Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Se poate inlocui obiectivul unei camere foto ?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
blue_ikks

blue_ikks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 09.12.2007
Am avut un Canon IXUS 800 IS in vara. Faza e ca nu m-a tinut prea mult. Cineva l-a scapat jos, dupa ce facuse o poza (deci obiectivul era iesit). Cazuse fix pe obiectiv, si se blocase, obiectivul inclinandu-se un pic. In Italia mi-a zis ca , doar sa desfaca obiectivul costa 35 Euro, si , in criza de timp, am lasat-o balta, crezind ca in Iasi poate sa-mi repare cineva camera. Ghinion.. aici toata lumea zicea ca nu cred ca se pot face, deoarece is chestii extrem de fine. Mi-am cam pierdut speranta, dar, vreau sa stiu, se poate sau nu sa se inlocuiasca obiectivul? Cam cat costa?
De "pus pe fix" nu cred k se mai poate. Doar o parte din cele 3 ale obiectivul era inclinata, la un momentat revenindu-si la normal, dar, imaginea pozelor era incetosata. Cu timpul (mai incercam sa deschid camera), obiectivul s-a defectat mai tare, ultimile doua parti ale obiectivului ne mai rotindu-se deloc cand deschideam si inchideam camera, de altfel, le puteam roti eu manual, cand camera era inchisa.
Pana la urma .. se poate sau nu?


P.S: Am scris mult, daca cineva nu intelege ceva din ce am scris, sa zica.. incerc sa-l lamuresc.

Edited by blue_ikks, 10 January 2008 - 20:26.


#2
iulicuta2000

iulicuta2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 07.04.2005
ti-l repar eu...daca nu sunt piese rupte(care necesita comanda...asta daca le gasesti pe undeva..) se poate reface...am la activ deja vreo 10 aparate cu acelasi defect...scaparea in obiectiv,din fericire nu s-a rupt nimic in ele...( erau diferite ca modele...canon,hp,un nikkon si un sony) si toate merg bine si acum...doar ca distanta e cam mare...
daca vrei sa te apuci sa-l desfaci...pregateste-te dinainte cu un set bun de surubelnite in cruce mici(nu dinalea la 3 lei setu ca se strica ele repede si strici si suruburile...o penseta fina si o masa dreapta(alba daca se poate in caz ca iti pica piese din aparat) si multa rabdare :)

Edited by iulicuta2000, 14 January 2008 - 19:41.


#3
blue_ikks

blue_ikks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 09.12.2007
la mine sigur s-a rupt ceva in el. Nu le am in domeniul foto.. dar stiu ca obiectivul e format din 3 parti rotative. Ehh.. primele 2 .. care ies mai in exterior se invart anapoda, le poti invarti cu mana . Plus ca zargane piesisoare in el cand il agit. Ma intreb, chiar si la comanda, reparatia poate costa mai mult de 3 milioane? Daca nu iau alt aparat :) .

#4
iulicuta2000

iulicuta2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 07.04.2005
se poate incerca totusi,din obiectiv o singura rotita dintata tine obiectivul fix(adica sa nu-l poti misca inainte si inapoi cu mana) poate doar a sarit rotita aia...pana nu e desfacut nu ai de unde sti sansele sa fie rupt ceva prin el,nu demult a venit cineva la mine cu un sony dscP7 parca...sau ceva de genu,care a suferit tot asa in urma scaparii pe asfalt...si avea obiectivul dislocat...la service sony i-au pus clar "sigur" si foarte repede diagnosticul "obiectiv compromis" si singura solutie desigur comanda altui obiectiv i-au spus costurile dinainte 150ron manopera+270ron obiectivul...m-a gasit pe un site de anunturi,si dupa desfacere am constatat ca nu era nimic rupt,i schimb si in asta sdranganea ceva..era de fapt diafragma sarita,care s-a pus la loc "nice and easy",si obiectivul l-am pozitionat de unde era sarit si aparatul functioneaza ireprosabil...
asa ca nu te speria ca se aud piese prin el...mai sunt si arculete care pot sari...sunt destule ;)

#5
blue_ikks

blue_ikks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 09.12.2007
si.. unde gasesc pe cineva sa-l repare.. nimeni nu se indura .. toti zic ca n-am sanse.. ! Daca stii pe cineva prin Iasi, sau.. vii prin Iasi candva anunta-ma ca poate faci un ban :D

#6
blue_ikks

blue_ikks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 09.12.2007
si.. unde gasesc pe cineva sa-l repare.. nimeni nu se indura .. toti zic ca n-am sanse.. ! Daca stii pe cineva prin Iasi, sau.. vii prin Iasi candva anunta-ma ca poate faci un ban :D

#7
iulicuta2000

iulicuta2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 07.04.2005
din pacate prea curand nu ajung la iasi :( si nici pe acolo nu stiu cine s-ar incumeta sa desfaca un ap foto...sa ti-l mai si faca la loc :D

#8
ake9ake

ake9ake

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.10.2007
incearca la sevice-ul canon din buc..  criss profesional le zice. Contra cost repara si dc nu ai garantie.   mie la un A95 mi-au schimbat tot blocul optic.. obiectiv, senzor, etc - 400 lei si de un an merge fara probleme.

vezi si http://forum.softped...howtopic=138892

#9
danchifoto

danchifoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.08.2006
pot sa incerc eu sa te ajut

http://forum.softped...howtopic=357661

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate