Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Monitor LG L1972H-PF

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
boy_wonder

boy_wonder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 31.03.2007
Doresc un monitor LCD de 19 inci, normal (nu wide), cu un contrast cat mai mare si cu un timp de raspuns cat mai mic.. dispun de maxim 1000 RON.
eu m-am oprit la LG L1972H-PF dar nu am apucat sa-l vad pe nicaieri.. ce parere aveti despre el?

#2
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006

View Postboy_wonder, on Jan 23 2008, 21:36, said:

Doresc un monitor LCD de 19 inci, normal (nu wide), cu un contrast cat mai mare si cu un timp de raspuns cat mai mic.. dispun de maxim 1000 RON.
eu m-am oprit la LG L1972H-PF dar nu am apucat sa-l vad pe nicaieri.. ce parere aveti despre el?
Si eu tot cam la el m-am oprit, insa am aceeasi problema ca tine. Cred ca miine dimineata sau in seara asta, cind imi fac oleaca de timp si chef, postez o intrebare pe Yahoo Answers...

#3
boy_wonder

boy_wonder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 31.03.2007
in sfarsit l-am gasit in stock, dar peste tot unde am intrebat de garantie, mi s-a spus ca acesta se schimba doar de la 3 pixeli morti in sus si asta mi-a cam dat de gandit..

#4
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006

View Postboy_wonder, on Jan 26 2008, 22:40, said:

in sfarsit l-am gasit in stock, dar peste tot unde am intrebat de garantie, mi s-a spus ca acesta se schimba doar de la 3 pixeli morti in sus si asta mi-a cam dat de gandit..
Stai calm, stiu pe cineva care si-a luat Samsung si sta si se uita la pixelu' mort de la citeva zile de dupa achizitionare...iti tin pumnii!(ca asa e la toate)

Daca nu intervine nimic iesit din comun, luni-marti ma duc sa mi-l comand si eu. Iar apropos de garantie...in ultimul an jumate', am schimbat vreo 4 DVD writere Asus (nu, nu scriu discuri "la baieti", nici mie macar nu imi inscriptionez in cantitati industriale (uneori, abia daca ajung la 2-3 DVD-uri pe luna...)), prima oara nu vroia sa scrie nimic, 2+3 nu vroiau sa scrie DL. Stai calm cu LG-ul, ca pixeli morti apar si le EIZO, la o adica...

#5
boy_wonder

boy_wonder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 31.03.2007
am un amic care stie pe cineva care lucreaza la philips si cica la ei la un pixel mort ti-l schimba.. daca este asa, m-as cam orienta spre philips  :D

#6
RhadooS

RhadooS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.09.2007
Deci? L-ai achizitionat?
Asteptam pareri din partea ta  ;)

#7
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006

View PostRhadooS, on Jan 28 2008, 00:30, said:

Deci? L-ai achizitionat?
Asteptam pareri din partea ta  ;)
Philipsurile is in mare parte cam eronate. Tre' sa faca si ei ceva ca sa mai vinda, nu? Decit un monitor prost pe care sa mi-l schimbe la 1 pixel mort, mai bine unul ca lumea. Miine-poimiine ar urma sa vad daca mai e in stoc sa mi-l comand...

#8
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 18.08.2005
lucrul care ma nemultumeste este : privesc monitorul din centrul lui si partea de sus se vede un pic mai intunecat.ca sa vad normal trebuie sa ridic capul deasupra monitorului.io am avut din prima probleme cu el aici dar a 2 a zi si a revenit si nu l-am mai dus.mai e o chestie : daca pun o poza neagra simpla,pe margini am o usoara tenta de alb.acu nu stiu daca o fi de la el sau asa sunt toate modelul asta.sunt sanse sa mi l schimbe?poze.poza 1 a iesit mai aceentuat datorita aparatului dar se vede oricum daca te uiti atent
1 2

Edited by cccrys, 28 January 2008 - 20:15.


#9
Mad One

Mad One

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 29.12.2004

View Postcccrys, on Jan 28 2008, 20:10, said:

... partea de sus se vede un pic mai intunecat....ca sa vad normal trebuie sa ridic capul .... pe margini am o usoara tenta de alb....acu nu stiu daca o fi de la el sau asa sunt toate modelul asta.....sunt sanse sa mi l schimbe?

Raspuns: http://forum.softped...howtopic=343242 toate ecranele TN fac asa, un fundal uniform il vezi in gradient, lumina aia se numeste bleeding si e cauzata de incapacitatea cristalelor de a bloca complet lumina neoanelor din spate; specifica tuturor LCD-urilor (din acest motiv raportul de contrast e asa cum e ...), si de faptul ca la asamblare carcasa ecranului preseaza prea tare in anumite zone LCD-ul. Nu se schimba in garantie deobicei, doar daca e prea exagerat poti sa incerci...  :console:

#10
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007

View PostKodrutZ, on Jan 28 2008, 17:57, said:

Philipsurile is in mare parte cam eronate. Tre' sa faca si ei ceva ca sa mai vinda, nu? Decit un monitor prost pe care sa mi-l schimbe la 1 pixel mort, mai bine unul ca lumea. Miine-poimiine ar urma sa vad daca mai e in stoc sa mi-l comand...

Il am de aproape un an ! PHILIPS 190B7CS - Perfect Panel - garantia Philips - fara pixeli defecti ! Asa a si fost si este si acum ! L-am comandat on-line si a venit sigurel acasa (cu un curier, desigur).
Eu sunt foarte multumit.
Daca mai aveti intrebari, dati un PM, pentru ca poate "pierd" postul de aici si nu pot raspunde !
Succes !

Edited by radudd, 28 January 2008 - 22:38.


#11
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 18.08.2005
monitorul nu merge la mai mult de 60hz?

#12
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006

View Postcccrys, on Jan 29 2008, 01:06, said:

monitorul nu merge la mai mult de 60hz?
It should...pozele alea nu le puteai atasa pe forum aici? Ca poate nu toti avem cont pe computergames forum, si nici chef/timp sa ne facem...

In alta ordine de idei, ar trebui sa imi vina 1972-ul zilele astea, la 970RON (magazin din Iasi, garantie tot in Iasi, evident), ceea ce e chiar cu vreo 5RON mai putin ca pe PCGarage. Sper sa nu ma omoare prea tare bleedingul. Oricum, presimt ca o sa il tin in vreo 10/100 luminozitate...

#13
varuelc

varuelc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.11.2007
VREAU SA I-MI IAU AZI MONITORUL ASTA 1972 SI NU STIU CUM SA FAC SA IL POT VERIFICA INAINTE SA IL PLATESC,CA ASTIA DE LA GARAGE AU ZIS CA NU POT SA LE DESFACA PE TOATE,SI ACUMA INAINTE MA DUC PE LA BISERICA SA DEA DOMNU NOROC SI MIE,SAU SA CAUT UN TALISMAN NOROCOS,CA DUPA CUM VAD EU E LOTERIE(RULETA) CURATA
PS NUMAI SASE -S NOROCOASE  :unsure:

#14
GTA-FT

GTA-FT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 24.04.2008
La fel l-am achizitionat si eu,"la ruleta". Rezultatul: nici un pixel mort! Mult noroc si tie, mizeaza pe 1972PF Black!

#15
varuelc

varuelc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.11.2007
MULTAM

#16
varuelc

varuelc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.11.2007
gata l-am luat,dupa ce am dat iama prin culori pot sa zic ca ar merge,ma asteptam ca contrastul sa fie ma bun decat la vechiul crt,care inca azi i-si facea cu brio treaba,insa singurul lucru enervant e lumina albastra de la butonul de power care noaptea e destul de suparator
merge acoperit cu un popstick :blush:

#17
Dongenove

Dongenove

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.04.2008
salutare. e un monitor f bun. il am de cam de doua luni trei, nimik de reprosat. l am luat cu 10 milioane de la Domo, mi l-au verificat baietii inainte. nici o problema cu el. sunt f multumit de el. timpul de raspuns mic 2 ms isi face treaba e diferenta mare intre el si un samsung cu raspuns de 5 ms, care la jocuri fifa spre exemplu lasa o dara in timp ce jucatorul alearga. recomand acest monitor .

#18
TCG

TCG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 04.06.2008
Nu cred ca e cel mai potrivit topic sa postez problema mea, dar vad ca pe aici se mai uita lumea. Am luat ieri un Benq G2010WAP din carrefour cu 500ron de 20.1". Are 5ms timp de raspuns, contrast mic 1000:1 si nush ce mai scria acolo cv cu 3000:1 contrast dinamic sau asa cv. Imi convine clariteatea imagii, dar nu mi se misca prea bine. Am pc bun si am avut un CRT inainte pe acelasi pc. Adik problema pe care o am este aceea ca atunci cand misc o fereastra stanga-dreapta se distorsioneaza fereastra respective (si CRT-urile fac tot cam la fel, dar parca e mai accentuat la LCD-u meu), iar cand ma uit la scris in timpul miscarii este aproape ca o ceata (ramane aproape ca o dunga neagra randul scris). Din cauza acestei probleme am intrat intr-un joc si am observat ca si acolo se vede ca o mica acadare. Pe vechiul monitor nu aveam acesta problema. Am nVidia GeForce 8600GT 512MB, Intel Core 2 Duo E6750, 2GB RAM, spatiu liber pe hard aproape 100GB (320GB hardu). Asa fac toate LCD-urile sau am o problema? Pot sa o rezolva si daca nu, sa ma duc la garantie? E ff suparator sa imi mearga asa, nu ma mai pot bucura de aplicatii 3D prea mult.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate