Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Achizitionare DSLR entry level

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#37
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007

View PostLilli, on Mar 3 2008, 13:49, said:

mda..preturile sunt mari pentru obiective. si ma hotarasc greu ca vreau sa fac alegerea corecta;).si oricum mai am de strans o parte din bani:P


Vezi Nikon D60, au cam toate firmele promotii faine la el . La 23 de milioane cu geanta,card si abonament National Geographic e misto.

Edited by mrdobanda, 03 March 2008 - 14:53.


#38
glofiizz

glofiizz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.02.2007

View PostLilli, on Mar 3 2008, 13:49, said:

mda..preturile sunt mari pentru obiective. si ma hotarasc greu ca vreau sa fac alegerea corecta;).si oricum mai am de strans o parte din bani:P

o intrebare "nevinovata": ai pisica? daca da musai k100 eventual super, daca nu mai cugeta mult ca se face 5d-ul 1000 ron...hihihi

#39
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007
Asa este, pentax (K100. K10, etc) este bun la imagine, dar cel mai important este ca vine cu preturi f bune, obiective acceptabile (ca pret) fata de altele (gen olimpus).  :OK:

#40
Lilli

Lilli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.11.2005

View Postglofiizz, on Mar 3 2008, 20:41, said:

o intrebare "nevinovata": ai pisica? daca da musai k100 eventual super, daca nu mai cugeta mult ca se face 5d-ul 1000 ron...hihihi

N am pisica...:P

#41
Aya

Aya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 19.03.2006
Hop si eu...poate intr-un final ma lumineaza cineva.Dupa ce in vara m-am pricopsit cu un Fuji 6500 am ajuns la concluzia ca vreau mai mult de la un aparat.
De doua luni tot citesc sfaturi de achizitionare DSRL pentru incepatori si  in loc sa ma luminez am ametit de tot.
Initial am vrut Canon400D pentru ca am avut la un moment dat un 350D la incercat si mi-a placut f tare.
Dupa ce m-am pus eu pe studiat pareri ajung la concluzia ca poate un Nikon80D mi-ar fi mai ok il voi folosi pentru portrete,animale (tot ce e viu si misca :) ) eventual pozat cladiri,peisaje.
Zilele trecute am avut prilejul sa interactionez intr-un magazin cu ambele aparate si am constatat ca parca sunt din alte filme:Canonul mic si ergonomic iar D80-ul mai greu ca poseta mea care e inspaimantatoare la capitolul "greutate".
Bugetul este undeva la 3500 lei.Ce ma sfatuiti sa aleg?

#42
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View PostAya, on Mar 7 2008, 22:50, said:

Initial am vrut Canon400D pentru ca am avut la un moment dat un 350D la incercat si mi-a placut f tare.
Dupa ce m-am pus eu pe studiat pareri ajung la concluzia ca poate un Nikon80D mi-ar fi mai ok il voi folosi pentru portrete,animale (tot ce e viu si misca :) ) eventual pozat cladiri,peisaje.
Zilele trecute am avut prilejul sa interactionez intr-un magazin cu ambele aparate si am constatat ca parca sunt din alte filme:Canonul mic si ergonomic iar D80-ul mai greu ca poseta mea care e inspaimantatoare la capitolul "greutate".
Daca ti se pare Canonul mai mic si mai ergonomic si mai comod de utilizat, atunci ia-l.
Iar daca vrei sa fotezi chestii vii si miscatoare, peisaje si cladiri, un obiectiv Tamron 17-50 f/2.8 ar fi foarte bun pt. inceput.
Insa combinatia asta cred ca sare de suma ta putin.

#43
Aya

Aya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 19.03.2006
Multam fain pentru raspunsul prompt.
Am aruncat o privire peste preturi si as fi oarecum in grafic.
Nu vreau sa fac o tampenie inca o data alegand un aparat si sa descopar peste un an ca nu-mi place.
Colegii m-au sfatuit sa aleg Nikon-ul (vad ca e o adevarata nebunie cu Nikonul in detrimentul Canonului) de care m-am speriat cand l-am vazut.Ca pozele ca pozele dar mai trebuie sa si car pe unde ma plimb matahala.Da daca e musai o fac si pe asta.  ^_^

#44
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007

View PostAya, on Mar 7 2008, 23:42, said:

Multam fain pentru raspunsul prompt.
Am aruncat o privire peste preturi si as fi oarecum in grafic.
Nu vreau sa fac o tampenie inca o data alegand un aparat si sa descopar peste un an ca nu-mi place.
Colegii m-au sfatuit sa aleg Nikon-ul (vad ca e o adevarata nebunie cu Nikonul in detrimentul Canonului) de care m-am speriat cand l-am vazut.Ca pozele ca pozele dar mai trebuie sa si car pe unde ma plimb matahala.Da daca e musai o fac si pe asta.  ^_^

ca body au aceeasi greutate, undeva 520-540g. obiectivele cu focale mai lungi, ca 18-135, adauga in plus inca vreo 400g, asa e la toate obiectivele. iar 400g e considerat f usor. daca pui un 50mm nu adauga mai nimic, cred ca are 100g.
cel mai usor dslr la nikon e d40/d60, nu stiu cit exact, sub 500g, nu sunt sigur daca nu cumva e cel mai usor/mic dslr intre toate

Edited by sorin79, 08 March 2008 - 00:03.


#45
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007

View PostAya, on Mar 7 2008, 23:42, said:

Multam fain pentru raspunsul prompt.
Am aruncat o privire peste preturi si as fi oarecum in grafic.
Nu vreau sa fac o tampenie inca o data alegand un aparat si sa descopar peste un an ca nu-mi place.
Colegii m-au sfatuit sa aleg Nikon-ul (vad ca e o adevarata nebunie cu Nikonul in detrimentul Canonului) de care m-am speriat cand l-am vazut.Ca pozele ca pozele dar mai trebuie sa si car pe unde ma plimb matahala.Da daca e musai o fac si pe asta.  ^_^


Dar nu e asa greu...670 de grame body cu baterii...Cam 1 kg cu lens...

#46
Aya

Aya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 19.03.2006
Body-ul de la Canon 400D mi s-a parut mai mic decat cel de la Nikon 80D.
Nikon-ul 40...nu imi place.

#47
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostAya, on Mar 7 2008, 23:42, said:

...de care m-am speriat cand l-am vazut.Ca pozele ca pozele dar mai trebuie sa si car pe unde ma plimb matahala....


la ce spui tu, cu ergonomia si cu marimea, cea mai buna alegere ar fi un Oly 410 cu double kit zoom. e si ieftin, si portabil, parca e in alta clasa de stil si calitate a constructiei, de cate ori merg prin real ma minunez cand ma joc cu el.
daca as avea acum bani de un entry level nu as lua Oly 410 doar din 2 motive: din cauza ridicolului focus-by-wire si din cauza si-mai-ridicolului ecran de status lipsa. asa de tare m-am obisnuit cu ecranul ala mic deasupra la ambele body-ri pe care le am incat nu cred ca as putea sta fara. la Oly ecranul ala e o problema pentru ca te forteaza sa folosesti LCD-ul mereu si, daca mai pui si marimea mica a corpului --> acumulatorului, plus tampenia aia de focus-by-wire, atunci te cam lasi pagubas, autonomia e de-a dreptul ingrijorator de mica. pe ppentax digital am tras 2000 de cadre si am incarcat de doua ori acumulatorii, e ciudat dupa ce vii de pe compacte sa nu  te uiti la indicator sa vezi daca mai ai baterie.


daca as avea cati bani ai tu as merge pe K10D+16-45 f/4 sau K10D+35 f/2 fara discutie, sau daca nu vrei sa investesti pe viitor atunci K10D double kit zoom. nu stiu insa ce vrei tu sa faci cu DSLR-ul.

vroiam sa fac un comentariu despre D80 dar mai bine ma abtin ca poate iar ma suprapun cu tura lui sorin  :lol:

Edited by nicolaie, 08 March 2008 - 00:33.


#48
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007

View PostAya, on Mar 8 2008, 00:15, said:

Body-ul de la Canon 400D mi s-a parut mai mic decat cel de la Nikon 80D.
Nikon-ul 40...nu imi place.

chiar e ceva mai mic, da' sunt la fel de grele

#49
Aya

Aya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 19.03.2006
Nicolaie multam pentru sugestii.
Sunt insa hotarata sa aleg unul dintre cele doua Canon sau Nikon.Si vreau sa ma decid o data pentru ca in ritmul asta si peste un an tot studioasa o sa raman si fara aparat.M-am plictisit eu de nehotararea mea.
Sorine sa inteleg ca tu inclini spre Nikon? :)
Pfua deci e una din cele mai grele alegeri din viata mea.

Edited by Aya, 08 March 2008 - 00:53.


#50
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
hai sa te incurc si mai tare: ce zici de Canon 30D? e peste 400D  si poate il gasesti pe la bursa si cu garantie la pret fain. strict intre D80 si canon 400D: eu nu as ezita si as alege D80-ul. cineva sugera totusi ca daca iti cumperi D80-ul ar fi bine sa iti faci mai intai un abonament la o sala de forta  :D  
pana la urma tu sti cel mai bine ce te prinde.

#51
netra

netra

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.10.2004
Eu as merge pe Olympus E-510 din urmatoarele motive:

1. E cel mai usor fata de modelele enumerate mai sus, numai 460 grame, motiv care trebuie luat in considerare de o femeie.
2. Are tehnologie de ultima ora, Live Preview, Supersonic Wave Filter, Live MOS sensor, Supersonic Wave Drive image stabilization in-body etc.
3. Obiectivele din kit Zuiko de buna calitate ( EZ-1442 si EZ-4015-2) acopera nevoile pentru un fotograf amator.
4. Pretul kitului cu doua obiective foarte avantajos (il gasesti sigilat si la 2200 Ron).
5. Are performante asemanatoare cu D80 ma refer la calitatea pozelor si dotari (am prieteni cu D80, D40X, 400D, K10D) Ca idee aparatul este usor depasit de K10D si egal cu D80.
6. Se potrivesc obiective Four Thirds (Panasonic, Sigma) aici.

De ce nu l-as recomanda:
1. Obiective mai scumpe fata de concurenta (calitatea se plateste).
2. Cam atat

Alte precizari:
Senzorul de doar 17.3 x 13.0 mm este NMOS, calitativ mai bun decat CMOS (de aceea la dimensiunea lui scoate zgomot cat un aparat care are senzor mult mai mare).
Alta tehnologie la obiective pentru o imagine perfecta, aici.
Are viewfinder mai mic dar perfect utilizabil, poate cei care poarta ochelari sau stau prost cu vederea il considera slabut.
Sunt subiectiv, am E-510.

Concluzia:
Daca nu vrei sa investesti in obiective si folosesti aparatul ca amator kit-ul E-510 este o alegere buna, daca vrei obiective mai ieftine oarecum (vezi  si calitatea) mergi pe D80.

Edited by netra, 08 March 2008 - 06:13.


#52
Aya

Aya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 19.03.2006
Buna dimineata!
Tot ce pot sa spun e :Vai de capul meu! :)

#53
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
olympus la fel ca nikon? hai sa vedem. la calitatea imaginii greu gasesti ceva mai urit decit olympus. iar senzorul ala mic nu ma incinta deloc.

http://www.imaging-r...510hSLI0800.HTM
http://www.imaging-r...D80hSLI0800.HTM

http://www.imaging-r...OMP/COMPS01.HTM

aici http://forum.softped...howtopic=355427 am mai postat diverse linkuri pe subiectul asta si despre 40d.
400d si d80 n-au legatura, sunt mere cu pere. d80 nici macar nu e entry level. comparatiile se fac intre 400d/d40x/d60/k100d si cind o sa apara si 450d, desi la 850 euro cit e anuntat o sa faca o gaura mare in buzunar, ar fi bine sa si fie f bun. deci daca vrei entry ramii la prima lista, daca vrei mai mult cauta pe la d80, k10d, 40d

Edited by sorin79, 08 March 2008 - 11:57.


#54
netra

netra

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.10.2004
Eram sigur ca ranesc orgoliul cuiva cu D80, cu toate ca a durat ceva pana sa se manifeste!!!
Comparatii pot sa fac eu care am aparatul in mana ca stiu mai bine, restul sunt abureli.
Eu pot sa modific in hexa tot ce vreau la o poza asa ca e usor sa scot o poza la iso 100 si sa zic ca are iso 800 sau invers (stiu nu este cazul aici).
Diferentele sunt foarte mici ca sa merite inca 50% in plus, valabil la nivel de amator .

Edited by netra, 08 March 2008 - 12:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate