Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Universuri paralele

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View PostMoarta, on Feb 25 2008, 21:20, said:

Io nu pricep de ce nu ar exista universuri paralele, din moment ce este atestată psihiatric dedublarea de personalitate.
Pai, si unde-i legatura? Din moment ce personalitatea sa manifesta tot in acest univers, indiferent ca-i dubla sau tripla...
Sau vrei sa zici ca o personalitate incurca universurile in care ar trebui sa se manifeste?
Dedublarea nu e decat un feedback. E ceva de genul "avion cu motor, ia-ma si pe mine-n zbor".
Hai sa n-o dam in pseudosciencefiction. Dedublarea nu are nici o dovada la baza care sa sustina universurile paralele.
Eventual ar sugera existenta a doar doua universuri "paralelo-intersectabile" :P (dedublare). Dar cica ar fi sute, mii, miliarde ;).

Edited by Bean, 26 February 2008 - 01:30.


#56
Anamaria07

Anamaria07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 27.03.2005

View PostMoarta, on Feb 25 2008, 21:20, said:

Io nu pricep de ce nu ar exista universuri paralele, din moment ce este atestată psihiatric dedublarea de personalitate.

Dedublarea personalitatii este un fenomen patologic, asta inseamna pentru tine, ca universurile paralele, daca exista, sunt anomalii. Imposibil.
O gaura neagra cand nu mai are ce "manca" se evapora. Iar cand se intalnesc doua isi fura una alteia hrana. Care este mai densa merge mai departe.

#57
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postm3th0dman, on Feb 25 2008, 21:18, said:

Iar eu nu înțeleg cum poate să se "evapore" o gaură neagră, dacă radiația Hawking nu vine din gaura neagră.
Din punct de vedere cuantic vidul nu este gol, ci are asa numita "zero point energy". Din aceasta energie se pot forma perechi virtuale particula-antiparticula, care in mod normal se anihilieaza foarte repede. In cazul unei gauri negre una din aceste particule poate sa scape atractiei gravitationale a gaurii negre, in timp ce cealalta intra in gaura neagra. Particula care scapa se transforma intr-o particula "reala", in timp ce pentru un observator exterior cealalta va avea o energie negativa.

Problema e ca universul este plin de ratiatie electromagnetica (microunde mai ales) si ca aceasta radiatie mai mult decat compenseaza ceea ce iese din gaura neagra sub forma de radiatie Hawking.

#58
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View Postabcdefu, on Feb 23 2008, 13:08, said:

Ascultam acum cateva zile un audiobook din Relativity si chiar dupa prefata prezenta o incompatibilitate intre aceasta si geometrie euclidiana, care se ocupa cu "linii drepte" (straight lines) - "prin 2 puncte nu poate trece decat o dreapta" este o axioma a acestei geometrii si, astfel, toata geometria eucl deriva din aceasta si alte cate axiome.

Si eu cred ca nu este tocmai corect atribuit cuvantul "paralele" sau, daca este, nu zicea tot Einstein ca "totul e relativ"? Poate si universurile paralele se pot intalni in anumite circumstante (mai probabile sau mai putin probabile).
Este postulat, nu axioma.

#59
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postdiorama, on Mar 13 2008, 16:12, said:

Este postulat, nu axioma.
Zi-ne care-i diferenta.

#60
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postandrei_0, on Mar 13 2008, 16:43, said:

Zi-ne care-i diferenta.
AXIÓMĂ, axiome, s.f. 1. Adevăr fundamental admis fără demonstrație, fiind evident prin el însuși. 2. Enunț prim, nedemonstrat, din care se deduc, pe baza unor reguli, alte enunțuri. [Pr.: -xi-o-] ? Din fr.

POSTULÁT,  postulate, s.n. Adevăr fundamental care apare ca evident și care nu are nevoie să fie demonstrat; principiu de bază, normă. ? Enunț logic considerat primul într-un sistem deductiv. ? Din fr. postulat,  lat. postulatum.  
:P

Edited by caroline_hi, 13 March 2008 - 18:57.


#61
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postcaroline_hi, on Mar 13 2008, 18:57, said:

AXIÓMĂ, axiome, s.f. 1. Adevăr fundamental admis fără demonstrație, fiind evident prin el însuși. 2. Enunț prim, nedemonstrat, din care se deduc, pe baza unor reguli, alte enunțuri. [Pr.: -xi-o-] ? Din fr.

POSTULÁT,  postulate, s.n. Adevăr fundamental care apare ca evident și care nu are nevoie să fie demonstrat; principiu de bază, normă. ? Enunț logic considerat primul într-un sistem deductiv. ? Din fr. postulat,  lat. postulatum.  
:P
:quietsign:
mi-ai stricat distractia :rantcurse:  :lol:

#62
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postandrei_0, on Mar 13 2008, 20:13, said:

:quietsign:
mi-ai stricat distractia :rantcurse:  :lol:
Sincere scuze. :P

#63
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,893
  • Înscris: 28.11.2006
Termenul englez spune totul: many worlds interpretation. E doar o stratagema pentru interpretarea probabilitatii functiei de unda. In loc sa spui ca fiecare stare posibila are o anumita probabilitate, spui ca fiecare stare se intampla intr-un anumit set de universuri posibile, a caror probabilitate4 este data de functia de unda corespunzatoare starii respective. Din punct de vedere matematic e aceeasi chestie. Asa ca interpretarile metafizice nu prea isi au rostul. Parerea mea :D

#64
anyram

anyram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.04.2008
eu am o intrebare...stiu ca e dupa mult timp, but here it comes
daca intr-adevar exista  o infinitate(sau ma rog, un numar foarte mare) de universuri cu o infinitate de posibilitati, cu cate ceva diferit  fata de universul in care ne aflam...nu se poate ca in vreun univers sa fie o gaura neagra dar invers?...adik o gaura alba, sau nu stiu cum sa-i spun...o gaura care emite "informatie" de aparent nicaieri, in loc sa o inghita?...
e posibil sa fi spus o mare tampenie, dar pe langa curiozitate personala, e si research...
daca binevoieste cineva sa imi raspunda...i'm waiting :)

#65
rocknum

rocknum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 16.08.2006

View Postandrei_0, on Jan 27 2008, 17:28, said:

Daca sunt paralele, inseamna ca nu exista nici o legatura intre ele. Daca nu exista nici o legatura, teoria nu se poate confirma practic. Oricum n-are nici o importanta ca exista alte universuri daca noi nu putem interactiona nicicum cu ele.
Bine zis, bine gandit  :coolspeak:

Parerea mea este ca astfel de teorii depasesc capacitatea de intelegere a unui om obisnuit. In orice caz exista multe alte probleme mult mai apasatoare decat cea a universurilor paralele...

#66
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postandrei_0, on Jan 27 2008, 16:28, said:

Daca sunt paralele, inseamna ca nu exista nici o legatura intre ele. Daca nu exista nici o legatura, teoria nu se poate confirma practic.
Exista o legatura intre ele: interferenta.

Quote

Oricum n-are nici o importanta ca exista alte universuri daca noi nu putem interactiona nicicum cu ele.
Calculatorul cuantic poate schimba limitele calculabilitatii in sensul ca probleme de complexitate exponentiala devin rezolvabile in timp finit.

Oricum, superpozitia si, ca rezultat observabil, interferenta, pot fi interpretate ca rezultat al universurilor multiple si al interactiunii dintre ele, dar exista si alte interpretari.

#67
schrodinger

schrodinger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 09.03.2008

View Postbonobo, on Apr 15 2008, 11:08, said:

Calculatorul cuantic poate schimba limitele calculabilitatii in sensul ca probleme de complexitate exponentiala devin rezolvabile in timp finit.
Da`mi exemplu de o astfel de problema si expune-mi si mie un algoritm de lucru.

#68
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postschrodinger, on Apr 15 2008, 16:15, said:

Da`mi exemplu de o astfel de problema si expune-mi si mie un algoritm de lucru.
Integer_factorization#Difficulty_and_complexity.

Edited by bonobo, 15 April 2008 - 17:17.


#69
schrodinger

schrodinger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 09.03.2008

View Postbonobo, on Apr 15 2008, 18:16, said:

:thumbdown:
Asteptam sa-mi spui tu,nu sa-mi dai link-ul catre un site aberant.

#70
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postschrodinger, on Apr 15 2008, 18:18, said:

:thumbdown:
Asteptam sa-mi spui tu
Floricele nu vrei? :lol:

Quote

,nu sa-mi dai link-ul catre un site aberant.
Daca saitul ala ti se pare aberant (desi e doar o fitza chestia asta), poti sa cauti si singur Shor's Algorithm si sa gasesti saituri ca, de exemplu, asta:
http://alumni.imsa.e...per/node21.html.

Sigur o sa intelegi cum e cu superpozitia si colapsul functiei de unda, ca esti student la fizica, nu? :)

Edited by bonobo, 15 April 2008 - 17:51.


#71
schrodinger

schrodinger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 09.03.2008

View Postbonobo, on Apr 15 2008, 17:50, said:

Floricele nu vrei? :lol:


Daca saitul ala ti se pare aberant (desi e doar o fitza chestia asta), poti sa cauti si singur Shor's Algorithm si sa gasesti saituri ca, de exemplu, asta:
http://alumni.imsa.e...per/node21.html.

Sigur o sa intelegi cum e cu superpozitia si colapsul functiei de unda, ca esti student la fizica, nu? :)

Multumesc,dar numai daca sunt glazurate :D

#72
tampesku

tampesku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 11.11.2006

View Postanyram, on Apr 14 2008, 22:38, said:

eu am o intrebare...stiu ca e dupa mult timp, but here it comes
daca intr-adevar exista  o infinitate(sau ma rog, un numar foarte mare) de universuri cu o infinitate de posibilitati, cu cate ceva diferit  fata de universul in care ne aflam...nu se poate ca in vreun univers sa fie o gaura neagra dar invers?...adik o gaura alba, sau nu stiu cum sa-i spun...o gaura care emite "informatie" de aparent nicaieri, in loc sa o inghita?...
e posibil sa fi spus o mare tampenie, dar pe langa curiozitate personala, e si research...
daca binevoieste cineva sa imi raspunda...i'm waiting :)
pai in primul rand o gaura neagra nu "inghite" nimic !!! o gaura neagra este pur si simplu un corp care are o forta gravitationala atat de mare incat poate modifica traiectoria luminii !
si inversul unei gauri negre este pur si simplu o explozie !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate