Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Multifunctional Canon Pixma MX300

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Vreau să îmi iau multi funcționalul de mai sus, de aici probabil. Ce mă interesează pe mine este dacă e fiabil, dacă e ok cu tușul. M-am interesat deja și se găsește tuș de schimb (încărcare cu seringa de către user). Ce m-ar mai interesa sunt funcțiile de copiere și scanare. Acolo se vorbește de amândouă. Ideal ar fi așa: copierea documentelor a4, libere, să se facă prin trapa pe care și imprimă, iar copierea/scanarea documentelor a5, a4 de care or fi, DAR, care nu pot fi desfăcute să se POATĂ face prin trapa aceea care se ridică, la fel ca la un scanner normal. Mă mai interesează dacă faxul intră automat sau se dă ton de fax respectiv dacă există un difuzor ceva sau posibilitate adăugare receptor.

Desigur pun întrebările astea pentru cei care au/au avut așa ceva.

Și alte sfaturi de achiziții sunt bine venite. Eu la ce am căutat pe net ăsta pare să fie cel mai bun la calitate/preț/dotări (am nevoie de tot ce am scris mai sus).

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!

S-auzim de bune!

#2
Tzucky

Tzucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 21.11.2006
E un multifunctional bunicel, fiabil, daca nu te intreci cu gluma. La un volum de max. 4-500 pag/luna estimez ca te vei bucura de el 2-3 ani, cel putin.
Motorul de imprimare e acelasi cu seria mai veche de MP-uri - 110/130/160/180 etc, au schimbat numai carcasa, e un motor fiabil, cu performante medii spre bune.
Scanarea/copierea se face NUMAI de pe platan, adica trebuie sa ridici capacul si sa asezi coala manual.
Nu are ADF - adica dispozitivul care iti trage automat originalele, le expune si le scaneaza pe rand.
Deci uita de copiere automata, sau orienteaza-te catre ceva dintr-o clasa superioara (cu un upgrade si la capitolul buget), sau la un alt producator (Brother, de ex, model MFC260C).
Ce m-a surprins placut la MX300 este modemul de viteza, cred ca e singurul echipament din clasa asta (Entry level flatbed cu fax) care vine cu modem Super G3 de 33kbps. Standardul clasei este 14.400bps.

Cartusele au un identificator unic (sa-l numim chip), astfel ca in momentul in care se termina, chiar daca il reumpli, echipamentul il va recunoaste dupa acel identificator si nu te va lasa sa printezi. Din cate am inteles, memoria e capabila sa retina maximum 3 ID-uri de cartuse negre si 3 de color. Asta inseamna ca dupa 4 cartuse consumate ai putea sa incerci unul din cele vechi, refillat.

Cartusele se incarca destul de usor cu seringa, insa nu iti recomand, pot aparea belele mult mai mari (de ex. sa bagi presiune prea mare la cerneala, sa curga in interior si sa faca scurt pe placa de baza => alt multifunctional).
Poti merge sa faci refill la centrele specializate (nu uita de ce am spus mai sus, cu chip-ul), sau daca nu ai un volum impresionant de imprimare, poti ramane pe originale, nu sunt atat de scumpe.
Daca vei face si printuri color, diferenta de calitate este mai mult decat notabila in favoarea originalului.
Pentru text, un refill bun, cu cerneala buna, facut de cine trebuie, ar trebui sa iti asigure rezultate bune spre foarte bune.

P.S.: Daca faci refill, nu uita sa scoti cartusele refilate atunci cand/daca ai probleme de service, altel pierzi gatantia. :D

Toata stima!

#3
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Mulțumesc pentru răspuns! L-am cumpărat de vreo săptămână și sunt cât de cât mulțumit de el. Nici nu am un volum foarte mare de lucru dar în domeniul meu nu se știe niciodată când ai mult de lucru, deci trebuie să ai o sculă pregătită să ducă. Cam nasoală faza cu chipul. Eu mi-am cumpărat deja kit de reumplere și om vedea cât de bine o să se comporte după asta. O să mă interesez și cât costă unul original, să vedem...

A... încă o întrebare: cartușele astea originale.. sunt ca la HP, adică cu mai puțină cerneală decât în mod normal?

#4
Tzucky

Tzucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 21.11.2006

 Piorel, on Feb 12 2008, 13:11, said:

Mulțumesc pentru răspuns! L-am cumpărat de vreo săptămână și sunt cât de cât mulțumit de el. Nici nu am un volum foarte mare de lucru dar în domeniul meu nu se știe niciodată când ai mult de lucru, deci trebuie să ai o sculă pregătită să ducă. Cam nasoală faza cu chipul. Eu mi-am cumpărat deja kit de reumplere și om vedea cât de bine o să se comporte după asta. O să mă interesez și cât costă unul original, să vedem...

A... încă o întrebare: cartușele astea originale.. sunt ca la HP, adică cu mai puțină cerneală decât în mod normal?

Sa-l stapanesti sanatos! Am vazut ca primul post era cam vechi...

Cartusele din cutie sunt cele standard. Pe piata gasesti de cumparat atat cartse standard, cat si cele de capacitate mare.

O sa explic cum e cu cartusele mai jos:

In functie de proucator si de model, exista 3 tipuri de cartuse: standard, high yield si starter. Nu este neaparat ca la orice model, sau la orice producator, sa fie disponibile toate cele 3 tipuri de cartuse. De asemena, nu exista o regula de genul: toate HP-urile au cartuse High yield, toate Lexmark-urile vin cu starter in cutie, etc. Exista particularitati la fiecare model si pentru fiecare producator in parte.

- Cartusele standard - cartuse de capacitate normala, se gasesc in cutie la majoritatea echipamentelor, dar se pot achizitiona si ulterior.
- Cartusele de capacitate mare sau pentru uz intensiv sau high yield - in general se achizitioneaza separat, dar exista cateva echipamente (HP - modelele de business, de ex), care vin cu high yield in cutie.
- Starterul - este un cartus standard (recipientul), insa cu foarte putina cerneala (pentru 50-100 pag.). Aceste cartuse se livreaza numai in cutie si nu pot fi achizitionate separat. Este o modalitate la care producatorii apeleaza pentru a reduce pretul echipamentului.
Obsoervatie: Este o optica gresita sa ne gandim ca pretul mai mic al unui echipament se datoreaza fix celor 3 ml. de cerneala lipsa. Cei 3 ml. de cerneala costa probabil 1 cent (de dolar), ceea ce nu justifica o diferenta de pret de 3-4-10 Euro intre un echipament cu cartuse standard si un echipament similar sau acelasi echipament livrat cu catuse starter.
Diferenta de pret rezida din faptul ca producatorul mizeaza pe o achizitie ulterioara de cartus original la 2 saptamani - o luna de la achizitia echipamentului cu cartuse starter de catre utilizator, ceea ce ar asigura o profitabilitate mai mare decat daca ar livra cartusele pline in cutie.
Asta evident e teorie, cel putin la nivel de Romania. :D

#5
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Ok... De circa o săptămână îmi tot arată că nu mai are cerneală dar scoate, încă scoate, e ok. Vreau să îmi mai iau un cartuș de negru să înlocuiesc pe ăsta vechi. Pe cel vechi aș vrea să îl umplu (am kit, am mai umplut un hp înainte) însă vreau să întreb când să umplu. Adică imediat cum îl scot, nu? Și să îi aplic și un scoci acolo, nu? Sau altfel? Având în vedere că o să stea pe bară destul de mult timp...

#6
lau_swat

lau_swat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.10.2006
Eu am o astfel de imprimanta si mi s-a terminat cartusul, l-am reumplut si acum nu mai pot printa:((, nu pot sa resetez cumva counterul astfel incat sa nu stie ca am reumplut cartusul? Nu are un bios sau ceva de genul?

Multumesc anticipat

#7
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Probabil îți dă un mesaj pe displayul apratului de genul ”black cartridge empty” bla bla. Vezi mesajul respectiv și apasă timp de cel puțin secunde pe butonul roșu, cel de cancel. Ar trebui să se rezolve problema.

#8
Bando

Bando

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.09.2008
sal tuturor...m-am inscris pe acest forum special pt acest topic:)am cumparat un multifunctional canon mx300....totul bine pana acum,dar am o intrebare...am setat sa descarce faxul primit automat,dar fara noroc...imi spune k a ramas ceva in memorie(nu ma prea pricep la multifunctionale,este primul produs achizitionat)...se poate descarca ce a ramas in memorie?sau cum il setez sa descarce automat?
multumesc anticipat:)

#9
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
salut! La început așa am pățit și eu. Umblă prin el și o să ajungi la un moment dat pe la print memory list sau ceva de genul. Uită-te bine la manual ca să pui pe direct pe viitor, eu nu mai știu cum am făcut. Oricum... eu am altă problemă.... am și telefonul pe el... iar de multe ori când primesc un telefon, îmi intră tonul de fax, deși eu nu fac nimic și deși am urmat și instrucțiunile de aici

#10
Bando

Bando

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.09.2008
am pus "fax receive mode" pe "fax priority"---->descarcare automata...acum sa vedem :ack:
multumesc de reply piorel :D

#11
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Cum fac si eu un refil color la canon mx 300? va multumesc anticipat!!!

#12
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Mergi la un centru de refill, cel mai bine, crede-mă.

#13
wizard24

wizard24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.08.2008
buna, si eu as avea o intrebare pentru ce-i ce au acest multifunctional, este in metro asa ceva si as dori si eu sa il cumpar,dar dupa cate vad pe aici cand se termina cartusul cam face figuri la reumplere,adica cum ati spus si voi iti cam da emotii(daca il recunoaste sau nu)!
Ce vreau sa va intreb,se poate face refill la el, o sa mi-l recunoasca dupa rifill sau trebuie sa imi cumpar de fiecare data un cartus nou??Si mai ceva, se gasesc cartuse pentru acest multifunctional???
toate cele bune !(astept un raspuns) :)

#14
bva22

bva22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 20.01.2008
credema k exista cartuse pt acest echipament le gasesti si in metro
foloseste pg-40 si cl-41 sau pg50 si cl-51(care sunt mai mari adica au mai multa cerneala)
la celelalte intrebari nu pot sa iti raspund

Edited by bva22, 09 October 2008 - 17:49.


#15
wizard24

wizard24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.08.2008
ok daca se gaseste cartuse pentru ea  se merita sa o iau?adica ce-i care stiti despre ea cate ceva daca se merita ca si fiabilitate,si sa nu faca figuri legate de cartuse?:) multumesc

#16
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Poți face multe refiluri, eu așa fac, dar la o firmă care cu asta se ocupă. Nu (cred că) umblă ei pe la cip, dar umplu ca lumea.

#17
bva22

bva22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 20.01.2008
citeste topicul de la inceput si ai sa intelegi dar citeste-l se explica foarte bine fiabilitatea lui si cum poti face refil

#18
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
wizard te scuz că scrii așa numai dacă ești magyar și poate nici atunci. Această multifuncțională este bunicică, dar pentru rulaj mare spre foarte mare, recomand o laser. Eu schimb cam la o lună un cartuș, uneori și la două săptămâni... și calitatea imprimării a început să scârție pe ici pe colo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate