stefania77, on Feb 7 2008, 10:18, said:

[...]
nu e trantor/betiv nici nu e mai cheltuitor ca mine... etc.

Off-topic:
Si-atunci de ce divortezi? :w00t: Sa nu fie ca in bancul ala cu "10 - burta mea, 10 - burta lui, cu 5 ****** dumneata" ...

On-topic: Cum e cu concubinajul? S-a votat legea aia care stipula ca dupa 7 ani de concubinaj, bunurile obtinute in acest timp se impart intre cei 2?

#5
Bugsy

Bugsy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 05.10.2003

 shiva, on Feb 7 2008, 11:27, said:

On-topic: Cum e cu concubinajul? S-a votat legea aia care stipula ca dupa 7 ani de concubinaj, bunurile obtinute in acest timp se impart intre cei 2?
Pana acum, nu. Singura varianta pentru concubini este sa achizitioneze bunurile de valoare mare pe numele ambilor si la final sa faca un partaj de coachizitie.

#6
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002
Bunurile achizitionate in timpul casatoriei sunt comune. Nu conteaza din ce bani au fost cumparate. Deci el are dreptul la 50% din jeep si 50% din casa.

Tu ai dreptul doar la bunurile detinute inainte de casatorie. Daca le-ai vandut, ai dreptul la banii incasati. Daca cu banii aia ai cumparat un nou bun, pa si la revedere, acela e bun comun.

De exemplu, sotia casnica si sotul munceste. Apoi sotii isi cumpara apartament. Evident, demonstrabil cu acte, din banii de salariu ai sotului. La divort, sotia are dreptul la 50% din apartament. Pt ca e bun comun.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate