Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung anunta SSD-urile de 256TB...

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 

Kia Ceed

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
75 răspunsuri în acest subiect

#37
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.444
  • Înscris: 08.12.2006
Ok, in cazul asta avem asa:
Cazul Kia: o garantie maaaare cat o zi de post cu unele "gauri"(ca sa-ti fac tie pe plac) in ea;
Celelalte masini: o gaura maaaree cat o zi de post in locul garantiei;

Care e mai buna??

#38
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.045
  • Înscris: 02.07.2007
mai buna e masina care nu se strica. Ca sa iti raspund asa la obiect. De pilda la Mazda si la Toyota nu intreaba nimeni de garantie. Poate fi si de 6 luni ca tot se vinde la fel. De ce? pa ca sunt recunoscute ca masini fiabile.

#39
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.427
  • Înscris: 23.10.2003
Prefer o masina "nerecunoscuta" la fiabilitate dar cu garantie buna. Nu vreau sa ma situez eu in marja de 0.0000000000000000023% de la masinile "fiabile" care au ghinion si nu nimeresc o masina ca lumea. Plus ca platesc si marca...

#40
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005

View PostZetics, on Jan 25 2008, 10:42, said:

Prefer o masina "nerecunoscuta" la fiabilitate dar cu garantie buna. Nu vreau sa ma situez eu in marja de 0.0000000000000000023% de la masinile "fiabile" care au ghinion si nu nimeresc o masina ca lumea. Plus ca platesc si marca...

sunt si masini bune ,fiabile cu garantie de 4 ani de exemplu. suficient pt un om care tine masina 3-4 ani

#41
Ordener

Ordener

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 89
  • Înscris: 22.11.2007
dar de unde ati scos-o pe asta ca Kia nu ar fi fiabila?
facind abstractie de garantie -- oricum numai aici am pomenit ca garantia mare sa fie un lucru RAU -- nu stiu de unde ati dedus ca kia in general si ceed in particular ar fi masini nefiabile...

#42
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005
nu ziceam ca garantia mare e un lucru rau. ziceam doar ca garantia data de Kia cu niste gauri cat china in ea nu e pro-client. Si ca (daca respecta traditia unui coleg de concern) ar putea avea probleme la directie, la amortizoare etc. Oricum e normal, masina e la inceput, esti cobaiul constructorului. La o masina matura, problemele copilariei sunt deja rezolvate

#43
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.444
  • Înscris: 08.12.2006
Iar incepi? Vrei sa te fac sa taci din nou?

Ia de aici, ca vad ca ignori posturile la care nu ai raspuns:

Ok, in cazul asta avem asa:
Cazul Kia: o garantie maaaare cat o zi de post cu unele "gauri"(ca sa-ti fac tie pe plac) in ea;
Celelalte masini: o gaura maaaree cat o zi de post in locul garantiei;

Care e mai buna??


#44
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005
nenea, alea tin de un versus. fa pe aria dedicata si discutam :lol:

#45
DeathLord

DeathLord

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 06.10.2006

View Postromaximusro, on Jan 25 2008, 16:46, said:

nenea, alea tin de un versus. fa pe aria dedicata si discutam :lol:


Exact acelari raspuns evaziv l-am primit shi eu cand l-am intrebat de garantia la Logan de 18 luni :))

Cand nu mai are ce sa zica se scoate cu faze de genu...

Omule... incearca sa mai accepti si parerea altora si nu mai sta cu ochelarii de cal la tine..

#46
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005
eu cred ca voi nu stiti sa cititi:

Quote

La aria Just CARS se discuta numai despre o anumita masina.
Aici nu este VERSUS.
Pt versus exista arie separata.
Orice nu tine de subiectul topicului se va sterge, orice OffTopic repetat va fi atentionat si sanctionat.
Daca veti primi PM de atentionare, sa fiti siguri ca urmatorul pas va fi suspendare.

http://forum.softped...howtopic=257595

#47
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.444
  • Înscris: 08.12.2006

View Postromaximusro, on Jan 25 2008, 16:46, said:

nenea, alea tin de un versus. fa pe aria dedicata si discutam :lol:

Nu este nici un versus. Nu te mai ascunde dupa deget, ca nu-i frumos, nici macar sanatos...

#48
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.045
  • Înscris: 02.07.2007
Uite ce scrie un posesor de Ceed pe clubul Kia, in leg cu piesele:

"BN XX GRL a scris:
Dupa 1 luna de la accident vreau sa va spun ca inca n-am primit nici un raspuns de la service-ul Kia in ceea ce priveste devizul antecalcul.
"Stiti inca n-am primit oferta de pret de la toate piesele, Stiti masina e noua, Stiti..."
Jos palaria pt masina Kia Cee'd, dar orice alt detaliu legat de marca Kia, No Comment.  
Rusinica ! "

Sau alt user scrie:

"Imagineaza-ti cum m-am simtit cand, dupa accident, cand masina mea era imobilizata, am pus-o pe platforma si m-am dus cu ea la service. Cand am ajuns acolo, ei mi-au zis: nu avem noi unde sa-ti tinem masina aici, nu suntem noi obligati in nici un fel sa facem chestia asta. Am fost tratat "cu fundul". Imi propuneau sa parchez masina avariata in fata blocului si sa o aduc la service pe platforma de fiecare data :constatare, reparatii...
Nu mi-a venit sa cred cat de frumos s-au purtat cand m-am dus sa o cumpar, si cu cata incredere in el seful de service a refuzat sa-mi gazduiasca masina in incinta, chiar si contra cost...
Va spun din experienta, la Dacia, serviciile sunt de muuult mai buna calitate... asta e..."

topicul e: http://www.clubkia.r...t=1020&start=90


Sau alt user pe topicul: http://www.clubkia.r...pic.php?t=1205:

"dupa un drum relativ lung am ajuns acasa si am parcat INCET, INCET cu spatele.
pe undeva prin spatele masinii un bolovan relativ mic (20-25 cm) de zapada inghetata la -14 grd....s-a auzit un zgomot ca de sticla sparta si rezultatul :
observatii personale:

bara s-a crapat iar scutul de sub roata de rezerva s-a facut tandari multeeee ...pe care le-am luat de sub masina.

piesele, inclusiv bara, sunt din plastic foarte subtire si casant; hai sa zic ca rigiditatea lor a fost cauzata si de ger...xcum, simulacrul de scut de plastic de max 2 mm (mai groasa e o rigla de birou! il vedeti atarnand daca va concentrati  in poza din dreapta) la ce foloseste?? doar ca sa avem ce plati ?

concluzia mea: foarte debila masinutza asta la impacturi minore...
apoi: politie, declaratie, etilotest, dovada, hartie de la CASCO, reprez Kia, comanda piese...care zice omu' de acolo ca vin in minim 3 sapt !  (m-a amuzat teribil specificarea "minim" ! ) tot el mi-a spus un deviz aprox. : 2500 lei deh.. by the way...tre sa ma consider norocos ca pana acum nu am avut vreo problema electrica pt ca tot omu' respectiv mi-a spus de cum m-a vazut ca "nu avem electrician!"

acu astept ...minim 3 saptamani"



Stai tu closhkutza cu 7 ani garantie cand atunci cand iti trebuie piese, stai cu lunile cu masina in service. Altfel de ce sa ai garantie & ani, din care 5 din bara in bara? Deci cam asa e situatia...ca totul sa fie ok trebuie sa ai si servicii post-vanzare competente. De asta ti-am zis ca mai bine merg pe o masina la maturitate, dealerii avand o infrastructura dezvoltata...chiar daca ai mai putin garantie. La VW sau Ford dureaza 10 zile maxim sa iti aduca orice piesa, asta daca nu cumva o au deja pe stoc.

Editat de Genesis, 26 ianuarie 2008 - 02:17.


#49
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostGenesis, on Jan 26 2008, 02:04, said:

La VW sau Ford dureaza 10 zile maxim sa iti aduca orice piesa, asta daca nu cumva o au deja pe stoc.

Yupp, de aia sunt atatia care injura service-urile VW si Ford. Service-urile la noi sunt ca porcu, aproape indiferent de marca. Totusi aici e vorba de masina, nu de calitatea service-ului. Cunosc personal un caz unde la o Toyota Avensis s-a comandat fuzeta dreapta, a durat 3 saptamani sa o aduca, si cand a venit s-a constat ca trebuia comandata fuzeta stanga. Si s-a comandat din nou, si s-a stat iara 3 saptamani. Si e vorba de Toyota, al doilea producator mondial si cel mai fiabil, pe deasupra. Si sa nu vina cineva cu argumentul ca nu exista piese de schimb pe stoc pentru ca nu se strica.

#50
Ordener

Ordener

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 89
  • Înscris: 22.11.2007
faza asta cu piesele care vin in minim 3 saptamini e o mare porcarie, intr-adevar... daca pe parcursul a 7 ani de garantie ai nevoie de citeva ori sa-ti schimbi piesele si de fiecare data stai 3 saptamini practic nu poti sa folosesti masina citeva luni bune.
sper sa nu fie cazul la ceedul meu.
oricum la Audi m-au plimbat prin service vreo luna ca nu aveau o piesa la parasolarul de la trapa, asa ca se poate si la case mai mari.
si apropo de scutul spart, am mers cu un prieten cam pe 7-8 ianuarie intre craiova si slatina cu o Toyota Corolla 1.4 si a trecut peste un bolovan de zapada inghetata cazuta de pe un camion... la 70-80 km/h nu s-a auzit nimic, dar cind am ajuns la destinatie am descoperit ca avea scutul facut praf...

#51
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.045
  • Înscris: 02.07.2007
asta cu scuturile in general e valabila la foarte multe masini..ca doar e din plastic.
DanX, da..rasp meu era referitor la post vanzare si era adresat userului closckutza, nu vorbeam de calitatea masinii..asta am dezbatut deja mai demult.

Editat de Genesis, 26 ianuarie 2008 - 16:42.


#52
DeathLord

DeathLord

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 06.10.2006

View PostGenesis, on Jan 26 2008, 16:41, said:

asta cu scuturile in general e valabila la foarte multe masini..ca doar e din plastic.
DanX, da..rasp meu era referitor la post vanzare si era adresat userului closckutza, nu vorbeam de calitatea masinii..asta am dezbatut deja mai demult.

De service-uri am si eu teroare. Nu la Kia (pentru ca nu stiu cum sunt cei din BV) dar de restul. Dacia, Peugeot (asta e in topul celor mai nesimtite), Daewoo (astia sunt cei mai OK).

La Peugeot taica-miu a rupt masinuta (un 107). A fost dus pe platforma la service. Astia mi-au zis ca doar peste o luna se pot apuca de ea. Dar a trecut mai bine de o luna si inca nici nu au verificat stricaciunile interioare. Am zis ca masina nu o mai vad vreo 4 luni (sa nu uitam ca tot cam pe la 3 saptamani dureaza comanda pieselor din Franta).
Tot la Peugeot: cand mi-am montat alarma. Mi-au tinut masinuta 2 ZILE in service si mi-au montato asa de bine ca nu mergea (motivatia: alarma neautorizata de ei, proasta si defecta). M-am dus la alt service si au rezolvat problema in 1 ORA!

Exemple ar fi destule cu multe service-uri. Acolo e vorba de angajati, nu prea au treaba cu masina.

Oricum... orice masina ar fi sper sa nu stau prea mult cu ea prin service.

Iar o explicatie pentru "de ce sunt varza serviciile de post-vanzare" ar fi: ei nu mai iau un procent din reparatii cum iau la vanzare. De aia la inceput de pupa in *&^ si dupa aia te trimite la plimbare.

#53
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.566
  • Înscris: 26.06.2003
nu stiu cum sunt altii, dar eu as fi dispus sa platesc in plus un "abonament" luna pentru interventie si reparare rapida in caz de stricaciuni minore sau medii. Sa nu stau sa astept 3 saptamani piesele sunt dispus sa finantez stocul respectiv, intr-o oarecare masura. Daca ar fi ceva in jur de 20-25 EUR pe luna, mi se pare convenabil.

#54
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.045
  • Înscris: 02.07.2007
da, dar iti dai seama ca asa cum ai plati si tu, ar plati si multi altii, de fapt majoritatea dintre noi probabil...si daca sunt cu miile pe lista...tot mult astepti:) Cel mai bine ar fi ca importatorii de masini sa isi doteze stocul corespunzator si ar fi ok.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate