Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Varful Moldoveanu

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011
Buna ziua ,
Imi puteti spune cam in cate ore se poate face traseul Victoria - Vf. Moldoveanu - Victoria ? Eu o sa plec in noaptea asta la Balea Lac si o sa trec si pe la Vf. Moldoveanu . O sa plec pe la 10-11 dimineata de la cabana/hotelul/pensiunea unde voi fi cazat si o sa fac cam 30 de minute pana la Victoria (eu o sa stau la Cartisoara) . Va fi nevoie sa iau si un cort daca ma prinde noaptea pe traseu sau sunt prin zona refugii etc...
Urcarea cu masina pe drum forestier cat de rau poate sa fie o sa pot sa-l fac (detin un bmw x5 ) deci , vreau timpii .

Multumesc.

#56
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
A fost cineva recent la Valea Rea?
Care mai este starea drumului pana la stana?
Am inteles ca a fost o viitura in primavara.

#57
tutuhugoneata

tutuhugoneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 01.02.2012
Stie cineva, alta varianta de coborare de la cabana Podragu, prin muchia Tarata, spre orasul Victoria, inteleg ca e foarte foarte lung si obositor traseul , se merge mult pe drumul forestier...
Sau sa aleg coborarea pe fereastra mare a Sambetei ?

Precizez ca nu ma(ne) asteapta nici o masina jos la coborare...

#58
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Coborârea de la cabana Podragu nu are nici o treabã cu Fereastra Mare (ªaua Podragu-Fereastra Mare drum de 7 ore)!Sunt douã trasee,eu întotdeauna l-am preferat pe cel de pe Muchea Tarâþei (marcat cu triunghi albastru) faþã de cel pe la cabana Turnuri prin Valea Podragului (triunghi roºu).Cam 5 ore amândouã.

Attached Files



#59
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View Postnicu131, on 03 iulie 2014 - 14:59, said:

A fost cineva recent la Valea Rea?
Care mai este starea drumului pana la stana?
Am inteles ca a fost o viitura in primavara.

Da, am incercat eu vinerea trecuta. Am ajuns pana la baraj, acolo unde mi-a fost greu sa trec de un lac format pe drumul forestier, asa ca m-am intors. Probabil ca un 4x4 l-ar fi trecut. Altfel, pana la baraj, drumul e ok.

#60
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

View Posttutuhugoneata, on 17 august 2014 - 12:21, said:

Stie cineva, alta varianta de coborare de la cabana Podragu, prin muchia Tarata, spre orasul Victoria, inteleg ca e foarte foarte lung si obositor traseul , se merge mult pe drumul forestier...
Sau sa aleg coborarea pe fereastra mare a Sambetei ?

Precizez ca nu ma(ne) asteapta nici o masina jos la coborare...
Cred ca am pozat anul trecut numarul de telefon al unui nene care statea la intersectia drumului care coboara de la Podragu cu drumul care duce la Victoria.

V-ar interesa sa-l aveti ca sa tratati cu el? Adica sa caut sau nu prin poze?

Apreciez ca v-ar scuti de o ora-doua de mers pe un drum forestier naspa, iar coborarea de la Podragu e destul de obositoare.
Si Corina de la Podragu ne-a dat un nr de telefon, dar dupa 3 zile pe coclauri noi n-am mai avut telefon.

Edited by sopo, 21 August 2014 - 14:59.


#61
junior01

junior01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.07.2008
Merge cineva maine pe vf. Moldoveanu? Traseul este prin Valea Rea. Suntem 2 persoane, plecam din Bucuresti pe la ora 5:30. Daca sunt doritori astept un semn.

#62
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 04.10.2014
recomand la toala lumea (care are dispozitia si echipamentul, conditia fizica) sa viziteze acest acoperis al  romaniei. foarte frumos. am intalnit si batranei pe acest traseu.

#63
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Are cineva noutati despre portiunea cu drum forestier? E mai rau sau mai bine decat in 2014?

#64
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Nu a mai fost nimeni pe acolo in ultimii 3 ani?

#65
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Anul acesta, în jurul datei de 1 august sunt doritori de vf. Moldoveanu?

#66
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

View PostYoda, on 25 iunie 2018 - 21:21, said:

Anul acesta, în jurul datei de 1 august sunt doritori de vf. Moldoveanu?
Salutare,
Are cineva informatii recente despre drumul pana la stana? Ajungem cu un Ford Focus si bonus :) probabil o sa facem drumul pe intuneric. Alta varianta ar fi sa facem drumul cu un Ford Tranzit, e mai greu de manevrat dar are garda mai inalta.

Edited by sopo, 26 June 2018 - 14:28.


#67
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View PostYoda, on 25 iunie 2018 - 21:21, said:

Anul acesta, în jurul datei de 1 august sunt doritori de vf. Moldoveanu?

Pe la sfarsitul lui iulie sper sa ajung eu. Sper sa se mai termine cu ploile si furtunile pana atunci.

View Postsopo, on 26 iunie 2018 - 14:25, said:

Salutare,
Are cineva informatii recente despre drumul pana la stana? Ajungem cu un Ford Focus si bonus Posted Image probabil o sa facem drumul pe intuneric. Alta varianta ar fi sa facem drumul cu un Ford Tranzit, e mai greu de manevrat dar are garda mai inalta.

Stiu pe cineva care a ajuns cu o Octavia acum o saptamana. 5 persoane in masina plus rucsacii. El zice ca e accesibil drumul.

#68
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

View Postbarbosa, on 26 iunie 2018 - 14:40, said:


Pe la sfarsitul lui iulie sper sa ajung eu. Sper sa se mai termine cu ploile si furtunile pana atunci.



Stiu pe cineva care a ajuns cu o Octavia acum o saptamana. 5 persoane in masina plus rucsacii. El zice ca e accesibil drumul.
Multam !  Deci votam cu Tranzitul pana acum, care poa' sa tina si loc de cort.  Noi ne bagam pe 12-13 august, poate mai vine cineva cu informatii noi.

#69
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Am ajuns ieri pe Moldoveanu. Plecare la 4 am de la Cabana Valea Sambetei, ajuns pe varf la 11.00, prin Fereastra Mare a Sambetei, ajuns inapoi la cabana la 17.00. Vreme foarte frumoasa, mai putin pe varf. Cand am ajuns era un soare superb dar dupa 15 minute a inceput o ploaie cu grindina si a trebuit sa o luam rapid in jos.

Attached Files



#70
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Spray cu piper contra cainilor ciobanesti Posted Image

#71
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Obligatoriu! :)

#72
David7Cristian

David7Cristian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 24.02.2022
Salutare,

A mai facut cineva recent traseul spre Vf. Moldoveanu prin Valea Rea? Cum mai este drumul forestier pana la Stana lui Burnei?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate