Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#6643
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.02.2009

 Mirel_85, on 22 august 2017 - 09:29, said:

Asa este, degeaba iei un produs premium daca e montat defectos, poate fi echivalent cu unul de calitate inferioara dar montat bine. Dar de unde sa stiu eu cine si cum monteaza ca la carte, ca nu imi fac casa in fiecare zi sau schimb tamplaria la bloc in fiecare an ca sa vad si sa compar echipele de montatori, pana la urma e la risc.

Degeaba unul care stie meserie, te consiliaza, iti spune de ce aia si de nu ce cealalta, are gura mare cum spui tu, te convinge ca acela e produsul potrivit, atat timp cat el sta la birou iar la montaj vine cine stie "Dorel" care il vezi prima data si nu sti cum lucreaza, mergi pe increderea ca cel care ti-a vandut a fost meserias si speri ca si montatorul sa fie la fel.






Mie exlicatia lui @Dorel-Mesterel mi se pare super pertinenta, si poate ca la tanti Marie ai dreptate in ce spui dar eu cu o casa in constructie, cand pot face totul pas cu pas, calculat, stau sa ma gandesc daca sa pun banda precomprimata expandabila sau obisnuita spuma. Si daca nu pun banda precomprimata expandabila macar sa pun spuma flexibila protejata de banda de interior si de exterior.

Pentru ca acel pervaz de aluminiu cred ca protejeaza doar partea inferioara orizontala, dar muchile verticale sau partea superioara atunci cand ploua cum a plouat azinoapte (god galben), in rafale cu vand si din toate directiile, crezi tu ca cel care a facut termosistemul a fost atat de meserias incat sa nu se prelinga apa la interfata dintre toc si masa de spaclu/lavabila de exterior?
Da la o casa noua facuta de la cap la coada da ar fi recomandat asa ceva ..da am avut clienti cand am inceput sa le  recomand asa ceva si bineinteles si pretul ....mi-a zis "apoi domnule tot geam ramane pe mine ma intereseaza sa se inchida si sa se deschida ..."..si mi-a inchis gura ..sunt bani lui nu pot sa il fortez  sa faca ceva ce nu doreste .In legatura cu pervazul de aluminiu m-am referit la exemplul pe care l-am dat.

#6644
cristianbojor

cristianbojor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.04.2017

 Dorel-Mesterel, on 21 august 2017 - 19:26, said:

2. Cere o versiune pe 48, pe 44 ai deja una, diferentele de pret ar trebui sa fie nesemnificative.

Daca pun vitraj de 48mm oare nu scad rezistenta profilului si obtin un plus de rezistenta termica nesemnificativa? Sau poate fi semnificativa?

Sunt foarte grele geamurile si nu as risca nimic.

Edited by cristianbojor, 22 August 2017 - 10:43.


#6645
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,084
  • Înscris: 22.06.2004

 cristianbojor, on 21 august 2017 - 16:48, said:

Salut,

Ce parere aveti de configuratia din oferta:

Oferta


ti a dat dorel destule explicatii ca sa o mai fac si eu. ce nu ti a spus el este ca pretul pare umflat cu pompa. 236 euro/mp mi se pare imens

#6646
cristianbojor

cristianbojor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.04.2017
Ms mult Conu.

Prețul final e destul de mult redus, sub perfectview. Nu apare în oferta.

#6647
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 cristianbojor, on 22 august 2017 - 10:42, said:



Daca pun vitraj de 48mm oare nu scad rezistenta profilului si obtin un plus de rezistenta termica nesemnificativa? Sau poate fi semnificativa?

Sunt foarte grele geamurile si nu as risca nimic.

Diferenta de eficienta nu este mare, 44 are 0,6w/mpk iar 48 are 0,5 w/mpk, nu e mult dar este maxim posibil, nu vad nici un motiv pentru care sa nu ai maxim posibil. Greutatea sticlei ramane aproape aceeasi, doar prin bagheta distantier mai groasa nu se ajunge la o greutate semnificativ mai mare.

Edited by Dorel-Mesterel, 22 August 2017 - 15:14.


#6648
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 mmiclaus, on 21 august 2017 - 23:56, said:


Oare......?
I-a dute tu la tanti Marie care sta intr-o casa din carpici

Eu nu ma duc, dar daca "tanti Marie" vine la mine, "mare consilier" desigur, eu i-as spune ca tamplaria termoizolanta nu este tocmai recomandata pentru astfel de constructii si un probabil mod de utilizare dobandit. Si i-as recomanda sa inlocuiasca tamplaria veche cu una noua dar de acelasi tip, adica sa nu fie termoizolanta.

Deci nici nu s-ar pune problema de benzi precomprimate sau de etansare.


#6649
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.02.2009

 Dorel-Mesterel, on 22 august 2017 - 15:40, said:

Eu nu ma duc, dar daca "tanti Marie" vine la mine, "mare consilier" desigur, eu i-as spune ca tamplaria termoizolanta nu este tocmai recomandata pentru astfel de constructii si un probabil mod de utilizare dobandit. Si i-as recomanda sa inlocuiasca tamplaria veche cu una noua dar de acelasi tip, adica sa nu fie termoizolanta.

Deci nici nu s-ar pune problema de benzi precomprimate sau de etansare.
Cum sa schimbe tamplaria veche cu una noua de acelasi tip?!?!?!?! tu sti ce spui? .....adica unde mai gasesti geam de lemn in 3 canate cu 2 randuri de cercevele...deci sa inteleg ca  tu nu te-ai complica cu astfel de probleme.....

#6650
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.02.2009

 mmiclaus, on 22 august 2017 - 19:48, said:

Cum sa schimbe tamplaria veche cu una noua de acelasi tip?!?!?!?! tu sti ce spui? .....adica unde mai gasesti geam de lemn in 3 canate cu 2 randuri de cercevele...deci sa inteleg ca  tu nu te-ai complica cu astfel de probleme.....
Exact azi am montat geamurile din link
http://imgur.com/a/D3am5

si povestind cu clientul i-am zis faza cu garniturile si repararea locului inainte de monatare...raspunsul lui mi-a pus capac "da de ce sa lucrez de 2 ori pe un geam?"

#6651
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 mmiclaus, on 22 august 2017 - 19:48, said:


Cum sa schimbe tamplaria veche cu una noua de acelasi tip?!?!?!?! tu sti ce spui? .....adica unde mai gasesti geam de lemn in 3 canate cu 2 randuri de cercevele...deci sa inteleg ca  tu nu te-ai complica cu astfel de probleme.....

Crede-ma, stiu ce spun, e adevarat ca in unele zone nu mai exista micile ateliere de tamplarie, insa asta nu inseamna ca ce le ofera termopanistii clientilor gen "tanti Marie" este un produs potrivit cu tipul de constructie si cu nevoile beneficiarului.

Asta inseamna ca oamenii in decursul timpului si-au dorit "termopane" iar "termopanistii" au profitat de aceasta dorinta si au facut bani, micile ateliere au disparut sau fac altceva decat ferestre. Problema este aceeasi si acum, multi dintre "termopanisti" vand tamplaria ca pe sosete, nu i-ar spune beneficiarului ca nu are nevoie de 4s "Doamne fereste", nu i-ar spune ca nu are nevoie de o super tamplarie, etc. .

Bine, multi dintre "termopanisti" stiu despre tamplarie la fel sau mai putine lucruri decat beneficiarul, daca beneficiarul crede ca o "conducta" cu cat este mai mare cu atat ii confera o rezistenta mai mare tamplariei, majoritatea "termopanistilor" cred acelasi lucru si daca putini dintre ei nu cred se folosesc de naivitatea beneficiarului ca sa-i ia banii.

Eu zic s-o lasam pe "tanti Marie" ca aici nu prea e vorba despre asta. Crede-ma "tanti Marie" cu o constructie de chirpici nu va vedea postarea mea cu privire la tehnicile de montaj altele decat standard, deci daca vine sa-ti ceara o oferta de pret nu va avea pretentia la montaj cu banda precomprimata.

#6652
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.02.2009

 Dorel-Mesterel, on 22 august 2017 - 20:42, said:

Crede-ma, stiu ce spun, e adevarat ca in unele zone nu mai exista micile ateliere de tamplarie, insa asta nu inseamna ca ce le ofera termopanistii clientilor gen "tanti Marie" este un produs potrivit cu tipul de constructie si cu nevoile beneficiarului.

Asta inseamna ca oamenii in decursul timpului si-au dorit "termopane" iar "termopanistii" au profitat de aceasta dorinta si au facut bani, micile ateliere au disparut sau fac altceva decat ferestre. Problema este aceeasi si acum, multi dintre "termopanisti" vand tamplaria ca pe sosete, nu i-ar spune beneficiarului ca nu are nevoie de 4s "Doamne fereste", nu i-ar spune ca nu are nevoie de o super tamplarie, etc. .

Bine, multi dintre "termopanisti" stiu despre tamplarie la fel sau mai putine lucruri decat beneficiarul, daca beneficiarul crede ca o "conducta" cu cat este mai mare cu atat ii confera o rezistenta mai mare tamplariei, majoritatea "termopanistilor" cred acelasi lucru si daca putini dintre ei nu cred se folosesc de naivitatea beneficiarului ca sa-i ia banii.

Eu zic s-o lasam pe "tanti Marie" ca aici nu prea e vorba despre asta. Crede-ma "tanti Marie" cu o constructie de chirpici nu va vedea postarea mea cu privire la tehnicile de montaj altele decat standard, deci daca vine sa-ti ceara o oferta de pret nu va avea pretentia la montaj cu banda precomprimata.
Sa inteleg ca tu nu esti "termopanist"?......
Eu am dorit sa scot la adevar si problemele negative la o tamplarie ..dar se pare ca multi fug/refuza sa le faca fata ..prefera sa faca ceva ce au fost intruiti, si da e adevarat au disparut ateliere de tamplarie  dar au aparut dealerii instruiti cu tot felul de date tehnice cu care te "imbata" si pe deasupra ajungi sa achizitionezi tamplarie si la mana a 3-a ... prefer sa spun clientului adevarul.

#6653
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 mmiclaus, on 22 august 2017 - 21:22, said:


Sa inteleg ca tu nu esti "termopanist"?......
Eu am dorit sa scot la adevar si problemele negative la o tamplarie ..dar se pare ca multi fug/refuza sa le faca fata ..prefera sa faca ceva ce au fost intruiti, si da e adevarat au disparut ateliere de tamplarie  dar au aparut dealerii instruiti cu tot felul de date tehnice cu care te "imbata" si pe deasupra ajungi sa achizitionezi tamplarie si la mana a 3-a ... prefer sa spun clientului adevarul.

Nu, nu sunt si nici nu as vrea sa fiu "termopanist" sau sa fiu numit "termopanist", mi-as dori sa-mi deschid propria afacere in domeniu insa si aceasta etchita face parte din motivele pentru care inca nu am "demarat", nu am gasit inca "reteta" pentru a ma diferentia de majoritate si de a face profit. Din ce observ eu zi de zi sunt foarte putini cei care au reusit asta, ceilalti se taraie, se lamenteaza, ca ei stiu, ca ei fac si ca dreg si cam dispar.

"Dealerii instruiti" ???? Da deranjeanza pentru ca ofera produsele unor producatori care pot face fata noilor cerinte, insa pregatirea lor lasa de dorit, nici macar propriul produs nu il cunosc. Cum am spus anterior, daca beneficiarul crede ca o "conducta" mai mare e mai buna asa si majoritatea ofertantilor cred.

Te contrazic insa si la treaba cu atelierele de tamplarie, in locul lor au aparut astia [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jTgpIu4znNQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pai cam sunt trei maini de platit, trebuie doar ca ele sa existe si noi sa fim dispusi sa le platim sau invers, unii stiu sa produca, altii stiu sa vanda si altii stiu sa monteze, stiu ca e greu de inteles dar cam asa ar trebui sa fie. Sau ne putem "imbata" cu ideea ca oricine poate monta, oricine poate vinde si la productie lucrurile se indreapta spre normal, beneficiarii au inteles ca nu oricine poate si nu oricine stie sa produca.



#6654
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.02.2009

 Dorel-Mesterel, on 22 august 2017 - 23:39, said:

Nu, nu sunt si nici nu as vrea sa fiu "termopanist" sau sa fiu numit "termopanist", mi-as dori sa-mi deschid propria afacere in domeniu insa si aceasta etchita face parte din motivele pentru care inca nu am "demarat", nu am gasit inca "reteta" pentru a ma diferentia de majoritate si de a face profit. Din ce observ eu zi de zi sunt foarte putini cei care au reusit asta, ceilalti se taraie, se lamenteaza, ca ei stiu, ca ei fac si ca dreg si cam dispar.

"Dealerii instruiti" ???? Da deranjeanza pentru ca ofera produsele unor producatori care pot face fata noilor cerinte, insa pregatirea lor lasa de dorit, nici macar propriul produs nu il cunosc. Cum am spus anterior, daca beneficiarul crede ca o "conducta" mai mare e mai buna asa si majoritatea ofertantilor cred.

Te contrazic insa si la treaba cu atelierele de tamplarie, in locul lor au aparut astia [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jTgpIu4znNQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pai cam sunt trei maini de platit, trebuie doar ca ele sa existe si noi sa fim dispusi sa le platim sau invers, unii stiu sa produca, altii stiu sa vanda si altii stiu sa monteze, stiu ca e greu de inteles dar cam asa ar trebui sa fie. Sau ne putem "imbata" cu ideea ca oricine poate monta, oricine poate vinde si la productie lucrurile se indreapta spre normal, beneficiarii au inteles ca nu oricine poate si nu oricine stie sa produca.
Mda...ce sa mai zic ne putem contrazice mult si bine si sa ajungem la sfarsit sa devenim hateri.
Dar vezi tu ....linkul pe care l-ai pus denota faptul ca si tu poti fi "imbatat " ...omul respectiv a vrut sa demonstreze ceva ...din cauza preturile exagerate pe care le-au cerut fabricantii de termopane si-a facut singur tamplarie.Eu unu apreciez initiativa lui fiecare face ce vrea cu bani lui.Bineinteles ca nu agreez nici eu sa faci o tamplarie cu asemenea improvizatii.Ai fost in magazinele de bricolaj? Ai vazut ce geamuri si ferestre sunt? usi cu balamale de geam, sticla asezata in cercevea pe 2 cale de 5 mm..dar nu conteaza astea ...conteaza ca sunt salamander ,veka, rehau plus alte denumiri ....si nu cred ca marile magazine fac contracte cu meseriasi gen pe care i-ai pus in link si me rusine de ce vad.
Si ziceai ce vrei sa deschizi o afacere si nu ai gasit "reteta" ...iti spun eu care este ..seriozitate, respectul fata de client si rabdare....dar cum spuneam nu are rost sa o tot continuam asa ca vom deveni hateri si sa venim in ajutorul celor care au nevoie.

#6655
cybertop

cybertop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.10.2011
Cat ar costa aproximativ un geam pentru inchiderea unui balcon, dimensiunile geamului 1720 x 3475, culoare nuc, cu transport si montaj in Bucuresti, sector 3.

#6656
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007
Fără o schiță, măcar de mână, ar fi cam greu de calculat.

#6657
deejayvee

deejayvee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.11.2013
Salutare tuturor,

Am ajuns si eu in momentul in care trebuie sa aleg tamplaria pt. casa.

In urma mai multor oferte cerute si primate, mai multor discutii cu respectivii, am ajuns la doua (semi)finale oferte, atasate.

Ca si sumar:

Supraf. totala: 55 mp - 24 bucati

Oferta 1:
- Rehau Synego + Rehau Geneo pe unele pozitii cu deschidere mare
- Pret: 7092 eur

Oferta 2:
- Salamander bluEvolution 82 MD
- Pret: 7100 eur (in atasament e mai mult ca exista o usa in plus, am eliminat-o)

Ambele oferte cu sticla LowE + F + LowE, Rehau cu 44 mm si Salamander cu 48 mm

Ce parere aveti de Solutia tehnica si pretul afferent? Pe care ati allege-o?

Mersi anticipat!

Attached Files



#6658
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,084
  • Înscris: 22.06.2004
amandoua sunt profile clasa b. sunt destul de multe greseli in ambele oferte.

#6659
deejayvee

deejayvee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.11.2013
Multumiri lui Conu71 pentru informatii, am vorbit cu el la telefon si mi-a explicat ce si cum. Posted Image

O zi faina!

#6660
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,084
  • Înscris: 22.06.2004
success in continuare

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate