Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Sfat achiziție TV LCD/LED [comentarii doar despre LCD/LED].

* * * * * 23 votes
  • This topic is locked This topic is locked
37560 replies to this topic

#36991
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005

View PostRFL, on 14 februarie 2021 - 21:05, said:

Samsung QE55Q700TAT (2020), QE55Q950RB (2019)
Multumesc. Despre Xiaomi L55M5-5ASP 4K Smart Android LED TV 139 cm vreo parere?!

View Postisr2002, on 14 februarie 2021 - 20:52, said:

@gigicoltz: Aflandu-ne pe aria LCD, cel mai bun ecran, dupa parerea mea, este QLED de la Samsung. Ia si tu ce te satisface.
Multumesc.

#36992
laranik

laranik

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.01.2020
As vrea sa cumpar Xiaomi Mi box 4k, pentru continut video, joculete pentru copii si inca nu mai știu pentru ce, dar din ce am citit pare ceva bun si util. Nu detin TV. Imi recomandati ceva pentru sufragerie? Ceva care sa corespunda cu Mi box. Detin router de la Telekom (e "instant la priza"), deci n-avem internet prin cablu, deocamdată nu avem o locuință stabilă. M-am gandit la ceva non-smart până in 1500 lei. Merită? Multumesc de sfaturi

#36993
bogdan074

bogdan074

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,580
  • Înscris: 11.04.2005

View Postgigicoltz, on 14 februarie 2021 - 22:11, said:


Multumesc. Despre Xiaomi L55M5-5ASP 4K Smart Android LED TV 139 cm vreo parere?!


Multumesc.

Am avut eu pentru o luna acest tv. A ajuns retur.
Pe partea de Smart nu am ce sa ii reproșez, mai ales că dețin și un tv box de la xiaomi . Pe partea de TV e chinuiala, aranjează canalele de la 8000-999, nu îmi decoda canalele codate de la Digi . Cred că ieși mai câștigat daca cumperi un Tv și un tv-box, decât acest televizor.
Imaginea este OK, pentru gama de preț.

Edited by bogdan074, 15 February 2021 - 21:12.


#36994
Un0arecare

Un0arecare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 15.12.2015

View PostJean-Luc_Picard, on 14 februarie 2021 - 20:46, said:

...
Scopul tehnologiei video nu este să satisfacă gusturi, ci să reproducă pe afișaj exact ceea ce a filmat camera.
...
Diferențele dintre noi nu contează.
...
Gusturile încep să intre în joc în care îți iei un set de vopsele, o pensulă și un șevalet și începi să pictezi. Atunci poți să pictezi mutre strâmbe ca Picasso, că așa vezi tu lucrurile și astea îți sunt gusturile.
Legat de gusturi, sunt tot felul de exemple în urmă și contradicții pe tema asta, unul vrea culori mai săturate, altul culori naturale, unul vrea o imagine mai artistică altul o vrea mai realistică, etc.
Sunt corecte precizările tale, dar e posibil ca pentru unii să fie pură teorie/maculatură...
În ceea ce mă privește, cerință mea principală de la un televizor, este aceea de a reda cât mai bine, cât mai aproape posibil realitatea.
La filme e discutabil(și comparația cu ceea ce face pictorul), nu știi ce intervenții s-au facut asupra filmărilor(camerelor video) și din ce rațiuni...unora poate să le placă anumite efecte, altora nu, eu rămân constant indiferent de situație, prefer o imagine cât mai naturală și nu distorsionată...și în cazul unor filme, e ceva mai greu să-ți dai seama de cum arată realitatea...
De pildă, dacă pe același canal tv, pe același material video, obrajii unei doamne(care e  îndrăgostită :) ) pe două televizoare se văd roșiatici(cum cred că așa sunt și în realitate...da...ce mă face să cred asta?) iar pe al treilea se văd cărămizii(nu dau numele tv-urilor), pot să afirm că al treilea tv are cel mai bun ecran LCD pentru că prima data mă uit la siglă și după la imagine? N-am să procedez "niciodată" astfel!  Eu, aceasta abordare o condamn! Sau poate e o exagerare din partea mea...

View PostJean-Luc_Picard, on 14 februarie 2021 - 20:46, said:

Ai început cu referiri la greșeli de exprimare și ai sfârșit spunând că nu trebuie să ne referim la ele. :)
...
Atenție! Unii ar putea să spună că "Cine se scuză se acuză!" :)
Sau "Să nu judecăm, ca să nu fim judecați!
Nu am dat vreun nume (în schimb le mai dau cu mantă), puteam foarte bine să fac trimitere exact la cei în cauză, cu replay...cam astea ar fi diferențele...și lista era mai lungă...mai e unul care 'i s ar' părea că "doar" el e perfect...
A fost mai degrabă o remarcă/precizare/constatare, o exemplificare până la urmă, dar dacă tu o vezi că pe o corecție...fie...
...eu aș zice că a fost pentru prima dată când elevul și-a întrecut "profesorul"... :)
... totuși...never say never...
Haideți să ne oprim aici și să respectam cerință topicului!
"... comentarii DOAR despre LED/LCD"

Întrebare retorică sau nu:
Sunt permise recomandările/discuțiile despre QLED, mai ales că în cazul unui anumit producător exista topic separat!?
Nu săriți!
Și eu am avut intervenții de genul și nu știu dacă am procedat corect. Poate numai prin comparații ar fi permis...dar dacă există un consens, putem face o derogare și să continuăm așa dacă mă întrebați pe mine...îi mai facem loc și Oled-ului.... :)

#36995
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 06.11.2014

View PostUn0arecare, on 15 februarie 2021 - 22:06, said:

Întrebare retorică sau nu:
Sunt permise recomandările/discuțiile despre QLED, mai ales că în cazul unui anumit producător exista topic separat!?
Nu săriți!
Și eu am avut intervenții de genul și nu știu dacă am procedat corect. Poate numai prin comparații ar fi permis...dar dacă există un consens, putem face o derogare și să continuăm așa dacă mă întrebați pe mine...îi mai facem loc și Oled-ului.... Posted Image

Poate vreun admin/moderator va modifica candva topicul, astfel incat sa devina doar despre achizitii, indiferent de tipul lor (Led/Qled/Oled/Uled/MiniLed/etc) iar pe topic sa nu se mai permita discutii off-topic, ci doar la subiect. Iar pentru discutii off-topic, sa se faca topic(uri) separat(e), desi sigur nu va posta nimeni acolo, ci se vor injura in continuare pe topicul de achizitii.

Edited by iZet, 15 February 2021 - 22:22.


#36996
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,033
  • Înscris: 25.04.2016
Ar trebui facut topic (continuare), asta inchis, ca e foarte lung si nu mai e nici valabil (citit de la inceput), caci pe masura trecerii timpului, modelele de tv se schimba.

#36997
emikiii

emikiii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 01.03.2014

View PostRFL, on 13 februarie 2021 - 10:11, said:

Daca vrei neaparat Panasonic, led, nu lua nimic mai jos de gama GX / HX 800. GX sunt din 2019, HX din 2020. HX 810E, 830E, 900E, 940E. Modelele sub gama 800 sunt facute de Vestel, Turcia si impart componente - sasiu - display cu Horizon, JVC, Toshiba care se gasesc la preturi mult mai mici decat Panasonic.

Am avut un TX-55C320E cu garanție de 5 ani care a început să se blocheze și să se restarteze. Intrase în al 5-lea an. L-am trimis la un service autorizat Panasonic, iar cei de la service mi-au propus(din partea Panasonic) modelul TX-55HX580E ca și inlocuire. Mă gândeam și la variante mai bune cu diferența de bani din partea mea, dar am fost refuzat. De la acest fapt am deschis comentariile.

Edited by emikiii, 16 February 2021 - 02:04.


#36998
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 10.12.2018
Iti inlocuiesc un model din 2015, FHD, VA, edge led, rulat 5 ani, cu un model 2020, 4k, VA, edge led, cu DV, HDR10, HLG. In situatia data, nu mai e nimic de comentat. Toti am crezut ca vrei sa cumperi neaparat Panasonic si ne-am spus parerea. Fiind pe arie LCD LED, am recomandat modele cu aceasta tehnologie, altfel recomandam OLED Panasonic fara a clipi.

#36999
emikiii

emikiii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 01.03.2014
Îmi ajunge un oled. Am fz800. Iar dacă cei de la Panasonic acceptau o diferență de preț, era ca și cum aș fi vrut să fac o achiziție. 😁😁😁

#37000
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005

View PostUn0arecare, on 15 februarie 2021 - 22:06, said:

Întrebare retorică sau nu:
Sunt permise recomandările/discuțiile despre QLED, mai ales că în cazul unui anumit producător exista topic separat!?
Nu săriți!
Și eu am avut intervenții de genul și nu știu dacă am procedat corect. Poate numai prin comparații ar fi permis...dar dacă există un consens, putem face o derogare și să continuăm așa dacă mă întrebați pe mine...îi mai facem loc și Oled-ului.... Posted Image

Discutiiile despre qled sunt 100% on topic pentru ca sunt la baza tot LCD-uri, oled-uri nu au nicio treaba cu tehnologia LCD asa ca se trateaza separat.

https://www.flanco.r...e-oled-vs-qled/

#37001
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 06.11.2014

View PostRFL, on 16 februarie 2021 - 08:16, said:

Iti inlocuiesc un model din 2015, FHD, VA, edge led, rulat 5 ani, cu un model 2020, 4k, VA, edge led, cu DV, HDR10, HLG. In situatia data, nu mai e nimic de comentat.

Daca asta e tv-ul, ii ofera un Vestel undercover.

https://www.panasoni...x-55hx580b.html

N-ar fi mare plus vs cel vechi, mai ales ca si ala pare a fi tot Vestel.

Edited by iZet, 16 February 2021 - 12:14.


#37002
emikiii

emikiii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 01.03.2014
TX-55HX580E. Model ce va fi adus din Germania. Probabil din depozit, fabrică, m-am idee.

#37003
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 06.11.2014
Din depozit, ca modelul ala e fabricat in Turcia, la Vestel.

#37004
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,820
  • Înscris: 04.10.2014

View PostUn0arecare, on 15 februarie 2021 - 22:06, said:

La filme e discutabil(și comparația cu ceea ce face pictorul), nu știi ce intervenții s-au facut asupra filmărilor(camerelor video) și din ce rațiuni...unora poate să le placă anumite efecte, altora nu, eu rămân constant indiferent de situație, prefer o imagine cât mai naturală și nu distorsionată...și în cazul unor filme, e ceva mai greu să-ți dai seama de cum arată realitatea...
Tocmai pentru că se fac intervenții cu scop artistic, ai tot interesul să vezi același lucru ca pe monitoarele de studio pe care s-a făcut procesarea filmului. Intervențiile alea au un rol precis și dacă mai vii cu intervențiile proprii peste acele intervenții (sic!) ai cvasi-garanția ratării atmosferei care s-a dorit indusă.

Am mai făcut analogii din acestea, dacă ție îți place mâncarea sărată și pui un pumn de sare în orice (asta e cam precum modul Vivid sau culorile saturate în plus față de original), când ți se va servi un fel de mâncare mai elaborat cu o combinație anume de gusturi mai subtile, nu foarte pronunțate, procedând ca de obicei vei avea în farfurie încă o banală mâncare foarte sărată, sarea acoperind și făcând imperceptibile toate acele nuanțe fine, a căror alăturare și nivel de intensitate are un scop precis în spate. La întrebarea cum ți s-a părut mâncarea, vei răspunde că da, e cumva bună, dar nimic deosebit (iar munca bucătarului va fi fost degeaba).

Edited by Jean-Luc_Picard, 16 February 2021 - 12:43.


#37005
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 10.12.2018

View PostiZet, on 16 februarie 2021 - 12:13, said:



Daca asta e tv-ul, ii ofera un Vestel undercover.

https://www.panasoni...x-55hx580b.html

N-ar fi mare plus vs cel vechi, mai ales ca si ala pare a fi tot Vestel.
Panasonic e obligat sa-i inlocuiasca tv-ul aflat in garantie cu acelasi model, in cazul in care nu se poate repara. Tinand cont ca modelul e din 2015 si s-a defectat in ultimul an de garantie, al 5-lea in cazul de fata, ii ofera la schimb un model din gama actuala cu performante egale sau cel putin egale. Omul primeste un tv nou dupa 5 ani, in situatia asta nu prea mai conteaza ca e un Vestel deghizat. Doar modelele superioare ale producatorilor au asigurate “piese de schimb” pe o perioada mai mare de 5 ani, cele din clasa entry si mid intra la categoria consumabile. De apreciat firmele care dau garantie 5 ani si iti schimba produsul dupa atat timp.

#37006
Dvorak

Dvorak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 14.11.2003
Spuneti-mi si mie va rog, merita asa ceva? Ma refer la pret.

https://altex.ro/tel...tm_campaign=aff

Parerile pe topic am vazut ca sunt impartite pentru acest model, dar am hotarat sa incerc si Sony (pana acum am avut numai Samsung). Am incercat un Hisense Uled 7QF, parea ok, dar partea de soft praf. Folosind un hdd de 1 TB , nu vedea toate fisierele ! Ma rog, nu are sens sa intru in detalii, a avut multe bube, mi-a parut rau de el dar nu il puteam folosi. Deci, este ok pretul de 4000 pt Sony 55XH9005 ?

Va multumesc !

Edited by Dvorak, 17 February 2021 - 12:09.


#37007
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 06.11.2014
Maine incepe Black Friday la Altex. Poate vor fi ceva oferte interesante.

#37008
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 23.05.2003

View PostDvorak, on 17 februarie 2021 - 12:08, said:

Deci, este ok pretul de 4000 pt Sony 55XH9005 ?
Cind ai OLED Panasonic la 4500 lei nu e deloc OK pretul la un LCD indiferent de brand. :)
Parerea mea, ofcorz.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate