Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Mail Advertising - cea mai buna solutie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
bellairplace

bellairplace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 03.08.2006
Salut,

Cel putin pe yahoo primesc o gramada de bulk-uri spre siteuri diverse. Banuiesc ca in publicitatea prin mail exista si metode legale, nu numai spam-uri, de a-ti promova site-ul.

Care e cea mai buna solutie ? Am un site si m-am decis sa apelez la asa ceva. Acum vreo 4 saptamani aparuse pe un site foarte popular un filmuletz cu un angajat al site-ului , in care se povestea ca "lumea e cam satula sa mai dea click pe bannere.." Si, la urma urmei.. poate avea dreptate..

Ce solutii exista pt marketingul pe mail, tinand cont si de restrictiile severe impuse de yahoo cu privire la corespondenta nesolicitata ??

mersi

#2
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 24.04.2007

View Postbellairplace, on Jan 21 2008, 13:07, said:

Salut,

Cel putin pe yahoo primesc o gramada de bulk-uri spre siteuri diverse. Banuiesc ca in publicitatea prin mail exista si metode legale, nu numai spam-uri, de a-ti promova site-ul.

Care e cea mai buna solutie ? Am un site si m-am decis sa apelez la asa ceva. Acum vreo 4 saptamani aparuse pe un site foarte popular un filmuletz cu un angajat al site-ului , in care se povestea ca "lumea e cam satula sa mai dea click pe bannere.." Si, la urma urmei.. poate avea dreptate..

Ce solutii exista pt marketingul pe mail, tinand cont si de restrictiile severe impuse de yahoo cu privire la corespondenta nesolicitata ??

mersi
Eu unul nu am incredere in e-mail marketing. Daca e cineva care a avut o experienta de genul acesta, il rugam sa ne-o impartaseasca.
Parerea mea ca tot Google Adwords e cel mai bun instrument de online marketing, iar utilitatea lui va creste pe masura ce si utilizatorul roman de internet va fi mai informat si mai instruit.

#3
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
"lumea e cam satula sa mai dea click pe bannere.." datorita calitatii slabe a saiturilor care stau in spatele acestor bannere, sau chiar a bannerelor. Sa-ti spun de cate ori inchid un banner expandabil? sa-ti spun pe cate saituri nu mai intru datorita bannerelor expandabile? sa-ti spun cate reclame sunt inselatoare? sa-ti spun agentii de publicitate care "fac bannere" fara sa tina cont de reglementarile privind protectia consumatorului?

asta a dus - probabil - la o scadere a numarului de click-uri pe un banner...

cu toate astea, numarul celor care-au venit pe un sait in urma unui e-mail a scazut ENORM de mult...
e mai "satula lumea" de e-mail decat de un banner bine plasat...

parerea mea e ca un banner e mai efectiv decat un e-mail...

Edited by soul4blade, 21 January 2008 - 15:00.


#4
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
pai iei legatura cu comunitatile mai mari carora li te adresezi (forumuri , portaluri) si ei au dreptul legal de a trimite mailuri odata ce oamenii s-au inscris pe site si au bifat (sau nu) daca sunt de acord sa primeasca mailuri

oricum eu vad publicitatea prin mail ca spam chiar daca vine de la protv sau de la 5435jk3h.3xforum.ro

#5
bellairplace

bellairplace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 03.08.2006

View Postagain, on Jan 21 2008, 15:01, said:

pai iei legatura cu comunitatile ...........

vorbeam, insa,  de software de genul celor care rezulta din cautari google - "marketing mail software", "e-mail marketing" , etc..

sa te fereasca domnu' sa contactezi adminii de comunitati.. ca in primul minut esti si bagat pe lista neagra.. sau daca nu.. ti se ia si pielea de pe cap.. nu numai banii..

ti-o zic din proprie experienta..

#6
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
OFFTOPIC: again, esti sigur ca semnatura cu redirect e pe placul "comunitatilor mari"? ;)

ON: Mail advertising este o modalitate de "intretinere" a unei relatii de marketing.
Astfel, este chiar recomandat sa trimiti e-mail-uri clientilor existenti despre care stii ca sunt interesati de produsele/serviciile tale... si sa-i tii la curent cu noutatile, schimbarile, etc...

#7
bellairplace

bellairplace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 03.08.2006

View Postsoul4blade, on Jan 21 2008, 15:53, said:

OFFTOPIC: again, esti sigur ca semnatura cu redirect e pe placul "comunitatilor mari"? ;)

ON: Mail advertising este o modalitate de "intretinere" a unei relatii de marketing.
Astfel, este chiar recomandat sa trimiti e-mail-uri clientilor existenti despre care stii ca sunt interesati de produsele/serviciile tale... si sa-i tii la curent cu noutatile, schimbarile, etc...

deci stie careva care-i cel mai bun software sau serviciu online?

#8
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
ca sa raspund la offtopic: asta e functionalitate a forumului , iti poti seta ca blogul de pe forum sa fie hostat in alta parte

ontopic: n-ai reusit sa te prinzi ca asa ceva nu exista? toate firmele care pretind ca fac lucru asta, fac de fapt SPAM
pana nu ai o lista cu oameni care iti folosesc deja serviciul/produsul sau si-au dat interesul despre el, n-ai niciun motiv/drept sa faci astfel de publicitate

daca vrei spam , fa-o , dar consecintele probabil le sti

#9
antonio00ro

antonio00ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.07.2006

View Postbellairplace, on Jan 21 2008, 20:42, said:

deci stie careva care-i cel mai bun software sau serviciu online?


Da....www.aweber.com/ este cel mai popular si cel mai des intalnit! toate site-urile care promoveaza produsele clickbank! il folosesc! ....chiar si eu!  :P (doar ca eu nu sunt afiliat clickbank! pt. ca deocamdata nu accepta Romania :confuzzled: )

Sper sa-ti fie de folos si tie!

Edited by antonio00ro, 22 January 2008 - 08:41.


#10
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Mă bucur că și la noi începe lumea să fie dispusă la mici investiții pt publicitate pe internet.
Sînt și eu de părere că un banner e mult mai eficient în ați aduce vizitatori pe site, decît un mail.
Cel puțin pt a ajunge cineva pe situl tău printr-un mail, trebuie să dea 2 clickuri de mouse, pe un banner dă doar 1 click  :D
Apoi ști ce face multă lume cînd se uită la ditamai lista de mailuri ce au sosit? Se uită 1-2 secunde pe expeditori și dacă nu vede nici un nume cunoscut, le selectează pe toate și... Trash.

Ți-aș recomanda să folosești bannerele (adică să plătești unei firme care îți plasează banner către situl tău, pe alte situri intens vizitate). Un banner realizat cu gust, eventual și în Flash, care să fie atrăgător, poate stîrni interesul vizitatorului.
Sînt mai multe tipuri de bannere, incluse în pagină, sau în ferestre separate (aceste din urmă pot fi și de dimensiuni mai mari, comunici mai multe).
Successs  :D

#11
bellairplace

bellairplace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 03.08.2006

View Postagain, on Jan 21 2008, 21:07, said:

toate firmele care pretind ca fac lucru asta, fac de fapt SPAM

Si totusi bunul simt nu ma lasa sa cred ca la o cautare .. pe Google "e-mail marketing software", toate site-urile rezultate sunt de fapt din "zona gri" (sau neagra) a "economiei" . Altminteri internetul ar fii cu muuuuuuuuuult mai sarac, in continut..

Ma intreb atunci de ce a mai pus Google ca optiune in conturile AdSense - "raportati un site care face spam, si vom lua masuri".. ? ( ma rog, exista si site-uri de hacking care apar in cautari. dar nu fac referire la ele. )

#12
bellairplace

bellairplace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 03.08.2006

View PostNigel, on Jan 22 2008, 10:18, said:

.. și dacă nu vede nici un nume cunoscut, le selectează pe toate și... Trash.

sau nerelevant. insa nu si un nume de genul "ziarul romanilor de pretutindeni", de exemplu.

View PostNigel, on Jan 22 2008, 10:18, said:

Ți-aș recomanda să folosești bannerele (adică să plătești unei firme care îți plasează banner către situl tău, pe alte situri intens vizitate).

Nu imi place sa apelez la firme mici. stii cum e? acestea sunt ca lupii infometati. din cauza faptului ca au clienti putini, sar pe tine si te jecmanesc, de foame. spre deosebire de un site gigant, care ia de la multi cate putin ..

#13
RAGE

RAGE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 04.09.2003
Din cate stiu io, legislatia in vigoare are niste reglementari destul de precise in domeniul "mesajelor electronice". Unul dinre ele ar fi ca subiectul sa inceapa cu cuvantul "publicitate" samd. Daca respecti toate prevederile alea de acolo (poate are cineva un link) nu te poate acuza nimeni ca faci spam.

Io unu asa stiu, poate stie altcineva mai bine.

#14
RAGE

RAGE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 04.09.2003
Din cate stiu io, legislatia in vigoare are niste reglementari destul de precise in domeniul "mesajelor electronice". Unul dinre ele ar fi ca subiectul sa inceapa cu cuvantul "publicitate" samd. Daca respecti toate prevederile alea de acolo (poate are cineva un link) nu te poate acuza nimeni ca faci spam.

Io unu asa stiu, poate stie altcineva mai bine.

#15
bellairplace

bellairplace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 03.08.2006

View Postantonio00ro, on Jan 22 2008, 08:39, said:

Da....www.aweber.com/ este cel mai popular si cel mai des intalnit! toate site-urile care promoveaza produsele clickbank! il folosesc! ....chiar si eu!  :P (doar ca eu nu sunt afiliat clickbank! pt. ca deocamdata nu accepta Romania :confuzzled: )

Sper sa-ti fie de folos si tie!

DPDV statistic, cam cati referi ai , zilnic ? asa.. in medie.

m-am uitat si iti da voie sa te inscrii si daca esti din RO. am vorbit cu "help-ul online"  de acolo si mi-a spus ca nu am nicio treaba cu citybank daca am credit card

Edited by bellairplace, 22 January 2008 - 15:29.


#16
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005

View Postbellairplace, on Jan 22 2008, 10:38, said:

sau nerelevant. insa nu si un nume de genul "ziarul romanilor de pretutindeni", de exemplu.



Nu imi place sa apelez la firme mici. stii cum e? acestea sunt ca lupii infometati. din cauza faptului ca au clienti putini, sar pe tine si te jecmanesc, de foame. spre deosebire de un site gigant, care ia de la multi cate putin ..

"ziarul romanilor de pretutindeni"... un ziar pe care probabil multă lume nu l-a văzut niciodată. Doar un simplu titlu cîtă atenție crezi că atrage? Altceva e cînd nea caisă vede un banner mișto contruit, șansele să-i trezești interesu sînt ceva mai mari.

Și apoi nu cred că sînt firme mici. Vezi cine postează bannere pe marile situri (de exemplu) Pro sport, E jobs, Libertatea, etc.
Dacă tot dai un ban, măcar să fie rentabil  :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate