Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Achizitionare DSLR entry level

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#145
netra

netra

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.10.2004
Pai vad ca tu compari mere cu pere, adica o compacta cu un dSLR.
Te-am rugat sa-mi arati un sistem  (dSLR) asemanator ca tehnologie (stabilizare, sistem curatare senzor, liveview, etc) sa acopere 28-600mm focala in 4000 Ron , dar vad ca te dai la fund si cauti mereu sa fi pe langa subiect.
Pai daca tu ai aruncat cu "noroi" in el e normal sa-ti aratam ca ai gresit si de aceea insistam.

Apropo, am recunoscut ca la iso 1600 e mai zgomotos fata de alte aparate, dar si mai sharp, e vezi ca sunt impartial.


 ralcr, on Mar 30 2008, 13:22, said:

inteleg ca oly are format 4/3 ?
ce profesionist ar lucra cu formatul asta? daca vrei sa printezi o fotografie o decupezi la 3/2 cum se facea la p&s?
Daca tu esti profesionist si ai facut remarca asta atunci EU sunt ala care lucreaza cu formatul asta.
Am spus de 10000000 de ori ca aparatul asta e bun pentru amatori, are pret calitate dotari bun, ce e asa de greu sa intelegeti fratilor.
Un profesionist lucreaza cu FF daca se respecta si fata de E-510 costa  o caruta de bani.

Edited by netra, 30 March 2008 - 13:07.


#146
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,994
  • Înscris: 15.02.2006

 netra, on Mar 30 2008, 12:50, said:

Te-am rugat sa-mi arati un sistem  (dSLR) asemanator ca tehnologie (stabilizare, sistem curatare senzor, liveview, etc) sa acopere 28-600mm focala in 4000 Ron , dar vad ca te dai la fund si cauti mereu sa fi pe langa subiect.

Apropo, am recunoscut ca la iso 1600 e mai zgomotos fata de alte aparate, dar si mai sharp, e vezi ca sunt impartial.
Canon 450d kit + 50-250IS e sub 1000E (720 kitul + 270 tele-ul). Dar asta numai si numai daca vrei musai un sistem cu curatare senzor si live view, care mie mi se par abureli. Tie ce ti se pare asa extraordinar la ele de le vrei neaparat? Adica ce-i in neregula cu o pompita de 20 de lei de ai nevoie de sistem de curatare a senzorului?

Edited by andrei_0, 30 March 2008 - 13:22.


#147
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,227
  • Înscris: 12.06.2004
Netra, fanii Oly ar trebui sa inteleaga ca sistemul asta trei sferturi (cum imi place sa-l alint :) ) e un sistem ca oricare altul, nu poate ocoli legile fizicii si nici nu dispune de tehnologii extraordinare.
Spuneai de avantaje... esti bine indoctrinat daca tu consideri ca alea-s fara discutie avantaje pentru Oly (fara suparare, dar e bine sa selectezi surse de informare mai variate). Uite, sa-ti arat ca eu am aceleasi avantaje, ba mai abitir.
1. Zici ca obiective mici; punem pancake-urile mele langa ce obiective Oly consideri tu c-ar fi echivalente? (21 si 70mm, ar veni 15, respectiv 50mm)
2. Tele-uri mari si grele la alte sisteme; aici "avantajul" Oly e ca pentru acelasi unghi de cuprindere iti trebuie un obiectiv cu focala la jumatate fata de formatul mic. Obiective precum 150mm f/2 sunt totusi grele si scumpe; DA*-ul de 200mm f/2.8 pare-a fi o varianta mult mai convenabila (tine cont ca ma limitez la Pentax, daca includ si celelalte sisteme...).
3. Asta-i chiar hazlie. Ce, la alte sisteme e musai sa se invarta partea frontala? Ia sa-mi cert eu obiectivele... urat din partea lor ca nu stiu ca treaba asta-i doar pentru Olympus.
4. Aici... probabil ai dreptate; obtii un kit low-end OK la un pret foarte bun. Dupa aia, mai vedem ;)

Ceea ce nu inseamna ca Oly nu poate fi o varianta; ba ar fi pacat sa-i ignoram, variatia nu strica.

#148
netra

netra

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.10.2004
Stau si ma gandesc oare daca aveam acum 400D, D40X, sau K100D si venea unul cu Oly sa-mi spuna ca al lui e mai bun oare ce argumente nascoceam. Deci va inteleg perfect si de aceea consider ca subiectul Oly vs concurenta a luat sfarsit. Asa ca cine vrea sa-si cumpere dSLR low-end are ce citii sa-si faca o parere.
Sa aveti o zi buna!

#149
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,227
  • Înscris: 12.06.2004
Ei, acum nu-i cazul sa te superi. Daca Oly ti se potriveste cel mai bine, pai asta-i un argument valid si suficient ca sa folosesti Oly!
Ce-am eu, am cu textele de marketing pe care ni le baga aia pe gat.

#150
mbudaca1

mbudaca1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.03.2008
am eu de vanzare:
Basic Specifications
Resolution: 10.00 Megapixels
Kit Lens: 3.00x zoom
14-42mm
(28-84mm eff)
Viewfinder: Optical / LCD
LCD Size: 2.5 inch
ISO: 100-1600
Shutter: 60-1/4000
Max Aperture: 3.5
Mem Type: CF1 / CF2 / Microdrive / xD
Battery: Custom LiIon
Dimensions: 5.1x3.6x2.1in
(130x91x53mm)
Weight: (375 g)
Tel-0727037362 Brasov
Gratis, card 1 gb, strap,memory stik 2 gb.
pret 900 ron urgent

Attached Files



#151
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

 Kunzite, on Mar 30 2008, 15:28, said:

Ei, acum nu-i cazul sa te superi. Daca Oly ti se potriveste cel mai bine, pai asta-i un argument valid si suficient ca sa folosesti Oly!
Ce-am eu, am cu textele de marketing pe care ni le baga aia pe gat.
Heheheh repet: texte de marketing au toti!! Sper ca nu consideri ca am postat asa ceva. Oricum pe tine te consider unul dintre putinii membrii ai forumului foto care da dovada de echilibru si care nu se avanta in presupuneri. Este un lucru de admirat. Eu nu am vorbit niciodata in termeni comparativi pentru ca nimeni nu poate face asa ceva. A spune ca un aparat este mai bun decat altul este o afirmatie atat de complexa incat nu-si poate gasi un raspuns decat in preferintele si nevoile personale. Argumentele pro si contra nu fac altceva decat sa ne ajute sa ne decidem; si daca eu mi-am luat un E-510 sau un E-3 asta nu inseamna ca Nikon sau Canon fac aparate mai proaste. Inseamna ca pentru ce am eu nevoie acela este cel mai bun tinand cont de toate argumentele. Insa cand cineva deschide un topic de genul acesta si cere un sfat iar cineva ii recomanda un Olympus sau un Nikon sau un Pentax imediat se va gasi cineva care sa posteze ceva la modul negativ fara ca macar sa aiba habar despre ce vorbeste. Este ceea ce pe forumurile de afara se numeste "trolling" si care nu poate fi considerata o atitudine corecta. In rest numai de bine tuturor si spor la poze :D

#152
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,227
  • Înscris: 12.06.2004
Pai un aparat poate fi mai bun sau mai slab decat altul din anumite puncte de vedere si in functie de anumite cerinte. N-o sa intrebi un fotograf ce trage sport ce aparat sa-ti cumperi, daca tu esi de exemplu alpinist si vrei sa faci poze-n varful muntelui (excludem situatia in care ii explici ce vrei si omul se poate pune-n pielea ta :) ); ai putea ajunge sa te intrebi cine naiba te-a pus sa-ti iei 1D+70-200 f/2.8 :D
Personal, consider sistemele Canon/Nikon drept "alegeri sigure". Bune la toate, castigi la Loto si-ti poti lua aparatura profi samd. Dar asta nu inseamna ca Pentax, Olympus, chiar si Sony nu merita studiate; poti avea surpriza sa-ti convina mai mult.
Si, ca tot vorbeam de compactitate, 420-ul cu noul pancake reprezinta o combinatie draguta :)

#153
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007
Salut,

Pentax K10D (kit cu 18-55) si un 70-300 (Tamron / Sigma) este o alternativa buna la banii aia, daca esti dispus sa renunti la live-view.
Sau Sony A-200 in double-zoom kit (18-70 + 75-300).
Exista alternative, fiecare au plusuri si minusuri.

Rares

#154
zypa

zypa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.02.2007
Dupa atatea luni de strofocari si informari...sunt proaspata proprietara a unui Oly E-410.No hard feeling, m a incantat foarte tare liveview ul, marimea buna pentru o fata(mai ales ca sunt mai mereu pe drum si spatiul este esential) si a fost si o super oferta sa spunem asa si mi s a parut mai rentabil(multumesc anuntului domnului de mai sus :D ). In ultima saptamana ma hotarasem sa fac pasul spre un Nikon D40, dar a fost sa fie Oly. Am observat ca multi dintre cei care au postat aici nu sunt mari fani Olympus, dar eu sunt de parere, ca este foarte bun pentru un entry level. Poate, peste cativa ani am sa evoluez la ceva mai profesional, ramane de vazut.
Multumesc tuturor care au avut ceva de spus in privinta mea. Topicul a fost si poate inca este folositor altor persoane.

Lilli (sorry am folosit contul prietenului:P)

Edited by zypa, 31 March 2008 - 00:25.


#155
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,227
  • Înscris: 12.06.2004
Sa-l stapanesti sanatoasa. Noi ne scoatem ochii pe-aici, dar diferentele nu-s chiar asa de mari :) Pentru inceput zic ca aparatul e foarte bun (apoi, ma vedem - atunci o sa stii de ce ai nevoie).
Incearca sa nu folosesti live view-ul in mod normal; pozitia clasica, uitandu-te prin vizor, e muuuult mai stabila. Din unghiuri imposibile insa, sau macro cu aparatul pe trepied...

#156
Lilli

Lilli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.11.2005
Multumesc frumos. Oricum, vizorul il folosesc normal. Ma oftic ca vremea nu tine cu mine astazi, sa incerc cateva close-up's. Ma rog ce poate fi facut cu un 14-42  ^_^ .

#157
alabai

alabai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.08.2007
Salut tuturor. Mi-am achizitionat un Canon rebel K2, numai ca habar n-am sa-l folosesc. Daca este vreo persoana din Cluj, care face iesiri cu aparatul foto  in mana si este dispusa, intr-un weekend, sa-mi dea niste lectii, o rog frumos sa-mi dea de stire. Multumesc anticipat.

#158
Cayn

Cayn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 12.02.2007
Sunt in mare dilema de ceva vreme. Eram aproape hotarat ca voi achizitiona, ca primul meu DSLR, un Nikon D40 cu obiectiv 18-55VR, pana ce am intrat in balanta Pentax K10D tot cu obiectiv 18-55, in suma de 2300 lei de la emag. Merita, din punctul de vedere al unui incepator, sa investesc mai multi banuti si sa cumpar Pentax? Nu de alta, dar si asa banii se castiga greu si cel putin sa cumpar ceva bun. Aparatul il iau pentru "all-around".  :rolleyes:

Referitor la calitatea pozelor am vazut ca Pentax-ul are o calitate foarte buna numai in mod RAW. Nu ar fi asta o problema. Ii cumpar un card mai mare (4GB SDHC :D) ca sa incapa mai multe si am rezolvat.

PS. Exista diferente mari intre K10D si K200D?

Edited by Cayn, 11 June 2008 - 14:45.


#159
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Nu o sa prea poti sa-l folosesti pe niciunul all around doar cu obiectivul de kit. Pentru inceput insa-i suficient (kitul de Pentax, de cel de Nikon nu stiu).

Diferentele intre k10 si k200 sunt in principiu in favoarea lui k10 dar nu sunt semnificative, in special pentru un incepator: buffer mai mare, ergonomie (unii nu pot trai fara a doua rotita) si pentraprisma vs pentaoglina. k10 insa pare sa fie un pic mai noisy

Cat despre diferenta de bani intre d40 si k10 eu zic ca merita. Dar nu e decizia mea.

Edited by miromulus, 11 June 2008 - 15:04.


#160
blackbone

blackbone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.05.2005
salutare....m-am hotarat sa-mi iau un dslr,entry-level,ca nu am buget prea mare pentru asta.M-am gandit la un d40...recent am gasit o oferta la un Sony alpha A100 aproape nou (cateva sute de cadre) si obiectivele 18-70 si 75-300,la pretul unui d40 cu obiectiv stock.Ce ziceti?e bun modelul acesta de Sony?

#161
blackbone

blackbone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.05.2005
a avut cineva de-a face cu 350D???va rog sa-mi spuneti daca merita 1100 lei cu tele de 90-300 f4,5-5,6 ???

#162
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007

 blackbone, on Aug 18 2008, 07:47, said:

a avut cineva de-a face cu 350D???va rog sa-mi spuneti daca merita 1100 lei cu tele de 90-300 f4,5-5,6 ???

Salut,

Are un prieten 350D, si e un aparat care ofera IQ bun, dar sta ceva mai prost pe partea de controls / grip / vizor etc. (clasa entry de la Canon). Dar d.p.d.v. noise e la fel de bun, daca nu poate o idee mai bun decat 400D. Obiectivul insa cred ca e mai slab.
Totusi, intereseaza-te cate cadre trase are aparatul (daca persoana de la care il iei e de incredere), si fa cateva probe inainte de a-l achizitiona.

Rares

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate