Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Reclamatie Dealer/Service Suzuki la producator

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
BazaX

BazaX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.10.2007
A facu pana acum cineva reclamatie unui dealer Suzuki, direct la producator ?
daca Da, cum ati procedat ?

Ati mai reclamat si pe altundeva ? (opc, etc, etc)

Intrebarea mea e specifica Suzuki pentru ca asta ma roade, .. dar orice informatie lagate de reclamatii facute altor dealeri este bine-venita.

merci,
X

#2
bogdan2007

bogdan2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 11.01.2007
E simplu.Eu am facut la Citroen Fr. si PSA Group( din care fac parte Citroen).
Intai , bineinteles ca am facut plangere pe la OPC, vreo 10 reviste de specialitate, televiziuni etc...
Nu te astepta din partea acestora din urma de foarte multa publicitate, dar putin putin vei fi bagat in seama.
In schimb Citroen, imediat ce a luat cunostinta de problema mea, a luat o decizie mai mult decat favorabila pentru mine.

Edited by bogdan2007, 06 February 2008 - 16:10.


#3
zxc

zxc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.07.2005
adica? daca nu e vre-un secret, spuneti si la altii - mai sunt persoane care vor sa reclame;  :thumbdown:  un dealer Ford, de exemplu

#4
mara76

mara76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.01.2008

View PostBazaX, on Feb 5 2008, 20:59, said:

A facu pana acum cineva reclamatie unui dealer Suzuki, direct la producator ?
daca Da, cum ati procedat ?

Ati mai reclamat si pe altundeva ? (opc, etc, etc)

Intrebarea mea e specifica Suzuki pentru ca asta ma roade, .. dar orice informatie lagate de reclamatii facute altor dealeri este bine-venita.

merci,
X

Mda, exact acum 10 minute am facut reclamatie la Suzuki in Ungaria. Am comandat un Swift la BS Motors in februarie si nici pana in prezent nu mi-au trimis datele de identificare ale masinii. Motivul lor? Fabrica renegociaza contractul cu transportatorul si nimic nu iese  din fabrica pana nu este finalizat contractul. Ei, dupa mai bine de o luna am sapat pe net pana am dat de telefonul fabricii si, din aproape in aproape, am ajuns sa vorbesc cu responsabilul privind exporturile catre Romania. Supriza a fost ca BS Motors a mintit cu nerusinare, de fapt ei nu si-au platit datoriile catre fabrica si din acest motiv fabrica a sistat livrarile. Sunt neagra de suparare!!!!

Adresa de email a domnului cu care am vorbit este: [email protected] (cu rezerva ca numele maghiare sunt destul de greu de inteles).

Urmeaza OPC si ma mai gandesc... maine au promis ca imi vor da un raspuns, dar deja nu mai suport sa aud numele de BS Motors!

Bafta!

Edit: povestea ta care e si cu ce dealer ai probleme??

Edited by mara76, 26 March 2008 - 16:03.


#5
bogdan2007

bogdan2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 11.01.2007

View Postzxc, on Mar 23 2008, 22:57, said:

adica? daca nu e vre-un secret, spuneti si la altii - mai sunt persoane care vor sa reclame;  :thumbdown:  un dealer Ford, de exemplu
Daca pe mine ma intrebai, uzina producatoare a decis inlocuirea masinii cu una noua.Zilele astea am vazut si cum arata garantia standard oferita de Citroen, banuiesc ca si la alte marci este asemenea, pentru masinile vandute in Europa, dar mai la rudele bogate.Masina de schimb, camera la hotel, daca esti cu 4 insi in masina, toti patru au camera platita la hotel, bilet de avion sau de tren pana la destinatie etc...
De cele mai multe ori, uzina producatoare habar nu are cum le este terfelit numele in Romania.

#6
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postmara76, on Mar 26 2008, 15:54, said:

Mda, exact acum 10 minute am facut reclamatie la Suzuki in Ungaria. Am comandat un Swift la BS Motors in februarie si nici pana in prezent nu mi-au trimis datele de identificare ale masinii. Motivul lor? Fabrica renegociaza contractul cu transportatorul si nimic nu iese  din fabrica pana nu este finalizat contractul. Ei, dupa mai bine de o luna am sapat pe net pana am dat de telefonul fabricii si, din aproape in aproape, am ajuns sa vorbesc cu responsabilul privind exporturile catre Romania. Supriza a fost ca BS Motors a mintit cu nerusinare, de fapt ei nu si-au platit datoriile catre fabrica si din acest motiv fabrica a sistat livrarile. Sunt neagra de suparare!!!!

Adresa de email a domnului cu care am vorbit este: [email protected] (cu rezerva ca numele maghiare sunt destul de greu de inteles).

Urmeaza OPC si ma mai gandesc... maine au promis ca imi vor da un raspuns, dar deja nu mai suport sa aud numele de BS Motors!

Bafta!

Edit: povestea ta care e si cu ce dealer ai probleme??


tare de tot cu faza cu datoriile neplatite. b&s nu e cumva importatorul oficial al marcii in romania? Ca daca da, asta inseamna ca nu mai vin suzuki-uri noi in romania, pe filera oficiala?

#7
LeleaFloarea

LeleaFloarea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 02.06.2004
Este unul dintre importatori. Nefiind un singur importator oficial, nu exista nici promovare sau reguli clare privind preturile sau service-ul... Pacat. -_-

#8
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

View Postmara76, on Mar 26 2008, 15:54, said:

Mda, exact acum 10 minute am facut reclamatie la Suzuki in Ungaria. Am comandat un Swift la BS Motors in februarie si nici pana in prezent nu mi-au trimis datele de identificare ale masinii. Motivul lor? Fabrica renegociaza contractul cu transportatorul si nimic nu iese  din fabrica pana nu este finalizat contractul. Ei, dupa mai bine de o luna am sapat pe net pana am dat de telefonul fabricii si, din aproape in aproape, am ajuns sa vorbesc cu responsabilul privind exporturile catre Romania. Supriza a fost ca BS Motors a mintit cu nerusinare, de fapt ei nu si-au platit datoriile catre fabrica si din acest motiv fabrica a sistat livrarile. Sunt neagra de suparare!!!!

Adresa de email a domnului cu care am vorbit este: [email protected] (cu rezerva ca numele maghiare sunt destul de greu de inteles).

Urmeaza OPC si ma mai gandesc... maine au promis ca imi vor da un raspuns, dar deja nu mai suport sa aud numele de BS Motors!

Bafta!

Edit: povestea ta care e si cu ce dealer ai probleme??


nu imi place deloc ce am citit mai sus....   zilele urmatoare doresc sa fac si eu comanda pentru un Suzuki si ma oprisem la dealerul cu care ai tu probleme...  acum nu mai sunt asa sigur...  nu stiu ce sa fac, urmatorul dealer ce pare serios e tocmai la Oradea, cam departe de Bucuresti....

tine-ne te rog la curent cu situatia, cu raspunsul dealerului si cu modul de solutionare . Poti te rog sa-mi spui cum ai platit masina, ai dat un avans si restul il dai cand primesti masina, sau cum?

mai sunt alte persoane clienti la BS Motors la care timpul de asteptare initial a fost depasait si inca nu au primit masina?

sper ca problema sa nu fie asa serioasa precum pare....

#9
mara76

mara76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.01.2008
Rexkroki, m-au sunat ieri si mi-au promis ca masina va fi livrata in doua saptamani (raspunsul a fost inclusiv in scris)... acum, ce sa zic, ca n-am incredere? La cum au decurs lucrurile pana acum, n-am... dar imi place masinuta asta, asa ca mai stau inca doua saptamani. Insa chiar sper sa nu se mai intample nimic!

Am platit avans, iar restul il achita banca, la primirea datelor masinii. Nu mai spun ca mi i-am pus si pe cei de la banca in cap...

Te voi tine la curent si sper ca pana te hotarasti sa se rezolve situatia si n-ai batai de cap. Numai bine!

#10
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

View Postmara76, on Mar 28 2008, 14:29, said:

Rexkroki, m-au sunat ieri si mi-au promis ca masina va fi livrata in doua saptamani (raspunsul a fost inclusiv in scris)... acum, ce sa zic, ca n-am incredere? La cum au decurs lucrurile pana acum, n-am... dar imi place masinuta asta, asa ca mai stau inca doua saptamani. Insa chiar sper sa nu se mai intample nimic!

Am platit avans, iar restul il achita banca, la primirea datelor masinii. Nu mai spun ca mi i-am pus si pe cei de la banca in cap...

Te voi tine la curent si sper ca pana te hotarasti sa se rezolve situatia si n-ai batai de cap. Numai bine!


multumesc de raspuns si sper sa-ti primesti cat mai repede masinuta fara alte surprize.

daca pui si cele doua saptamani promise acum, cu cat se depaseste perioada de livrare a masinii stabilita initial?


sper sa fie doar un incident singular, din cate am citit pe net despre acest dealer lucrurile erau cat de cat ok, chiar as avea ghinion sa se imputa treaba chiar acum cand ma gandeam si eu sa-mi comand un Suzuki de la ei...

bafta in continuare.

#11
mara76

mara76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.01.2008

View Postrexkroki, on Mar 28 2008, 15:00, said:

multumesc de raspuns si sper sa-ti primesti cat mai repede masinuta fara alte surprize.

daca pui si cele doua saptamani promise acum, cu cat se depaseste perioada de livrare a masinii stabilita initial?


sper sa fie doar un incident singular, din cate am citit pe net despre acest dealer lucrurile erau cat de cat ok, chiar as avea ghinion sa se imputa treaba chiar acum cand ma gandeam si eu sa-mi comand un Suzuki de la ei...

bafta in continuare.

Si eu sper sa vina de data asta. Termenul limita pentru datele masinii a fost 14 martie, data la care, in urma insistentelor mi-au vandut povestea cu transportatorul. De la obtinerea datelor ar mai fi durat 15 zile pana la livrare. Deci maxim la sfarsitul lunii martie ar fi trebuit sa am masina.

Nu stiu, poate incidentul chiar e singular si am nimerit eu intr-un moment prost, dar asta nu scuza cu nimic modul jalnic in care au gestionat situatia. Ma intreb, daca nu sunam la fabrica, cat ar fi durat minciuna?  :huh:

Multam de urari, bafta si tie!

Edited by mara76, 28 March 2008 - 16:00.


#12
allex010

allex010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.11.2005
Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare: am platit avansul pe 03.03 si intr-o luna trabuia sa vina conform spuselor dealerului. Timp de o luna nu am contactat dealerul si nici el pe mine......dar de la in ceputul lunii il sun aproape in fiecare zi.
La primele convorbiri imi spunea ca nu poate afla el direct si depinde de o colega care tine legatura cu fabrica. Chestia asta a tinut de 2 ri, apoi, in urma insistentelor mele, a recunoscut ca au o problema in sensul ca si-au schimbat finantatorul, iar unul din demersurile birocratesti este acela de a depune o scrisoare de garantie........ care vine tocmai din Grecia de la firma mama......apoi trebuie sa treaca prin mana functionarilor din Romania......... care insa au avut vreo 2 zile libere de summit.........
Azi a fost acceptata scrisoarea de fabrica si maine au acces la informatiile legate de stoc. Sa vedem.......

#13
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
imi pare rau pentru neplacerile prin care trece-ti... oricum, si explicatia cu scrisoarea de garantie pare cusuta cu ata alba...  sunt foarte curios cum se va rezolva pana la urma situatia...  tine-ne te rog la curent cu noutatile...

#14
allex010

allex010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.11.2005
Scrisoarea de garantie a fost acceptata de fabrica, dar........bineanteles ca mai era un DAR.........O scrisoare de garantie este valabila din punctul de vedere al bancii doar daca este insotita de alte acte, cum ar fi un act de intabulare pe proprietatea pusa ca gaj........
Pana acum in fiecare saptamana a aparut cate un act care se lasa asteptat. Sa vedem dupa actul de intabulare ce mai apare.  :D :angry:

Edited by allex010, 10 April 2008 - 15:09.


#15
allex010

allex010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.11.2005

View Postmara76, on Mar 28 2008, 14:29, said:

Rexkroki, m-au sunat ieri si mi-au promis ca masina va fi livrata in doua saptamani (raspunsul a fost inclusiv in scris)...

A venit asa cum ti-au promis?

#16
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
http://economie.hotn...nta-romania.htm

Suzuki Motors are propria reprezentanta in Romania
de Vlad Barza HotNews.ro
Joi, 17 aprilie 2008, 12:30 Economie | Auto


Producatorul japonez de automobile si motociclete Suzuki Motors Corporations a anuntat oficial deschiderea unui birou de reprezentanti in Romania care va coordona dezvoltarea retelei de dealeri si va stabili politicile comerciale ale marcii japoneze in Romania, a spus directorul general al reprezentantei Alin Radu.

Biroul functioneaza din data de 15 februarie si are in prezent doar 3 angajati. Japonezii au decis sa intre cu birou propriu pe piata romaneasca dupa ani in care vanzarile marcii au scazut mult sub potentialul pietii. Radu a precizat ca problemele intampinate de Suzuki in trecut se datoreaza capacitatii insuficiente de productivitate a fabricii din Ungaria, care insa incepe sa faca fata cererii de masini.

In prezent, masinile Suzuki se vand in Romania prin intermediul a 3 dealeri (Bucuresti, Timisoara si Oradea), iar pana la sfarsitul anului reteaua ar putea ajunge la 10-11 dealeri pentru automobile si cel mult 12 pe segmentul motociclete, unde in prezent exista 10 puncte de vanzare.  

Estimarile de vanzari ale Suzuki Romania pentru anul curent sunt de 3.000 de automobile si 700 de motociclete. Ca modele noi vor aduce in aceasta primavara automobilele Splash, de clasa mica, similar ca design cu Opel Agila.

In afara de modelele Grand Vitara si Jimny Swift 4X4 si SX4 Sedan, care sunt aduse din Japonia, toate celelalte modele pe care Suzuki le va aduce in tara vor fi produse in Ungaria.

#17
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
lol, deci sunt doar 3 dealeri autorizati? restul ce sunt?

#18
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postromaximusro, on Apr 17 2008, 21:37, said:

lol, deci sunt doar 3 dealeri autorizati? restul ce sunt?

mici comercianti  B)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate