Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Dimensiunea fisierelor in MS Word 2003

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
uniquero

uniquero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.02.2003
Am o problema cu versiunea asta de soft: la salvarea unor doc-uri, ajung sa am dimensiuni diferite pentru acelasi fisier... unele din ele imense. Exemplu: lucrarea mea de diploma, intre doua salvari succesive, are intre 3,7 M si .... 30 M (intre care salvari diferenta este doar de corectura - completez cu o litera pe ici pe colo, etc - deci nu introduc / scot blocuri mari de text / grafice sau alte chestii care sa justifice diferente de dimensiune de ordinul MB).
Mi s-a intamplat ca inainte sa fac un WordCount sa am fisier de 29 MB, si dupa salvare (FARA SA EDITEZ NIMIC) fisierul sa ajunga la numai 3.7 MB (dimensiune ok, pentru ca totusi am inserat si ceva poze).

Are cineva idee ce / de ce se intampla? S-a mai intamplat cumva si la altii? In Office XP se intampla la fel?

PS: SO = WinXP (update la zi) pe P4 / 2.8 GHz, 512 RAM ...

#2
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Tools-Options-Save, debifeaza "Allow fast saves",  salveaza documentul si vezi apoi marimea lui.

#3
uniquero

uniquero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.02.2003
Thx @Inginerul, se pare ca tsine figura (7.8MB -> 3.7MB)... daca totushi cumva mai face figuri, revin :P (big as ever, twice as ugly :))

Totusi, daca se poate / shtii: care era insight-ul din spatele optsiunii? de ce facea "fast saves" chestia asta?

Adica.... in help la "ways to reduce file size" zice ca "Turn off fast saves: Using fast saves to save a document requires more disk space while your document is open   than using a full save. You may be able to save disk space by clearing the Allow fast saves option. ".... Iar la mine era fisierul mare si dupa ce il inchideam... ca asta era problema mea. In timp ce il editez... poate avea orice dimensiune... dupa   editare insa sa fie ok.

#4
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Ai aici mai multe detalii: http://support.micro...kb;EN-US;291181
Chestia era utila in vremea procesoarelor mai slabe cand se simtea diferenta de timp la salvarea unui document. Acum, pt. PIII sau IV nu mai este asa evidenta deci se poate folosi cu "Fast Saves" off.

#5
uniquero

uniquero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.02.2003
Once again, thx @Inginerul. Great help. Much appreciated.

Dau o bere cand trec prin .Net :) Gotta scoop!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate