Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

O lamurire

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
vasi4

vasi4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.01.2008
Am un contract cu o firma de internet si vreau sa renunt la ei. Am sa pun paragrafele cu durata contractului.

" 7.1.   Prezentul contract se incheie pe oi perioada initiala de 2 (doi)ani si intra in vigoare la data punerii in functiune a serviciului.
  7.2.   Contractul se prelungeste automat cu perioade succesive de 1 (un) an cu exceptia cazului in care una din partile contractante notifica in scris cealalta parte contractanta cu 30 (treizeci) de zile inainte, solicitarea de incetare a contractului.
  7.3.  In cazul suspendarii temporare a contractului, beneficiarul beneficiarul va plati contravaloarea a 50% din valoarea abonamentului lunar pe perioada suspendarii, incetand totodata si furnizarea serviciului aferent.
  7.4.   Prezentul contract poate fi rezilat unilatetral numai pentru motive temeinice, notificate in scris prestatorului cu cel putin 30 (treizeci) zile inainte,fara plata vreunor daune. Rezilierea se va face similar suspendarii temporare.
  7.5. Forta majora exonereaza de raspundere partile, in cazul neexecutarii partiale sau totale a obligatiilor asumate prin prezentul contract. prin <<forta majora>> se intelege un eveniment independent de vointa partilor, imprevizibil si surmontabil aparut dupa incheierea contractului si care impiedica partile sa execute partial sau total obligatiile asumate.
   Partea care invoca forta majora are obligatie sa aduca la cunostinta celeilalte parti in scris in maximum 5 zile de la aparitie, cu dovada fortei majore. "



  eu am 2 ani si 2 luni de contract si ei imi zic ca daca vreau sa plec trebuie sa le platesc diferenta (adica 10 luni de contract). eu unul la punctu 7,2 zic ca as putea pleca oricand (dar nu sunt in domeniu sa ma pronunt)
  dupa cate mai stiu la un contract de internet au obligatia sa ti zica viteza minima si maxima lucru care nu exista in contract. cand s a semnat contractul eu nu eram acasa. dar s a facut pe numele meu si semnat de maica mea. eu le am zis ca daca citeam nu faceam in veci un asemeanea contract. dar cum la momentul respectiv nu era alta varianta mai buna am zis ca o sa raman. intre timp am mai avut multe discutii cu ei din cauza serviciului pe care mi l furnizau.

orice sfat ar fi bun. chiar daca nu o scot la capat cu ei.

#2
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
E la cum e contractul al zappmobile. Asta e ai semnat .... Mey problema e ca la punctul 7.2 inseamna ca poti pleca oricand dupa cum zici tu dar ei au dreptul sa iti ceara abonamentul pt restul de luni pana la un an.

Un sfat bun ar fi: un avocat.

#3
v3l0

v3l0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 13.07.2003
Din clauzele citite acolo deduc ca este un contract broadband, contracte despre care stiu ca si RDS le intocmeste la fel, si mai stiu ca daca te duci sa reziliezi la sfarsitul perioadei obligatorii (primul an, primii doi ani) au grija ca reprezentantul comercial sa nu fie acolo, si iti spun ca "te anunta ei" cand se intoarce, adica numai bine cat sa intre in vigoare inca un an de contract.
Problema se rezolva cu o amenintare cu opc (ANPC) sau cu o reclamatie directa.

Pt cazul tau efectiv nu am idee cum se poate rezolva, dar la noi in CT uneori se rezolva prin audienta la director si un motiv bun..gen boala, probleme financiare, schimbare adresei. Faza cu schimbatul adresei poate merge mai bine daca le spui ca-ti vei face un abonament nou la locatia noua.

Edited by solitudes, 03 March 2008 - 11:23.
text dublat


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate