Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Plita vitroceramica vs. plita cu inductie

- - - - -
  • Please log in to reply
532 replies to this topic

#127
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
La utilizarea frecventa plita este folosita pe perioade scurte in Boost care se traduce 2.8 kw/ochi, maxim 2 ochiuri.

#128
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,289
  • Înscris: 17.03.2009

View Postpisoiu2, on 3rd September 2011, 21:06, said:

Cand m-am apucat sa verific, am constatat ca la una din sigurante, mesterii au uitat sa stranga surubul, firul statea in montura sigurantei asa, mai mult prin voia gravitatiei si evident facea contact doar cand vroia.
Da niste date concrete,altfel cred..............

#129
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 08.03.2007
Nu pricep ce date concrete vrei. Era un amarat de surub nestrans la intrarea in siguranta iar conexiunea care leaga in paralel toate intrarile in sigurante nu era solida, in momentul in care crestea consumul pe linie (pe linia aia era cuplat cuptorul cu microunde), facea arc si se intrerupea legatura. Happy?

Edited by pisoiu2, 03 September 2011 - 22:02.


#130
aiem

aiem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.05.2010
[quote name='pisoiu2' date='3rd September 2011, 22:06' post='10379159']
1.am prize programabile pe consumatori permanenti, etc).
2.la inductie vor deveni inutilizabile.
3.In ce priveste puterea instalata, eu zic ca poti sa ceri fara probleme puterea maxima disponibila pe bransament monofazat (undeva pe la 6 kilowati parca).

1. Ce prize sunt astea- imi poti da niste detalii?
2. Asta sa fie cea mai mare problema  :rolleyes:
3.Cea mai mica PDC aer apa pe care o pot folosi are 8.1 kw, in consecinta nu are cum sa-mi ajunga 6 kw, eventual, cred - 14 kw. Ce credeti?
Oricum, revenind la consum, am cerut detalii suplimentare pt. ca am un vecin pe strada care are o plita electrica si care din cauza consumului a trecut pe butelie.

#131
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 08.03.2007
Prizele programabile sunt in principiu niste prize care se intercaleaza intre un consumator si priza din perete, iar din setarile ei spui la ce ore sa cupleze consumatorul la priza si cand sa il decupleze. Ai aici un exemplu. Exista prize analogice, mai simplute si prize digitale, au functii ceva mai complexe. Google dupa "prize programabile" si o sa gasesti suficiente informatii. Eu folosesc asa ceva de ex. la alimentarea routerului de internet. Nu are sens sa functioneze atata timp cat nu sunt acasa, chiar daca nu consuma o cantitate prea mare de energie.
Nu cunosc sistemele cu PDC, chiar nu stiu ce sa zic referitor la asta.

#132
aiem

aiem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.05.2010
[quote name='pisoiu2' date='4th September 2011, 22:56' post='10383426']
Prizele programabile sunt in principiu niste prize care se intercaleaza intre un consumator si priza din perete, iar din setarile ei spui la ce ore sa cupleze consumatorul la priza si cand sa il decupleze.

Mda, interesante chestii - nici nu stiam ca exista asa ceva pentru consumatorii casnici , dar, desi am citit cate ceva pe net, tot nu-mi dau seama cu ce m-ar putea ajuta. Initial am crezut ca e vreun aparat care opreste consumatorii gen: Tv, dupa ce l-ai oprit din telecomanda, stii tu, beculetul ala rosu - care respira greu  :notangel: .

Edited by aiem, 05 September 2011 - 20:41.


#133
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005
daca doresti o astfel de priza, asta chiar functioneaza bine (cauta in site "1075 SPEGNISPIA"

sau aici

Edited by ionel.sat, 05 September 2011 - 23:26.


#134
aiem

aiem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.05.2010
[quote name='ionel.sat' date='6th September 2011, 00:23' post='10389229']
Super.....ma apuc de cautat. :coolspeak:

#135
polter

polter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.07.2008
La plita mea se poate selecta power in w (exemplu : 300W -600W -1000w-1300W ,etc pina la 2000W la 1 ochi) ,nu stiu la ce foloseste aceasta setare ,avind si separat functie pentru temperatura 60 grade minim pina la 240 grade,independent fata de "w".
Nu am folosit functia de boost pina acum ,nu stim nevoia ,ibricul cu apa fierbe clocotind in mai putin de 40 secunde 500ml asta lasata la default 1300w.
Eu o curat cu solutie de geamuri ,foarte repede .
Nu am monitorizat consumul ....

Nu cred ca am vazut ceva mai rapid de incalzit ,nu se compara cu gazul eu sunt foarte multumit .
Nu am vase speciale pentru ea ,doar cele clasice din tabla cu email (cumparate din Obor) ,probabil cu vase de calitate e mai rapida ,dar sincer nu vad rostul la 40 secunde sa ai apa la peste 100 grade eu zic ca este foarte rapid si asta fara functia de boost .

Edited by polter, 12 December 2011 - 09:38.


#136
popandreea04

popandreea04

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.01.2012

View Postplimbaretul, on 24th April 2008, 22:26, said:

plitele pe gaz sunt cele mai ieftine, gasesti si cu suprafata din cuart si din inox (mai ieftine). la pret urmeaza cele vitroceramice electrice, iar scumpeturile sunt cele pe inductie. Ca eficienta, vezi si articolele postate in sectiune, prima este inductia (puterea difera in functie de tehnologie), urmeaza gaz si electric - cam pe acelasi palier (nu am gasit date clare), insa diferentele se fac functie de tipul zonelor de gatit sau marimea arzatoarelor.
Personal, pe gaz imi plac cele cu arzator wok - pot avea pana la 3 inele de ardere...  chiar daca nu am acasa :-(

Ce stii despre plitele cu suprafata din cuart? Se intretin greu? Si cum este curtul? Ca si sticla?... Eu vreau sa cumpar dar nu gasesc in magazine ca sa vad exact cum arata, doar pe net si nu as vrea sa comand asa... fara sa vad.

Edited by popandreea04, 25 January 2012 - 14:05.


#137
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
acel "quartz" este tot vitroceramic. Combinatia sticla-gaz este neinspirata.

#138
DyJohnnY

DyJohnnY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.01.2005
Dupa indelungi cautari pe net si deciziii am hotarat si noi sa mergem pe varianta unei plite cu inductie.
Ne-am mutat de curand intr-un apartament in care nu avem prea multe, si am vrut o solutie de incalzire fara gaze, temporara pana incepem renovarile la el (este apartament vechi, dar nerenovat). Am luat plita cu inductie mai mult ca un experiment, sa vedem daca ne putem impaca cu ea, cum functioneaza, si daca merita efortul.

Modelul este ceva basic, chinezesc 100%. se vinde la real, la 150RON (Alaska IC-201 parca) (putere maxima 2KW) - 1 ochi.
Noi aveam niste oale pentru inductie dinainte si ne-am adaugat o tigaie cu inductie la colectie.

Pana acum sunt foarte multumit de ea. cu oalele pe care le avem, care probabil nu sunt de top si nici tigaile (tigaia a fost 47ron de la real - 28cm) ne descurcam foarte bine, incalzeste foarte repede mancarea, si ne-am obisnuit cum sa jonglam cu controlul de putere incat sa ne iasa ce gatim.

Nu stiu cum sunt plitele cele mari, de la AEG, Siemens, etc. insa a noastra are un ventilator pentru racire, care e cam zgomotos, probabil va deveni mai rau cu timpul. insa dat fiind faptul ca a costat asa de putin se va putea inlocui acel ventilator cu ceva mai silentios, am o gramada de vent-uri de PC pe acasa.

O sa va tin la curent, cu cand se strica, si ce se strica.

#139
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,855
  • Înscris: 12.05.2006

View Postpopandreea04, on 25th January 2012, 14:03, said:

Ce stii despre plitele cu suprafata din cuart? Se intretin greu? Si cum este curtul? Ca si sticla?... Eu vreau sa cumpar dar nu gasesc in magazine ca sa vad exact cum arata, doar pe net si nu as vrea sa comand asa... fara sa vad.

cuartul e practic sticla tratata termic si securizata, plitele cu suprafata cuart fiind mai ieftine ca cele vitro. De curatat ambele se curata la fel de usor si se sparg la fel daca iti scapa obiecte grele pe ele (nu te gandi aici la furculite sau linguri)... poti sa le vezi in magazinele mari (gen Media galaxy, domo, etc)

#140
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salutare. Sunt pe cale ca in cateva luni sa incep mobilarea unui apartament. Uitandu-ma si informandu-ma am ajuns pana la urma la solutia inductie. Cam care credeti ca ar putea fi diferenta intre aceste 2 variante?

http://www.altex.ro/...3-ochiuri-negru

http://www.debo.ro/p...20-p-negru.html

Una e Whirlpool si cealalta Electrolux. Pe partea de masini de spalat, lumea nu vorbeste prea dragut de Whirlpool, eram curios daca cineva detine vreo asemenea plita sa imi zica daca exista probleme.

#141
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005
eu as alege modelul Electrolux sau daca ai posibilitate sa gasesti acest model cu 17 nivele de putere in loc de 9

#142
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
In utilizare eu nu am gasit motiv pt mai multe niveluri de putere. Avantajul vine cu plitele de top la care poti selecta direct viteza (3000+ ron).

Plita standard cu 4 ochiuri nu prea ofera spatiu, consider ca cea cu 3 ochiuri este mai desteapta, poti combina o tigaie cu 2 oale mici. Mai cauta cu atentie, poate gasesti ceva cu putere mai mare. Nu te uita la pret.

-cele cu buza subtire de sticla sunt sensibile si se ciobesc. Eu am vrun cu buza de inox si nu regret.
-sper ca ai instalatia electrica facuta binebine, nu ma refer doar la in casa sa ai minim 4mm2, ci si de la sigurantele de afara pana in casa.

#143
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mersi de raspunsuri.
Putere arzatoare
Zona 1: 180 mm x 1200 W
                                Zona 2: 240 mm x 2200 W
                                Zona 3: 180 mm x 1800 W
Functie Boost.
Crezi ca am nevoie de mai mult de 2,2kW? La electrica da, o sa vb cu un electrician specializat, dar asta cand va veni timpul.

Edited by MembruAnonim, 13 February 2012 - 20:44.


#144
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Cele destepte au un arzator cu putere mai mare pe boost. Oricum inductia este speedy gonzales pe langa flacara, dar niciodata nu strica ceva in plus.
Vezi ca sunt si cu 3.7kw pe boost. Nu strica, mai ales daca o sa iti cumperi la un moment dat vreo tigaie de calitate.

- La latimea de 60 cm 3 focuri ofera spatiu pt o tigaie+ 2 oale mici. Pt 4 ochiuri consider necesara o plita mai lata... dar cum nu sunt standard platesti mai mult decat fac.
- buza de inox face toti banii. marginile de sticla se sparg usor daca nu sunt protejate.

Mare atentie, mobila trebuie proiectata pt inductie.. plita trebuie sa se raceasca pe dedesubt.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate