Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Achizitionare DSLR entry level

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#73
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
cea mai evidenta probl la orice olympus e ca au senzor mic. ei fac slr-uri cu senzori 4/3" nu aps-c
http://www.dpreview....ey=Sensor_Sizes

Edited by sorin79, 26 March 2008 - 12:18.


#74
zypa

zypa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.02.2007
Bun,si raspunsul tau inseamna ca pozele facute cu un 400D nu se compara cu un Olympus E410?
Prin folosirea altui tip de senzor imaginea este de neegalat? Ca in final asta urmarim, atingerea unei calitati cat mai bune a imaginii.

#75
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
inseamna mai mult noise din cauza ca e mic senzoru.
nu stiu sa fie un slr nikon canon pentax asa rau la noise. poti sa te delectezi cu poze in marime naturala la http://pixel-peeper....8...3&digicam=0 si http://www.imaging-r...OMP/COMPS01.HTM

Edited by sorin79, 26 March 2008 - 16:11.


#76
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,994
  • Înscris: 15.02.2006

 zypa, on Mar 26 2008, 16:49, said:

Bun,si raspunsul tau inseamna ca pozele facute cu un 400D nu se compara cu un Olympus E410?
Prin folosirea altui tip de senzor imaginea este de neegalat? Ca in final asta urmarim, atingerea unei calitati cat mai bune a imaginii.
400D si d40x sunt mai bune decat Olympus din mai multe puncte de vedere, unul din ele fiind chiar calitatea imaginii. Printre altele pozele facute cu Olympus au zgomot mai mult. Depinde insa la ce te raportezi, daca iei ca termen de comparatie o compacta, imaginile facute cu un E410 vor fi mult mai bune, daca te raportezi la un varf de gama Nikon sau Canon, vor fi nasoale. Fata de 400D si d40x diferentele nu sunt asa de mari, insa sunt observabile. Daca nu observi diferentele sau nu te intereseaza, atunci e ok, go for it.

#77
netra

netra

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.10.2004
Ai dreptate ca sunt mai bune fata de E-410 dar nu mai bune sau mai dotate ca E-510 care costa cat un 400D kit cu un obiectiv de cacao sau d40X, sa nu mai spun de lipsuri majore adica pauza stabilizare optica (se rezolva cumparand un obiectiv cu stabilizare dar costa de te rupe), sistem de curatare senzor, empiric (sa nu zica ca nu are), liveview pauza la amandoua.
Hai sa fim seriosi cu ce se lauda aparatele mai sus mentionate fata de E-510 care are in kit doua obiective de nota 10 si costa cat un 400D chior; care sunt punctele de vedere alea mai bune?
Si sa nu-mi spuneti de zgomot mai mic la ISO 1600 ca stiu asta dar sharp mai e poza? Hai sa fim seriosi ca diferenta e minora, ce vreti sa-mi spuneti ca voi va uitati la poze pe monitor la rezolutie 100% ca nu va cred, sau cate poze faceti voi cu ISO 1600 si le printati in format mare.
Am vazut poze facute cu 400D la ISO 800 mai proaste ca la E-510 cu ISO 1600, asa ca nu mai comparati JPEG-uri mergeti pe comparatii in format RAW.
A da, va inteleg ca voi sunteti artisti si nu vedeti necesara stabilizarea optica si liveview-ul iar senzorul il curatati voi ca va pricepeti, ei da atunci cumparati-va fratilor la aceeiasi bani aparate cu facilitati mai putine.
Mesajul e valabil doar celor care vor sa-si cumpere un DSLR cu facilitati si obiective bune sub 2500 Ron, cine are posibilitati financiare mai mari sau celor care vor sa faca pe viitor un upgrade nu le recomand Olympus.
Cine intelege mesajul bine, cine nu se alatura la turma.

PS. Nu va mai chinuiti sa gasiti exemple, uitati-va aici!!!!!!!!

Edited by netra, 26 March 2008 - 19:05.


#78
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,994
  • Înscris: 15.02.2006
Obiectivele pe care tu le consideri de nota 10 altii le considera slabute. La f64 un double kit E-510 e 2700 RON, un double kit d40 e 1900 RON. Deci de ce mi-as lua E-510?

#79
netra

netra

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.10.2004
S-a facut comparatie la obiectivele de KIT
Pai fii baiat destept si orienteaza-te, nu arunca cu banii la primul magazin gasit in cale !!!!!!!!!!!!. Tu recomanzi un Logan chior la oferta fata de un cee'd dotat, aluzie la aparatele mentionate mai sus.

#80
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,994
  • Înscris: 15.02.2006

 netra, on Mar 26 2008, 20:23, said:

S-a facut comparatie la obiectivele de KIT
Pai fii baiat destept si orienteaza-te, nu arunca cu banii la primul magazin gasit in cale !!!!!!!!!!!!. Tu recomanzi un Logan chior la oferta fata de un cee'd dotat, aluzie la aparatele mentionate mai sus.
Fii mai explicit. E totusi o diferenta de 8 milioane, de care poti sa-ti iei un obiectiv bun sau un flash, sau altele.

#81
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007
Salut,

Nu stiu exact cat de buna e comparatia, dar cu privire la aparatele foto, daca pe langa 14-42 si 40-150 vrei un prime-doua luminoase, ce faci ? Ca pe Canon si Nikon exista 50mm f/1.8, cu un raport calitate-pret extraordinar. Si daca nu-ti permiti lens-uri noi, nu prea cred ca gasesti lens-uri pentr 4/3 la pret bun.
In plus, pe langa noise mai sunt si AF-ul si vizorul ...

Rares

#82
netra

netra

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.10.2004
Ai pus mana pe un E-510 te-ai uitat pe vizor (daca porti ochelari te cred)  AF-ul e mai bun ca la 400D, am facut teste de m-am saturat eu cu amandoua aparatele si stiu ce spun, apropo 400D-ul l-am testat cu obiectivul 70-200mm L (cica pe obiectiv a dat 2500 Ron) asa ca eu stiu mai bine ce spun pentru ca le-am testat EU.
Oricum nu ai citit penultimul paragraf scris de mine:

 netra, on Mar 26 2008, 19:41, said:

Mesajul e valabil doar celor care vor sa-si cumpere un DSLR cu facilitati si obiective bune sub 2500 Ron, cine are posibilitati financiare mai mari sau celor care vor sa faca pe viitor un upgrade nu le recomand Olympus.

Olympus nu are la obiective clasa de "foarte jos" si din cauza asta nu poti sa faci comparatie avand criteriul pret, vezi clasa mai de sus la Canon cat costa pss cu stabilizare!!!!
Obiective 4/3

Edited by netra, 26 March 2008 - 20:04.


#83
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,994
  • Înscris: 15.02.2006

 netra, on Mar 26 2008, 20:53, said:

Olympus nu are la obiective clasa de "foarte jos" si din cauza asta nu poti sa faci comparatie avand criteriul pret, vezi clasa mai de sus la Canon cat costa pss cu stabilizare!!!!
Obiective 4/3
De ce sa nu faci comparatie avand criteriul pret? Din moment ce tu faci chestia asta, eu de ce n-as face-o? d40 are calitatea imaginii mai buna decat E-510 si e considerabil mai ieftin. Si nu e singurul:
Alternativa mai buna si mai ieftina cu stabilizare in body: Pentax K100D Kit + DA 50-200mm sau Sigma 55-200
Alternativa si mai buna: Samsung GX-10 + DA 50-200 sau Sigma 55-200. Si mai ai alternative tele si de la Tamron, dar nu mai caut acum preturi.

In concluzie mie nu mi se pare deloc E-510 o super afacere atata timp cat ai optiuni mai bune si mai ieftine sau la acelasi pret, si nu in ultimul rand iei un sistem la care ai mai multe optiuni, si daca ai nevoie de ceva, ai de unde alege.

Edited by andrei_0, 26 March 2008 - 21:31.


#84
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005
Ma bag si eu ..
Am primit cadou un Sony A100 fara obiectiv eu am un  Sigma 70-300 ...asadar sunt nevoit sa-mi caut un obiectiv pe care sa-l pot folosi zi de zi , in interior , pentru portrete .
Ce mi-ati recomanda pana in 500 ron ?
Eu ma gandeam la Nikon-ul asta . Este ok  sau pot lua ceva mai bun in banii aia ?

#85
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,994
  • Înscris: 15.02.2006

 frexxl, on Mar 26 2008, 22:40, said:

Ma bag si eu ..
Am primit cadou un Sony A100 fara obiectiv eu am un  Sigma 70-300 ...asadar sunt nevoit sa-mi caut un obiectiv pe care sa-l pot folosi zi de zi , in interior , pentru portrete .
Ce mi-ati recomanda pana in 500 ron ?
Eu ma gandeam la Nikon-ul asta . Este ok  sau pot lua ceva mai bun in banii aia ?
Nu merge Nikon pe Sony :) . De 5 mil. nu ti-as recomanda nimic, poate ceva cu focala fixa, dar ala nu-i chiar potrivit pentru "zi de zi". Kitul Sony e asta, vezi daca il gasesti undeva mai ieftin.

Edited by andrei_0, 26 March 2008 - 21:49.


#86
netra

netra

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.10.2004
D80 vs E-510
D40X vs E-510
Fara comentarii.
Pareri E-510 subiective !!

Ps De acord cu Samsung-ul e afacere la ce stie aparatul, restul mai au de mancat tehnologie, apropo 10+ pentru K10D

Edited by netra, 26 March 2008 - 22:04.


#87
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005

 andrei_0, on Mar 26 2008, 21:47, said:

Nu merge Nikon pe Sony :) . De 5 mil. nu ti-as recomanda nimic, poate ceva cu focala fixa, dar ala nu-i chiar potrivit pentru "zi de zi". Kitul Sony e asta, vezi daca il gasesti undeva mai ieftin.
mda ..am gresit .
ok...daca asa sta treaba hai sa urcam un pic suma ...pana in 800 ron gasesc ceva ?
EDIT

mi se pare mie sau cu DSLR-ul asta e un pic mai greu de lucrat  ? eu fiind incepator .
ianinte am avut timp de 2 ani un sony H2

Edited by frexxl, 26 March 2008 - 21:59.


#88
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,994
  • Înscris: 15.02.2006

 netra, on Mar 26 2008, 22:49, said:

D80 vs E-510
D40X vs E-510
Fara comentarii.
:lol: De unde l-ai scos si pe asta? Argumentele de acolo sunt penibile. Cica "The Nikon D40x can only autofocus with AF-S lenses." - "The Olympus Evolt E-510 can autofocus with all 4:3's mount lenses.". Tu te-ai uitat cate obiective AF-S are Nikon, si cate obiective are in total Olympus?  :lol:
Au votat 11 respectiv 17 persoane, din care presupun ca una ai fost tu.  :lol:  

Astept sa mai dai niste exemple din astea.  :lol:

#89
euu

euu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 25.11.2005

 frexxl, on Mar 26 2008, 21:40, said:

Am primit cadou un Sony A100
Ce mi-ati recomanda pana in 500 ron ?
Eu ma gandeam la Nikon-ul asta . Este ok  sau pot lua ceva mai bun in banii aia ?

Pai poti incepe prin a-ti lua un obiectiv care...sa mearga pe aparatul ala. Adica  trebuie sa cauti obiective cu montura Sony / Minolta
Din ce stiu eu merg si toate obiectivele vechi Minolta, se mai gasesc si obiective third party mai ieftine [dar si cu ceva probleme] si desigur obiective Sony.

bafta

later: m-am cam luat cu altele si pina sa scriu mesajul mi-au luat-o altii inainte :)

Edited by euu, 26 March 2008 - 22:02.


#90
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005

 euu, on Mar 26 2008, 22:00, said:

Pai poti incepe prin a-ti lua un obiectiv care...sa mearga pe aparatul ala. Adica  trebuie sa cauti obiective cu montura Sony / Minolta
Din ce stiu eu merg si toate obiectivele vechi Minolta, se mai gasesc si obiective third party mai ieftine [dar si cu ceva probleme] si desigur obiective Sony.

bafta

later: m-am cam luat cu altele si pina sa scriu mesajul mi-au luat-o altii inainte :)
da
confuzia a fost datorata faptului ca am uitat sa bifez tipul de montura cand am cauta pe f64 :)
se mai intampla , iar fiind a treia zi de cand am DSLR nici macar nu am stiut pana acum doua zile ce e aia ''montura '' si cu ce se mananca
aparatul asta mi-a cazut in mana fara sa vreau , se pare ca voi fi nevoit sa petrec cateva sute de ore bune citind despre ale fotografiei valuri..
EDIT
e ok ca entry level ?

Edited by frexxl, 26 March 2008 - 22:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate