Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#8119
vioreldin

vioreldin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.07.2012
Multumesc frumos Conu71.

Mai am o oferta  si pe veka softline 70, 5 camere 70 mm, cam la aceasi bani.

Ce sa aleg, Veka softline 70 sau Salamander streamline 76 plus 7 camere?

Edited by vioreldin, 15 January 2019 - 20:50.


#8120
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
Buna seara,

Am nevoie de un perete interior pentru delimitarea unui balcon de tip logie(inchis deja cu pvc) de dormitor (geam clar, nu e nevoie de izolare termica, fonica, etc).
Am cerut o oferta pentru o usa glisanta + parte fixa cu dimensiunile totale de 255 cm lungime x 240 cm inaltime.
M-am gandit sa impart cei 255 cm in usa glisanta de 80 cm si 175 cm parte fixa. Ambele vor avea 240 cm inaltime si vor fi din aluminiu maro.
Am primit un pret de 1700 lei cu transport si montaj in sector 3. Cum vi se pare?
De ce alte aspecte ar trebui sa mai tin cont: alta dimensionare(usa/parte fixa), un anumit tip de profil/geam/sina,etc ?
Am atasat 2 poze cam cu ce caut pentru exemplificare.
Daca sunt pe aici colegi care ma pot ajuta cu aceasta lucrare ii rog sa imi trimita un mesaj cu oferta si datele de contact.

Multumesc!

Attached Files



#8121
gigi20lic

gigi20lic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 16.05.2018
Delimitare din sticla Valedo?

#8122
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
Ms dar mi se pare complicat sistemul.
Plus ca in dreptul partii fixe va fi un calorifer pe podea.

#8123
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 the_same, on 16 ianuarie 2019 - 00:29, said:

Buna seara
Prețul e în regulă. La glisantele de genul nu există parte fixă. Se face partea respectivă mobilă și se blochează cu un opritor. Dar poți foarte bine să o lași mobilă și să o deschizi doar dacă ai nevoie vreodată, sau niciodată. Poți face ușile egale, ca să ai un spațiu util maxim posibil.

Edited by Digix, 16 January 2019 - 12:28.


#8124
adrian_nedelcu

adrian_nedelcu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.06.2015
Buna seara,

As dori va rog un sfat pentru schimbarea termopanelor la un apartament de 3 camere din Bucuresti (cele montate acum nu izoleaza bine nici termic nici fonic si prezinta condens iarna chiar cu un duzumidificator - umiditate ~ 50% si aerisire zilnica)
Ce fel de profil sa aleg , feronerie  ce fel de sticla ? as vrea sa ma incadrez in 2000 de euro.
necesar : 5 ferestre si o usa spre balcon , balconul este pe toata suprafata apartamentului si nu doresc sa il inchid momentan din cauza costurilor.
Dormitor 1 - fereastra  L 205cm  h 113cm
Dormitor 2 + Bucatarie - 2 X   L 145cm  h 113 cm
Living - fereastra L 125 x 113 , fereastra 60x113 ,   usa  ~ 85 x 200

Livingul este cea mai mare problema - 2 pereti exteriori de asemenea izolarea fonica - blocul este planul 1 langa un bulevard circulat iar in viitor (2020) o statie de metrou.


Va multumesc,
Adrian

#8125
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
pofil salamander streamline 76 plus sau veka softline 70
feronerie roto, sigenia, maco
sticla tripan 36=40mm de forma 4s+f4+low-e cu argon daca esti pe soare sau low-e+f4+low-e cu argon daca nu ai soare pe ferestre

daca mergi pe culoare alba si faci fx cu mobil eu zic ca te incadrezi sub 1500 euro

pentru fonic inlocuiesti sticla f4 din mijloc cu f6(6mm) si mai castigi cativa decibeli. in caz ca esti in bani si vrei izolare fonica mai buna folosesti sticla cu folie silance. 100 euro plus/mp.

#8126
adrian_nedelcu

adrian_nedelcu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.06.2015

 conu71, on 16 ianuarie 2019 - 20:39, said:

pofil salamander streamline 76 plus sau veka softline 70
feronerie roto, sigenia, maco
sticla tripan 36=40mm de forma 4s+f4+low-e cu argon daca esti pe soare sau low-e+f4+low-e cu argon daca nu ai soare pe ferestre

daca mergi pe culoare alba si faci fx cu mobil eu zic ca te incadrezi sub 1500 euro

pentru fonic inlocuiesti sticla f4 din mijloc cu f6(6mm) si mai castigi cativa decibeli. in caz ca esti in bani si vrei izolare fonica mai buna folosesti sticla cu folie silance. 100 euro plus/mp.


Va multumesc pentru recomandari,

#8127
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
cu mare placere.

#8128
Bartabucles

Bartabucles

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.01.2019
Salutare forumisti,
In aceasta primavara sunt decis sa inlocuiesc vechea tamplarie de apartament cu un sistem mai efficient.Mentionez ca vechea tamplarie este o porcarie bulgareasca montata odata cu blocul acum implinind 10 ani si mult timp de suferinta cu igrasia si mucegaiul si vantul de pe langa geamuri si ies din discutie reparatii,fiind decis sa o inlocuiesc cu totul.
Va abordez din mai multe privinte :locatia este la marginea de vest a Bucurestiului,orientarea blocului este pe Vest si Nord,apartamentul fiind la etajul 1.Dupa ceva sapaturi pe Google,m-am decis asupra tamplariei cu profile Rehau Geneo pe alb ,solbanc sub ferestre,cercevea de usa,manere,balamale,geam tripan Saint Gobain de 44 sau 52 mm 4S - Fl4 - Lowe cu argon,bagheta termica,feronerie Roto NT+pervazuri/glafuri exterioare si interioare.As dorii ceva informatii privitoare la dealeri seriosi de abordat din zona de vest a Bucurestiului si eventual niste preturi informative pe metrul patrat.Din masuratorile mele reies undeva la 11 mp cu tot cu usa balcon.
Am atasat si desenele cu planurile.
Sunt deschis si la alte optiuni.Va astept cu recomandari.
Va multumesc

Attached Files


Edited by Bartabucles, 22 January 2019 - 11:20.


#8129
LucianCT

LucianCT

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.01.2019
Buna seara,
va rog sa ma ajutati cu o informatie.
Pentru un geam de dimensiuni hxl 2,4mx2m pe profil veka softline 82 se poate folosi sticla de 50mm? oferta am pe max 48mm cu o sticla de 8mm.
Ce configuratie a sticlei e optima pentru uw=0,5 fiind pe sud si 4s-float-lowe?
Merci

#8130
LucianCT

LucianCT

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.01.2019
Scuze, ug=0,5

#8131
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
daca il faci dintr o bucata nu prea ai cum sa scoti 0.5w/mpk pentru ca trebuie sa pui sticle de 6 sau duplex 313, 424. te ar ajuta un warm efge spacer si un profil bluevolution 92 cu un tripan de 52mm pana la 60mm

#8132
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004

 LucianCT, on 22 ianuarie 2019 - 22:25, said:

Scuze, ug=0,5


zic eu ca l am rezolvat. adica i am raspuns la intrebari...

#8133
fma

fma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.12.2006
Mii de multumiri Conu71 pentru consultanta oferita Posted Image)

Edited by fma, 25 January 2019 - 11:26.


#8134
Felician_86

Felician_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.05.2014
Buna ziua!
Am ajuns si eu la prima oferta pentru geamuri (am rugat o echipa care puneau geamuri la o cunostinta sa faca si la mine masuratori si sa imi dea o oferta), usile cred ca nu vor ramane in acest format, iar la geamuri vor fi unele modificari. Acuma nu stiu mare lucru despre profile si restul datelor din oferta, asa ca va rog sa va spuneti parerea despre ea si daca aveti unele recomandari sunt binevenite.

Attached Files


Edited by Felician_86, 25 January 2019 - 13:22.


#8135
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004

 fma, on 25 ianuarie 2019 - 11:25, said:

Mii de multumiri Conu71 pentru consultanta oferita Posted Image)
cu mare placere

 Felician_86, on 25 ianuarie 2019 - 13:22, said:

Buna ziua!
Am ajuns si eu la prima oferta pentru geamuri (am rugat o echipa care puneau geamuri la o cunostinta sa faca si la mine masuratori si sa imi dea o oferta), usile cred ca nu vor ramane in acest format, iar la geamuri vor fi unele modificari. Acuma nu stiu mare lucru despre profile si restul datelor din oferta, asa ca va rog sa va spuneti parerea despre ea si daca aveti unele recomandari sunt binevenite.

tripanul ala este o mare teapa. sa ti oferteze tripanul de forma 4s+f4+low-e cu argon. dar e de 44:))))


atasez si catva modele de usa. la casa bunicii merge si modelul ala

Attached Files



#8136
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016

 Felician_86, on 25 ianuarie 2019 - 13:22, said:

Buna ziua!
Am ajuns si eu la prima oferta pentru geamuri (am rugat o echipa care puneau geamuri la o cunostinta sa faca si la mine masuratori si sa imi dea o oferta), usile cred ca nu vor ramane in acest format, iar la geamuri vor fi unele modificari. Acuma nu stiu mare lucru despre profile si restul datelor din oferta, asa ca va rog sa va spuneti parerea despre ea si daca aveti unele recomandari sunt binevenite.

Intotdeauna m-au dat pe spate conditiile astea de plata: 50%-avans, 50%-cu 1 zi inainte de montaj.gen nu e plata integrala in avans, dar, totusi, este integral inainte ca sa-si vada comanda clientul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate