Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
24h2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?
 Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 

Totul despre Apuseni

- - - - -
  • Please log in to reply
816 replies to this topic

#811
grobianu

grobianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.04.2009
Mulțumesc tare mult pt informații, @stlx!
O să mă cazez pe lângă Poiana Călineasa și chiar îmi doream să fac circuitul Văii Galbene. Am citit cu mare atenție postarea ta (excelente detaliile!) și te întreb ceva: crezi că drumul forestier dintre Cobleș și Valea Galbenei este practicabil în condiții de ploaie cu un autoturism cu o gardă la sol apropiată lui Stepway?
Și încă ceva: știi ceva despre starea drumului dintre Crucea Iancului-Beliș- Dealul Botii- Cascada Vălul Miresii? Adică, se poate circula pe drumul peste Dealul Botii?
Nu am mai fost în Apuseni de 14 ani, dar restanțele sunt încă vii! Posted Image Mi-am propus chiar să fac la pas și Cetățile Ponorului&Lumea pierdută pe traseul ăla mai puțin umblat dintre Casa de Piatră și Glăvoi.
Mersi, încă o dată!

#812
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Drumul forestier dintre Cobles si Valea Galbenei -intrarea in circuitul Vaii Galbenei e practicabil si in conditii de ploaie, nu sunt mari denivelari, gropi, ca sa fii stresat ca nu stii cat de adanci sunt baltile, totusi acea  portiune de inceput pana urci si cobori 5 metri un damb sa ocolesti bariera la intrare in drumul forestier poate fi mai problematica, sunt fagasuri adanci. Dar in conditii de ploaie si circuitul Vaii Galbenei e dificil de facut pentru un turist obisnuit, poteca e ingusta si alunecoasa in multe locuri, eu nu m-am incumetat decat in perioade uscate, secetoase. Nu stiu cum e drumul pe Dealul Botii. La Casa de Piatra am ajuns o singura data din Padis, chiar ca mi-e dor si mie, prin Lumea Pierduta ne-am invartit de mai multe ori. Drumul forestier dintre baza Poienii Florilor (imediat dupa intrarea in Circuitul Vaii Galbenei) si Pietroasa l-am facut pe ploaie si dupa ploaie, nicio problema deosebita, de fapt majoritatea autoturismelor veneau pe acolo spre Valea Galbenei, dinspre Cobles veneau mai ales jeepuri.

Edited by stlx, 13 August 2020 - 16:55.


#813
grobianu

grobianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.04.2009
Mulțam fain! Sper să am și vreme bună săptămâna viitoare! Vreau să fac neapărat capătul circuitului cu cheile, cascada, izbucul și apoi, rotocol pe scurtătură în Poiana Florilor. Dacă o să am familia după mine nici gând de Avenul Borțig, Focul Viu sau Pietrele Galbenei!

#814
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Daca nu puteti trece pe langa bariera exista si posibilitatea sa lasati masina acolo, ziceam ca e o parcare neamenajata mare, sunt masini parcate si este un cuplu cu rulota care vinde afine, el le pazeste oarecum. Sunt cativa kilometri de facut pe jos, am intalnit cateva perechi de excursionisti care se intorceau la masini.

#815
puff 007

puff 007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.01.2007

 grobianu, on 13 august 2020 - 15:56, said:

Mulțumesc tare mult pt informații, @stlx!
O să mă cazez pe lângă Poiana Călineasa și chiar îmi doream să fac circuitul Văii Galbene. Am citit cu mare atenție postarea ta (excelente detaliile!) și te întreb ceva: crezi că drumul forestier dintre Cobleș și Valea Galbenei este practicabil în condiții de ploaie cu un autoturism cu o gardă la sol apropiată lui Stepway?
Și încă ceva: știi ceva despre starea drumului dintre Crucea Iancului-Beliș- Dealul Botii- Cascada Vălul Miresii? Adică, se poate circula pe drumul peste Dealul Botii?
Nu am mai fost în Apuseni de 14 ani, dar restanțele sunt încă vii! Posted Image Mi-am propus chiar să fac la pas și Cetățile Ponorului&Lumea pierdută pe traseul ăla mai puțin umblat dintre Casa de Piatră și Glăvoi.
Mersi, încă o dată!
Se poate trece dealul Botii ( BELIS -RACHITELE)  drum nou asfaltat ,dar ingust ca toate drumurile de munte

#816
grobianu

grobianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.04.2009
Excelent! Mersi frumos, @puf007!

#817
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,515
  • Înscris: 29.10.2007
Salutare.

În week-end-ul 27-28 august vreau să ajung până în Apuseni. Îmi poate recomanda cineva un camping cu căsuțe?

Mulțumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate