Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...
 Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...
 Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 

Achizitionare DSLR entry level

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#19
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postmariusgh, on Feb 26 2008, 23:30, said:

Ca idee, daca esti hobist si vrei poze artistice, merge pentax, daca mergi la nunti, ia Canon :))

vad ca stereotipurile se propaga din gura'n gura (si asa mor de foame si cei de la Nikon si compania) :puke:

Edited by nicolaie, 27 February 2008 - 00:30.


#20
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,715
  • Înscris: 29.03.2006
Cu blitzurile externe de la toti producatorii inclusiv Pentax ai AF asist cu spot beem - grila rosie, asa ca poti merge la nunti linistit, mai ales ca se poate seta de ex. doar asistenta, fara flash daca vrei. Si poti face fotografii f bune si cu blitz, depinde de scula, de lumina lui, de difuzie, si de utilizare evident.

Edited by loock, 27 February 2008 - 01:33.


#21
Corbul2004

Corbul2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 19.01.2004

View Postloock, on Feb 27 2008, 01:32, said:

Cu blitzurile externe de la toti producatorii inclusiv Pentax ai AF asist cu spot beem - grila rosie, asa ca poti merge la nunti linistit, mai ales ca se poate seta de ex. doar asistenta, fara flash daca vrei. Si poti face fotografii f bune si cu blitz, depinde de scula, de lumina lui, de difuzie, si de utilizare evident.


Pentaxul este mai lent si focalizeaza un pic mai greu decat Canon  si s-ar putea sa ai probleme in surprinderea de instantanee
Pentru pozele unde subiectii nu se misca foarte repede  este foarte bun Pentaxul.
Cum a spus si Loock blitzurile externe ajuta foarte mult.

#22
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Eu unu m-am jucat doar cu Canon (mai multe modele) dar pot sa iti zica ca multe persoane (prieteni si nu numai) care aveau alte sisteme au trecut pe Canon (chiar si un prieten nikonist). De ce? Fiindca gasesti orice la orice pret si la orice ora pentru sistemul Canon. Pe cand pentru celelalte sisteme (mai putin nikon din cate stiu) o sa ai probleme cu accesoriile.
Recomandarea mea este: daca nu mai vrei sa investesti mai departe in aparat merge orice sistem, daca vrei sa iti mai iei si alte "prostioare" atunci recomand un sistem ultra folosit ca sa nu ai probleme in gasirea accesoriilor.
Numai bine!

#23
mariusgh

mariusgh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 06.02.2008

View Postnicolaie, on Feb 27 2008, 00:28, said:

vad ca stereotipurile se propaga din gura'n gura (si asa mor de foame si cei de la Nikon si compania) :puke:

E o parere proprie dupa ce m-am jucat cu Pentax si Canon.
De Nikon nu ma leg ca nu stiu :D

#24
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostCorbul2004, on Feb 27 2008, 08:20, said:

Pentaxul este mai lent si focalizeaza un pic mai greu decat Canon  si s-ar putea sa ai probleme in surprinderea de instantanee
Pentru pozele unde subiectii nu se misca foarte repede  este foarte bun Pentaxul.
Cum a spus si Loock blitzurile externe ajuta foarte mult.



ai drum prin Timisoara sa vi sa facem un test? Eu aduc cel mai modest body digital de la Pentax si un lens kit din era pe film. As fi curios sa vad cat de lent focalizeaza Pentax in comparatie cu prea-maritele Canon

Edited by nicolaie, 27 February 2008 - 13:03.


#25
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
doar la nunti cu Canon? :( uff....si eu care vroiam sa fac poze artistice, hm. Deci sa nu mai incerc sa fac ca n-am nici o sansa.

#26
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostLucatas, on Feb 27 2008, 13:10, said:

doar la nunti cu Canon? :( uff....si eu care vroiam sa fac poze artistice, hm. Deci sa nu mai incerc sa fac ca n-am nici o sansa.

nu ai incotro decat sa iei Pentax. Numa' vezi ca la magazin te intreaba daca ai pisica, daca nu ai nu poti lua Pentax. Nu ai decat sa mergi la risc si sa cumperi de la un alt producator, desi s-ar putea sa nu mai iasa pozele asa artistice   :lol:

#27
mariusgh

mariusgh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 06.02.2008

View Postnicolaie, on Feb 27 2008, 13:18, said:

nu ai incotro decat sa iei Pentax. Numa' vezi ca la magazin te intreaba daca ai pisica, daca nu ai nu poti lua Pentax. Nu ai decat sa mergi la risc si sa cumperi de la un alt producator, desi s-ar putea sa nu mai iasa pozele asa artistice   :lol:

n-am :D dar imi cumpar :D pisica :D

#28
Corbul2004

Corbul2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 19.01.2004

View Postnicolaie, on Feb 27 2008, 12:58, said:

ai drum prin Timisoara sa vi sa facem un test? Eu aduc cel mai modest body digital de la Pentax si un lens kit din era pe film. As fi curios sa vad cat de lent focalizeaza Pentax in comparatie cu prea-maritele Canon


Eu nu inteleg de ce apropape toti care aveti Pentax sunte-ti asa de suparaciosi???!!!

#29
twins1

twins1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 24.01.2007

View PostCorbul2004, on Feb 27 2008, 15:59, said:

Eu nu inteleg de ce apropape toti care aveti Pentax sunte-ti asa de suparaciosi???!!!
Eu cred ca nicolaie glumea  :thumbup: ! Oricum  statistica functioneaza si la astia cu Pentax, nu au cum sa fie mai suparati ca si altii!

#30
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
EU unul n-am nimic cu Pentax, ba chiar dimpotriva, au aparate si obiective bune. Luasem doar putin in ras ideea celui care zisese ca artistice ies cu pentax, cu canon doar la nunti.
Chestia e ca, arta faci si cu un p&s daca ai imaginatie si stii sa-l folosesti. Chiar vazusem cadre excelente la "photo of the day" pe Imaging Resource, trase cu p&s.
"

#31
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
nu suntem suparaciosi, numai ca nu ne plac stereotipurile mostenite. nu am zis suparat sa vi la o proba ci mai degraba interesat, as vrea sa vad chiar cat de mare e diferenta de viteza intre 2 sisteme. eu sunt foarte multumit de viteza de lucru, mai ales la banii pe care i-am bagat in sistem. pana la urma totul se reduce la eficienta. ce rost are sa cumperi L-uri pentru poze de vacanta.

@lucatas: tu ai pus-o pe voleu si eu am sutat. :D mai si glumim

poti face arta si cu un pinhole box. insa nu poti merge cu pinhole-ul la nunta.

#32
glofiizz

glofiizz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.02.2007
alo pamantul...fata cred ca s-a rezolvat de fo luna , hi hi hi
trebuie inchis

#33
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Offtopic, zise Bamse... si mai lua o gura de asfalt.

#34
Lilli

Lilli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.11.2005
Dar de un Olympus E 410 ce parere aveti? Am un E 400 in preajma(al prietenului meu) si e foarte misto. Imi place ca e mic si calitatea pozelor e mai buna decat ma asteptam. Ceea ce imi convine mie cel mai tare la E 410 este liveview, care mie imi place mult:D.
Si inca nu am facut marele pas..urmeaza...

Edited by Lilli, 03 March 2008 - 10:49.


#35
glofiizz

glofiizz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.02.2007

View PostLilli, on Mar 3 2008, 10:48, said:

Dar de un Olympus E 410 ce parere aveti? Am un E 400 in preajma(al prietenului meu) si e foarte misto. Imi place ca e mic si calitatea pozelor e mai buna decat ma asteptam. Ceea ce imi convine mie cel mai tare la E 410 este liveview, care mie imi place mult:D.
Si inca nu am facut marele pas..urmeaza...
da` greu te hotarasti...oricum oly e misto da` ai vazut ce scoruri " entry level" au la ob-uri
spor

#36
Lilli

Lilli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.11.2005

View Postglofiizz, on Mar 3 2008, 11:59, said:

da` greu te hotarasti...oricum oly e misto da` ai vazut ce scoruri " entry level" au la ob-uri
spor

mda..preturile sunt mari pentru obiective. si ma hotarasc greu ca vreau sa fac alegerea corecta;).si oricum mai am de strans o parte din bani:P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate