Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Masina zgariata in parcare sfaturi va rog!

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Am patit un necaz, sorry daca mai exista ceva de genul asta prin topice dar sunt prea bulversat ca sa mai stau sa caut.
Am lasat aseara masina in spatele unui chiosc, care avea niste table cu care proprietarul acopera seara geamurile si azi dimineata am gasit-o zgariata toata, ambele portiere dreapta si aripa spate. Masina era in strada, deci pe domeniul public. Am luat legatura cu proprietarul chioscului, culmea e ca il cunosc relativ bine, si o da cotita, ca sa vedem, ca n-avea cum sa nu o atinga. Intrebarea este ce pot sa fac, daca ma duc sa o fac pe CASCO, or sa-mi deconteze reparatia si apoi il dau pe el in judecata, sau or sa-mi spuna sa-l dau eu in judecata? Trebuie sa ma duc la Tamponari sau la circa de politie de cartier? Pot sa depun plangere impotriva lui? Am vreo sansa sau trebuie sa-mi repar masina pe banii mei?

#2
smiley04

smiley04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 04.09.2007

 garett, on Feb 6 2008, 10:20, said:

Am patit un necaz, sorry daca mai exista ceva de genul asta prin topice dar sunt prea bulversat ca sa mai stau sa caut.
Am lasat aseara masina in spatele unui chiosc, care avea niste table cu care proprietarul acopera seara geamurile si azi dimineata am gasit-o zgariata toata, ambele portiere dreapta si aripa spate. Masina era in strada, deci pe domeniul public. Am luat legatura cu proprietarul chioscului, culmea e ca il cunosc relativ bine, si o da cotita, ca sa vedem, ca n-avea cum sa nu o atinga. Intrebarea este ce pot sa fac, daca ma duc sa o fac pe CASCO, or sa-mi deconteze reparatia si apoi il dau pe el in judecata, sau or sa-mi spuna sa-l dau eu in judecata? Trebuie sa ma duc la Tamponari sau la circa de politie de cartier? Pot sa depun plangere impotriva lui? Am vreo sansa sau trebuie sa-mi repar masina pe banii mei?

Cea mai simpla metoda:mergi la politie,la accidente usoare in sectorul tau(trebuia sa specifici sectorul si iti spuneam si unde sa mergi),completezi o declaratie in care vei spune exact unde ai lasat-o,numele strazii,etc,etc,o sa vezi acolo;treci avariile masinii si o repari pe polita ta casco;e cel mai simplu mod si cu cea mai putina bataie de cap;atentie,mi se pare ca ai 48 de ore sa declari acest lucru;in caz ca nu poti ajunge in aceste zile in momentul cand te duci  declari ca s-a intamplat cu o zo inainte deoarce altfel primesti amenda.
bafta

#3
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 smiley04, on Feb 6 2008, 10:27, said:

Cea mai simpla metoda:mergi la politie,la accidente usoare in sectorul tau(trebuia sa specifici sectorul si iti spuneam si unde sa mergi),completezi o declaratie in care vei spune exact unde ai lasat-o,numele strazii,etc,etc,o sa vezi acolo;treci avariile masinii si o repari pe polita ta casco;e cel mai simplu mod si cu cea mai putina bataie de cap;atentie,mi se pare ca ai 48 de ore sa declari acest lucru;in caz ca nu poti ajunge in aceste zile in momentul cand te duci  declari ca s-a intamplat cu o zo inainte deoarce altfel primesti amenda.
bafta
Nu sunt din Bucuresti, oricum. Ideea era sa-l pot trage la raspundere, nu sa o fac pe CASCO. Adica, ma rog, o fac pe CASCO dar vreau sa-l vad macar dat in judecata de firma de asigurari!

#4
smiley04

smiley04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 04.09.2007

 garett, on Feb 6 2008, 12:19, said:

Nu sunt din Bucuresti, oricum. Ideea era sa-l pot trage la raspundere, nu sa o fac pe CASCO. Adica, ma rog, o fac pe CASCO dar vreau sa-l vad macar dat in judecata de firma de asigurari!

Ti-am spus cea mai simpla si rapida procedura;evident ca tu te poti duce la politie si povestesti ce si cum mai ales daca esti sigur ca cel pe care il cunosti a zgariat-o;mai ales ca ar trebui si el sa aiba ceva urme pe masina;daca poti dovedi acest lucru in fata politiei atunci cel care te-a lovit a incurcat-o rau de tot;tu poti da politiei numarul masinii daca il ai iar ei il vor chema la constatere;daca intradevar el te-a lovit atunci se scimba povestea;il mai poti presa sua discuta cu el sa va intelegeti pe cale amiabila si sa suporte el reparatiile masinii tale.

#5
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 smiley04, on Feb 6 2008, 12:23, said:

Ti-am spus cea mai simpla si rapida procedura;evident ca tu te poti duce la politie si povestesti ce si cum mai ales daca esti sigur ca cel pe care il cunosti a zgariat-o;mai ales ca ar trebui si el sa aiba ceva urme pe masina;daca poti dovedi acest lucru in fata politiei atunci cel care te-a lovit a incurcat-o rau de tot;tu poti da politiei numarul masinii daca il ai iar ei il vor chema la constatere;daca intradevar el te-a lovit atunci se scimba povestea;il mai poti presa sua discuta cu el sa va intelegeti pe cale amiabila si sa suporte el reparatiile masinii tale.
Mai no offence, da' tu n-ai citit tot ce am scris, mi-a zgariat-o cu tablele de la chiosc, ce sa dau la politie, numele chioscului???
Oricum cred ca o sa-o fac pe CASCO, ca mi-e sila de alergatura, duca-se naibii cu chioscul lui cu tot!

Edited by garett, 06 February 2008 - 12:55.


#6
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Tu chiar nu intelegi?

Ca sa o poti repara pe Casco tot la politie trebuie sa mergi mai intai.

#7
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 ryky, on Feb 6 2008, 12:59, said:

Tu chiar nu intelegi?

Ca sa o poti repara pe Casco tot la politie trebuie sa mergi mai intai.
Tu nu intelegi, nu asta intrebam, intrebam daca se poate face ceva dpdv legal impotriva individului!!

#8
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Pai asta ti se zicea mai sus: DA se poate numai daca poti dovedi ca el ti-a zgariat-o. Prin ce metoda (cu tablele de la chisc sau cu o cheie) e mai putin important.

#9
cioan

cioan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.03.2008

 garett, on Feb 6 2008, 18:36, said:

Tu nu intelegi, nu asta intrebam, intrebam daca se poate face ceva dpdv legal impotriva individului!!


Da, se poate. Respectivul individ poate fi dat in judecata. Dar asta nu este treaba ta, ci a societtii de asigurare. Tu iti iei banii de la societatea de asigurare, mai departe societatea de asigurare, daca vrea, recupereaza banii de la individ.

#10
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

 cioan, on Apr 19 2008, 22:58, said:

Da, se poate. Respectivul individ poate fi dat in judecata. Dar asta nu este treaba ta, ci a societtii de asigurare. Tu iti iei banii de la societatea de asigurare, mai departe societatea de asigurare, daca vrea, recupereaza banii de la individ.

unele societati nu asigura contra vandalismului. si daca politia considera ca a fost vandalism, adio casco.

#11
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

 TIC, on Apr 19 2008, 23:01, said:

unele societati nu asigura contra vandalismului. si daca politia considera ca a fost vandalism, adio casco.
Si politia de unde sa scoata o asemenea concluzie? :blink:

#12
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

 solitudes, on Apr 19 2008, 23:07, said:

Si politia de unde sa scoata o asemenea concluzie? :blink:

politia cand face constatarea se uita la masina (pt. ca altfel nu ar putea sa o faca) si la cate au vazut ei pot spune cu usurinta daca a fost vandalism sau nu.

#13
claudiu1234512345

claudiu1234512345

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.04.2018
Salut am și eu aceeași problema , am găsit mașina zgâriată in parcare cam de jur împrejur aproape , am sunat la cei de la UNIQA mi-au zis ca ma suna ei mâine ca e târziu și cel târziu poimâine or sa ma trimită la un “ agent “ de-al lor sa constate el , am Casco premium in care intra și vandalism etc , mi-au zis ca nu trebuie neaparat sa ma duc la poliție . E vreo șansa sa îmi repare mașina ?

#14
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Daca ai casco premium si acopera si asa ceva, normal.

#15
claudiu1234512345

claudiu1234512345

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.04.2018
Am ..adică așa scrie aici pe foaia de la ei , Casco premium

ma refer dacă trebuie sa ma duc neaparat la poliție având in vedere ca n-am pe cine sa reclam chestia asta presupun ca s-a întâmplat seara si oricum nu o sa găsească pe nimeni

#16
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 claudiu1234512345, on 10 aprilie 2018 - 22:16, said:

Am ..adică așa scrie aici pe foaia de la ei , Casco premium

ma refer dacă trebuie sa ma duc neaparat la poliție având in vedere ca n-am pe cine sa reclam chestia asta presupun ca s-a întâmplat seara si oricum nu o sa găsească pe nimeni
Daca polita acopera si vandalismul, tio repara, fara sa mergi la politie.Daca nu acopera, oricum nu castigi nimic, ca nu o repara.Singura sansa la politie era daca cunosteai autorul, sau macar aveai banueli/era intr-o zona cu camere.

#17
claudiu1234512345

claudiu1234512345

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.04.2018
Pai m-am uitat pe site la ei la ce Casco am eu și acoperă și vandalismul. Mersi frumos

#18
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
du te si la politie si fa o plangere ca la carte cu nr de înregistrare pentru ca asa este normal.. poate îl prinde si atunci are pe ce baza sa îl cerceteze. ce ai de pierdut?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate